Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

81 yaşında tutuklanan Jane Fonda: Beni korkutamazsınız!

Geçtiğimiz ay Washington’daki bir iklim değişikliği protestosu sırasında kelepçe takılarak tutuklanan ünlü oyuncu ve aktivist Jane Fonda hollywoodreporter’a bir röportaj verdi.

BOLD– Seth Abramovitch’e konuşan Fonda aktivizme nasıl başladığından Vietnam Savaşı’na iklim değişikliğinden Başkanlık izlenme listesinde olmasına kadar birçok konuya değindi. Hapiste geçirdiği gece için “Sadece ben ve hamam böcekleri” ifadesini kullanan ünlü oyuncunun röportajından bir bölümü sizlere sunuyoruz.

VİETNAM SAVAŞI DÖNÜM NOKTASI OLDU

İlk ne zaman eylemci oldunuz?

Vietnam Savaşı’nda. Barbarella’yı yaptıktan hemen sonraydı. Amerikalı askerler ile zaman geçirdim ve bana savaş hakkında çok şey anlattılar. İşte o zaman hayatımı değiştirmek zorunda olduğumu biliyordum. Ve bu kolay değildi, çünkü ben yeni doğum yapmıştım. Fakat bir yıl sonra Fransa’daki yaşamımı terk ettim ve savaş karşıtı harekete katılmak için Amerika Birleşik Devletleri’ne geri döndüm. Bu benim aktivizmimin başlangıcıydı. Richard Nixon’ın emriyle 1970 yılında ilk kez tutuklandım.

Bu sırada başkanlık izleme listesindeydiniz?

Evet. Cleveland’daki tutuklama memuru, Beyaz Saray’dan beni tutuklama emri aldığını ve beni uyuşturucu kaçakçılığıyla suçladığını söylemişti.

Vietnam dönemindeki bu protestolardan neler öğrendiniz?

Sana ulaşmalarına izin verme. Saldırıya uğradıkça yere daha sağlam bastım. Onlara beni korkutamayacaklarını göstermek istedim. Aynı zamanda bana aktivizmin içinde yalnız olmamanın, bir hareketin parçası olmanın önemini öğretti. Bilirsin, D.C’ye gelmeye karar verdiğimde, başta tüm öğrenciler olmak üzere tüm büyük iklim örgütlerinin temsilcileriyle tanıştım, çünkü “Hey millet bana bakın!” tarzında D.C.’ye giren ve bir eylemde bulunan ayrıcalıklı bir beyaz film yıldızı olmak istemedim.

Jane Fonda Vietnam Savaşı protestolarında

1970’lerin başındaki aktivizmi bu neslin aktivizmi ile karşılaştırdığınızda neler söylersiniz?

Tarihi, nasıl yazıldığına, filmlere ya da bunun gibi başka şeylere bakarak asla bilemezsiniz. Ancak Amerikan savaş karşıtı hareketi, özellikle de son üç yılı, savaşı sona erdirmede büyük bir rol oynadı. Çünkü Kongre’yi Güney Vietnam’daki Thieu hükümetini desteklediğimiz fonları kesmeye zorladık.

Ama şimdi protesto ettiğimiz şey, her şeyi çevreliyor. Herkesin hayatını, ekonomiyi, sağlığı, ulusal güvenliği… Her şeyi… Gerçek bir felaketle karşı karşıyayız. Bilim, iklim değişikliğinin kontrol edilemez hale gelmesini önlemek için sistemsel değişiklikler yapmak için 11 yılımız olduğunu söylüyor.

Jane Fonda’nın 3 Kasım 1970’teki ilk tutuklanışı

Dördüncü kez tutuklandınız ama ilk kez bir geceyi hapiste geçirdiniz. Buna sebep olan suçlamalar neydi?

Aslında tam hatırlamıyorum. Sivil itaatsizlik, huzuru bozmak, rahatsızlık vermek… Üçüncü kez tutuklanışımdan sonra 2019 Kasım ayı için bana mahkeme tarihi vermiştiler. Mahkeme tarihimden önce tekrar tutuklandığım için, “Geceyi hapiste geçirmek zorunda kalacaksın” dediler.

Peki, geceyi hapiste geçirmek nasıldı?

1970 yılında çok iyi muamele görmemiştim ama o zaman arkamda böyle bir kariyer yoktu. Oysa şimdi “beyaz bir film yıldızı”yım. Ne yapacaklar? İyi davranıldı bana ama açıkçası, şartlar iyi değil. Metal bir levha üzerinde uyumak zorundasınız ve ben neredeyse 82 yaşındayım.

Bunun en rahatsız edici kısmı hapishanedeki insanları görmek ve bu ülkenin sosyal güvenliğe ve zihinsel sağlık hizmetlerine yeterli kaynak ayırmadığını fark etmekti. Çünkü insanların çoğu yoksulluk, ırkçılık ve zihinsel sağlık sorunları yüzünden oradalar. Ve bu beni çok üzdü. 1970’te Cleveland’da, diğer bütün mahkumların beyaz olması ilginçti. Geçen cuma hepsi siyahtı.

Jane fonda ile yapılan röportajın tamamına buradanulaşabilirsiniz.

Dünya

ABD’de koronavirüs vakalarında korkutan artış

George Floyd protestolarının, salgının yeniden büyümesine neden olacağı endişesi yaşanan ABD’de önceki gün koronavirüs vaka artışı 21 bin civarındayken, bugün artışın 41 bine çıkması dikkat çekti. Salgında ölenlerin sayısı son 24 saatte bin 200 artarak 111 bin 408’e çıktı.

BOLD – ABD, salgının merkezi ve en çok can kaybının yaşandığı ülke olmaya devam ediyor. ABD’de virüs bulaşan kişi sayısı son 24 saatte 41 bin 927 artışla 1 milyon 967 bin 273’e ulaştı.

VAKA VE ÖLÜMLERDE ABD ZİRVEDE

Önceki gün son 24 saatteki artış 21 bin civarındayken, bugün artışın 41 bin ile iki katına çıkması dikkati çekti. Salgında ölenlerin sayısı son 24 saatte bin 200 artarak 111 bin 408’e çıktı. 1 milyon 967 bin 273 vakanın bulunduğu ABD’yi, 646 bin 6 vakayla Brezilya, 458 bin 689 vakayla Rusya ve 288 bin 58 vakayla İspanya izliyor.

SALGININ BÜYÜMESİNDEN ENDİŞE EDİLİYOR

ABD’de salgından en fazla etkilenen New York’ta ise vaka ve ölümler azalsa da ırkçılık ve polis şiddetine karşı süren George Floyd protestolarının, salgının yeniden büyümesine neden olacağı endişesi yaşanıyor. Şu ana kadar 396 binden fazla vakanın görüldüğü eyalette, can kaybı 30 bin 372’ye yükseldi. New York’u 165 binden fazla vakayla New Jersey ve 125 binin üzerinde vakayla Illinois takip ediyor. ABD’de koronavirüse yakalanan 738 binden fazla kişi ise iyileşti.

Hamile öğretmen ve eşi tutuklandı: 1 yaşındaki bebekleri yalnız kaldı

Okumaya devam et

Dünya

Hafter’in sağ kolu Tümgeneral Madi’den önce ihanet sonra davet

Libya’da Ulusal Mutabakat Hükumeti’nin kritik noktalarda kontrolü sağlaması ile Tümgeneral İdris Madi, Halife Hafter’e verdiği desteği ve görevini bıraktığını açıkladı. Silah arkadaşlarını, UMH’ye çağırdı.

BOLD – Birleşmiş Milletler’ce (BM) tanınan Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti’nin (UMH), son günlerde ülkenin doğusundaki kritik şehirlerde kontrolü sağlaması akabinde dikkat çeken gelişmeler yaşanıyor. Milis kuvvetlerin lideri Halife Hafter’in sağ kolu diye anılan Tümgeneral İdris Madi, desteğini ve görevini bıraktığını ilan etti. Sosyal medyadan açıklama yapan Madi, “Hafter’e verdiğim destek ve görevimi bırakıyorum. Tüm silah arkadaşlarıma ve kardeşlerime çağrıda bulunuyorum. Sizleri Libya’nın meşru hükumeti UMH çatısı altında birleşmeye davet ediyorum” dedi.

İdlib şehidi Zengin, ahirete uğurlandı

Okumaya devam et

Dünya

Kanada Başbakanı Trudeau diz çöktü ama Trump’ı eleştiremedi

ABD Başkanı Donald Trump’ın George Floyd’un öldürülmesi sonrası başlayan protestolara tepkisini eleştirmeyen Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Ottawa’da eylemcilere ‘diz çökerek’ destek verdi.

BOLD – Siyahi George Floyd’un, polis memuru Derek Chauvin’nca öldürülmesi akabinde, Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayan şiddet karşıtı protestolar, dünya geneline yayıldı. Kanada’daki eylemlerde, Başbakan Justin Trudeau, göstericilerle diz çöktü.

EYLEMCİLERİN ÇOĞU ‘TRUMP’A KARŞI GEL’ DİYE SLOGAN ATTI

ABD Başkanı Donald Trump’ın protestolar karşısındaki tavrını eleştirmekten kaçındığı için tepki çeken Trudeau, başkent Ottawa’da katıldığı ‘No justice-No peace (Adalet yoksa eşitlik yok)’ eyleminde de sessizliğini bozmadı. Protestoda, gazetecilerin sorularını cevapsız bırakan Başbakan’a kimi eylemciler teşekkür ederken çoğu ‘Trump’a karşı gel’ diye seslendi.

PROTESTOCULAR 9 DAKİKA SESSİZLİKLE FLOYD’U ANDI

Polis Chauvin’ın, Floyd’u 9 dakika boyunca boğazına bastırarak boğulup ölmesine yol açmasını anan protestocular, dokuz dakika sessiz kaldı.

Edirne ve Hakkari’den Ankara’ya ‘adalet ve özgürlük’ yürüyüşü

Okumaya devam et

Popular