Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Macron ile Merkel arasında NATO gerilimi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti. AB uçurumun kenarında” dedi. NATO ve Almanya’dan Macron’un sözlerine sert tepki geldi.

BOLD – Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Londra’da Aralık ayında yapılacak NATO zirvesi öncesinde ABD ve NATO’yu eleştiren sert açıklamalarda bulundu.

İngiltere merkezli Economist dergisine verdiği röportajda Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) “beyin ölümünün” gerçekleştiğini söyledi. Macron, “Şu anda yaşadığımız NATO’nun beyin ölümüdür” dedi.

“NATO İÇERİSİNDE KOORDİNASYON YOK”

ABD’nin NATO’ya danışmadan Suriye’den askerlerini çekmesini eleştiren Macron, “ABD ile NATO müttefikleri arasında stratejik karar alma süreçlerinde hiçbir şekilde koordinasyon yok. Hiç. Aynı zamanda bir diğer NATO üyesi Türkiye’nin, çıkarlarımızın söz konusu olduğu bir bölgede, koordinasyonsuz saldırgan eylemleri var” dedi.

NATO’NUN 5. MADDESİ HALA GEÇERLİ Mİ?

Macron, NATO Antlaşması’nın bir üyeye yapılan saldırıyı tüm üyelere yapılmış sayan ve kolektif savunma öngören 5’inci maddesine inancının sürüp sürmediği sorusuna ise, “Bilmiyorum” yanıtını verdi.

Macron sözlerini şöyle sürdürdü: “Ama 5’inci madde yarın ne ifade edecek? Eğer Beşar Esad rejimi Türkiye’ye misilleme yapmaya kalkarsa buna dahil olacak mıyız? Bu kritik bir soru.”

“NATO’YU YENİDEN GÖZDEN GEÇİRMELİYİZ”

ABD’nin Orta Doğu’ya olan ilgisini kaybederek Asya’ya yöneldiğini söyleyen Macron, “Trump’ın ABD’nin Suriye’deki Kürt müttefiklerini terk etmesi bunu güçlendirmekle kalmadı, aynı zamanda NATO’yu zayıflattı” dedi.
“Türkiye uzun vadede NATO’da olmayacak mı?” sorusunu da yanıtlayan Macron, “Bunu söyleyemem. Türkiye’yi NATO’dan dışlamak çıkarımıza değil ama belki de NATO’yu yeniden gözden geçirmeliyiz” dedi.

AVRUPA, ASKERİ ÖZERKLİĞİNİ KAZANMALI

Macron sözlerini, “Stratejik ve siyasi olarak bir sorunumuz olduğunu kabullenmemiz lazım” diye sürdürdü.
Macron, Avrupa ülkelerinin NATO’yu savunmak için artık ABD’ye güvenemeyeceğini belirterek, “askeri özerkliğini” kazanması gerektiğini savundu.

SDG FEDA EDİLİYOR

Fransa ve ABD’nin Suriye’de IŞİD’e karşı savaşmak için bulunduğunu belirten Macron, “Buradaki büyük çelişki, Amerika’nın kararı ve Türkiye’nin saldırısının sonucu aynı. Bizim bölgedeki ortaklarımız Suriye Demokratik Güçleri feda ediliyor. NATO’nun ABD’nin etkisi altında olduğu gerçeğini yeniden değerlendirmemiz gerektiğini söyleyebilirim. Amerika, geçtiğimiz ay Kürt müttefiklerini terk edip Suriye’nin kuzeyinden beklenmedik bir şekilde çekilerek, bize sırtını döndüğünü gösterdi. Avrupa’nın kendi askeri gücünü ve savunmasını kurması gerekir” dedi.

AB UÇURUMUN KENARINDA

Macron, AB’nin de “uçurumun kenarında” olduğunu ve bir an önce uyanmazsa yok olacağını söyledi.

Brexit ve iç siyasal istikrarsızlıkların “Avrupa’yı içeriden baltaladığını” ve “Avrupa’nın olağanüstü bir kırılganlık” yaşadığını da belirten Macron, böyle devam ederse AB’nin jeopolitik etkinliğini kaybedeceğini söyledi.

Macron, “AB 70 yıldır bir mucizeyi başardı ve barış içinde yaşanmasını sağladı. Ama bugün birbiri ardına yaşanan olaylar, bizi uçurumun kenarına getirdi. Uyanmazsak, uzun vadede jeopolitik olarak ortadan kalkmamız veya en azından artık kaderimizi kontrol edemememiz konusunda ciddi bir risk var” diye konuştu.

MERKEL: NATO ORTAKLIĞI BİZİM İÇİN VAZGEÇİLMEZ 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Berlin’de Perşembe günü düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Merkel, Macron’un sözleri için, “Bu bakış açısı kesinlikle benimkini yansıtmıyor” ifadelerini kullandı.

NATO’da sorunlar olduğunu kabul eden Merkel, Macron’un açıklamasını ”gereksiz ve aşırı şiddetli” olarak tanımladı ve bu tür sert yargıların gerekli olmadığını söyledi. Merkel, “Transatlantik ortaklık bizim izin vazgeçilmez” dedi.

STOLTENBERG: NATO HALA GÜÇLÜ

Stoltenberg de NATO’nun hala güçlü olmaya devam ettiğini belirterek, “ABD Avrupa’daki yatırımlarını daha fazla asker ve tatbikatla artırıyor. Gerçek şu ki birlikte çalışıyoruz. Ortak savunmamızı güçlendirdik. Bizi Kuzey Amerika’dan uzaklaştıracak her teşebbüs, İttifak’ı, transatlantik bağı, zayıflatma riskini taşımakla kalmıyor, Avrupa’yı bölme riskini de taşıyor.”

RUSYA: MEVCUT  DURUMUN DOĞRU TANIMLAMASI

Rusya’dan Macron’un sözlerine yanıt ise Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova’dan geldi. Zakharova Macron’un sözleri için “NATO’nun mevcut durumunun doğru tanımlaması” ifadelerini kullandı.

Zaharova, sosyal medya platform Facebook’tan yaptığı açıklamada, “İyi ifade edilmiş. Gerçekliğe uygun ve meselenin özüne inen sözler” dedi.

Erdoğan’ın Washington’a akıttığı milyon dolarların haritası

Dünya

İran’da polis petrol zammını protesto edenlere gerçek mermi kullandı: 6 ölü

İran’da güvenlik güçleri, benzine yapılan zammı protesto eden kalabalığa ateş açtı. Gerçek mermilerin kullandığı gösterilerde şuana kadar 6 kişi öldü, onlarca kişinin de yaralandı

BOLD- Dünyada birçok ülkede devam eden gösteriler petrol zammının ardından İran’a da sıçradı. Cuma günü başlayan eylemler sırasında Kirman Eyaleti’ne bağlı Sircan şehrinde bir gösterici polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti. İran güvenlik güçlerinin bugün gösterilerin devam ettiği Şiraz, Kerec Eyaleti’ne bağlı Gulşehr, Ahvaz Eyaleti’ne bağlı Behbehan ve Meriwan şehrinde de göstericilere ateş açtı.
Gerçek mermilerin kullanıldığı Şiraz’da 1, Gulşehr’de 1, Behbehan’da 1 ile Meriwan’da 2 kişi yaşamını yitirdi. Böylece olayların başladığı 2 günden ölü sayısı 6’ya yükseldi. Açılan ateş sonucu onlarca kişinin de yaralandığı öğrenildi.

BANKA VE KAMU BİNALARI ATEŞE VERİLDİ

Güvenlik güçlerinin müdahalesi eylemleri sonlandırmaya yetmedi. Poisin sert müdahalesinin ardından ölümlerin yaşandığı Ahvaz Eyaleti’ne ağlı Behbehan şehrinde İran Milli Bankası’nın şubesi, Kerec’e bağlı Ferdis şehrinde Millet Bankası şubesi, Tahran’ın Pars semtinde Sina Bankası’nın şubesi, Meriwan’da Ensar Bankası’nın şubesi, Sine’de Mesken Bankası’nın şubeleri ile Tahran’ın Endişe semtindeki Besic Karargahı ve Tahran’a bağlı Salihiye kasabasının belediye binasını ateşe verdi.

OKULLAR TATİL EDİLDİ, İNTERNET KESİLDİ, YOLLAR KAPATILDI

İran’da eylemlerin devam ettiği eyaletlerde hayat durma noktasına geldi. Protestoların kitlesel olduğu Meşed, Kirmanşa, Ahvaz, Şiraz ve Meriwan gibi kentlerde internet hatlarını kesti. Birçok kentte okullar tatil edildi. Başkent Tahran ve Kerec’deki protesto eylemleri nedeniyle yollar da trafiğe kapatıldı

Okumaya devam et

Dünya

Nissan, ABD’ye sattığı 394 bin aracını geri çağırdı!

Nissan, ABD’de sattığı 394 bin 25 adet aracını geri çağırdı. Araçlarda fren hidrolik yağının sızmasına sebep olan ve yangın tehlikesi yaratan bir arıza tespit ettiklerini açıkladı.

BOLD-Japon araç üreticisi Nissan’ın ABD Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği Yönetimi’ne yaptığı başvuruda, sızan hidrolik yağının arabanın iç devrelerine gelebileceği ve dikkate alınmadığı “nadir durumlarda” yangın çıkmasına sebep olabileceği belirtildi. Sıvının iç devrelerde kısa devreye sebep olabildiği belirtilen açıklamada, iç devrelere sıvı temas etmesi durumunda arabanın sürücüye bir uyarı vereceğini belirtti.

ABD basınının aktardığına göre geri çağırılan modeller arasında 2016 ile 2018 yılları arasında üretilen Maxima sedanlar, 2017 ile 2019 yılları arasında üretilen Infiniti QX60’lar, 2015 ile 2018 arasında üretilen Murano ve 2017 ile 2019 arasında üretilen Pathfinder SUV’ler bulunuyor.

Belgelerde arızanın bir yangına veya yaralanmaya sebep olup olmadığı belirtilmiyor.

Başvuruya göre arızaya bir çözüm bulunduğunda bahsi geçen araçların sahipleri arabalarını yetkili servislere götürüp ücretsiz tamir ettirebilecek.

Alman vatandaşlığı için online başvuru dönemi başlıyor

Okumaya devam et

Dünya

Alman vatandaşlığı için online başvuru dönemi başlıyor

Almanya’da Kuzey Ren Vestfalya (NRW) ve Bayern eyaletleri, 2020 yılı sonu itibariyle Alman vatandaşlığına geçiş başvuru işlemlerinde online olarak yapılacak.

BOLD – Almanya’nın ekonomik anlamda en güçlü iki eyaleti, Alman vatandaşlığına geçişte devrim niteliğinde bir karar aldı. Buna göre Alman vatandaşı olmak isteyenler, online olarak sisteme giriş yapacak, vatandaşlık ile ilgili şartların hangilerini sağladığını ve eksik kalan hususları internet üzerinden öğrenebilecek. Gerekli şartların sağlanması durumunda online olarak vatandaşlığa başvuru yapılabilecek. Böylelikle şu anda vatandaşlığa geçmek için belediyelerde yürütülen bürokratik işlemlere ihtiyaç kalmayacak.

SİYASİ MÜLTECİLER İÇİN ŞARTLAR

İltica başvurusu kabul edilerek 3 yıllık oturum hakkı elde eden siyasi mülteciler için vatandaşlığa kabul şartları şunlar:

  • İlk iltica başvurusu yapıldığı günden itibaren 6 yıl dolması.
  • Herhangi bir suça karışmamış olmak.
  • En az B1 dil sertifikası sahibi olmak.
  • Devletten yardım almamak.
  • Vatandaşlık testinde başarılı olmak.
  • Entegrasyon sürecini tamamlamak.

Selahattin Demirtaş’a Almanya’dan ‘Siyasi Cesaret Ödülü’

Okumaya devam et

Popular