Bizimle iletişime geçiniz

Politika

İnfaz değişikliği Yargı Reformu’ndan ayrı görüşülecek

AKP ile MHP arasında görüşmeleri süren infaz değişikliği teklifinin, yargı reformu dışında ayrı bir paket olarak Meclise geleceği belirtiliyor. Mutabakat sağlanırsa paketin yılbaşından önce yasalaşması bekleniyor.

BOLD – Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında ikinci ve üçüncü paketin hazırlıkları başladı. İkinci pakette; noterler, icradan çocuk teslimi, icra iflas kanununda değişiklikler gibi hukuk yargılama usulüne dair düzenlemeler var. 3. pakette ise hâkim ve savcı yardımcılığının yer alması planlanıyor.

İNFAZ DEĞİŞİKLİĞİ AYRI BİR DÜZENLEME OLACAK

Adalet Bakanlığı kaynakları Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde İnfaz Kanunu ile ilgili bir değişiklik yer almadığına dikkat çekiyor. AKP ile MHP’nin görüşmeye başladığı infaz kanunu değişikliği ve şartlı ceza indirimi teklifi de “2. Yargı paketi” olarak değil, tek başına ayrı bir çalışma olarak değerlendiriliyor.

MUTABAKAT ARANACAK

Ceza infaz süresinin bazı suçlarda üçte ikiden yarı yarıya düşürülmesi, kalan cezanın 1/5’inin denetimli serbestlik kapsamına alınması gibi değişiklik önerileri yer alan çalışmanın MHP’nin bazı suçlarda 5 yıl şartlı ceza indirimi öngören teklifinin ne kadarını içereceği ise bilinmiyor. Görüşmelerde MHP teklifinin arkasında durduğunu açıklamış, son söz AK Parti’ye bırakılmıştı. Ancak bu konuda diğer partilerle de mutabakat aranması bekleniyor. Edinilen bilgiye göre cinsel istismar suçlarına af yönünde bir düzenleme de infaz kanunu değişikliği içinde yer alabilir.

YARGI REFORMU PAKETLERİ NE ZAMAN YASALAŞIR?

Mecliste 2020 yılı bütçe mesaisi başladı. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmeye başlanan bütçe kanunu aralık ayı başında Genel Kurula gelecek. Bu arada bütçenin yanı sıra Dijital Hizmet, Konaklama ve Değerli Konut Vergisi olmak üzere 3 yeni vergi getirecek kanun teklifi ile Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri Kanun Teklifi görüşmeleri yapılacak. Bu nedenle yeni yıla girmeden partiler arasında bir mutabakat sağlanırsa İnfaz Kanunu değişikliği teklifinin çıkarılabileceği konuşuluyor. 2 ve 3. yargı paketlerinin ise 2020 yılına kalması bekleniyor.

Memduh Boydak: “26 sene devletimize hizmet ettim, şimdi hukuk okuyorum”

Politika

“İçişleri’nde bir tane Menzilci göstersinler bakanlığı bırakırım”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Meclis komisyonunda soruları yanıtladı. Menzil tarikatının İçişleri Bakanlığında kadrolaştığı iddialarına karşı çıktı. Bu tarikata bağlı tek bir bakanlık çalışanı gösterilmesi halinde istifa edeceğini öne sürdü.

BOLD – Süleyman Soylu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda İçişleri Bakanlığı bütçesine ilişkin milletvekillerinin sorularını yanıtladı. CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç’un, Soylu’ya şu soruyu yöneltti:

“Bir İçişleri Bakanı olarak, gönül rahatlığı ile ‘Bakanlığımızda herhangi bir tarikat yoktur. Herhangi bir cemaat yoktur’ diyebilir misiniz? İçişleri Bakanlığında Menzil tarikatının çok ciddi kadrolaştığı, tayin-atama yaptırdığı iddiaları var.”

Bakan Soylu, CHP’li Öztunç’un sorusu üzerine “Bu oyuna gelmeyin” çağrısı yaptı. “Bir tane göstersinler, bakanlığı bırakırım. Bu sorularınız ile birilerinin çanağına su taşıyorsunuz. İyi niyetli olabilirsiniz ama birileri kurumlarımız üzerinden yeni bir operasyon yapmak istiyorlar, bu oyuna gelmeyin” dedi.

Savcı 127 sanığın ifadesini yarım sayfada özetledi

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan tehdit etti, CHP’li Özkoç meydan okudu: “Zerre korkmuyorum”

CHP’li Engin Özkoç ile AKP’li Özlem Zengin arasında Mecliste yaşanan Bülent Ecevit gerginliği sonrası gerilim büyüyor. “Gereği neyse aynen cevap vereceğiz” diyen Erdoğan’a, Özkoç’tan yanıt gecikmedi: “Zerre korkmuyorum!”

BOLD – CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ile AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin arasında Mecliste yaşanan gerginliğe AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan da dahil oldu. AKP İl Başkanları toplantısında konuşan Erdoğan, “Ecevit döneminde olduğu gibi dün mecliste grup başkanvekilimize edepsiz şekilde davrandılar. Bir kadın başkanvekilimize ahlaksızca saldıracak kişilere parlamentonun gereken cezayı vermesi gerek. Grup Başkanvekilimiz Özlem Hanım’a ‘susturun bu kadını’ diyecek kadar ahlaksız, edepsizce davranan CHP yetkililerine prim verecek değiliz.” dedi.

YOL GEÇEN HANI DEĞİL

‘Gereği neyse aynen cevabını vereceğiz’ diyen Erdoğan sözlerinin devamında konu ile ilgili şunları kaydetti, ”Grup başkan vekilimizin hukukunu tüm grup olarak orada en yüksek seviyede koruma altına almamız hepimizin görevidir. Tüm oradaki vekil arkadaşlarımın görevidir. Burası yol geçen hanı değil. Bu parlamentonun içinde grup başkan vekili bir hanım kardeşimizin hukukunu korumak görevimizdir.”

SİYASET MALZEMESİ YAPTIRMAYIZ

Özkoç, Erdoğan’a Mecliste düzenlediği basın toplantısı ile cevap verdi. Erdoğan’ın kendisini hedef gösterdiğini söyleyen Özkoç, ”Erdoğan, benim için ‘gereğini yapın’ diyor. Tehditlerinizden zerre korkmuyorum. Ellerinden geleni yapsınlar. Ne Bülent Ecevit’e ne de türbanlı, başörtülü kadınlarımıza laf söyletmeyiz, size siyaset malzemesi yaptırmayız!” ifadelerini kullandı.

Hükumetin 15 Temmuz vurgunu: Ne vakıf var ortada ne de toplanan 309 milyon

Okumaya devam et

Politika

Hükumetin 15 Temmuz vurgunu: Ne vakıf var ortada ne de toplanan 309 milyon

CHP’li milletvekilleri mahkeme tescil belgelerinde de yer alan 15 Temmuz Yardımlaşma Derneğine gitti. Vakfın resmi adreste olmadığını gören vekiller, hükumete; toplanan 309 milyonun akıbetini sordu.

BOLD – CHP Ankara Milletvekili Murat Emir ve beraberindeki CHP’liler, mahkeme tescil kayıtlarında yer alan, 15 Temmuz şehit yakınları ve gazileri için kurulan vakfın adresine gitti. CHP’li heyet, resmi kayıtlarda, Kale Mahallesi, Işıklar Caddesi 6 numarada görülen vakfı bulamadıklarını açıkladı.

Emir, söz konusu adreste bir basın açıklaması yaparak şunları söyledi, ‘Mahkemede yalan beyan düzenlenerek suç işlenmişti. Biz bunu tespit etmek üzere buraya geldik. Bu vakıf üzerinden 309 milyon lira 3 yıl önce toplandı. Bu para nasıl değerlendirildi bilmiyoruz. Bu paradan gazi ve şehit yakınlarına henüz bir kuruş dahi ödenmiş değil’ dedi.

Bakanların, toplanan paranın hazineye aktarıldığını söylediğini anlatan Emir, ‘Biz bunun da takipçisi olacağız’ diye konuştu. Açıklamasının devamında vakfın nerede olduğunu soran Emir iktidara, ‘Bu zamana kadar bu vakfı neden kurmadınız? Ve biriken bu paraları niye hakkeden gazi ve şehit yakınlarına dağıtmadınız?’ sorularını yönetti. Murat Emir CHP olarak bu konunun sonuna kadar takipçisi olacaklarını dile getirdi.

“Bundan sonra ‘din kardeşliği’ söylemi AKP’yi kurtaramayacak”

Okumaya devam et

Popular