Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

“Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna hükumeti adına para karşılığında lobicilik yaptı”

ABD Başkanı Donald Trump’ın eski seçim kampanyası yöneticisi Paul Manafort’un sızdırılan e-mail yazışmalarına göre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde (AKPM) Başkan olarak görev yaptığı dönemde Ukrayna hükümeti adına para karşılığında lobi faaliyetinde bulunduğu öne sürüldü.

BOLD – İddiayı, dünya çapında araştırmacı gazetecilerden oluşan Organize Suç ve Yolsuzlukların Haberleştirilmesi Projesi (OCCRP) adlı uluslararası girişim haberleştirdi. 

ABD Başkanı Donald Trump’ın eski seçim kampanyası yöneticisi Paul Manafort, ülkesinde 2 ayrı suçtan, vergi dolandırıcılığı ve Ukrayna adına lobi faaliyetinde bulunduğunu ilgili makamlara bildirmediği gerekçesiyle toplam 94 ay (7 yıl 10 ay) hapis cezasına çarptırıldı ve şu an hapiste yatıyor.

BİNLERCE E-MAİL YAZIŞMASI İNCELENDİ

Ukrayna’nın Rusya yanlısı eski Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç lehine lobi faaliyetinde bulunan Paul Manafort’un bu lobicilik kapsamında Avrupalı liderlere para ödediği iddia ediliyor.

Manafort’a ait sızdırılan e-mail yazışmalarına göre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu AKPM Başkanı olarak görev yaptığı dönemde Ukrayna hükumeti adına para karşılığında lobi faaliyetinde bulundu.

GÖREVLERİ AB’Yİ İKNA ETMEK

Habere göre Paul Manafort, Ukrayna’da muhalefet lideri Yulia Timoşenko’nun hapsedilmesinin ülkenin Avrupa Birliği ile ortaklık anlaşması imzalamasına engel olmaması gerektiği konusunda diplomatları ve siyasetçileri ikna etmek için lobi yaptı.

Bu lobi faaliyetinin arkasındaki para kaynağı ise bugün Ukrayna parlamentosundaki en büyük muhalefet partisine mensup bir milletvekili olan Serhiy Lovoçkin.

2010-2013 yılları arasında dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in genel sekreteri olan ve daha sonra Ukrayna’daki devrim sırasında Rusya’ya kaçan Lovoçkin, 2016 yılında ABD Başkanı Trump’ın başkanlık seçimi kampanyasını yönetecek olan Paul Manafort ile birlikte o dönem Yanukoviç’in seçim kampanyasını yürütmüştü.

Araştırmacı gazetecilerden oluşan OCCRP, Manafort, Lovoçkin ve diğer isimler arasında on yıllık bir dönemi kapsayan binlerce e-mail yazışmasını inceleyerek konuyu haberleştirdi.

MANAFORT VE MUELLER SORUŞTURMASI

Manafort’un, daha önce Ukrayna’daki Rusya yanlısı siyasetçilere verdiği danışmanlık hizmetleri gündeme gelmişti.

Trump’ın seçim kampanyası ekibinin Rusya bağlantılarını ve Rusya’nın ABD’de 2016 başkanlık seçimine müdahale ettiği iddialarını soruşturan özel yetkili savcı Robert Mueller’ın hazırladığı iddianameye göre Manafort “Hapsburg Grubu” adlı bir grupla çalışmış ve lobicilerden oluşan bu gruba 2 milyon Euro’dan fazla para ödemişti.

Söz konusu iddianamede Ukraynalı siyasetçi Lovoçkin’in adı geçmiyordu. Ancak sızdırılan e-mail yazışmaları, bu lobicilere ödenen paranın kaynağının Ukraynalı milletvekili Lovoçkin olduğunu ortaya çıkardı.

4 AVRUPALI İSİM LOBİ YAPTI

Habere göre, bu lobiciler arasında şu anda Türkiye’nin Dışişleri Bakanı olan ve o dönem Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) başkanı olan Mevlüt Çavuşoğlu da vardı.

Manafort ile çalışan Hapsburg Grubu’nun diğer üyeleri ise Polonya eski Cumhurbaşkanı Aleksander Kwasniewski, Avusturya eski Başbakanı Alfred Gusenbauer ve İtalya eski Başbakanı Romano Prodi’ydi.

“ÇAVUŞOĞLU’NA 230 BİN EUROLUK ÖDEME”

e-mail yazışmalarına göre, Hapsburg Grubu’nun üç üyesi ve Mevlüt Çavuşoğlu Lovoçkin’inden para alıyordu. 2013 ortalarına gelindiğinde ödemelerde gecikmeler yaşanmaya başladı.

Hapsburg Grubu’na 2013 yılının ikinci yarısı için 700 bin Euro borçlanılmıştı. Lovoçkin’e gönderilen bir e-mailde de Çavuşoğlu’na 230 bin Euro’luk bir ödemenin yapılması gerektiği belirtiliyordu.

HEM GÖZLEM HEYETİ ÜYESİ HEM LOBİCİ

Haberde, Mevlüt Çavuşoğlu’nun Ukrayna’da 2012 yılındaki seçimleri gözlemleyen AKPM heyeti üyesiyken aynı zamanda gizli bir şekilde lobi faaliyetinde bulunduğu belirtildi.

İddialara göre, Çavuşoğlu 2012 Ukrayna genel seçimlerini gözlemlemek üzere AKPM misyonuna da lobicilik yapmak için katıldı.

ÇAVUŞOĞLU’NUN UKRAYNA LEHİNE BEYANLARI

Çavuşoğlu’nun o dönem Ukrayna konusunda yaptığı açıklamalara değinen OCCRP, bu açıklamaların tamamının Ukrayna lehinde olduğunu kaydetti.

OCCRP, Çavuşoğlu’nun kamuoyu önünde Ukrayna ve AB arasında ortaklık anlaşması imzalanmasını desteklediğini, siyasetçileri de Ukrayna hükümetini Timoşenko davası sebebiyle eleştirilmemeleri yönünde teşvik ettiğini yazdı.

ÇAVUŞOĞLU, USULSÜZLÜĞE RAĞMEN OLUMLU GÖRÜŞ BEYAN ETTİ

Habere göre, Çavuşoğlu Ukrayna seçimleriyle ilgili olarak, seçimlerde ciddi düzeyde usulsüzlük tespit eden uluslararası seçim gözlem heyetlerinin aksine, medyaya olumlu görüş beyan ediyordu.

Çavuşoğlu, kendi üyesi olduğu AKPM gözlem grubunun seçimlere ilişkin sonuç bildirgesini de kınadı.

Örneğin Avrupa Parlamentosu 13 Aralık 2012’de Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), AKPM, NATO Parlamenterler Meclisi ve Avrupa Parlamentosu gözlemcilerine göre, seçim kampanyası, seçim süreci ve seçim sonrası sürecin uluslararası standartları karşılamadığından üzüntü duyduklarını ifade eden bir karar tasarısı kabul etmişti.

AKPM’nin Ukrayna’daki seçimleri gözlemleyen heyetine başkanlık eden Andreas Gross da seçim sürecini eleştiriyor ve Timoşenko’nun yolsuzluk yaptığına ilişkin yeterli delil olmaksızın siyasi sebeplerle cezaevine konulduğunu dile getiriyordu.

Habere göre Çavuşoğlu, bu yorumları kınadı; Ukrayna Interfax’a yaptığı açıklamada Gross’un adil ve nesnel olmadığını savundu.

“SAYIN ÇAVUŞOĞLU’NUN ÇIKAR ÇATIŞMASI OLDUĞU AŞİKAR”

OCCRP’ye konuşan Andreas Gross, Çavuşoğlu’nun seçimlerle ilgili sıklıkla tartışmalı değerlendirmelerde bulunduğunu ancak Çavuşoğlu’nun Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın lobicileriyle ilişkisinin bulunduğunu bilmediğini söyledi.

Gross yaptığı değerlendirmede, “Doğrudan ya da dolaylı olarak hükümet veya danışmanları tarafından size para ödeniyorsa, aynı ülkede asla seçim gözlem misyonuna katılamazsınız. Sayın Çavuşoğlu’nun bir çıkar çatışması olduğu aşikar” ifadelerini kullandı.

OCCRP konuyu sormak için Çavuşoğlu ve diğer lobi üyeleri ile irtibata geçildiğini ancak herhangi bir yanıt alamadıklarını ileri sürüyor.

KILIÇDAROĞLU: HABERLERİ TAKİP EDİYORUZ

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Salı günkü meclis grup toplantısında isim vermeden iddiaları gündeme getirdi.

Kılıçdaroğlu, “Şimdi yeni bir şey daha geldi, bir bakanın adının bazı uluslararası yasa dışı uygulamalara, ahlak dışı uygulamalara karıştığı yönünde haberler geliyor. Bunları dikkatle izliyoruz” dedi.

Savcılık tebligatını kabul etmeyen Halkbank, redd-i hakim ve davanın düşmesini istedi

Dünya

Korona aşısı üretimine başlandı!

İlaç şirketi AstraZeneca, son dakika gelişmesi olarak koronavirüs aşısı için üretime başlandığını ilan etti. Şirket, Oxford Üniversitesi bilim insanları ile ortak çalışma yürütüyordu.

BOLD – Koronavirüs vaka sayısı dünya geneli 6,7 milyona dayanmışken ilaç şirketi AstraZeneca’dan, aşı çalışmaları ile ilgili açıklama geldi. Şirket, Oxford Üniversitesi bilim insanlarıyla geliştirilen korona aşısının üretimine başlandığını duyurdu. Aşının henüz, tamamen başarılı olduğunun kanıtlanmadığını ilan eden şirket CEO’su Pascal Soriot, BBC’ye konuştu: “Eğer şu an dozları üretmeye başlamazsak aşının etkili olduğu ortaya çıktıktan sonra gelecek talebe karşılık veremeyiz.”

FİNANSAL RİSK VAR, İŞE YARAMAZSA HER ŞEY ÇÖPE GİDER

Olabildiğince hızlı olmak istediklerini belirten Soriot, “Elbette kararın riskleri vardır fakat bunlar finansal riskler. Bu finansal risk, aşının işe yaramaması durumunda olur. Öyle bir durumda bütün materyaller aşılar ve üretilen her şey çöpe gider” ifadelerini kullandı. Öte yandan AstraZeneca, aşı üretim kapasitelerinin 2 milyar doza kadar çıkabileceğini açıkladı.

İngiltere ile Türkiye arasında ‘seyahat koridoru’ görüşmeleri sürüyor

Okumaya devam et

Dünya

İngiltere ile Türkiye arasında ‘seyahat koridoru’ görüşmeleri sürüyor

İngiliz basını, Başbakan Boris Johnson hükumetinin aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bir dizi ülke ile seyahat koridorlarının oluşturulması için görüşmeler yürüttüğünü bildirdi.

BOLD – İngiltere hükümetinin koronavirüs salgını nedeniyle aldığı önlemler kapsamında, ülkeye gelen herkesin 14 gün boyunca evde kendini karantinaya alması öngörülüyor. Kişilerin kendilerini karantinada tutup tutmadıkları yapılacak ziyaretlerle denetlenecek ve uyulmadığının tespiti halinde de 1000 sterline kadar ceza kesilebilecek.

Ancak İngiltere’nin seyahat koridoru için anlaşma sağladığı ülkelerden gelenler karantina şartından muaf tutulacak.

UÇUŞLAR 15 TEMMUZ’DA BAŞLAYABİLİR

Financial Times gazetesi, İngiltere ile Türkiye’nin seyahat koridoru oluşturma konusunda görüştüklerini ve anlaşmanın yakın olduğunu bildirdi.

Habere göre, iki ülke karşılıklı uçuşların başlaması için 15 Temmuz tarihi üzerinde görüş birliğine vardı ancak henüz kesinleşmiş bir karar bulunmuyor.

Gazeteye konuşan Türk hükümetinden bir yetkili, “İki ülke, yakın temas halinde. İngiltere bizim için çok önemli bir ülke” dedi. Aynı yetkili, nihai kararın İngiltere’de salgının yayılma hızına ve yeni vakalardaki artışa bağlı olacağını da vurguladı.

İngiltere’de şu ana kadar tespit edilen toplam koronavirüs vakası 283 binin üzerinde. İngiltere, 40 bine yaklaşan toplam can kaybıyla dünyada ABD’den sonra en fazla ölümün görüldüğü ülke konumunda bulunuyor.

2019 yılında İngiltere’den Türkiye’ye 2,9 milyon ziyaretçi gitti.

Hollanda Türkiye’den gelenlere karantina zorunluluğu getiriyor, Almanya AB’nin kararını bekliyor

Okumaya devam et

Dünya

Yunanistan: Türk Sahil Güvenliği Ege’de göçmen teknelerine geçiş sırasında eşlik ediyor

Yunanistan Sahil Güvenlik Komutanlığı, Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı botların Ege’de Yunanistan’a geçmek isteyen göçmenlerin teknelerine eşlik ettiğini iddia etti. Yunan tarafı buna ilişkin bir videoyu da Youtube hesabından yayınladı.

BOLD – Yunan Sahil Güvenliği, Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı botların Ege’de Yunanistan’a geçmek isteyen göçmen teknelerine eşlik ettiğini iddia etti.

Yunan Sahil Güvenliği buna ilişkin bir videoyu da Youtube hesabından yayınladı. Yayınlanan videoda 2 ayrı geçişten görüntüler yer alıyor.

Görüntülerde, Yunan kara sularına yaklaşan göçmen teknelerinin yakınında Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait botlar görülüyor.

Yunan Sahil Güvenliği, görüntülerin Midilli adası yakınlarında geçtiğimiz günlerde çekildiğini açıkladı.

Yunan Sahil Güvenlik Komutanlığı, daha önce buna benzer görüntüler yayınlamıştı.

Görüntüler öncesi, 32 göçmeni taşıyan bir botun Midilli adasının kuzeydoğusundaki Madamados yakınlarındaki Palios kumsalına ulaştığı açıklanmıştı. Botun Midilli adasına bu ay ulaşan ilk göçmen botu olduğu belirtildi.

Adaya ulaşan Afrika ve Afgan asıllı göçmenlerin karantinaya alınacağı bildirildi.

Midilli adasına Mayıs ayı içerisinde 125 göçmen ulaştı.

Diğer Ege adalarına Mart ayından beri ulaşan göçmen teknesi olmadı.

Yunanistan Ankara’yı AB’ye şikayet etti: Türkiye ile askeri çatışmaya hazırız

Okumaya devam et

Popular