Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Meksika’da Mormon katliamı: 9 ölü

Meksika’nın kuzeyindeki Sonora eyaletinde bir uyuşturucu karteli tarafından düzenlendiği öne sürülen saldırıda bir Mormon aileye mensup en az 9 kişi öldü.

BOLD – ABD’deki Mormonlardan ayrılarak Meksika’ya yerleşen ve çifte vatandaşlığı bulunan bir ailenin kadın ve çocukları yolda saldırıya uğradı. Akrabalarına göre 3 anne ve ikisi bebek 6 çocuk katledildi.

ÖLÜ SAYISI KONUSUNDA ÇELİŞKİLİ HABERLER

Meksikalı yetkililer saldırıda Rhonita Miller LeBaron adlı kadınla, 6 çocuğunun öldüğünü söyledi. Çocuklardan ikisi 6 aylık ikizler. Diğer çocuklardan biri 8, diğeri de 10 yaşında.

Kaçmaya çalışan 2 anneyle 10 çocuğuna da ateş açıldığı haber veriliyor. Yerel medya, olay sonrasında bölgede başka cesetler bulunduğunu ve ölü sayısının 12 olduğunu öne sürdü. Ancak resmi makamlar henüz bu bilgiyi doğrulamadı.
Öldürülenlerden en az 6’sının ABD vatandaşı olduğu öğrenildi.

UYUŞTURUCU KARTELİ ŞÜPHESİ

Le Baron/Langford ailesinden 3 anne ve 14 çocuğun bindiği araçlardan oluşan konvoyun, Meksika’nın sınır eyaleti Sonora’nın Bavispe kentinden komşu eyalet Chihuahua’nın La Mora kentine giderken Bavispe’de ateş altında kaldığı belirtildi.

Saldırının ABD sınırındaki 2 eyalet arasında faaliyet gösteren bir uyuşturucu kartelinin mensupları tarafından gerçekleştirildiğine inanılıyor.

Sonora ve Chihuahua eyalet yönetimleri ortak bir açıklama yayımlayarak olayla ilgili soruşturma başlatıldığını ve bölgeye takviye güvenlik güçleri gönderildiğini duyurdu.

Saldırı sonrasında bir SUV aracın tamamen yandığı ve anne ve çocuklarının yanarak can vermiş olabileceği belirtiliyor.

Saldırganların LeBoron ailesini başka birileriyle karıştırarak ateş açmış olması ihtimalinden de söz ediliyor.

Akrabalar, sosyal medya hesaplarında katliamla ilgili fotoğraflar ve videolar paylaştı. Kurşunlarla delik deşik olmuş, ateşe verilmiş ve hala dumanı tüten halde bir SUV’un görüldüğü videoda, ABD aksanıyla ağlamaklı konuşan bir erkek sesinin “Bu kayıtlara geçsin, gelinim Nita ve dört torunum yakıldı ve tarandı” dediği duyuluyor.

Akrabaları, bu SUV’da Rhonita Miller LeBaron ile dört evladının – ikisi 6 aylık ikiz bebek, biri 8, biri 10 yaşında iki çocuk- bulunduğunu belirtti.

MORMONLAR VE LABARON CEMAATİ

Ailenin 20’nci yüzyılın ilk yarısında mensubu oldukları kilisenin çokeşliliğe karşı çıkmasından sonra ABD’den Meksika’ya yerleşen “Colonia LaBaron” cemaatinden oldukları belirtiliyor.

Kadınların mensubu olduğu Mormon kolu, mensuplarını Meksika vatandaşlarıyla evlenmeye teşvik ediyor.

Bu cemaatin yerel uyuşturucu çetelerine direndiği ve büyük uyuşturucu kartellerini eleştirdikleri biliniyor.

Yunanistan’da durdurulan soğutmalı tırdan 41 mülteci çıktı

Dünya

Almanya’da çocuklu aile sayısı 20 yılda 1,1 milyon düştü

Almanya’da evli çiftlerin sayısı hızla azalıyor. 18 yaş altı çocuğa sahip aile sayısı 20 yılda 1,1 milyon düşüş gösterdi. Her 5 çocuklu aileden biri bekar anne veya babadan oluşuyor.

BOLD – Merkezi Wiesbaden’da bulunan Almanya Federal İstatistik Dairesi, 2019 yılının verilerine ilişkin değerlendirmesini yayınladı. Almanya’da yaşayan çocuklu ailelerin sayısında 20 yıl içerisinde bir milyonu aşkın düşüş yaşandı. Deutsche Welle’nin haberine göre ülkede halihazırda 18 yaş altı çocuk sahibi 8,2 milyon aile bulunuyor. Bu sayı 20 yıl öncesine göre 1,1 milyon daha az.

Öte yandan çocuklu aile sayısında da 10 yıl öncesine göre herhangi bir değişiklik gözlenmedi. Resmi verilere göre, 2019 yılında çocuklu ailelere mensup toplam kişi sayısı 29,7 milyon idi. Bu sayı içerisinde çocukların yanı sıra çocukların ebeveynleri ve reşit kardeşleri de bulunuyor.

Geçen yılın istatistiklerine göre Almanya’daki ailelerin yüzde 19’u tek başına çocuk büyüten ebeveynlerden oluşuyor. Bu da toplam 1 buçuk milyon aileye tekabül ediyor. Bunun karşısında yüzde 81’lik kısım ise 6,7 milyon çifte işaret ediyor. Bunların 5,7 milyonu evli, 940 bini ise resmi nikahı olmadan yaşayan çiftlerden oluşuyor.

Evli çiftlerin sayısı da 1999 yılına göre 1,6 milyon azaldı. Bu, yüzde 22 oranında bir düşüşe tekabül ediyor. Bunun karşısında evli olmayan çiftlerin sayısı, aynı zaman diliminde yüzde 77 artarak 530 binden 940 bine yükseldi.

Partnersiz çocuk büyüten kişilerin sayısı da 1999 yılında 1,4 milyon iken, 2019 yılında 1,5 milyon olarak kayıt altında alındı. Bu da yüzde 9’luk bir yükselişe işaret ediyor.

Okumaya devam et

Dünya

Dönemin Yunan Genelkurmay Başkanı: Darbe girişimini önceden biliyorduk, Akar’a haber verdik

Darbe girişimini Rusya’dan sonra Yunanistan’ın da önceden Akar’a bildirdiği netleşti. Yunan Genelkurmay Başkanı o gün Erdoğan’ın hareketlerini de izlediklerini açıkladı.

BOLD – Yunanistan’ın eski Savunma Bakanı Evangelos Apostolakis, 15 Temmuz 2016 günü öğleden sonra Türkiye’de bir darbe planlandığının haberini aldıklarını, Yunanistan Ulusal İstihbarat Teşkilatı (EYP) başkanının Türkiye Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar’ı uyardığını söyledi. Yunan Savunma Bakanı ayrıca, Erdoğan’ı almak için bir uçağın hazır olduğunu bildiklerini de söyledi. Bakan, Yunanistan’ın Erdoğan’ı almak için helikopter gönderme hazırlığı yaptığı bilgisini ise “ne doğrularım ne de reddederim” diyerek ortada bıraktı.

Eski bakan Apostolakis, darbe başladıktan sonra Türk mevkidaşı ile görüşmeye çalıştığını ancak telefonların kapalı olduğunu kaydederek, “Erdoğan’ın hareketlerini izliyorduk, onun bir otelde olduğunu biliyorduk ve bir noktada bir uçağın onu alacağını gördük” ifadelerini kullandı.

AKAR’A BİLGİ VERDİK

15 Temmuz darbe girişimi sırasında dönemin Yunanistan Genelkurmay Başkanı olan Evangelos Apostolakis o gece Yunan tarafında yaşananları ilk kez açığa çıkardı.

Yunan MEGA televizyon kanalının akşam ana haber bültenine konuşan Yunanistan’ın eski Savunma Bakanı 15 Temmuz 2016 tarihinde “öğle saatlerinde daha darbe planladığına dair bilgilerinin olduğunu” söyledi.

Apostolakis “Akar, Yunan İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı ile bir görüşme yaptı ve  Yunan İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı bu yönde duyum aldıklarını kendisine iletti. Komutanları çağırıp onlara bu olasılıktan bahsetti ancak onlar da bir şey bilmiyorlardı” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN’IN HAREKETLERİNİ TAKİP EDİYORDUK

Eski Yunan Genelkurmay Başkanı devamında ise şunları söyledi:

“Gece darbe başladığında, iletişime (Akar ile) geçmeye çalıştım, telefon yoktu. Erdoğan’ın hareketlerini takip ediyorduk, bir otelde olduğunu biliyorduk. Bir ara onu almaya giden bir uçak olduğunu gördük.”

Gerekmesi durumunda Yunanistan’ın Recep Tayip Erdoğan’ı almak için bir helikopter göndermeye hazır olup olmadığına dair ise yorum yapmaktan kaçınan Apostolakis şöyle konuştu:

“Size sadece şunu söyleyebilirim: Yunanistan hazırdı, çünkü darbe gelişebilir ve kaçmak için veya iç meselelere tepki olarak Yunanistan’a gelmeye çalışan insanlar olabilirdi. O gece iyi bir hazırlık söz konusuydu. Bütün donanma dışarıdaydı. İlk gelen bilgiler darbenin başarılı olduğu ve Erdoğan’ın kaybettiği yönündeydi. Gece saatlerinden itibaren durum değişmeye başladı.”

‘DEDEAĞAÇ’A GELEN 8 TÜRK SUBAYINI GERİ GÖNDERMEYE HAZIRDIK’

Yunanistan’ün popüler televizyon kanallarında Mega’ya çarşamba akşamı bir söyleşi veren Apostolakis, Yunanistan’ın 15 Temmuz gecesi yaşanan başarısız darbe girişimi sonrasında Dedeağaç’a askeri helikopterle gelen sekiz Türk subayını da Recep Tayyip Erdoğan hükümetine geri göndermeye hazır olduklarını, ancak Türk tarafı ile bir türlü iletişim kurulamadığı öne sürdü.

‘TÜRK SUBAYLARININ İADESİ GECİKİNCE İLTİCA PROSEDÜRÜ BAŞLADI’

Apostolakis, “Sekiz asker barındıran helikopter iniş yaptığında bile, helikopteri kabul etmemek için girişimde bulunduk ancak Türkiye tarafından kimse ile iletişime geçemedik” ifadelerini kullandı. “Helikopter indiğinde, Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar ile temasa geçmeye çalıştım, çünkü bu konu başta çok daha sorunsuz kapanabilirdi” diyen Apostolakis, Türk subaylarının iadesi gecikince, iltica prosedürünün başladığını, hukuki sürece ise müdahalenin söz konusu olmadığını ve artık bir şey yapılamadığını belirtti.

‘DARBE PLANLANDIĞI DUYUMUNU ALDIK ANCAK AKAR’A ULAŞAMADIK’

Eski Bakan, “Bu noktada, biz subayları kabul etmeden önce, yapılması gereken iletişim kurmaktı” diyerek, 15 Temmuz günü öğleden sonra bir darbe planlandığının duyumunu aldıklarını, Yunanistan Ulusal İstihbarat Teşkilatı (EYP) başkanının Akar’ı uyarmak istediğini fakat irtibat kurulamadığını aktardı. Eski Yunanistan Silahlı Kuvvetleri komutanlarından olan Apostolakis, Yunanistan’ın gerekli görüldüğü takdirde Erdoğan’a yardım etmek için helikopter göndermeye hazır olup olmadığını açıklamayı reddetti: “Ne onaylayabiliyorum ne de reddedebiliyorum. Önemli olan iletişimde olabilmekti, bizi yanıtsız bıraktılar. Sanırım bu konuda çok iyi bir duruş sergiledik.”

Okumaya devam et

Dünya

Türkiye koronavirüste AB’nin güvenilir ülkeler listesine yine giremedi

AB’nin 15 günde bir yenilediği “güvenli ülkeler listesinde” yer bulamayan Türkiye’ye yine “zorunlu haller dışında gidilmemesi gereken ülkeler” kategorisinde kaldı.

BOLD – Avrupa Birliğinin (AB), 15 günde bir yenilediği “güvenli ülkeler listesinde” Türkiye’ye yine yer bulamadı. Koronavirüs vakalarının hala 100 bin kişi başına 20 civarında olan Türkiye, bu yüzden “zorunlu haller dışında gidilmemesi gereken ülkeleri” simgeleyen, turuncu listede yer alıyor. Koronavirüs vaka sayısı 100 bin kişide 16 ve aşağısı olan ülkeleri güvenli sayan AB, Türkiye’de bu rakamın 23,5 olduğunu bildirmişti.

GELENE 14 GÜN KARANTİNA UYGULANACAK

Tatil ya da aile ziyaretinin zorunluluk olmadığına dikkat çeken AB’li yetkililer Türkiye’ye gidilmemesi uyarısında bulunuyor. Başta Hollanda olmak üzere birçok Avrupa ülkesi, Türkiye’den dönenlere 14 günlük zorunlu karantina uyguluyor.

SİGORTA ŞİRKETLERİ DE GÜVENCE KAPSAMINDAN ÇIKARDI

Avrupa’daki sigorta şirketleri de, zorunlu haller dışında gidilmemesi istenen ülkeleri, güvence kapsamından çıkardı.

Türkiye’den dönüşlerinde 2 hafta karantinaya tabi tutulanlar, bu süreyi yıllık izinlerinden düşemeyecek. Bunun da, çalıştıkları iş yerleri ile zorun yaşamalarına neden olacağı belirtiliyor.

ARAÇLARIYLA GELEN GURBETÇİLER SIKINTI YAŞAYABİLİR

Kara yoluyla anavatanlarına giden Avrupa’daki Türkiye kökenli göçmenlerin yolu üzerinde bulunan Bulgaristan ve Sırbistan’ın karantina kapsamına alınmasının, dönüş yolunda sıkıntı yaratabileceği belirtiliyor.

Avusturya hükumeti, Bulgaristan, Romanya ve Moldovya’dan gelenlere zorunlu karantina uygulayacak. Bu ülkelerden transit geçiş yapanlar ise, son 48 saat içinde yaptırdıkların testin sonuçlarının negatif olduğunu gösteren raporu Avusturya makamlarına iletmeleri durumunda karantinadan muaf tutulacaklar.

Ancak, Türkiye’de test yaptırıp yola çıkan kişilerin, gümrük kapılarındaki yığılma ve yol boyunca yaşanacak olası aksaklıklar nedeniyle 48 saatlik süreyi aşabilecekleri, bu durumda da, 14 gün zorunlu karantinaya tabi tutulacakları belirtiliyor.

AB, güvenli ülkeler listesini 1 Ağustos’ta yeniden güncelleyecek.

Okumaya devam et

Popular