Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

İran, nükleer anlaşmadan adım adım çekiliyor

ABD’de Donald Trump yönetiminin nükleer anlaşmadan çekilerek İran’a yaptırımları devreye sokması üzerine Tahran da anlaşmadaki taahhütlerinden aşama aşama geri adım atıyor.

BOLD – Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Kum kentindeki Fordo Nükleer Tesisi’nde 1044 santrifüje çarşamba gününden itibaren gaz enjekte edileceğini duyurdu. Ruhani, işlemin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (IAEA) gözetiminde başlatılacağını açıkladı.

Ruhani, diğer ülkelerin 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadaki taahhütlerine sadık kalması halinde bu adımın geri alınabileceğini belirtti. 2015 yılında İran ile P5+1 olarak bilinen (BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ABD, Çin, Rusya, İngiltere, Fransa ve Almanya) ülkeler arasında imzalanan anlaşma kapsamında bu santrifüjler boşaltılmıştı.

Atom reaktörlerinde yakıt olarak kullanılan zenginleştirilmiş uranyum nükleer silah yapımında da kullanılıyor. İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi geçtiğimiz gün de ülkesinin uranyum zenginleştirme faaliyetlerini hızlandıracak IR-6 serisi 30 adet yeni santrifüjün açılışının yapıldığını duyurmuştu.

FRANSA, RUSYA VE AB’DEN TEPKİ

Ruhani’nin açıklaması üzerine Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijcancic, “İran’ın nükleer anlaşmadaki taahhütlerini daha da azaltacağı yönündeki açıklamasından endişe duyuyoruz” dedi.

Kocijcancic, İran nükleer anlaşmaya uygun davrandığı sürece AB’nin de taahhütlerini sürdüreceğini vurguladı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Agnes von der Muhll, bu adımın nükleer anlaşmaya aykırı olduğunu belirterek “Ortaklarımızla, İran’ın açıklama ve eylemleri konusundaki Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı raporunu bekliyoruz” dedi.

Rusya Devlet Başkanlığı Sözcüsü Dimitri Peskov da İran’ın son adımı ile ilgili kaygılarını ifade ederek “Bu anlaşmanın muhafaza edilmesini destekliyoruz” diye konuştu.

İRAN, ADIM ADIM ANLAŞMADAN ÇEKİLİYOR

Tahran ve Washington arasında gerilim geçen yıl Mayıs ayında Başkan Donald Trump’ın uluslararası nükleer anlaşmadan çekilmesiyle yeniden tırmanmıştı.

Anlaşmaya taraf olan diğer ülkeler, ABD’nin tek taraflı olarak anlaşmadan çekilmesi ve yaptrım uygulamasına tepki göstermiş ve taahhütlerini sürdürme konusunda çaba göstereceklerini ifade etmişti.

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları yeniden devreye sokmasının ardından Tahran da anlaşmayla kabul ettiği yükümlülüklerinden aşama aşama geri adım atmaya başladı.

Tahran, yükümlülüklerinden geri adım atarak, anlaşmaya hala bağlı olduklarını söyleyen Avrupa ülkeleri, Rusya ve Çin’in Washington üzerinde baskı kurmasını sağlamaya çalışıyor.

İran, Kasım ayında daha ileri adımlar atabileceğini söylemişti.

İran, uranyum zenginleştirmeyi hızlandıracak yeni santrifüjlerini dünyaya duyurdu

Dünya

Plastik mermiyle sırtından vurulan Filistinli: “O gün askeri cip çarptı, defalarca dövüldüm”

İsrail polisi tarafından plastik mermi ile vurulan Filistinli genç, yayımlanan görüntülerin o gün yaşadıklarının sadece küçük bir kısmını yansıttığını söyledi.

BOLD – Filistinli Karam Qawasmi’nin geçtiğimiz yıl İsrail kuvvetlerince plastik mermi ile arkasından vurulduğunu gösteren görüntüler geçtiğimiz günlerde basına yansımıştı.

Uluslararası kamuoyunda tepki yaratan görüntülerin yayınlanması sonrası konuşan 22 yaşındaki Karam, “O gün defalarca öldüm” diyerek gün boyunca yaşadıklarının görüntülerdeki ile sınırlı olmadığını söyledi.

ASKERİ CİP ÇARPTI, DEVALARCA DÖVÜLDÜ

Olay günü evinden çıkıp iş bulma umuduyla Batı Şeria’daki bir benzin istasyonuyla görüştüğünü söyleyen Karam, görüşme sonrası kontrol noktasına doğru yürüdüğünü belirtti.

Karam, askeri cipin tam o sırada ona vurarak savurduğunu, sonrasında kelepçelenerek araca alındığını ve yakındaki bir tünele götürüldüğünü ifade etti.

Karam, burada askerlerin botları, silahları ve elleriyle defalarca kendisini dövdüğünü anlattı.

DÜŞTÜM VE ÖLECEĞİMİ DÜŞÜNDÜM

Saatler sonra askerlerin ona bir kimlik vererek oradan ayrılmasını emrettiğini söyleyen Karam, “Yürüdüm ve arkama baktığımda üç askerin silahlarını bana doğrulttuklarını gördüm. Çok korktum. Yavaşça yürüdüm, kalbim çok hızlı atıyordu. Biri beni vurdu, arkadan vuruldum… Beni vurduklarında sonumun geldiğini düşündüm. Gözlerimi kapadım ve dua ettim… Düştüm ve öleceğimi düşündüm.” dedi.

Karam, daha sonra korkuyla o halde 1 saatten uzun süre yürüdüğünü ifade etti. İsrail Adalet Bakanlığı geçen yıl mayıs ayında yaşanan olayla ilgili hukuki sürecin sürdüğünü açıklamıştı. Ancak Karam, hiçbir İsrailli soruşturmacının kendisiyle irtibata geçmediğini söyledi.

İSRAİL, İSLAMİ CİHAD’IN KOMUTANINI ÖLDÜRDÜ

Bu arada İsrail ordusu Gazze Şeridi’nde bir eve yaptığı saldırıda İslami Cihad’ın askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri’nin komutanlarından Beha Ebu El Ata’yı öldürdüğünü açıkladı. Saldırıda El Ata’nın eşi de hayatını kaybederken iki Filistinlinin de yaralandığı bildirildi.

Saldırının İsrail Başbakanı Bünyamin Netanyahu’nun onayıyla yapıldığı belirtilirken, Kudüs Seriyyeleri Ebu El Ata’nın öldürüldüğü haberini de doğruladı. İslami Cihad, İsrail’e deprem etkisi yaratacak bir karşılık vereceklerini belirtti. Hamas’tan yapılan açıklamada da El Ata’nın ölümünün cezasız kalmayacağı ifadelerine yer verildi.

BATI ŞERİA’DA BİR FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ

Filistin Sağlık Yetkilileri, İsrail kuvvetlerinin 11 Kasım Pazartesi günü 22 yaşındaki bir Filistinliyi Batı Şeria’da öldürdüğünü duyurdu. Açıklamada, Filistinli gencin İsrail kuvvetleri ve taş atan protestocuların karşı karşıya gelmesi sonucu öldürüldüğü bildirildi.

İsrail polisinin silahsız Filistinliyi sırtından vurma görüntüleri yayımlandı

Okumaya devam et

Dünya

AB ile Almanya, İngiltere ve Fransa’dan İran’a “nükleer anlaşmaya bağlı kal” çağrısı

AB Dış Politika Şefi Federica Mogherini, Tahran’la imzalanan nükleer anlaşmanın tarafı Fransa, İngiltere ve Almanya’yla ortak açıklama yaptı. İran’ın yükümlülüklerine sadık kalması istendi.

BOLD AB Dış Politika Şefi Federica Mogherini, Brüksel’de bir araya geldiği Almanya, Fransa ve İngiltere Dışişleri bakanları ile yaptığı ortak açıklamada İran’a 2015 tarihli nükleer anlaşmaya bağlı kalması çağrısı yaptılar.

AB ve 3 ülke, Birleşmiş Milletler tarafından yeniden uygulanabilecek yaptırımların önüne geçmek amacıyla bir çözüm mekanizması oluşturmayı değerlendireceklerini kaydetti.

Açıklamada İran, düşük seviyede zenginleştirilmiş uranyum stoklarına ilişkin azami sınırı aşan ve azami zenginleştirme sınırlarını geçen adımları da dahil olmak üzere, nükleer anlaşmaya aykırı adımlarını geri almaya çağrıldı.

İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRISI

Üç ülkenin ortak açıklamasında İran’a son eylemlerinin Avrupa ülkelerinin bölgedeki gerilimi azaltma yönündeki çalışmalarını tehlikeye atığı uyarısı yapıldı.

Mogherini ve 3 Avrupa ülkesi, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) denetçilerinden birinin Ekim ayında gözaltına alınması ve bir süre ülkeden çıkmasına izin verilmemesini hatırlatarak İran’a UAEA ile tam işbirliği yapması çağrısında da bulundu.

İran kısa süreliğine UAEK denetçilerinden birini gözaltına almış ve seyahat belgelerine de el koymuştu. Bu uluslararası nükleer anlaşmanın imzalandığı 2015 yılından bu yana ilk kez olmuştu.

FERDA NÜKLEER TESİSİNDEKİ FAALİYETLER

Açıklamada İran’ın Ferda nükleer tesisinde uranyum zenginleştirmeye yeniden başlamasından duyulan kaygı da dile getirildi ve bu hamlenin anlaşmaya uygun olmadığı belirtildi.

İran’ın uluslararası nükleer anlaşmayla gelen yükümlülüklerini yerine getirmesini denetleyen BM’ye bağlı UAEK Pazartesi günü yayımladığı bir raporda İran’ın Ferda yeraltı nükleer tesisinde uranyum zenginleştirmeye başladığını ve uranyum zenginleştirme faaliyetlerini hızla yaygınlaştırdığını doğrulamıştı.

UAEA, konuya ilişkin hazırladığı 3 aylık raporda Tahran’ın ayrıca zenginleştirilmiş uranyum stoklarını büyütmeye devam ettiğini de kaydetti.

İRAN-ABD NÜKLEER KRİZİ

İran, Amerika Birleşik Devletleri’nin geçtiğimiz yıl 2015 İran Nükleer Anlaşması’ndan çekilmesinin ardından anlaşmanın yükümlülüklerini kademeli olarak terk ediyor. Tahran, Washington’ın İran’a yönelik yaptırımlarını geri çekmesi durumunda bu ihlallerden hızla geri dönebileceğini söylüyor.

Anlaşmadan çekilmeyen Avrupa ülkeleri ise nükleer anlaşmasının kurtarılması gerektiğini düşünüyor ve ABD’nin yaptırımlarını desteklemiyor. Ancak Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, pazartesi günü yaptığı açıklamalarda, İran’a yönelik uluslararası yaptırımların tekrar gündeme gelebileceği mesajı verdi.

GİZLİ DEPODA URANYUM İZLERİ

Bu arada Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu denetçileri, İran’da daha önce kendilerine bildirilmeyen bir noktada el yapımı uranyum parçacıklarına rastladıklarını açıkladı.

UAEK bu açıklamayla ilk kez ABD ve İsrail’in İran’ın nükleer programına ilişkin gündeme getirdiği iddiaları hazırladığı bir raporda kabul etmiş oldu.

UAEK, üye ülkelere dağıtılan ve Associated Press (AP) haber ajansının ele geçirdiği raporda söz konusu tesisin ismini vermedi.

İsrail ve ABD ise bu tesisin Tahran’ın hemen dışında olduğunu belirtiyor. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu bu tesis için “gizli atom bombası deposu” ifadesini kullanmıştı.

İran uranyum zenginleştirme oranını yüzde beşe çıkardı

Okumaya devam et

Dünya

Bilim: Facebook kullanmayı bırakan öğrenciler sınavlardan daha yüksek not alıyor

Yeni bir araştırma, notları ortalamanın altında olan öğrencilerin Facebook’a ve diğer sosyal paylaşım sitelerine daha az zaman ayırdıklarında puanlarını artırabileceklerini gösterdi.

BOLD – Sidney Teknoloji Üniversitesi’nde Dr. James Wakefield tarafından yürütülen bir çalışma, birinci sınıf üniversite öğrencilerinin Facebook’ta geçirdiği ortalama zamana ve notları üzerindeki etkisine baktı.

Araştırma, yüksek başarı elde eden öğrencilerin Facebook’ta daha az zaman geçirdiğini gösterirken, öğrencilerin daha fazla Facebook kullanımıyla daha düşük notlara sahip olduklarını kanıtladı. Wakefield, “Araştırmamız, sosyal medya platformlarında çok fazla zaman harcayan insanların başarısız olma riski olduğunu gösteriyor” diyor.

Araştırmaya katılan öğrenciler günde ortalama iki saatini Facebook’ta geçiriyor ancak bazıları günde 8 saatten fazla bir süre boyunca sosyal paylaşım sitelerinde vakit harcıyor.

“FAZLACA DİKKAT DAĞITIYOR”

Wakefield, “Daha düşük başarıya sahip öğrenciler, odaklanma sorunu ile boğuşuyor olabilir yani bu demektir ki Facebook’a harcanan zaman, fazlaca dikkat dağıtıyor. Facebook’u günde 3 saat kullanıyorlarsa 60 puanlık bir sınavda farkın 6 puan civarında veya yüzde 10 civarında olduğunu bulduk” diyor.

Sidney Üniversitesi’nden ortak yazar Dr. Jessica Frawley ile birlikte yayınlanan araştırma, eğitimcilere sosyal ağ kullanımının öğrencinin eğitim başarısı üzerindeki etkisini daha iyi anlamalarına yardımcı olmayı amaçlıyor. Araştırma, Avustralya’daki bir üniversitede okuyan ve ortalama yaşları 19 olan 500’den fazla öğrenciyle yapıldı.

Araştırmacılar, öğrencilerin genel akademik başarılarını, tüm çalışmaları boyunca ağırlıklı ortalamalarını kullanarak değerlendirdi ve Facebook kullanımları hakkında anket yaptı. Ayrıca araştırmacılar; öğrencilerin başarılarını, yaşlarını, cinsiyetlerini ve araştırmayı etkileyebilecek diğer faktörleri de kontrol etti.

Wakefield, “Akademik başarısı düşük olan öğrenciler için sosyal paylaşım sitelerinin kullanımı, çalışma zamanının yerine geçiyor. Oysa başarısı yüksek olan öğrenciler, her ikisini dengeleyebiliyor” diyor.

Dr. Wakefield, ortalamanın altında not alan öğrencilere telefonlarındaki bildirimleri kapatmayı öneriyor ve “Telefonunuza bakmadan veya sosyal medyada oturum açmadan çalışabileceğiniz bir moda girmeye çalışın” diyor.

Çoğu iPhone kullanıcısının bilmediği 3 özellik

Okumaya devam et

Popular