Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Silivri Cezaevi’nde insanlık dışı muamele: Hastane sevkinde zincir vuruluyor

22 bin 781 tutuklu ve hükümlünün kaldığı Silivri Cezaevinde hak ihlalleri zirve yaptı. Hastane sevklerinde tutuklu ve hükümlülere zincir denilen çift kelepçe vuruluyor.

BOLD Meclis Tutuklu ve Hükümlü Haklarını İnceleme Alt Komisyonu, 5 Eylül 2019 tarihinde incelemelerde bulunmak üzere ziyaret ettiği Silivri Ceza İnfaz Kurumlarında yaşanan hak ihlallerini rapor haline getirdi. Komisyon bu kapsamda Silivri 1 No’lu L Tipi ve 4 No’lu L Tipi Cezaevleri ile Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda incelemelerde bulundu. Raporda, hastane sevklerinde çift kelepçe (zincir) uygulamasının yapıldığı, hatta bu uygulamanın kampüs içerisinde yer alan hastaneye götürülürken dahi uygulandığı, bu uygulamaya tepki olarak sevkin reddedilmesi nedeniyle ciddi sağlık sorunlarının yaşandığı kaydedildi.

KAPASİTE ÜSTÜ FAZLALIK

T24’ün haberine göre raporda, komisyon tarafından yapılan incelemeler sonucu tespit edilen insan hakları ihlallerinin başında kapasite fazlalığı geliyor. Raporda, incelemenin yapıldığı tarihten itibaren Silivri Ceza İnfaz Kurumlarında 22 bin 781 tutuklu ve hükümlünün kaldığı ve kapasite üstü fazlalığın fiziki koşullarda yetersizliğe neden olduğu belirtildi.

Meclis raporunda, yaşanan hak ihlalleri şu şekilde sıralandı:

CİDDİ SAĞLIK SORUNU VAR

1 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu

“Kendilerine verilen yemeklerin yeterli ve besleyici olmadığı, günlük kişi başı verilen bir ekmeğin yeterli olmadığı, dolayısıyla yemeklerin günlük ihtiyacı karşılayacak şekilde iyileştirilmesinin ve kişi başına düşen ekmek sayısında da artış yapılmasının uygun olacağı.

İncelenen ceza infaz kurumlarında başta diş muayenesi ve tedavileri olmak üzere sağlık konusunda ciddi sorun yaşandığı, kurum revirine ve Kampüs içinde bulunan devlet hastanesine gidişte, dış hastanelere sevke göre nispeten daha az sıkıntı yaşanmakla birlikte sorunlar yaşandığı.

Hükümlü ve tutukluların belki de en çok ihtiyaç duyduğu psikolojik desteğin sağlanması konusunda yine personel yetersizliği nedeniyle hükümlü ve tutukluların psiko-sosyal yardım konusunda yeterince desteklenmediği.

KANTİN FİYATLARI PİYASANIN ÜSTÜNDE

Tuz, yoğurt, deterjan ve benzeri temel ihtiyaç maddeleri başta olmak üzere birçok ürünün uzun süre kantinden tedarik edilemediği, özellikle son günlerde ürün fiyatlarında ciddi artışların meydana geldiği ve bazı ürün fiyatlarının piyasa rayicinden çok yüksek fiyata satıldığı.

AÇIK GÖRÜŞTE AİLEYLE FİZİKSEL TEMAS YASAĞI

Görüş günlerinde kurum personeli tarafından görüşe gelen ziyaretçilere zorluklar çıkarıldığı, görüş süresinin tam kullandırılmadığı, zira görüş için belirlenen sürenin çoğunun görüş alanına gidiş ve gelişte geçtiği, açık görüşün hükümlü ve tutuklular açısından büyük önem arz etmesine rağmen ziyaretçilerle fiziksel temas kurulmasına izin verilmediği ve bu imkândan dahi mahrum bırakılmanın manevi çöküntüye neden olduğu.

NAKİL TALEBİ KARŞILANMIYOR

Nakil taleplerinin genel olarak karşılanmadığı, nakil talepleri kabul edildiğinde de nakil masrafı olarak yüksek meblağlarının talep edildiği ve bu nedenle nakillerin fiilen imkânsız hale geldiği ve bu konuda bir çözüm yolunun bulunmasının elzem olduğu.

Spor faaliyetlerine yeterli düzeyde katılım sağlanmadığı, bu olanağın çok sınırlı bir düzeyde kullandırıldığı ve faaliyetlerin hem süresinin hem de sayısının artırılmasının uygun olacağı.

İş yurtları ve atölyelerin yetersiz olduğu.

PERSONELDEN HÜKÜMLÜ VE TUTUKLULARA KÖTÜ MUAMELE

Özellikle belli kurum personeli tarafından hükümlü ve tutuklulara karşı keyfi tutum ve davranışlarda ve özellikle kötü muamelede bulunulduğu, hükümlü ve tutukluların kuruma ilk girişlerinde gayri insani muameleye tabi tutuldukları.

AÇIĞA GEÇİŞE İZİN YOK

4 Nolu L Tipi Ceza İnfaz Kurumu Hak ihlalleri
Fiziki imkân ve koşulların yetersizliği.

Yemeklerin yeterli ve besleyici olmaması.

Temel ihtiyaç maddelerinin kantinden tedariki konusunda sıkıntılar.

Görüş sürelerinin tam kullandırılmaması.

Spor faaliyetlerinden yararlandırılmaması.

Açığa ayrılma koşullarını sağlayan hükümlülerin açık ceza infaz kurumuna geçemedikleri, cezanın kapalı ceza infaz kurumunda infaz edilmeye devam olunduğu, dolayısıyla kanunen tanınmış bir hakkın kullandırılmadığı.

İNSAN ONURUNA AYKIRI DAVRANIŞ

Dışarıdan kitap tedarikine engel olunduğu.

Açık görüşlerde, kimi kurum personeli tarafından, ailelerinin yanında hükümlü ve tutuklulara karşı insan onuruna aykırı biçimde küçük düşürücü davranışlarda bulunulduğu ve bu uygulamalara karşı kurum idaresi tarafından herhangi bir tedbir alınmadığı.

Suyun, kirli olması nedeniyle kullanıma elverişli olmadığı, başta cilt hastalıkları olmak üzere birçok hastalığa neden olduğu ve kışın sıcak su temininde de sorunlar yaşandığı.

GÖRÜŞ SÜRELERİ TAM KULLANDIRILMIYOR

Kapalı ceza infaz kurumu
Görüşlerde mevzuatta tanınan sürenin tam kullandırılmadığı, görüş süresinin genel olarak asgari sınırdan belirlenmesinin neredeyse yazılı bir kural haline dönüştüğü.

Çocuğu okul çağında olan hükümlü ve tutukluların görüş günlerinin hafta içi olması durumunda çocukların devamsızlık yapmadan görüşe gelmelerinin mümkün olmadığı.

Sohbet hakkı ve dilekçe hakkının kullandırılmadığı.

Hastane sevklerinde çift kelepçe (zincir) uygulamasının yapıldığı, hatta bu uygulamanın kampüs içerisinde yer alan hastaneye götürülürken dahi uygulandığı, bu uygulamaya tepki olarak sevkin reddedilmesi nedeniyle ciddi sağlık sorunlarının yaşandığı.”

Hakim inanmamıştı, tutuklu Kimya Bozkurt’un 6 aylık hamileliği belgelendi

Genel

İlaçlarına parası yetmediği için yol kenarında ağlayan yaşlı

Sokak röportajları yapan bir muhabirin, rastlantı eseri yol kenarında karşılaştığı ve mikrofon uzattığı ağlayan yaşlı adam kesilen devlet yardımları yüzünden ilaçlarını alamadığını anlattı.

BOLD- ‘Atış Serbest’ adlı Youtube kanalının sokak röportajları yaptığı sırada muhabir, rastlantı eseri yol kenarında ağlayan yaşlı bir adama denk geldi. Muhabirin mikrofon uzattığı yaşlı adam kesilen devlet yardımları yüzünden ilaçlarını alamadığını söyledi. Gözyaşları içinde içinde bulunduğu çaresizliği anlatan dertli amca, topladığı eski ayakkabıları satarak ilaç parası toplamaya çalıştığını anlattı.

‘YEŞİL KARTLIYIM AMA…’

Beş çocuğunun vefasızlığından dem vuran, astım ve kalp hastası yaşlı adam, aldığı ilaçları faturalarını göstererek, Yeşil Kartlı olmasına rağmen ilaçlarını kendisine ücretsiz verilmediği belirtti. Dört gün önce çekilen bu görüntüler, sosyal medyada da dolaşıma girdi. Yaşlı adamın çaresizliği izleyenlerin de tepkisini çekti.

Mısra Öz’den Fenerli ve Cimbomluları duygulandıran paylaşım: ‘Oğlum hayalini kurduğu galibiyeti göremedi’

Okumaya devam et

Dünya

Çin’de koronavirüsten ölenlerin sayısı 2 bin 500’ü geçti

Çin Sağlık Komisyonu’ndan yapılan açıklamada bir gün içinde 150 kişinin virüs nedeniyle öldüğünü açıkladı. Bir gün içinde şimdiye kadar bu kadar kişinin ölmediği belirtildi.

BOLD – Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Covid-19) yayılmaya devam ederken bir gün içinde ölenlerin sayısı da arttı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin’de virüsün tespit edildiği kişilerin sayısının 77 bin 150’ye ulaştığını açıkladı. Çin genelinde virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 2’si Hong Kong Özerk Bölgesi olmak üzere 2 bin 594’e çıktı.

Ülkede son 24 saatte salgın nedeniyle 150 kişi hayatını kaybetti, 409 yeni vaka tespit edildi.

Bununla birlikte Covid-19’a yakalanma durumu şüpheli olan kişilerin sayısı 3 bin 434’e, müşahade altına alınanların sayısı 97 bin 481’e geriledi.

Bugüne kadar Covid-19’dan iyileşerek taburcu olanların sayısı da 24 bin 734’e çıktı. Çin ana karası dışında vaka sayısı Hong Kong’da 74’e yükselirken, Makau Özel İdari Bölgesi’nde 10 olarak bildirildi.

VİRÜSÜN YAYILMA HIZI KONUSUNDA UYARI

Dünyada koronavirüs bulaşan kişi sayısı ise 79 bini geçti

Dünya Sağlık Örgütü, salgının Çin dışındaki yayılma hızına karşı uyardı. Birçok kişiye Çin’e seyahat etmeden ya da virüs tespit edilen bir kişiyle temasta bulunmadan da virüs bulaştığına dikkat çekildi.

GÜNEY KORE

Virüsün yayıldığı ülkeler arasında Güney Kore’de ise salgın daha da hızlı yayılmaya başladı. 161 kişide daha virüs tespit edildi. Böylece yedi kişinin koronavirüsten öldüğü Güney Kore’de virüsün bulaştığı kişilerin sayısı da 763’e ulaştı.

Güney Kore’de 11 ordu mensubunda koronavirüs görülmesinden sonra yaklaşık 7 bin asker de karantina altına alınmıştı.

KUZEY KORE

Kuzey Kore, koronavirüsü salgınına karşı önlemler kapsamında ülkedeki 380 yabancı ülke vatandaşını karantina altına aldı.

Yonhap haber ajansı, Kore Merkezi Yayın Kuruluşu’na dayandırdığı haberinde yabancıların çoğunun Pyongyang’da görevli diplomatlar olduğunu duyurdu.

Yaklaşık 200 yabancı, son 30 gündür kaldıkları yerden çıkmıyordu, sürenin sona yaklaşmasıyla karantina uzaltıldı.

Kuzey Kore’de Covid-19 (koronavirüs) tanısı konulan bir vaka henüz yaşanmadı.

Yeni karantina süresinin ne olacağı bilinmiyor.

Kuzey Koreli yetkililer, genelde tüm dünyadan katılım olan Pyongyang maratonunu da iptal etti.

Telsiz konuşmaları ortaya çıktı: Suriye rejimi İdlib’de TSK’yı kasten hedef alıyor

Okumaya devam et

Genel

Okul müdürünün odasında öğrencinin burnunu kırdı

Arnavutköy’de bir lisede, kızıyla tartışan öğrenciye okul müdürünün odasında saldıran baba 17 yaşındaki liselinin burnunu kırdı. Olay güvenlik kameralarına da böyle yansıdı

BOLD- Arnavutköy’deki bir lisede sınıf arkadaşı ile tartışan bir kız öğrenci iddiaya göre, sınıf arkadaşı kendisine küfür edince durumu babasına anlattı. Kızıyla birlikte okula gelen baba okul müdüründen bilgi almak istedi. Öğrenciler arasındaki küfürlü tartışma sonrası disiplin soruşturması başlatan müdür durumu veliye de anlattı.

BİR ANDA SALDIRDI

Okul Müdürü daha sonra kız öğrenci ile tartışan diğer öğrenciyi de odasına çağırdı. İki öğrenci müdürün odasında bir kere daha tartışmaya başladı. Tam bu sırada bilgi almak için orada bulunan baba, kızı ile tartışan 17 yaşındaki erkek öğrenciye saldırdı. Yumruklu saldırı sonucu neye uğradığını şaşıran öğrenciyi, velinin elinden okul müdürü güçlükle kurtarabildi.

BURNU KIRILAN ÖĞRENCİNİN ANNESİ ÇAĞRILDI

Yumruklu saldırı sonucu burnu kırılan öğrencinin annesi Selda Turan okula çağrıldı. Olayı güvenlik kamerasında izleyen anne Turan, Oğlunun savunmasız olduğunu ve okul müdürünün sorduğu sorulara cevap verirken bir anda kız öğrenci velisi tarafından saldırıya uğradığını söyledi. Oğlunun birkaç ay önce burun ameliyatı olduğunu da söyleyen Turan, “Ameliyatlı olan burnuna darbe alınca burnu yeniden kırıldı. İkinci bir ameliyat ise oldukça zor gözüküyor. Nasıl olacak bilemiyoruz” dedi.

GÖRÜNTÜLERİ ALARAK ŞİKAYETÇİ OLDU

Anne Selda Turan avukatı aracılığıyla okul müdürünün odasındaki güvenlik kamerası görüntülerini alarak emniyete gitti ve oğlunu darp eden veliden şikayetçi oldu.

Türk bilim insanları CNN Türk’te koronavirüs önlemlerini konuştu: ‘Kelle paça, yumurta, video oyunu’

Okumaya devam et

Popular