Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Kılıçdaroğlu: Adil Öksüz’ü kaçıranlar dışarıda Harp Okulu öğrencileri içeride. Bu mudur adalet?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin aydınlanmadığını belirtti. “Öksüz’ü kaçıranlar dışarıda Harp Okulu öğrencileri içeride. Bu mudur adalet” dedi.

BOLD Tahliye olan CHP Eski Milletvekili Eren Erdem’in de katıldığı partisinin TBMM’deki grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, isim vermedi ancak bir bakanın adının bazı uluslararası yasa dışı, ahlak dışı uygulamalara karıştığı yönünde haberler aldıklarını ifade etti. Kılıçdaroğlu, “Dikkatle izliyoruz” dedi.

Partisinin grup toplantısına Bülent Ecevit’i anarak başlayan CHP lideri, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ABD Başkanı Donald Trump tarafından gönderilen mektuba yanıt vermediği gerekçesiyle bir kez daha eleştirdi. Kılıçdaroğlu, “Sen mektup için iki satır yazı yapmaya cesaret edemiyorsun. Rıza Zarrab kadar Türk milletinin şanını düşünmüyorsun. Onun için nota veriyorsun. Amerikan Büyükelçisi’ni çağıracaksın, biz bu mektubu asla arşivlerimizde tutmak istemiyoruz diyerek vereceksin. Buna cesaret edemezsen Amerika’daki Türk Büyükelçisi’ne vereceksin” diye konuştu.

Eren Erdem’in 490 gün tutuklu kaldığını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Yargı bağımsız değil, ülkede demokrasi yok. Her türlü baskı var, gizli tanıklarla istedikleri kişiyi tutuklayabiliyorlar, beyefendinin arzusuna göre de serbest bırakıyorlar. Bütün bunlara rağmen adaleti sağlamak için mücadelemizi vereceğiz” dedi.

DEMOKRASİYİ BİZİM GİBİ DÜŞÜNMEYENLER İÇİN DE SAVUNMALIYIZ

Osman Kavala’nın da özgürlüğü kavuşmasını istediklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Biz bizim gibi düşünmeyenlerin de haklarını savunuyoruz. Farklı anlayışlarımız olabilir ama hep birlikte bu ülkenin çıkarları için çalışıyoruz. Kayyum atamalarını bu bağlamda eleştirdik. Seçime giriyorlar, kazanıyorlar ve kayyum atayarak görevden alıyorlar. Niçin? Hâkim var, suçluysam mahkemeye verirsin. Hangi gerekçeyle kayyum atıyorsun. Yerlerine kayyum atanan belediye başkanlarının kelepçelenip 10 saat bekletilmeleri doğru değildir. Demokrasiyi bizim gibi düşünmeyenler için de savunmak zorundayız.”

15 TEMMUZ’LA İLGİLİ ÇOK SORU VAR

Grup konuşmasında 15 Temmuz’u gündeme getiren Kılıçdaroğlu, Adil Öksüz’ün serbest kalmasıyla ilgili kamu görevlilerine açılan davaya gönderme yaptı. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “Adil Öksüz’e kelepçe takılmıyor. Onun kim olduğunu herkes biliyor orada ama özel muamele ediliyor.Adil Öksüz’ün GPS cihazı var. Onu Adil Öksüz nereden buldu, hangi kamu grubu bunu ona verdi? Defalarca sordum. Adil Öksüz’ün ifadesi dahi alınmadı. Sıra Adil Öksüz’e gelindiğinde sırayı kesiyorlar. O kalıyor. Öksüz’ü defalarca dile getirdim. Adil Öksüz’ün kayınpederini buldular herkesi buldular onu bulamadılar. Bulmak istemediler. Onun için 15 Temmuz darbe girişimi aydınlanmış değildir. Adil Öksüz yakalanmadan da aydınlanamaz. Soruşturma açıldı demişlerdi, külahım anlatın demiştim, külahıma anlattılar. Adil Öksüz’ün kaçıranlar şimdi dışarıda. Hava Harp Okulu öğrencileri hangi gerekçeyle içeride? Bu mudur adalet? Başbakanlık müşaviri Adil Öksüz’le görüşmeye gidiyor, Erdoğan’a bilgi vermek için. 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili çok soru var. Bizim muhalefet şerhimiz olduğu için 15 Temmuz Araştırma Komisyonu raporları yayımlanmıyor. Adım gibi eminim devletin kurumları onun nefes aldığını dahi takip etmiştir. Neden yakalanmadı?”

DAMAT AYRILMAZ, ÇÜNKÜ PARAYI SEVİYOR

Cumhuriyet tarihinin en büyük işsizliğinin yaşandığını belirten Kılıçdaroğlu, Hazine Bakanı Berat Albayrak’a “Normal demokrasilerde sosyete damadın istifa etmesi gerekiyordu. Ayrılır mı görevinden? Asla. Çünkü parayı seviyor” dedi. Enflasyonun düştüğüne inanmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Yeni rakamlar açıklandı. Bir de sosyete damadın bürokraside arkadaşları var. Yıllık enflasyon rakamı 8.55. Ben inanmıyorum ama emekli, esnaf inanır mı bilmiyorum. Ama ben inanmıyorum. vergi cezalarında enflasyon rakamı 22.58. Zam geliyor, enflasyon düşüyor. Dünayda yeni bir model geliştirdik herhalde” ifadelerini kullandı.

TOPRAĞINA ÇİZMELİ GALOŞLA BASANDAN KORKACAKSINIZ

AKP iktidarını eleştiren Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: “Beyefendinin aylığı 81 bin 250 liraya çıktı. Beyefendi geçinemiyor bu parayla. Üstelik doğalgaz, elektrik parası yok. Mutfak masrafı yok. Onun faturasını da sen ödüyorsun. 3 Y ile mücadele eden bir AK Parti vardı, doğru. Ben bu mücadeleyi yapacağım diyordu, demokrasiyi savunuyordu. Böyle bir iktidar yok artık. AK Parti iktidarı yok, saray iktidarı var. Saray iktidarı, bir zümre, kibir, firavun iktidarıdır. Kendi topraklarına çizmeli galoşla basandan korkacaksınız. O kibir firavun kibridir. Neden saray iktidarı diyorum? Devlet bir tarafa itilmiş vaziyette. Dışişleri Bakanlığı bir tarafa itilmiş vaziyette. Ona göre büyükelçiler vardır. Örneğin ayakkabı kutusunda rüşvet alan kişiyi büyükelçi tayin edebilirsiniz. Örneğin hayatında dış politikada bir yazı yamayan bir kişiyi bir başka ülkeye büyükelçi atayabilirsiniz. Niçin? Tek adam böyle istiyor. Şimdi yeni bir şey daha geldi, bir bakanın adının bazı uluslararası yasa dışı uygulamalara, ahlak dışı uygulamalara karıştığı yönünde haberler geliyor. Bunları dikkatle izliyoruz.”

MAL VARLIĞI DEYİNCE PANİKLEDİ

ABD’nin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ailesiyle ilgili yaptırım girişimini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Mal varlığı ile araştırma yapacağız dedik, paniğe kapıldı. Şunu söyleyeceksin; Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının mal varlığını araştırmazsanız namertsiniz diyeceksiniz. Benim ailemin yurt dışında beş kuruş parası yoktur diyeceksin. Eğer verilecek hesabınız varsa bunları söyleyemezsin. Biz niye söyleyebiliyoruz, çünkü alnımız açıktır” dedi.

Hastalıktan kurtulamayan Bahçeli grup toplantısı yerine yine yazılı açıklama yaptı

Politika

Makamında Çakıcı’yı ağırlayan Edirne Belediye Başkanı hakkında inceleme

CHP, organize suç örgütü yöneticisi olmaktan hüküm giyen ve infaz değişikliğiyle tahliye cezaevinden tahliye olan Alaattin Çakıcı’yı makamında ağırlayan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan hakkında inceleme başlattı. CHP’li üst düzey yönetici, “Gerçekten açıklaması zor” ifadesini kullandı.

BOLD – CHP’li Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın, Alaattin Çakıcı’yı geçtiğimiz pazartesi günü makamında kabul ederek, Atatürk portresi hediye etmesi parti yönetiminin tepkisine yol açtı.

Genel merkez yöneticileri, ziyarete ilişkin görüntülerin paylaşılmasının ardından, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’dan bilgi aldı. Gürkan’ın, görüşmeyle ilgili, “Alaattin Çakıcı’nın geçmişte cezaevinden arkadaşı olan ortak bir arkadaşlarının talebi doğrultusunda” gerçekleştiğini söyledi. Olayla ilgili inceleme başlatan CHP yönetiminin disiplin süreci dahil bütün seçenekleri değerlendirdiği belirtildi. CHP’li üst düzey bir yönetici, Gürkan’ın tavrına anlam veremediklerini ve son derece yanlış bulduğunu kendisine ilettiğini, disiplin sürecinin işletilip işletilmeyeceği konusunun yetkili kurullarda değerlendirileceğini kaydetti.

GERÇEKTEN AÇIKLAMASI ZOR

BBC Türkçe’nin haberine göre CHP’li yönetici, “Kendisiyle görüşüp, bilgi aldık. O da kendince açıklamalarda bulundu. Bu gerekçeleri yetkili kurullarımız değerlendirir ve buna göre bir karar verir. Kendisi aslında deneyimli bir belediye başkanımız. Geçmişte milletvekilliği de yaptı, gerçekten açıklaması zor” ifadelerini kullandı.

ÇAKICI’NIN YAKIN DOST VURGUSU

Recep Gürkan. ziyareti sosyal medya hesabından, “Sayın Alaattin Çakıcı, Belediyemizdeki Ulu Önderin 4 gece konakladığı Atatürk Odası’nı ve bizleri ziyaret etti. Kendilerine Atatürk portresi ve Belediyemiz tarafından basılan Nutuk kitabını hediye ettik” açıklamasıyla duyurmuştu. Gürkan, ziyarete ilişkin fotoğrafları da paylaşmıştı. Çakıcı da, ziyaretle ilgili sosyal medya hesabından yakın dostu olan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı makamında ziyaret ettiği paylaşımı yapmıştı.

Koronavirüs Bilim Kurulundan bir istifa daha: Sebebini açıklamadan kaçıyorlar

Okumaya devam et

Politika

AKP için İstanbul’da kazan kaynıyor

AKP’de kongre süreci devam ederken, İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak’ın büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerinin kaybedilmesi nedeniyle aday gösterilmeyeceği belirtildi. İl Başkanlığı koltuğu için eski milletvekili Metin Külünk ya da eski Kâğıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç’ıın isimleri öne çıktı.

BOLD – AKP’de kongre takvimi ilerlerken, kulislerde mevcut İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak’ın aday gösterilmeyeceği kaydedildi. Kongre sürecinde İstanbul’da 22 ilçe başkanı görevden alınmıştı.

Cumhuriyet’in kulis haberine göre, Şenocak’ın yerine eski milletvekili Metin Külünk ya da eski Kâğıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç’ın getirileceği ifade ediliyor. Eski Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem’in de il başkanlığı için nabız yokladığı, son kararın AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından verileceği öğrenildi.

İsminin açıklanmasını istemeyen AKP’li bir yönetici, İl başkanlığı seçimleriyle ilgili şunları söyledi: “Kaybedilen İstanbul seçimlerinin ardından Bayram Şenocak’ın görevden alınacağı kesin. Ancak parti içinde yapılan ankette üyelerin çoğunluğunun Karadenizli olması sebebiyle Metin Bey’in ismi çıkıyor. Eski Kâğıthane Belediye Başkanımız Fazlı Bey ise İç Anadolu nüfusuna kayıtlı seçmenleri yeniden partiye çekebilir. 2 isim de İstanbul seçimlerinin ardından partiyi yeniden toparlayabilir. Ancak son dönemde parti içinde Fazlı Bey’e daha sıcak bakılmaya başlandı” dedi.

ANKARA İL BAŞKANI DA GİDİCİ

Aynı kaynak Ankara il başkanı Hakan Han Özcan’ın da yeni dönemde görev alamayabileceğini ifade etti. Özcan’ın yardımcısıyla Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’la bir villada görüştüğü iddiaları gündeme gelmişti.

TOKİ’den yandaş patrona 321 milyonluk ihale kıyağı

Okumaya devam et

Politika

Fahrettin Altun’un “faşistler kaybedecek” paylaşımı dalga konusu oldu: Yakalım mı pejoları

Cumhurbaşkanlığı İletişim Dairesi Başkanı Fahrettin Altun’un, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kavgalı olduğu Batılı liderlerini faşistlikle suçladığı paylaşımı sosyal medyanın diline düştü.

BOLD – Saray’ın İletişim Dairesi Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabından AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kavgalı olduğu Batılı liderleri faşistlikle suçladı.

Batı’nın faşist kanadı ifadeleriyle Avrupa’nın iki önemli devleti Almanya ve Fransa’nın devlet başkanlarını hedef alan Altun, Erdoğan’a sistematik olarak saldırı yapıldığını iddia etti.

Erdoğan’ın küresel vicdanın sesi olduğunu ileri süren Altun paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Batı’nın faşist kanadı ve onların içimizdeki temsilcileri ahlaksızca Cumhurbaşkanımıza saldırıyorlar. Cumhurbaşkanımızı yolundan döndürebileceklerini sanıyorlar. Cumhurbaşkanımız küresel vicdanın sesi olmaya devam edecek. Türkiye güçlenececek, faşizm ve faşistler kaybedecek!”

Macron’la karikatür krizinden sonra başlayan tartışmalar sırasında Erdoğan, tartışmaya üst düzey siyasilerden gelen açıklamalarla dahil olan Almanya ve Hollanda’ya, Nazi dönemini hatırlatarak faşizm göndermesi yaptı.

Bu arada, paylaşım bir çok sosyal medya kullanıcısı tarafından ti’ye alındı. Bir sosyal medya kullanıcısı AKP yönetimini kastederek, “Doğru, evet faşizm kaybedecek” ifadelerini kullandı. Bir başka kullanıcı ise “Yakalım mı pejoları” paylaşımıyla Altun’un paylaşıyla dalga geçti.

 

Bakan Albayrak: Yeni bir sermaye yatırım dalgası ufukta belirmiş durumda

Okumaya devam et

Popular