Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

64 yıl önce ölen James Dean beyaz perdeye geri dönüyor

30 Eylül 1955’te henüz 24 yaşındayken bir trafik kazası sonucu hayatını kaybeden efsane aktör James Den CGI teknolojisi ile beyaz perdede yeniden boy gösterecek.

BOLD– James Dean’in mirasçılarından gerekli izinleri alan Imagine Engine ve MOI Worldwide, “Finding Jack” isimli projede son teknolojiyi kullanarak ünlü aktörü en azından sinema perdesinde yaşama geri döndürecek.

CGI TEKNOLOJİSİ SİNEMAYI NEREYE GÖTÜRÜYOR?

Son yıllarda büyük gelişme gösteren CGI teknolojisinin (Computer-generated Imagery/ bilgisayar üretimli imgeleme) hiç var olmamış ya da artık filmlerde rol alması mümkün olmayan oyuncuları perdeye taşıyıp taşıyamayacağı epeydir tartışılıyordu. Imagine Engine isimli şirket bu soruya bir yanıt bulmaya oldukça yakın.

Gareth Crocker’ın 2008 yılında yayınlanan aynı adlı kitabından uyarlanan “Finding Jack”te başrolü 64 yıl önce aramızdan ayrılan James Dean üstlenecek. Filmin yönetmenliğini üstlenen Anton Ernst ve Tati Golykh böyle bir yöntemi tercih etme nedenlerini “Oyuncu seçim süreci çok ilginç oldu. Karışık duygulara sahip bir karakteri iyi yansıtacak bir oyuncu arıyorduk. Bu konuda sinema tarihinin en iyilerinden birini seçme şansını yakaladık.” sözleriyle ifade ettiler.

James Dean’in eldeki fotoğraf ve video kayıtları kullanılarak oluşturulacak sanal James Dean, tamamen CGI ile oluşturulmuş filmlerin önünü açar mı bilinmez. Ama Marvel filmlerinin sinema sayılıp sayılmayacağının bile tartışıldığı şu günlerde bazı ünlü oyuncular bu fikre büyük tepki gösterdi.

Chris Evans ve Elijah Wood CGI James Dean fikrine büyük tepki gösterdi.

KORKUNÇ VE UTANÇ VERİCİ

Konuyla ilgili en sert tepki Marvel filmlerinin Captan America’sı Chris Evans’tan geldi. Evans, ” “Belki bize yeni bir Picasso çizecek bir bilgisayar bulabiliriz. Veya birkaç yeni John Lennon ezgisi yazabiliriz. Buradaki anlayışın eksikliği utanç verici.” sözleriyle teknolojinin gerçek sanat sayılamayacağını ifade etti.

Elijah Wood da konuyla ilgili tepki gösteren isimlerden biri. İlk tepkisini Twitter’dan “Asla! Böyle bir şey kesinlikle olmamalı.” şeklinde ifade eden aktöre göre de teknolojinin bu derece kullanılması sinemanın ruhuna aykırı.

Sadece beş yıl sürebilen sinema kariyerinde üç filme imza atan ve bunların ikisiyle Oscar adaylığı elde eden “Asi Gençlik”in unutulmazı James Dean’i beyaz perdede görmek için 11 Kasım 2020’yi beklememiz gerecek.

Okumaya devam et
Reklamlar

Sinema

Sinema endüstrisinin dayattığı zinciri kıran kadın: Scarlett Johansson

Hollywood yıldızı Scarlett Johansson, sinema endüstrisini sert şekilde eleştirdi. Gençlik yıllarında kendisine hep aynı roller verildiğini belirtti. “Zor da olsa zinciri kırmayı başardım” dedi.

BOLD – Dünyaca ünlü aktris Scarlett Johansson, gençlik yıllarında film sektöründe yaşadıklarını Hollywood Reporter’a anlattı. Çocukluğundan beri oyunculuk yapan Johansson, kendisine sürekli “baştan çıkarıcı”, “şuh”, “ayartıcı” kadın rolleri verildiğini belirtti. Aşırı derecede “cinselleştirildiğini” söyleyen oyuncu, bunun herkes tarafından normal görüldüğünü de sözlerine ekledi.

UZUN ZAMAN ALDI

Johansson, üzerine yapışan bu etiketten kurtulmasının uzun zaman aldığını vurguladı. “20’li yaşlarımın başında, hatta daha da gençken aşırı derecede cinselleştirildim, cinsel obje olarak görüldüm ve sadece bu tip roller aldım. Bu durum herkes tarafından normal karşılandı, olması gereken buymuş gibi” diye konuştu.

Sektörde kalıcı olamayacağından endişe ettiğini söyleyen Scarlett Johansson, zor da olsa bu zinciri kırmayı başardığını ve bunun için mutlu olduğunu kaydetti.

Ak Saray kara deliğe dönüştü

Okumaya devam et

Kültür

Ben Affleck’in yeni filmi “The Way Back”in ilk fragmanı yayınlandı

Akademi ödüllü Ben Affleck’in yeni filmi The Way Back’in ilk fragmanı sonunda yayınlandı.

BOLD Daha önce “The Accountant” filminde birlikte çalışan yönetmen Gavin O’Connor ve Affleck’i tekrar bir araya getiren film tipik bir “ayağa kalkma mücadelesi” öyküsü.

Ben Affleck ve Gavin O’Connor “Accounant” filminin çekimleri esnasında

THE WAY BACK’İN KONUSU
Gavin O’Connor’ın aynı zamanda senaryosunu da Brad Ingelsby ile birlite yazdığı film, gelecek vaad eden bir basketbolcu iken yetişkinlik yıllarında trajik bir kayıp ve alkol bağımlılığı nedeniyle hayatı alt üst olan Jack Cunningham’ın hikâyesini anlatıyor. Mezun olduğu lisenin basketbol koçunun ölmesinin ardından takımın başına geçen Jack, bu beklenmedik iş sayesinde hayatını düzene koymak için bir fırsat yakalar.

VİZYON BİLMECESİ

Filmde Ben Affleck’in yanı sıra Al Madrigal, Michaela Watkins, Janina Gavankar, Glynn Turman, Hayes MacArthur, Lukas Gage ve Rachael Carpani gibi oyuncular rol alıyor. Daha önce duyurulan Ekim 2019’daki gösterimi ertelenen filmin vizyon tarihi şimdilik belirsizliğini koruyor.

Okumaya devam et

Kültür

Hasan Ali Toptaş: Hep birlikte acıyı seyrediyoruz, müdahil olmuyoruz

Yazar Hasan Ali Toptaş, Türkiye’de yaşanan acılara dikkat çekerek toplumu ve kendini eleştirdi. “Hep birlikte acıyı seyrediyoruz, müdahil olmuyoruz” dedi.

BOLD – Günümüz Türk edebiyatının önemli yazarlarından Hasan Ali Toptaş, Everest Yayınlarından çıkan son romanı ‘Beni Kör Kuyularda’ hakkında gazeteduvar’dan Anıl Merrt Özsoy’un sorularını cevapladı.

“Hep birlikte acıyı seyrediyoruz” diyen Toptaş, “Roman insandaki seyir merakı, bu merakın yol açtığı acımasızlık ve tahribat üzerinden yan hikayelerle yürüyen bir hikaye. Çağımızda seyir merakı, teknolojinin gelişimi ve onun el vermesiyle birlikte büsbütün köpürmüş, coşmuş halde. Hep birlikte acıyı seyrediyoruz, müdahil olmuyoruz. Hatta o seyir anını da teknolojinin imkanlarıyla kayıtlara geçiriyoruz” dedi.

HER ŞEYDEN RAHATSIZ OLDUĞUMUZ İÇİN YAZIYORUZ

Toplumsal hafıza oluşturma ya da çağının sorumluluğunu alma noktasında edebiyatın durduğu yeri de anlatan Toptaş, “Ben romanı birçok amacın bir araya gelmesiyle romanı yazdım, tek bir amaçla değil. Hiçbir şeyden rahatsız değilsek yazmanın da anlamı yok. Yazma eylemi bir şeylerden rahatsız oluşumuzun neticesi” ifadelerini kullandı.

Orhan Pamuk: tahammül edemedikleri Altan’ın sözleri değil, cesur tutumu ve kararlılığı

Cezaevinde tedavisi yapılmadığı için kötürüm oldu

 

Okumaya devam et

Popular