Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Macron ile Merkel arasında NATO gerilimi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti. AB uçurumun kenarında” dedi. NATO ve Almanya’dan Macron’un sözlerine sert tepki geldi.

BOLD – Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Londra’da Aralık ayında yapılacak NATO zirvesi öncesinde ABD ve NATO’yu eleştiren sert açıklamalarda bulundu.

İngiltere merkezli Economist dergisine verdiği röportajda Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) “beyin ölümünün” gerçekleştiğini söyledi. Macron, “Şu anda yaşadığımız NATO’nun beyin ölümüdür” dedi.

“NATO İÇERİSİNDE KOORDİNASYON YOK”

ABD’nin NATO’ya danışmadan Suriye’den askerlerini çekmesini eleştiren Macron, “ABD ile NATO müttefikleri arasında stratejik karar alma süreçlerinde hiçbir şekilde koordinasyon yok. Hiç. Aynı zamanda bir diğer NATO üyesi Türkiye’nin, çıkarlarımızın söz konusu olduğu bir bölgede, koordinasyonsuz saldırgan eylemleri var” dedi.

NATO’NUN 5. MADDESİ HALA GEÇERLİ Mİ?

Macron, NATO Antlaşması’nın bir üyeye yapılan saldırıyı tüm üyelere yapılmış sayan ve kolektif savunma öngören 5’inci maddesine inancının sürüp sürmediği sorusuna ise, “Bilmiyorum” yanıtını verdi.

Macron sözlerini şöyle sürdürdü: “Ama 5’inci madde yarın ne ifade edecek? Eğer Beşar Esad rejimi Türkiye’ye misilleme yapmaya kalkarsa buna dahil olacak mıyız? Bu kritik bir soru.”

“NATO’YU YENİDEN GÖZDEN GEÇİRMELİYİZ”

ABD’nin Orta Doğu’ya olan ilgisini kaybederek Asya’ya yöneldiğini söyleyen Macron, “Trump’ın ABD’nin Suriye’deki Kürt müttefiklerini terk etmesi bunu güçlendirmekle kalmadı, aynı zamanda NATO’yu zayıflattı” dedi.
“Türkiye uzun vadede NATO’da olmayacak mı?” sorusunu da yanıtlayan Macron, “Bunu söyleyemem. Türkiye’yi NATO’dan dışlamak çıkarımıza değil ama belki de NATO’yu yeniden gözden geçirmeliyiz” dedi.

AVRUPA, ASKERİ ÖZERKLİĞİNİ KAZANMALI

Macron sözlerini, “Stratejik ve siyasi olarak bir sorunumuz olduğunu kabullenmemiz lazım” diye sürdürdü.
Macron, Avrupa ülkelerinin NATO’yu savunmak için artık ABD’ye güvenemeyeceğini belirterek, “askeri özerkliğini” kazanması gerektiğini savundu.

SDG FEDA EDİLİYOR

Fransa ve ABD’nin Suriye’de IŞİD’e karşı savaşmak için bulunduğunu belirten Macron, “Buradaki büyük çelişki, Amerika’nın kararı ve Türkiye’nin saldırısının sonucu aynı. Bizim bölgedeki ortaklarımız Suriye Demokratik Güçleri feda ediliyor. NATO’nun ABD’nin etkisi altında olduğu gerçeğini yeniden değerlendirmemiz gerektiğini söyleyebilirim. Amerika, geçtiğimiz ay Kürt müttefiklerini terk edip Suriye’nin kuzeyinden beklenmedik bir şekilde çekilerek, bize sırtını döndüğünü gösterdi. Avrupa’nın kendi askeri gücünü ve savunmasını kurması gerekir” dedi.

AB UÇURUMUN KENARINDA

Macron, AB’nin de “uçurumun kenarında” olduğunu ve bir an önce uyanmazsa yok olacağını söyledi.

Brexit ve iç siyasal istikrarsızlıkların “Avrupa’yı içeriden baltaladığını” ve “Avrupa’nın olağanüstü bir kırılganlık” yaşadığını da belirten Macron, böyle devam ederse AB’nin jeopolitik etkinliğini kaybedeceğini söyledi.

Macron, “AB 70 yıldır bir mucizeyi başardı ve barış içinde yaşanmasını sağladı. Ama bugün birbiri ardına yaşanan olaylar, bizi uçurumun kenarına getirdi. Uyanmazsak, uzun vadede jeopolitik olarak ortadan kalkmamız veya en azından artık kaderimizi kontrol edemememiz konusunda ciddi bir risk var” diye konuştu.

MERKEL: NATO ORTAKLIĞI BİZİM İÇİN VAZGEÇİLMEZ 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Berlin’de Perşembe günü düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Merkel, Macron’un sözleri için, “Bu bakış açısı kesinlikle benimkini yansıtmıyor” ifadelerini kullandı.

NATO’da sorunlar olduğunu kabul eden Merkel, Macron’un açıklamasını ”gereksiz ve aşırı şiddetli” olarak tanımladı ve bu tür sert yargıların gerekli olmadığını söyledi. Merkel, “Transatlantik ortaklık bizim izin vazgeçilmez” dedi.

STOLTENBERG: NATO HALA GÜÇLÜ

Stoltenberg de NATO’nun hala güçlü olmaya devam ettiğini belirterek, “ABD Avrupa’daki yatırımlarını daha fazla asker ve tatbikatla artırıyor. Gerçek şu ki birlikte çalışıyoruz. Ortak savunmamızı güçlendirdik. Bizi Kuzey Amerika’dan uzaklaştıracak her teşebbüs, İttifak’ı, transatlantik bağı, zayıflatma riskini taşımakla kalmıyor, Avrupa’yı bölme riskini de taşıyor.”

RUSYA: MEVCUT  DURUMUN DOĞRU TANIMLAMASI

Rusya’dan Macron’un sözlerine yanıt ise Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova’dan geldi. Zakharova Macron’un sözleri için “NATO’nun mevcut durumunun doğru tanımlaması” ifadelerini kullandı.

Zaharova, sosyal medya platform Facebook’tan yaptığı açıklamada, “İyi ifade edilmiş. Gerçekliğe uygun ve meselenin özüne inen sözler” dedi.

Erdoğan’ın Washington’a akıttığı milyon dolarların haritası

Dünya

BM’den İdlib için ateşkes çağrısı!

BM’den İdlib’te ateşkes çağrısı geldi. Yayınlanan raporda 1 Aralık 2019 itibariyle 900 bin kişinin yer değiştirdiği ve durumun korkunç bir seviyeye ulaştığı ifade edildi.

BOLD-Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, yaptığı yazılı açıklamada Suriye’de devam eden krizin yeni ve korkunç bir seviyeye ulaştığı konusunda uyarıda bulundu. BM’nin yayınladığı açıklamada “1 Aralık itibariyle 900 bin kişinin yer değiştirdiği Suriye’nin kuzey bölgesinde İdlib’teki durum korkunç bir seviyeye ulaştı” ifadesi kullanıldı.

Aralık ayından beri çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 900 bin kişinin çatışmalar ve saldırılar nedeniyle yer değiştirmeye mecbur kaldığını belirten Lowcock, yerlerinden edilen Suriyelilerin kamplar dolu olduğu için dondurucu soğukta dışarda kaldığına dikkati çekti.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Anneler çocuklarını sıcak tutabilmek için plastik yakıyor. Küçük çocuklar ve bebekler soğuktan ölüyor. Hastane, okul, cami, pazar yeri ve sivil yerleşim alanlarının rastgele hedef alınıyor. Okullarda eğitim askıya alındı ve hastaneler kapandı. Ciddi bir salgın riski söz konusu. Temel altyapı çökmek üzere.”

Rus haber ajansı: NATO, Türkiye’nin olası Suriye operasyonuna askeri destek vermeyecek

Okumaya devam et

Dünya

AP milletvekili Özlem Demirel’in Ankara Gar saldırısı davasını izlemesine izin verilmedi

Avrupa Parlamentosu milletvekili  Özlem Demirel’in 10 Ekim Ankara Gar saldırısı davası duruşmasına gözlemci olarak katılmasına izin verilmedi. AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eş-Başkanı Sergey Lagodinsky, duruma tepki gösterdi.

BOLD – Avrupa Parlamentosu milletvekili  Özlem Demirel’in 10 Ekim Ankara Gar saldırısı davasının 13 Şubat’taki duruşmasına gözlemci olarak katılmasına izin verilmedi.

Avrupa Birliği-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eş-Başkanı Sergey Lagodinsky, Özlem Demirel’e yapılanların ‘demokrasi ve ikili ilişkiler adına’ kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Lagodinsky yayımladığı yazılı açıklamada şunları söyledi: “Meslektaşım Özlem Demirel’in mahkeme duruşmasını izleme hakkının reddedilmesi kabul edilemez. Şimdiye kadar, bu tür gözlem ziyaretleri ikili işbirliğimizde yaygın bir uygulama oldu. AB-Türkiye delegasyonundaki ikinci vekilim Demirel’den mahkeme binasını terk etmesi istenilmesi, ortak uygulamadan uzaklaşma anlamına geliyor, bunun provokasyon ve gizli bir kişisel tehdit olduğunu düşünüyorum. Meslektaşımın bu şekilde muamele görmesini şiddetle kınıyorum.” ifadelerini kullandı.

Lagodinksy, “Bu tür olaylar, ikili parlamenter ilişkilerimizi daha da zorlayabilir ve sonuç olarak Türkiye’deki demokratik kültüre olan güveni yok edebilir. Avrupa Parlamentosu ve Alman Federal Hükümeti olayın kapsamlı bir şekilde açıklanmasını talep etmelidir.” dedi.

Özlem Demirel, 2019 yılı Mayıs ayında yapılan seçimlerde Avrupa Parlamentosuna Almanya’dan seçilmişti. Malatyalı Özlem Demirel, Avrupa Birleşik Sol Grubu üyesi bünyesinde faaliyet gösteriyor.

Türkiye’de tutuklanan avukat nedeniyle sığınmacılar tehlikede

Okumaya devam et

Dünya

Rus haber ajansı: NATO, Türkiye’nin olası Suriye operasyonuna askeri destek vermeyecek

Rus haber ajansı TASS, NATO’nun, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısında bir askeri operasyon başlatması durumunda Ankara’ya askeri destek vermeyeceğini iddia etti.

BOLD – Rus resm haber ajansı TASS, NATO’dan bir diplomatik kaynağa dayandırdığı haberinde, Türkiye’nin diğer üye ülkelerin siyasi desteğine sahip olduğunu ancak Ankara’nın çatışmaların giderek yoğunlaştığı Suriye’nin İdlib kentine yönelik olası bir askeri harekatında NATO’dan herhangi bir askeri destek görmeyeceğini belirtti.

Diplomatik kaynağın, “NATO ülkeleri, şubat ayı başlarında idlib’deki Türk askerlerinin trajik ölümü üzerine 5. maddenin işletilmesini desteklemeyecek” sözlerine yer verilen haberde ayrıca, 5. maddenin işletilmeyeceğinin Türkiye tarafında da çok iyi bilindiğini bu nedenle de Ankara’nın konuyla ilgili NATO istişarelerini başlatmaya çalışmadığı iddia edildi.

Rus haber ajansı, NATO üyesi ülkelerin korunması için müdahaleyi içeren 5. maddenin işletilmemesine ise Türk askerlerine yönelik saldırının ‘yabancı topraklarda ve tek taraflı bir askeri operasyon sırasında gerçekleşmesini’ neden gösterdi.

Suriye Ordusu, Halep’in batısındaki köy ve kasabaları ele geçirdi

Okumaya devam et

Popular