Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

İran, nükleer anlaşmadan adım adım çekiliyor

ABD’de Donald Trump yönetiminin nükleer anlaşmadan çekilerek İran’a yaptırımları devreye sokması üzerine Tahran da anlaşmadaki taahhütlerinden aşama aşama geri adım atıyor.

BOLD – Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Kum kentindeki Fordo Nükleer Tesisi’nde 1044 santrifüje çarşamba gününden itibaren gaz enjekte edileceğini duyurdu. Ruhani, işlemin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (IAEA) gözetiminde başlatılacağını açıkladı.

Ruhani, diğer ülkelerin 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadaki taahhütlerine sadık kalması halinde bu adımın geri alınabileceğini belirtti. 2015 yılında İran ile P5+1 olarak bilinen (BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ABD, Çin, Rusya, İngiltere, Fransa ve Almanya) ülkeler arasında imzalanan anlaşma kapsamında bu santrifüjler boşaltılmıştı.

Atom reaktörlerinde yakıt olarak kullanılan zenginleştirilmiş uranyum nükleer silah yapımında da kullanılıyor. İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi geçtiğimiz gün de ülkesinin uranyum zenginleştirme faaliyetlerini hızlandıracak IR-6 serisi 30 adet yeni santrifüjün açılışının yapıldığını duyurmuştu.

FRANSA, RUSYA VE AB’DEN TEPKİ

Ruhani’nin açıklaması üzerine Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijcancic, “İran’ın nükleer anlaşmadaki taahhütlerini daha da azaltacağı yönündeki açıklamasından endişe duyuyoruz” dedi.

Kocijcancic, İran nükleer anlaşmaya uygun davrandığı sürece AB’nin de taahhütlerini sürdüreceğini vurguladı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Agnes von der Muhll, bu adımın nükleer anlaşmaya aykırı olduğunu belirterek “Ortaklarımızla, İran’ın açıklama ve eylemleri konusundaki Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı raporunu bekliyoruz” dedi.

Rusya Devlet Başkanlığı Sözcüsü Dimitri Peskov da İran’ın son adımı ile ilgili kaygılarını ifade ederek “Bu anlaşmanın muhafaza edilmesini destekliyoruz” diye konuştu.

İRAN, ADIM ADIM ANLAŞMADAN ÇEKİLİYOR

Tahran ve Washington arasında gerilim geçen yıl Mayıs ayında Başkan Donald Trump’ın uluslararası nükleer anlaşmadan çekilmesiyle yeniden tırmanmıştı.

Anlaşmaya taraf olan diğer ülkeler, ABD’nin tek taraflı olarak anlaşmadan çekilmesi ve yaptrım uygulamasına tepki göstermiş ve taahhütlerini sürdürme konusunda çaba göstereceklerini ifade etmişti.

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları yeniden devreye sokmasının ardından Tahran da anlaşmayla kabul ettiği yükümlülüklerinden aşama aşama geri adım atmaya başladı.

Tahran, yükümlülüklerinden geri adım atarak, anlaşmaya hala bağlı olduklarını söyleyen Avrupa ülkeleri, Rusya ve Çin’in Washington üzerinde baskı kurmasını sağlamaya çalışıyor.

İran, Kasım ayında daha ileri adımlar atabileceğini söylemişti.

İran, uranyum zenginleştirmeyi hızlandıracak yeni santrifüjlerini dünyaya duyurdu

Dünya

İngiltere ile Türkiye arasında ‘seyahat koridoru’ görüşmeleri sürüyor

İngiliz basını, Başbakan Boris Johnson hükumetinin aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bir dizi ülke ile seyahat koridorlarının oluşturulması için görüşmeler yürüttüğünü bildirdi.

BOLD – İngiltere hükümetinin koronavirüs salgını nedeniyle aldığı önlemler kapsamında, ülkeye gelen herkesin 14 gün boyunca evde kendini karantinaya alması öngörülüyor. Kişilerin kendilerini karantinada tutup tutmadıkları yapılacak ziyaretlerle denetlenecek ve uyulmadığının tespiti halinde de 1000 sterline kadar ceza kesilebilecek.

Ancak İngiltere’nin seyahat koridoru için anlaşma sağladığı ülkelerden gelenler karantina şartından muaf tutulacak.

UÇUŞLAR 15 TEMMUZ’DA BAŞLAYABİLİR

Financial Times gazetesi, İngiltere ile Türkiye’nin seyahat koridoru oluşturma konusunda görüştüklerini ve anlaşmanın yakın olduğunu bildirdi.

Habere göre, iki ülke karşılıklı uçuşların başlaması için 15 Temmuz tarihi üzerinde görüş birliğine vardı ancak henüz kesinleşmiş bir karar bulunmuyor.

Gazeteye konuşan Türk hükümetinden bir yetkili, “İki ülke, yakın temas halinde. İngiltere bizim için çok önemli bir ülke” dedi. Aynı yetkili, nihai kararın İngiltere’de salgının yayılma hızına ve yeni vakalardaki artışa bağlı olacağını da vurguladı.

İngiltere’de şu ana kadar tespit edilen toplam koronavirüs vakası 283 binin üzerinde. İngiltere, 40 bine yaklaşan toplam can kaybıyla dünyada ABD’den sonra en fazla ölümün görüldüğü ülke konumunda bulunuyor.

2019 yılında İngiltere’den Türkiye’ye 2,9 milyon ziyaretçi gitti.

Hollanda Türkiye’den gelenlere karantina zorunluluğu getiriyor, Almanya AB’nin kararını bekliyor

Okumaya devam et

Dünya

Yunanistan: Türk Sahil Güvenliği Ege’de göçmen teknelerine geçiş sırasında eşlik ediyor

Yunanistan Sahil Güvenlik Komutanlığı, Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı botların Ege’de Yunanistan’a geçmek isteyen göçmenlerin teknelerine eşlik ettiğini iddia etti. Yunan tarafı buna ilişkin bir videoyu da Youtube hesabından yayınladı.

BOLD – Yunan Sahil Güvenliği, Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı botların Ege’de Yunanistan’a geçmek isteyen göçmen teknelerine eşlik ettiğini iddia etti.

Yunan Sahil Güvenliği buna ilişkin bir videoyu da Youtube hesabından yayınladı. Yayınlanan videoda 2 ayrı geçişten görüntüler yer alıyor.

Görüntülerde, Yunan kara sularına yaklaşan göçmen teknelerinin yakınında Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait botlar görülüyor.

Yunan Sahil Güvenliği, görüntülerin Midilli adası yakınlarında geçtiğimiz günlerde çekildiğini açıkladı.

Yunan Sahil Güvenlik Komutanlığı, daha önce buna benzer görüntüler yayınlamıştı.

Görüntüler öncesi, 32 göçmeni taşıyan bir botun Midilli adasının kuzeydoğusundaki Madamados yakınlarındaki Palios kumsalına ulaştığı açıklanmıştı. Botun Midilli adasına bu ay ulaşan ilk göçmen botu olduğu belirtildi.

Adaya ulaşan Afrika ve Afgan asıllı göçmenlerin karantinaya alınacağı bildirildi.

Midilli adasına Mayıs ayı içerisinde 125 göçmen ulaştı.

Diğer Ege adalarına Mart ayından beri ulaşan göçmen teknesi olmadı.

Yunanistan Ankara’yı AB’ye şikayet etti: Türkiye ile askeri çatışmaya hazırız

Okumaya devam et

Dünya

BM: Libya’daki ateşkes görüşmeleri dolaylı yoldan başladı

Birleşmiş Milletler, Libya’daki ateşkes görüşmelerinin General Halife Hafter heyetiyle 3 Haziran’da başladığını duyurdu. Görüşmeler dolaylı şekilde yürütülüyor.

BOLD – BM Cenevre Ofisi Sözcüsü Alessandra Vellucci, BM Libya Destek Misyonu’nun (UNSMIL) ateşkes görüşmelerine 3 Haziran’da başladığını açıkladı.

Velluci, görüşmelerin ilk etapta UNSMIL ile General Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu heyeti arasında yapıldığını belirtti.

Görüşmelerin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle video konferans yoluyla yapıldığı bilgisini paylaşan Vellucci, UNSMIL’in görüşmelerin gidişatına ilişkin bilgilendirme yapacağını kaydetti.

UNSMIL’den 2 Haziran’da yapılan açıklamada, Libya hükümeti ile Hafter’in ateşkes görüşmelerine yeniden başlamayı kabul ettiğini duyurulmuştu.

Açıklamada, ateşkes görüşmeleri ve ilgili güvenlik düzenlemelerinin, BM misyonunun 23 Şubat’ta 5+5 formatındaki ortak askeri komite görüşmelerinde sunduğu anlaşmaya binaen gerçekleştirileceği ifade edilmişti.

BM’nin belirlediği format kapsamında Libya görüşmeleri taraflarla ayrı ayrı (dolaylı) yürütülüyor.

Ankara’da bir araya gelen Erdoğan ve Serrac, Hafter’le müzakerelere kapıları kapattı

Okumaya devam et

Popular