Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

AKP’de KHK kavgası!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Bülent Arınç’ın “KHK uygulamaları bir facia” sözlerine cevap geldi. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Esefle karşıladım, şık bir açıklama değil. Bugün bir toplantımız var, bunu da kendi aramızda değerlendireceğiz.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç’ın ‘KHK bir faciadır’ açıklamaları AKP’lileri de rahatsız etti.

Şamil Tayyar, Mehmet Metiner ve İbrahim Kalın başta olmak üzere birçok AKP’liden Arınç’a tepki geldi.

Gündem

Akit TV’de gerçekleri söyleyen Melek Çetinkaya gözaltına alındı

Harbiyeli annesi Melek Çetinkaya, geçen hafta Akit TV’de yaptığı açıklamaları nedeniyle gözaltına alındı. Programın sunucusu Çetinkaya’nın sözleri karşısında sinirlenip programı sonlandırmıştı.

BOLD – Akit TV’de Fatih Dağıstanlı’nın sunduğu Pazar Manşeti programına katılan Melek Çetinkaya, programda ‘suçu ve suçluyu övdüğü’ iddiasıyla gözaltına alındı.

Çetinkaya programda “Hiçbir askeri öğrenci ya da er daha önce darbeden yargılanmadı. Hulusi Akar önceki darbede üsteğmendi, Binali Yıldırım asteğmendi. Hani darbeye katılan vatan haini oluyordu. Neden Hulusi Akar bakan oldu, Binali Yıldırım Başbakan oldu” diye sormuştu.

Çetinkaya’nın açıklamaları karşısında oldukça agresifleşen Dağıstanlı yayını sonlandırmıştı. Yayının kesilmesini ardından sosyal medya kullanıcıları, müebbet verilen Harbiyeli öğrencilere yapılan hukuksuzlukları anlatmaya çalışan Çetinkaya’yı konuşturmayan Dağıstanlı’ya tepki göstermişti.

Okumaya devam et

Dünya

Dönemin Yunan Genelkurmay Başkanı: Darbe girişimini önceden biliyorduk, Akar’a haber verdik

Darbe girişimini Rusya’dan sonra Yunanistan’ın da önceden Akar’a bildirdiği netleşti. Yunan Genelkurmay Başkanı o gün Erdoğan’ın hareketlerini de izlediklerini açıkladı.

BOLD – Yunanistan’ın eski Savunma Bakanı Evangelos Apostolakis, 15 Temmuz 2016 günü öğleden sonra Türkiye’de bir darbe planlandığının haberini aldıklarını, Yunanistan Ulusal İstihbarat Teşkilatı (EYP) başkanının Türkiye Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar’ı uyardığını söyledi. Yunan Savunma Bakanı ayrıca, Erdoğan’ı almak için bir uçağın hazır olduğunu bildiklerini de söyledi. Bakan, Yunanistan’ın Erdoğan’ı almak için helikopter gönderme hazırlığı yaptığı bilgisini ise “ne doğrularım ne de reddederim” diyerek ortada bıraktı.

Eski bakan Apostolakis, darbe başladıktan sonra Türk mevkidaşı ile görüşmeye çalıştığını ancak telefonların kapalı olduğunu kaydederek, “Erdoğan’ın hareketlerini izliyorduk, onun bir otelde olduğunu biliyorduk ve bir noktada bir uçağın onu alacağını gördük” ifadelerini kullandı.

AKAR’A BİLGİ VERDİK

15 Temmuz darbe girişimi sırasında dönemin Yunanistan Genelkurmay Başkanı olan Evangelos Apostolakis o gece Yunan tarafında yaşananları ilk kez açığa çıkardı.

Yunan MEGA televizyon kanalının akşam ana haber bültenine konuşan Yunanistan’ın eski Savunma Bakanı 15 Temmuz 2016 tarihinde “öğle saatlerinde daha darbe planladığına dair bilgilerinin olduğunu” söyledi.

Apostolakis “Akar, Yunan İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı ile bir görüşme yaptı ve  Yunan İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı bu yönde duyum aldıklarını kendisine iletti. Komutanları çağırıp onlara bu olasılıktan bahsetti ancak onlar da bir şey bilmiyorlardı” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN’IN HAREKETLERİNİ TAKİP EDİYORDUK

Eski Yunan Genelkurmay Başkanı devamında ise şunları söyledi:

“Gece darbe başladığında, iletişime (Akar ile) geçmeye çalıştım, telefon yoktu. Erdoğan’ın hareketlerini takip ediyorduk, bir otelde olduğunu biliyorduk. Bir ara onu almaya giden bir uçak olduğunu gördük.”

Gerekmesi durumunda Yunanistan’ın Recep Tayip Erdoğan’ı almak için bir helikopter göndermeye hazır olup olmadığına dair ise yorum yapmaktan kaçınan Apostolakis şöyle konuştu:

“Size sadece şunu söyleyebilirim: Yunanistan hazırdı, çünkü darbe gelişebilir ve kaçmak için veya iç meselelere tepki olarak Yunanistan’a gelmeye çalışan insanlar olabilirdi. O gece iyi bir hazırlık söz konusuydu. Bütün donanma dışarıdaydı. İlk gelen bilgiler darbenin başarılı olduğu ve Erdoğan’ın kaybettiği yönündeydi. Gece saatlerinden itibaren durum değişmeye başladı.”

‘DEDEAĞAÇ’A GELEN 8 TÜRK SUBAYINI GERİ GÖNDERMEYE HAZIRDIK’

Yunanistan’ün popüler televizyon kanallarında Mega’ya çarşamba akşamı bir söyleşi veren Apostolakis, Yunanistan’ın 15 Temmuz gecesi yaşanan başarısız darbe girişimi sonrasında Dedeağaç’a askeri helikopterle gelen sekiz Türk subayını da Recep Tayyip Erdoğan hükümetine geri göndermeye hazır olduklarını, ancak Türk tarafı ile bir türlü iletişim kurulamadığı öne sürdü.

‘TÜRK SUBAYLARININ İADESİ GECİKİNCE İLTİCA PROSEDÜRÜ BAŞLADI’

Apostolakis, “Sekiz asker barındıran helikopter iniş yaptığında bile, helikopteri kabul etmemek için girişimde bulunduk ancak Türkiye tarafından kimse ile iletişime geçemedik” ifadelerini kullandı. “Helikopter indiğinde, Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar ile temasa geçmeye çalıştım, çünkü bu konu başta çok daha sorunsuz kapanabilirdi” diyen Apostolakis, Türk subaylarının iadesi gecikince, iltica prosedürünün başladığını, hukuki sürece ise müdahalenin söz konusu olmadığını ve artık bir şey yapılamadığını belirtti.

‘DARBE PLANLANDIĞI DUYUMUNU ALDIK ANCAK AKAR’A ULAŞAMADIK’

Eski Bakan, “Bu noktada, biz subayları kabul etmeden önce, yapılması gereken iletişim kurmaktı” diyerek, 15 Temmuz günü öğleden sonra bir darbe planlandığının duyumunu aldıklarını, Yunanistan Ulusal İstihbarat Teşkilatı (EYP) başkanının Akar’ı uyarmak istediğini fakat irtibat kurulamadığını aktardı. Eski Yunanistan Silahlı Kuvvetleri komutanlarından olan Apostolakis, Yunanistan’ın gerekli görüldüğü takdirde Erdoğan’a yardım etmek için helikopter göndermeye hazır olup olmadığını açıklamayı reddetti: “Ne onaylayabiliyorum ne de reddedebiliyorum. Önemli olan iletişimde olabilmekti, bizi yanıtsız bıraktılar. Sanırım bu konuda çok iyi bir duruş sergiledik.”

Okumaya devam et

Gündem

18 kızıl geyik ihaleyle avlanacak

Tarım ve Orman Bakanlığı 5. Bölge Müdürlüğü Eskişehir Şubesi tarafından 18 kızıl geyik avı için yapılacak ihale 20 Temmuz’da gerçekleştirilecek.

BOLD – Tarım ve Orman Bakanlığı 5. Bölge Müdürlüğü Eskişehir Şube Müdürlüğü tarafından açılan ve 20 Temmuzda yapılması planlanan ihale, açık teklif usulüyle gerçekleştirilecek.

6 ayrı bölgede yapılacak 18 geyik vurma ihalesi için Sivrihisar ilçesi Dumluca avlağında 4 geyik için 118 bin lira, Mihalıççık ilçesi Kızılbörüklü avlağında 3 geyik için 90 bin 500 lira, Mihalıççık Ömerköy avlağında 2 geyik için 69 bin lira, Alpu ilçesi Ağaçhisar avlağında 2 geyik için 56 bin lira, Merkez Kalabak avlağında 2 geyik için 47 bin lira, Beylikova ilçesi Sultaniye avlağında 3 geyik için 85 bin 500 lira ve yine merkez Kalabak avlağında 2 geyik için 47 bin lira, toplam ise 513 bin lira muhammen bedel biçilmiş oldu.

KATILMAK İSTEYEN 100 LİRA YATIRACAK

Hayvanseverlerin tepkisini çeken ihale, Arifiye Mahallesi Bilir Sokak’ta saat 10.30’da gerçekleştirilecek. İhaleye katılmak isteyenler ihale dokümanı bedeli olan 100 TL’yi Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Eskişehir Şubesi Döner Sermaye İşletme hesabına yatırmaları gerekiyor.

HAYVANSEVERLER TEPKİLİ

Yabani hayvanların ‘av turizmi’ adı altında vurulmasına izin veren Tarım ve Orman Bakanlığı hayvanseverlerin hedefinde. Sosyal medyada kampanya başlatan hayvanseverle ihalenin iptal edilmesini istiyor.

Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında Tarım ve Orman Bakanlığı, 2. Bölge Müdürlüğü tarafından yaşları ilerlediği gerekçesi ile 2 geyik ihale yoluyla avlanmaları için satışa çıkarılmış, ancak doğa koruma dernekleri ve hayvan severler çabasıyla ihale iptal olmuştu

Yine bu ay Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Tunceli’de dağ keçilerinin avlanabilmesi için açtığı ihale tepkilerin ardından iptal edildi.

Pirzola yerken eli yanmasın diye 100’lük banknot kullandı

Okumaya devam et

Popular