Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

81 yaşında tutuklanan Jane Fonda: Beni korkutamazsınız!

Geçtiğimiz ay Washington’daki bir iklim değişikliği protestosu sırasında kelepçe takılarak tutuklanan ünlü oyuncu ve aktivist Jane Fonda hollywoodreporter’a bir röportaj verdi.

BOLD– Seth Abramovitch’e konuşan Fonda aktivizme nasıl başladığından Vietnam Savaşı’na iklim değişikliğinden Başkanlık izlenme listesinde olmasına kadar birçok konuya değindi. Hapiste geçirdiği gece için “Sadece ben ve hamam böcekleri” ifadesini kullanan ünlü oyuncunun röportajından bir bölümü sizlere sunuyoruz.

VİETNAM SAVAŞI DÖNÜM NOKTASI OLDU

İlk ne zaman eylemci oldunuz?

Vietnam Savaşı’nda. Barbarella’yı yaptıktan hemen sonraydı. Amerikalı askerler ile zaman geçirdim ve bana savaş hakkında çok şey anlattılar. İşte o zaman hayatımı değiştirmek zorunda olduğumu biliyordum. Ve bu kolay değildi, çünkü ben yeni doğum yapmıştım. Fakat bir yıl sonra Fransa’daki yaşamımı terk ettim ve savaş karşıtı harekete katılmak için Amerika Birleşik Devletleri’ne geri döndüm. Bu benim aktivizmimin başlangıcıydı. Richard Nixon’ın emriyle 1970 yılında ilk kez tutuklandım.

Bu sırada başkanlık izleme listesindeydiniz?

Evet. Cleveland’daki tutuklama memuru, Beyaz Saray’dan beni tutuklama emri aldığını ve beni uyuşturucu kaçakçılığıyla suçladığını söylemişti.

Vietnam dönemindeki bu protestolardan neler öğrendiniz?

Sana ulaşmalarına izin verme. Saldırıya uğradıkça yere daha sağlam bastım. Onlara beni korkutamayacaklarını göstermek istedim. Aynı zamanda bana aktivizmin içinde yalnız olmamanın, bir hareketin parçası olmanın önemini öğretti. Bilirsin, D.C’ye gelmeye karar verdiğimde, başta tüm öğrenciler olmak üzere tüm büyük iklim örgütlerinin temsilcileriyle tanıştım, çünkü “Hey millet bana bakın!” tarzında D.C.’ye giren ve bir eylemde bulunan ayrıcalıklı bir beyaz film yıldızı olmak istemedim.

Jane Fonda Vietnam Savaşı protestolarında

1970’lerin başındaki aktivizmi bu neslin aktivizmi ile karşılaştırdığınızda neler söylersiniz?

Tarihi, nasıl yazıldığına, filmlere ya da bunun gibi başka şeylere bakarak asla bilemezsiniz. Ancak Amerikan savaş karşıtı hareketi, özellikle de son üç yılı, savaşı sona erdirmede büyük bir rol oynadı. Çünkü Kongre’yi Güney Vietnam’daki Thieu hükümetini desteklediğimiz fonları kesmeye zorladık.

Ama şimdi protesto ettiğimiz şey, her şeyi çevreliyor. Herkesin hayatını, ekonomiyi, sağlığı, ulusal güvenliği… Her şeyi… Gerçek bir felaketle karşı karşıyayız. Bilim, iklim değişikliğinin kontrol edilemez hale gelmesini önlemek için sistemsel değişiklikler yapmak için 11 yılımız olduğunu söylüyor.

Jane Fonda’nın 3 Kasım 1970’teki ilk tutuklanışı

Dördüncü kez tutuklandınız ama ilk kez bir geceyi hapiste geçirdiniz. Buna sebep olan suçlamalar neydi?

Aslında tam hatırlamıyorum. Sivil itaatsizlik, huzuru bozmak, rahatsızlık vermek… Üçüncü kez tutuklanışımdan sonra 2019 Kasım ayı için bana mahkeme tarihi vermiştiler. Mahkeme tarihimden önce tekrar tutuklandığım için, “Geceyi hapiste geçirmek zorunda kalacaksın” dediler.

Peki, geceyi hapiste geçirmek nasıldı?

1970 yılında çok iyi muamele görmemiştim ama o zaman arkamda böyle bir kariyer yoktu. Oysa şimdi “beyaz bir film yıldızı”yım. Ne yapacaklar? İyi davranıldı bana ama açıkçası, şartlar iyi değil. Metal bir levha üzerinde uyumak zorundasınız ve ben neredeyse 82 yaşındayım.

Bunun en rahatsız edici kısmı hapishanedeki insanları görmek ve bu ülkenin sosyal güvenliğe ve zihinsel sağlık hizmetlerine yeterli kaynak ayırmadığını fark etmekti. Çünkü insanların çoğu yoksulluk, ırkçılık ve zihinsel sağlık sorunları yüzünden oradalar. Ve bu beni çok üzdü. 1970’te Cleveland’da, diğer bütün mahkumların beyaz olması ilginçti. Geçen cuma hepsi siyahtı.

Jane fonda ile yapılan röportajın tamamına buradanulaşabilirsiniz.

Dünya

Bu elektrikli otomobil tam 2.012 beygirlik

Japonya’da üretim süreci devam eden Aspark Owl, 4 elektrikli motorun ürettiği toplamda 2012 beygir güçle 0’dan 100’e 1.69 saniyede çıkıyor.

BOLD – Elektrikli hiperotomobiller ailesinin iki yeni üyesi Japonya’dan geliyor. Şimdiye kadar bu kategoride Lotus Evija, Pininfarina Battista ve Rimac C_Two modeli araçlara şimdi de Japon Aspark’ın yeni Owl modelleri ekleniyor.

Owl, yani Baykuş olarak isimlendirilen aracın en çabuk hızlanan seri üretim aracı olduğu söyleniyor. Elektrikli hiperotomobil Dubai Uluslararası Motor Show’da ilk defa tüketicilerin beğenisine sunuldu.

Şu ana kadar 50 adet üretilen aracın fiyatı 2.9 milyon euro olarak açıklandı.

Dubai’de Aspark Owl’un üretim versiyonu ortaya çıktı. 2017 yılında aracın ilk modeli Frankfurt’ta sergilenmişti ancak o model yalnızca bir konsept idi. Geçen zaman içerisinde Aspark aracı kusursuz hale getirmek ve performansını artırmak için çalışmalarını devam ettirdi. Firmaya göre araç 0’dan 100’e yalnızca 1.69 saniyede çıkabiliyor.

Aspark Owl’un 4 elektrikli motoru toplamda 2012 beygir güç ve 2000n/m çekiş gücü üretiyor. Aracın en yüksek hızının ise 399 kilometre olduğu söyleniyor ki bu da Owl’u Bugatti ve Koenigsegg ile aynı kategoriye koyuyor.

Aracın bataryası 800 voltluk, 64-kw/saatlik bir lityum iyon batarya ve üretici firmaya göre 450 kilometre menzile ulaşabiliyor. Bu menzil sürüş tarzına ve hızına göre değişiklik gösterebiliyor.

Aracın hem şasesinde hem de iskeletinde ağırlığı azaltmak amacıyla karbon fiber kullanıldı. Aspark Owl 2.200 kilogram geliyor. Ayrıca isteğe bağlı olarak aracı çift süspansiyonlu ve ayarlanabilir sürüş yüksekliği sistemiyle de almak mümkün.

Owl’ların üretimi İtalya’daki Manifattura Automobili Torino’da gerçekleştiriliyor. Bu tesiste daha önce Apollo araçları ve Scuderia Cameron Glickenhaus’un 003 modellerinin ilk versiyonları üretilmişti. İlk Aspark Owl’lar 2020 yılının ikinci çeyreğinde yollarda olacak.

Aspark CEO’su Masanori Yoshida, “Owl’un agresif hedeflerine erişmek büyük bir meydan okumaydı. Ama 14 yıllık otomobil mühendisliği bilgisi ve Japon ve İtalyan destekçilerimizden gelen büyük destekle hepsinin üstesinden geldik” dedi.

Aspark Owl, elektrikli hiberotomobil pazarının önemli aktörlerinden olacak gibi görünüyor.

Dünyanın en pahalı SUV’u Karlmann King SUV oldu: Fil sürdüğünüzü hayal edin

Okumaya devam et

Dünya

Gazze’de 34 kişinin hayatını kaybettiği saldırıların ardından ateşkes yürürlüğe girdi

Gazze’de İsrail güçleri ve Filistinli İslami Cihad örgütü üyeleri arasında iki gündür yaşanan son ayların en şiddetli çatışmalarının ardından, ateşkes yürürlüğe girdi. Mısır ve Filistin kaynakları, ateşkesin Türkiye saatiyle 06:30’da  başladığını duyurdu.

BOLD – Sabah saatlerinde ilan edilen ateşkese rağmen zaman zaman bölgeden çatışma sesleri geliyor. Varılan uzlaşıdan sadece birkaç saat sonra abluka altındaki Gazze Şeridi’nden İsrail tarafına 5 roket atıldığı bildirildi. İsrail ordusu, demir kubbe hava savunma sistemi tarafından iki roketin düşürüldüğünü açıkladı.

Gazze Şeridi’nde İsrail saldırılarında ölen Filistinlilerin sayısı ise 34’e yükseldi. Gazzeli sağlık görevlileri ölenlerin yarısının çocuk ve kadın olduğunu duyurdu. Saldırılarda onlarca kişinin de yaralandığı bildirildi.

İSRAİL’İN SUİKASTI ÇATIŞMALARI TETİKLEDİ

İsrail ordusunun Gazze’ye dün gece düzenlediği hava saldırısında İslami Cihad Hareketi’nin önde gelen komutanlarından Resmi Ebu Melhus es-Sevarika’nın hayatını kaybettiği açıklandı. Yerel kaynaklar, Deyr el-Belah bölgesine düzenlenen saldırıda Sevarika’nın yanı sıra ailesinden 3’ü çocuk 7 kişinin daha hayatını kaybettiği, 12 kişinin de yaralandığı duyurdu.

İsrail Ordusunun salı sabahı Gazze’de İslami Cihad Hareketi’nin askeri kanadı Kudüs Tugaylarının önde gelen komutanlarından Baha Ebu’l Ata’nın bulunduğu eve düzenlediği operasyon bölgede tansiyonun yeniden yükselmesine neden olmuş; İslami Cihad da Ebu’l Ata ve eşinin hayatını kaybettiği saldırıya roket atışlarıyla karşılık vermişti.

Filistinli örgütler İsrail tarafına 360’tan fazla roket atarken, İsrail ordusu da 2 gün boyunca Gazze’de İslami Cihad’a ait hedeflere saldırılar düzenlemişti.

Rusya, Suriye’nin kuzeydoğusundaki Kamışlı’da helikopter üssü kuruyor

Okumaya devam et

Dünya

Şili’de protestoları bastırmak isteyen polisleri böyle durdurdular

Hayat pahalılığı ve zamları protesto etmek için sokaklara çıkan Şili halkı, haftalardır devam eden gösterileri bastırmak isteyen polisleri, uzun menzilli lazerlerle püskürtüyor.

BOLD – Latin Amerika ülkesi Şili’de halkın zamlara tepki olarak başlattığı ve çığ gibi büyüyerek hükumetin anayasayı değiştirme kararı almasına neden olan sokak olayları 28 gündür devam ediyor. Sık sık karşı karşıya gelen polis ile sokak eylemcileri arasında yoğun çatışmalar yaşanıyor. Plastik mermilerin kullanıldığı çatışmalarda, göstericiler de polise molotof bombası ile karşılık veriyor.

Şili’de gösterilerin haftalardır devam ettiği sokaklardan ilginç görüntülerde basına yansıyor. Bu görüntülerden birinde; göstericiler tarafından lazer kullanılarak görüşü engellenen bir polis aracı geri çekilmek zorunda kaldı. Göstericiler uzun menzilli lazerleri kullanarak polisleri geri püskürtmeyi başardı. Göstericilerin bu yöntemler droneları da engellediği, iniş yapmaya zorlayarak etkisiz hala getirdikleri öğrenildi.

Rabia Naz’ı araştıran üç gazetecinin gözaltına alınmasında polisten inanılmaz açıklama

Okumaya devam et

Popular