Bizimle iletişime geçiniz

Medya

Yakup Şimşek: Evet Zaman’da çalıştım, gurur duyuyorum

Zaman Gazetesi’nin 3 yıldır tutuklu çalışanı Yakup Şimşek, “merhamet değil adalet istiyorum” dediği savunmasında Zaman’da çalıştığı için gurur duyduğunu söyledi.

BOLD – İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gazetecilerin yargılandığı davada Zaman Gazetesi Reklam Müdürü Yakup Şimşek “Evet Zaman’da çalıştım bununla gurur duyuyorum” dedi.

Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Mehmet Altan, Fevzi Yazıcı gibi çok sayıda gazetecinin yargılandığı davada verilen müebbete varan cezalar Yargıtay tarafından bozulmuştu. Davada Hizmet Hareketi’ne yakınlığı gerekçesiyle kapatılan medya organlarından Zaman Gazetesi’nin çalışanları da yargılanıyor.

Yeniden yargılamada gazeteciler savunmalarını yaptılar. El konularak kapatılan Zaman Gazetesi Reklam Müdürü Yakup Şimşek de duruşmada savunmasını yaptı.

Sözlerine “Bu savunmamın son sözlerim olacağını bilmiyordum. Süre talep edecektim fakat süre vermeyecekmişsiniz. Yine de beyanda bulunacağım.” diye başlayan Şimşek, savcının mütalaasındaki iddialarına tek tek cevap verdi:

“Ahmet Altan’ı burada tanıdım. Kitaplarını burada okudum. Onunla aynı dosyada yargılanmaktan gurur duyuyorum. Onun gibi dünya çapında bir yazarın bu dosyada olması büyük haksızlık.

Savcının mütalaası bana Cuma günü tebliğ edildi. Mütalaanın 3 yıl önceki iddianameden tek bir farkı var: İddianameyi hazırlayan savcı darbecilikten, mütalaayı hazırlayan savcı silahlı terör örgütü üyeliğinden cezalandırılmamı istiyor.

Hakkımda suçlamaya alet edilen beş sözde delil var. İlki Zaman Gazetesi’nde çalışmış olmam. Ben Zaman’da çalıştım ve bundan gurur duyuyorum.

Zaman Gazetesi’nin hisseleri 17-25 Aralık’tan sonra alındı. Bu kişilerin değil tutuklanması, yargılanması bile söz konusu olmadı.

İkinci delil Bank Asya’da hesap. Bank Asya’nın kuruluşunu, açılışını ben mi yaptım? Bunu devlet yaptı.

Üçüncü delil HTS kayıtları. Örgüt üyesi olduğu söylenen 7 kişi ile telefon kaydım varmış. İnsanlarla telefonda konuşmak ne zamandan beri suç? O 7 kişi ne zaman örgüt üyesi ilan edilmiş? Eğer bu suçsa ben bu insanlarla yalnız telefonda değil, yüz yüze de görüştüm.

Dördüncü delil sözde örgütsel döküman. Beni Trabzon’da babamın evide gözaltına aldılar. Beş tane Said Nursi’nin kitabına da el koydular gözaltına alırken. Bana ait değiller, ama zaten halen satılan kitaplar bunlar. Bu kitaplar şu an odamda. Hapishane yönetiminin izniyle içeri aldım.

Beşinci delil reklam filmi: Taleplerimizi yerine getirip bir kere izleseydiniz, reklam filminde suç unsuru olacak bir şey olmadığını görecektiniz. O bebeğin 9 aylık değil, iki yaşında olduğunu görürdünüz.

Örgüt suçlamasına karşı atfedilen paragraf beş satırdır. Bu çürük delilleri bir kez daha huzurunuzda reddediyorum.

Beraatime ve tahliyeme karar verilmesini istiyorum. Sizlerden, merhamet değil adalet istiyoruz.

Üç günlük dünyada 3 yıl 3 ayım çalındı. Hür olabilmek için illa birilerinin damadı mı olmak lazım? Değil ağır, hafif suç şüphesi bile yoktur. Esaretime son verin.”

BİLİNÇALTI MESAJ DİYE BİR SUÇ YOK

Daha sonra söz alan Yakup Şimşek’in oğlu ve aynı zamanda avukatı olan Sinan Erkan Şimşek, Zaman Gazetesi reklam filminin darbeyi çağrıştırdığı iddiasına cevap verdi.

Avukat Şimşek “TCK’da ‘bilinçaltına mesaj verme’ gibi bir madde yok. Ayrıca bu reklam da bilirkişi incelemesine muhtaçtır. İspat yükümlülüğü savcıdan alınarak tarafımıza verilmiştir. Genç bir avukat olarak size karşı bu savunmayı yaparken hicap duruyorum.” dedi.

Ahmet Altan: Meydanlarda yakılmamı, çarmıha gerilmemi, derimin yüzülmesini de talep edecek misiniz?

Medya

Celal Şengör canlı yayında uyuya kaldı

Yer Bilimci Prof. Dr. Celal Şengör canlı yayında uyuyakaldığı görünütler sosyal medya da viral oldu.  Program Sunucusu Fatih Altaylı, “Uykunuzu aldınız mı, Celal Bey?” sorusu komik anlara neden oldu.

BOLD-Habertürk TV’de yayınlanan Fatih Altaylı’nın sunduğu “Teke Tek” özel programında izleyicilerin dikkatini çeken anlar yaşandı. Yer Bilimci Prof. Dr. Celal Şengör canlı yayında uyuyakaldı. Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın konuşması esnasında uyuyakalan Şengör’e sunucu Fatih Altaylı, “Uykunuzu aldınız mı, Celal Bey?” diye sordu. Celal Şengör ise, “Ben İlber Bey’i ilgiyle dinliyordum aslında” diye cevap verdi.

Programın konukları Şengör ve tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, salgınların tarihini konuştu. İlber Ortaylı’nın konuştuğu anlarda Prof. Şengör’ün uyuya kaldığı görüldü. Gözleri kapalı bir şekilde hiç tepki vermeyen Şengör’ü gören Fatih Altaylı da kendini gülümsemekten alamadı.

Şirin Payzın’ın ‘koç yumurtası’ sosyal medyayı karıştırdı

Okumaya devam et

Medya

Şirin Payzın’ın ‘koç yumurtası’ sosyal medyayı karıştırdı

“Biz de koç yumurtası yiyoruz” diyerek vahşi hayvan yiyen Çinlileri savunan Şirin Payzın, sosyal medyanın gündemine oturdu. Türklerin yemek kültüründe Çinliler gibi pandemiye neden olan vahşi hayvan yeme olmadığı söyleyen vatandaşlar, Payzın’ın karşılaştırmasının zorlama bir yaklaşım olarak eleştirdi.

BOLD – Pandemiye neden olan Covid-19 virüsünün Çin’in Wuhan kentindeki bir vahşi hayvan pazarından dünyaya yayıldığının ortaya çıkmasının ardından, Çinlilerin yemek kültürü tüm dünyada konuşulur hale geldi. Gazeteci Şirin Payzın ise Çin yemek kültürüne haksızlık yapıldığı görüşünde. Payzın, vahşi hayvan yiyen Çinlilerle, Türklerin yediklerinin karşılaştırınca sosyal medyanın diline düştü.

‘BİZ DE PAÇA İŞKEMBE KOKOREÇ YİYORUZ’

Payzın paylaşımında, ”Çinlilerin yediği acayip hayvanlar dert oldu.Evet acayip şeyler yiyorlar ama bu kültürel bir mesele.Nereden baktığına bağlı. Başka yerden bakana göre de biz paça, işkembe, mumbar, koç yumurtası, kokoreç yiyen bir milletiz. Korona ile mücadele için kelle yiyin önerisi bile var” ifadelerini kullandı.

ZORLAMA BİR YAKLAŞIM

Türk yemek kültürünü Çinlilerin kültürü ile karşılaştıran Payzın’a takipçilerinden yanıt gecikmedi. Sosyal medya kullanıcıları Payzına, Türk mutfağından saydığı yiyeceklerin tek bir hayvana ait olduğunu hatırlattı. Türklerin Çinliler gibi pandemiye neden olan vahşi hayvan yemediğini söyleyen vatandaşlar, Payzın’ın karşılaştırmasının zorlama bir yaklaşım olduğu görüşünde.

 

Polisten ‘yasa dışı’ tıraş yapan berbere suçüstü: “Yasak değil mi beyler?”

Okumaya devam et

Medya

Müge Anlı’nın ekibine salgın kıyımı: 50 kişi tazminatsız kovuldu

Müge Anlı’nın sunduğu Tatlı Sert programının yapımcısı Mavi Klaket adlı şirket, koronavirüs yüzünden banttan verilen yayında çalışan 50 kişiyi tazminatsız kovdu.

BOLD – Koronavirüs yüzünden iptal edilen programlara Müge Anlı’nın sunduğu Tatlı Sert de eklendi. Bu hafta başından itibaren bant yayınlarına geçen programdaki tüm çalışanlarla yollar ayrıldı. Programın yapımcısı Mavi Klaket adlı şirket, 50 kişilik ekibe iş akitlerinin feshedildiğine dair resmi açıklamayı da dün yaptı.

SESSİZ KALMASI ELEŞTİRİLDİ

Tazminatsız şekilde kovuldukları öğrenilen çalışanların, Koronavirüs günlerinde geçimlerini nasıl sağlayacağı ise belirsiz. Ekibi tazminatsız kovulan Müge Anlı’nın da sessiz kalması da sosyal medyada eleştiri konusu oldu..

Diyarbakır’da odun toplamaya giden köylülere PKK’nın saldırdığı açıklandı: 5 sivil can verdi

 

Okumaya devam et

Popular