Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Türkiye, internet dünyasında da özgür olmayan ülkeler arasında yer aldı

Düşünce kuruluşu Freedom House, dünya genelinde internet özgürlüğünü değerlendirdiği ”İnternette Özgürlük 2019” raporunu yayınladı. Türkiye, Avrupa’da interneti özgür olmayan tek ülke oldu.

BOLD – “Sosyal Medya Krizi” başlığını taşıyan rapor, bir zamanlar “insanları özgürleştirecek teknoloji” gözüyle bakılan sosyal medyanın bir gözetim ve seçim manipülasyonu aracı haline geldiğini kaydediyor. Raporda Türkiye geçen yıl olduğu gibi bu yıl da “özgür olmayan ülkeler” arasında yar alıyor.

Rapor, Haziran 2018 ve Mayıs 2019 tarihleri arasında 65 ülkeyi internet özgürlüğü açısından mercek altına alıyor. Dünyadaki internet kullanıcılarının yüzde 87’sini kapsayan rapora göre internet özgürlüğü, küresel çapta hızla yayılan dijital otoriterlik aygıt ve taktikleriyle giderek daha büyük tehdit altına giriyor.

İNTERNET ÖZGÜRLÜĞÜ DÜNYADA KISITLANIYOR

Rapor, baskıcı rejimler ve otoriter emellere sahip seçilmiş iktidarların denetimden uzak olan sosyal medya platformlarını istismar ederek bu alanları siyasi çarpıtma ve toplumsal kontrol aracı olarak kullandığı tespitini yapıyor.

Freedom House, vatandaşlarının internet üzerindeki faaliyetlerini gözetleyen hükümetlerin sayısının şaşkınlık verecek ölçüde arttığını ve bu durumun da da küresel internet özgürlüğünün dokuz yıldır ard arda kısıtlanması anlamına geldiğini belirtti.

AVRUPA’DA TEK ÖZGÜR OLMAYAN ÜLKE

Freedom House’un İnternette Özgürlük 2019 raporu, farklı siyasi sistemlerde internet özgürlüğünü yansıtacak şekilde değerlendirme altına aldığı 65 ülkeyi Özgür, Yarı Özgür ve Özgür Olmayan şeklinde üç ayrı kategoride sınıflandırıyor.

İnternete erişimin önündeki engeller, internette paylaşılan içeriğin kısıtlanması ve internet kullanıcılarının haklarının ihlali şeklinde üç alanda yapılan değerlendirmeye göre yüz puan üzerinden 37 puan alan Türkiye, bu yıl da geçen yıl olduğu gibi Özgür Olmayan Ülkeler kategorisinde yer aldı.

Bu kategoride olan diğer ülkeler Azerbaycan, Myanmar, Belarus, Tayland, Kazakistan, Rusya, Venezuela, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Pakistan, Suudi Arabistan, Özbekistan, Sudan, Vietnam, Küba, Suriye, İran ve Çin.

Türkiye; Avrupa kıtasında değerlendirme altına alınan İzlanda, Estonya, Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya arasında Özgür Olmayan Ülke kategorisinde yer alan tek ülke olarak dikkat çekiyor.

İNTERNETTE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KISITLANIYOR

Rapor, 24 Haziran 2018’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce bazı internet kullanıcılarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı sosyal medyada aşağıladıkları gerekçesiyle tutuklanmasının, seçim dönemlerinde internette ifade özgürlüğünün kısıtlanması anlamına gelmesine örnek gösteriyor.

Rapora göre Türkiye’nin internet özgürlüğünün olmadığı ülkeler kategorisinde bulunmasına yol açan etkenler arasında internette siyasi, sosyal ya da dini içeriklerin engellenmesi, hükümet yanlısı yorumcuların internet üzerinde yürütülen tartışmaları manipüle etmesi, bilişim ve iletişim teknolojileri kullanıcılarının ya da blogcuların tutuklanması, hapse atılması ya da paylaştıkları siyasi veya sosyal içerikler nedeniyle uzun süre gözaltında tutulması ve muhaliflere ya da insan hakları kuruluşlarına karşı teknik saldırılarda bulunulması yer alıyor.

Halk tatilde de devletin takibi altında olacak

Dünya

George Floyd’un otopsi raporu: Ölüm sebebi boğulma!

ABD’de polis şiddeti sonucu ölen George Floyd’un ölüm nedenini araştıran bağımsız bir heyet, raporunu açıkladı. Heyet, Floyd’un ölüm sebebinin boğulma olduğunu vurguladı.  

BOLD – ABD’nin Minneapolis kentinde bir polis tarafından öldürülen George Floyd’un otopsisini yapan Adli Tıp Kurumunun “kalp hastalığı, yüksek tansiyon gibi sağlık problemleri” ve “potansiyel sarhoş edici maddelerin” Floyd’un ölümüne neden olduğu yönündeki raporu ABD basınında yer almıştı. Bunun üzerine Floyd’un ailesi bağımsız bir otopsi yapılması için başvuruda yapmıştı. 

George Floyd’un bağımsız bir heyet tarafından yapılan otopsisinde ölüm nedeni boğulma olarak belirlendi. BBC Türkçe’nin haberine göre, adli patoloji uzmanı Doktor Michael Baden, devam eden bir kalp sorununun Floyd’un ölümünde etkili olmadığı sonucuna varıldığını açıkladı. 

NE OLMUŞTU? 

ABD’nin Minnesota eyaletinde gözaltına alınan George Floyd, boğazına diziyle bastıran bir polis tarafından boğularak öldürülmüştü. Yine siyah bir ABD vatandaşının polis şiddeti sonucu öldürülmesinin ardından birçok kentte gösteriler düzenlendi. Başkent Washington’ın da aralarında olduğu çok sayıda kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 

Enes Kanter ırkçılığa karşı formasıyla protestolara katıldı

Okumaya devam et

Dünya

Avrupa ülkeleri sınırlarını açmaya hazırlanıyor

Avrupa ülkeleri korona salgını nedeniyle aldıkları tedbirleri kademeli olarak gevşetmeye başlıyor. Bazı ülkeler ise sınırları açmakla kalmayıp turizm sezonunu da açmaya hazırlanıyor. 

BOLD – Avusturya kara sınırları, Almanya, İtalya, İsviçre, Lihtenştayn, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti’ne kapalı iken 15 Haziran’da Almanya sınırını tamamen yeniden açmayı planlıyor. Avusturya’ya hava yoluyla gelenlerin son 4 günde korona virüs taşımadığına dair sağlık raporu göstermesi gerekiyor. Schengen bölgesi dışındaki ülkelerden gelen vatandaşların ise ülkeye hava yoluyla giriş yapması yasak. 

Belçika’nın sınırları şu anda kapalı ve hükümet yurt dışına zorunlu olmayan seyahatleri yasakladı.

Bulgaristan bugünden itibaren Sırbistan ve Yunanistan ile sınırlarını yeniden açtı.  

Hırvatistan da sınırlarını Çekya, Macaristan, Avusturya, Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya, Slovenya, Almanya ve Slovakya’dan gelen ziyaretçilere yeniden açtı. Hırvatistan’a gelen ziyaretçilerin, korona virüs taşıyan biriyle temasa geçmeleri halinde 14 gün boyunca kendilerini karantinaya almaları isteniyor. 

Çekya, 26 Mayıs’tan itibaren Almanya ve Avusturya ile sınırlarını yeniden açtı. Ayrıca, 27 Mayıs’tan itibaren Slovakya ve Macaristan sınırı da kısıtlamalarla birlikte yeniden açıldı. AB üye ülkelerinden Çekya’ya yalnızca iş ve akraba ziyareti amacıyla ve üniversite öğrencilerinin giriş yapabileceği kaydedildi. 

Danimarka’ya Grönland veya Faroe Adaları vatandaşları giriş yapabilirken 25 Mayıs’tan itibaren Finlandiya, İzlanda, Norveç ve İsveç veya Almanya’da daimi ikametgahı olan kişilerin de ülkeye akraba ziyareti veya iş amaçlı giriş yapabilmesi izin verildi.

Danimarka, 15 Haziran’dan itibaren ise sınırlarını Almanya, İzlanda ve Norveç’ten gelen turistlere açacak. 

Estonya ise 15 Mayıs’ta komşularına sınırlarını açtı. AB ve İngiltere vatandaşları ise 1 Haziran’dan itibaren Estonya’ya giriş yapabilecek. Enfeksiyon oranı yüksek olan ülkelerden gelenlerin ise 2 hafta süreyle kendilerini izole etmeleri istendi. 

Finlandiya’nın kara sınırları en az 14 Haziran’a kadar kapalı olurken, Mayıs ayı ortasında Schengen bölgesinde ülkeye işçilerin giriş yapabilmesine izin verildi. 

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, diğer AB ülkelerinin planlarının ardından Fransa’nın AB ülkelerine ve İngiltere sınırını 15 Haziran’dan itibaren yeniden açma planlarını açıkladı. Ülkeye girişler, daimi ikametgahı bulunmayan kişiler için sınırlandırıldı. İngiltere veya İspanya’dan gelenlerin gönüllü olarak karantinaya tabi tutulacağı ifade edildi. AB ülkeleri veya İngiltere vatandaşları hariç diğer ziyaretçilerin sınırlı durumlar dışında ülkeye girişi yasak. 

 ALMANYA’DA SINIR KONTROLLERİ DEVAM EDİYOR

Almanya da sınırlarını tamamen yabancı ziyaretçilere açmayan ülkeler arasında yer alıyor. Almanya, Fransa, Avusturya, İsviçre, Danimarka ve Lüksemburg ile sınır kontrolleri gerçekleştiriyor. Kontroller, İspanya ve İtalya’dan hava yoluyla gelenler için de uygulanıyor. Sınır kontrolleri, 15 Haziran’a kadar yürürlükte bulunuyor. AB ve İngiltere, Lihtenştayn, İsviçre, Norveç, İzlanda vatandaşlarının kendi ülkelerine veya Avrupa’daki ikametlerine dönmelerine ve Almanya aktarmalı seyahatlerine ise izin verilmeye başlandı. 

 YUNANİSTAN 3 AŞAMADA SINIRLARI AÇMAYI PLANLIYOR

Yunanistan’da Dışişleri Bakanlığı dün üç aşamadan oluşan sınırları yeniden açma planını açıkladı. 15 Haziran’a kadar yalnızca sınırlı sayıda uluslararası uçuşun Atina’ya gerçekleştirilmesine izin verildi. Gelen tüm yolcuların testten geçirileceği ve belirlenen otelde bir gece konaklamaları gerektiği ifade edildi. Testi negatif çıkan yolcuların 7 gün boyunca karantinaya alınacağı, pozitif çıkanların ise 14 gün boyunca gözetim altında karantinada tutulacağı aktarıldı.

15 Haziran’dan itibaren uluslararası uçuşların yalnızca Atina’ya değil, Selanik’e de yapılacağı bildirildi. Ancak, bazı yolcuların zorunlu testlerden geçmek zorunda kalacaklar. Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı tarafından yayınlanan listede bulunan ülkelerin herhangi birinden gelenlerin Yunanistan’a girişlerinde teste tabi tutulacağı, testin negatif çıkması halinde 7 gün ve pozitif çıkması halinde ise 14 gün boyunca belirlenen bir otelde karantinaya alınacakları belirtildi.

Ayrıca ülkeye Arnavutluk, Kuzey Makedonya ve Bulgaristan’dan kara sınırlarından giriş yapılabilecek. Yunanistan’da 1 Temmuz’dan itibaren ise tüm havaalanlarına uçuş gerçekleştirilebileceği ve tüm ülke vatandaşlarının Yunanistan’a giriş yapabilmesine izin verildi. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Bazı ülkelerle ilgili ek kısıtlamalar ileri bir tarihte açıklanacak” ifadelerine yer verildi. Ülkeye 1 Temmuz’dan itibaren ayrıca deniz yoluyla giriş yapılabileceği bildirildi. 

Macaristan sınırları Romanya, Slovakya, Çekya, Slovenya ve Sırbistan’a açık bulunuyor. Sınırlar ayrıca, tatil yapılabilmesi amacıyla Hırvatistan’a da açıkken, Avusturya sınırı ise kapalı durumda. 

İzlanda 15 Haziran’da kapılarını yabancı turistlere açacak. İtalya ise 3 Haziran’da AB, İngiltere, Schengen bölgesi, Andorra ve Monako vatandaşlarına sınırlarını yeniden açmayı planlıyor. Ülkeye giriş yapan ziyaretçilere karantina uygulaması da 3 Haziran’da sona erecek. İtalyan yolcu gemilerinin seyahatleri ise askıya alınmış durumda. 

Letonya, sınırlarını 15 Mayıs’ta Estonya ve Litvanya’ya açtı. 1 Haziran’dan itibaren de Litvanya ile sınır kontrolüne son verilecek. Litvanya’da sınırlarını 15 Mayıs’ta Estonya ve Letonya’ya açtı. 1 Haziran’dan itibaren Letonya ile sınır denetimi yapılmayacak. Litvanya ayrıca, iş ve eğitim amacıyla Polonya vatandaşlarına ülkeye giriş izni verdi. Lüksemburg, Almanya ile sınırı 15 Mayıs’ta yeniden açtı. 

İspanya’da 16 Mart’ta sınırların kapatılması kararı alınmıştı. Ülkede sınırların 1 Temmuz’dan itibaren turistlere açılması planlanıyor. Ülkeye girenlere 14 gün karantina zorunluluğunun ise 1 Temmuz’dan itibaren yürürlükten kalkması bekleniyor. Şu anda yurt dışından ülkeye gelenler, 14 gün boyunca karantinada kalmak zorunda. 

İngiltere’ye 8 Haziran’dan itibaren yurt dışından gelen ziyaretçilerin 14 gün boyunca karantinaya alınacağı kaydedildi. Hükümet, tedbirlerin 3 haftada bir gözden geçirileceğini ifade etti. Yurt dışından gelenlerin 14 gün boyunca karantinada kalmasını zorunlu kılan Başbakan Boris Johnson yönetimi, İrlanda ve Fransa vatandaşlarının bu kuralın dışında tutulacağını belirtti. 

Hırvatistan, Slovenya sınırlarını Mayıs ortalarında açarken Avusturya, Çekya, Macaristan ve Slovakya sınırlarının ise 29 Mayıs’ta açılması planlanıyor. 

Enes Kanter ırkçılığa karşı formasıyla protestolara katıldı

Okumaya devam et

Dünya

Trump’a ‘darbe’ mi yapılıyor? Adem Yavuz Arslan olay yerinden bildirdi

ABD’de polis şiddeti sonucu ölen George Floyd’un ardından öfke protestoları devam ediyor. ABD’nin başkenti Washington’da ABD Başkanı Trump karşıtı gösterilerde tansiyon yükseldi.  

BOLD – ABD’deki polis şiddetine karşı başlayan protestoları olay yerinde takip eden Gazeteci Adem Yavuz Arslan, sıcak gelişmeleri BOLD Medya’nın YouTube kanalında canlı yayında anlattı. 

Fatih Akalan’ın sunumuyla gerçekleşen canlı yayında Arslan, Türkiye gündemine ilişkin gelişmeleride değerlendirdi.  

Okumaya devam et

Popular