Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Mars’ta kalıcı bir şehir kurabilmek için ne kadar para ve zaman gerekiyor?

SpaceX CEO’su Elon Musk’a göre Mars’ta kalıcı ve sürdürülebilir bir şehir kurmak 1.000 Starship uzay aracı ve 20 yıl gerektiriyor.

BOLD – Elon Musk, Kızıl Gezegen üzerinde sürdürülebilir bir şehir kurmak için zaman ve araç gereklilikleri hakkında ayrıntılar sundu. Mars’ta yaşanabilir bir alan oluşturmak, Musk ve uzay teknolojisi şirketi için uzun vadeli bir vizyon ve bu, insanları gezegenler arası bir tür haline getirecek.

Musk’ın Twitter’daki takipçilerine cevap olarak sunduğu bilgiler, inanılmaz derecede etkileyici ve iddialı.

Bu hafta başında gerçekleşen Kaliforniya’daki ABD Hava Kuvvetleri pistinin açılış günü etkinliğinde yaptığı yorumlar hakkındaki bir soruya değinen Musk, Mars’ta sürdürülebilir bir şehir kurmak için gerçekleştirilecek her Starship fırlatmasının yaklaşık 2 milyon dolarlık maliyeti olduğunu söyledi.

SADECE UZAY ARAÇLARINI FIRLATMA MALİYETİ 2 MİLYAR DOLAR

Musk’ın tahminlerine göre, SpaceX’in Mars’ta kurulacak şehri gerçeğe dönüştürmek için gezegene 20 yıl boyunca kargo, altyapı, mürettebat taşıması ve 1.000 Starship yapması gerekiyor. Yani Mars’a insan ve malzeme götürecek olan araçların sadece fırlatma maliyeti 2 milyar doları bulacak.

Ayrıca gezegenlerarası düzen, 2 yılda bir Mars uçuşuna elverişli oluyor.

Dünya yörüngesindeki yük taşıma kapasitesi de dahil olmak üzere Starship uzay araçlarının yakın vadedeki potansiyelini de ele alan Musk, Starship’in tasarımının yeniden kullanımı en üst düzeye çıkarmak için tasarlandığını ve ideal olarak günde 3 kereye kadar uçabileceğini belirtti. Bu, Starship başına yılda 1.000’den fazla uçuş anlamına geliyor.

Şu anda SpaceX’in Falcon roketleri yörüngeye 100 ton taşıyabiliyor ve Starship’in tamamlanması halinde yılda 10 milyon tona kadar fırlatma yapılabilecek. Musk, şu anda çalışmakta olan tüm kargocu uzay araçları hesaba katılırsa, toplam taşıma kapasitesinin yılda sadece 500 ton olduğunu ve yaklaşık yarısını Falcon serisi roketlerin oluşturduğunu belirtiyor.

Mars’ta kalıcı ve sürdürülebilir bir şehir kurmak için önce oraya uçuş ekibi gönderilmesi gerekiyor. NASA, 2024’ü dönüm noktası olarak belirledi ve SpaceX, hazırlık aşamasına yardımcı olmak için Starship aracını en erken 2022’de indirmeyi hedeflediğini açıkladı.

Dünyanın en kalın buzulu beklenenden 80 yıl önce erimeye başladı

Dünya

Mahmud Abbas’tan Trump’ın ‘Yüzyılın Anlaşması’na tepki: Kudüs satılık değildir

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, düzenlediği bir basın toplantısıyla ABD Başkanı Donald Trump’ın “Yüzyılın Anlaşması” dediği sözde barış planını reddettiklerini açıkladı.

BOLD-Ortadoğu Barış Planı adı altında ABD Başkanı Donald Trump ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Kudüs ve Filistin ile ilgili yaptıkları ‘Yüzyılın Anlaşması’na tepki çığ gibi büyüdü. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zühri ile birlikte yaptıkları basın açıklamasında Trump’ın açıkladığı barış planını eleştirerek, “Kudüs satılık değildir” dedi.

Trump tarafından gündeme getirilen teklifin Filistin halkı ve Kudüs için bir komplo olduğunu vurgulayan Abbas, Kudüs’ün satılık bir mal olmadığını belirtti. Anlaşmanın gerçekleşmeyeceğini belirterek anlaşmayı çöp olarak nitelendiren Abbas, Trump’ın “Bölünmemiş Kudüs, İsrail’in başkenti olacak” sözüne karşılık “Kudüs satılık değil. Orta Doğu Planı anlamsızdır. Kudüs, Filistin’in başkentidir” ifadesini kullandı.

Trump ‘Yüzyılın Anlaşması’nı duyurdu: Kudüs, İsrail’in başkenti olarak kalacak!

Okumaya devam et

Dünya

Trump ‘Yüzyılın Anlaşması’nı duyurdu: Kudüs, İsrail’in başkenti olarak kalacak!

ABD Başkanı Donald Trump ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail ile Filistin arasındaki barışı düzenleyecek ‘Yüzyılın Anlaşması’ dediği Ortadoğu Barış Planı’nı açıkladı.

BOLD-ABD Başkanı Donald Trump ve İsrail Başbakanı Netanyahu, Beyaz Saray’da ‘Yüzyılın Anlaşması’ olarak ifade ettikleri Ortadoğu Barış Planı’nı hakkında basın toplantısı düzenledi. Başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulmasının amaçlandığı anlaşmada Filistinli mültecilerin İsrail’e değil, müstakbel Filistin devletine geri dönmesi” konusunda mutabık kalındığını belirtti.

“GEÇMİŞTE BİR ÇOK ABD BAŞKANI BUNU DENEDİ!”

Kudüs’ün bölünmemiş olarak İsrail’in başkenti olmaya devam edeceğini söyleyen Trump, “İki taraf arasındaki barışı ortaya koymak dünyanın en zorlu görevlerinden biri olacaktır. Geçmişte birçok ABD Başkanı bunu denedi ancak başarısız oldu.” ifadesini kullandı.

“Çok zorlu bir süreç oldu” diyen Trump, “Başbakan Netanyahu’ya barış vizyonumu ilettim. 80 sayfalık planımız en detaylı teklif olarak tarihe geçmiştir. Gerçekçi iki devletli bir çözümden bahsediyorum. Gerçekçi bir iki devletli çözüm ile Filistin’in devlet olmasının İsrail’e olan tehlikeyi azaltacaktır. İsrail’de herkes barış istiyor, herkesin desteğini aldık, onlar barış istiyor.” dedi.

“FİLİSTİNLİLERİN GÖRECEĞİ EN BÜYÜK FIRSAT”

“İsrail’le ortak komite kurup net haritayı ortaya koyacağız” diyen Trump, “Kudüs İsrail’in bölünmemiş başkenti olmaya devam edecek. Bu anlaşmanın Filistinliler için de iyi bir anlaşma olmasını istiyorum. Görecekleri en büyük fırsattır. Filistin terörü reddederse devlet olarak tanınacak.” şeklinde konuştu.

“MESCİD’İ AKSA’YI HERKES ZİYARET EDEBİLECEK”

“Bu harita Filistin’i iki katına çıkaracak” ifadesini kullanan Trump, “Başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devleti olacak. Yeni Filistin devletine çok büyük yatırım yapılacak. Birçok sayıda ülke bunu istiyor. 1 milyondan fazla iş olanağı sağlanacak. Filistinlilere refah ve mutluluk getirecek. Herkesin Mescid’i Aksa’yı ziyaret edebilmesini sağlayacağız.” dedi.

AİHM: TFF Tahkim Kurulu “bağımsız ve tarafsız bir organ” değil

Okumaya devam et

Dünya

Tacikistan’da 113 kişi ‘Müslüman Kardeşler’ iddiasıyla tutuklandı

Tacikistan’da Müslüman Kardeşler üyesi olmakla suçlanan 113 kişi tutuklandı. Başsavcılıktan yapılan açıklamada, tutuklananlar arasında iki yabancı, bir belediye yetkilisi ve 20’den fazla üniversite profesörünün de olduğu belirtildi.

BOLD – Tacikistan’da 2006 yılından beri yasaklı olan “Müslüman Kardeşler” üyesi olmakla suçlanan 113 kişi tutuklandı. Başsavcılıktan yapılan açıklamada, tutuklananlar arasında iki yabancı, bir belediye yetkilisi ve 20’den fazla üniversite profesörünün de olduğu belirtildi.

Son yıllarda örgüte yönelik birçok operasyon düzenleyen hükümet aynı zamanda Müslüman Kardeşler’i ülkede yabancı turistlere, yerel cezaevi personeline ve sınır muhafızlarına yönelik bir dizi saldırı düzenlemekle suçluyor.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Rusya, Müslüman Kardeşler teşkilatını terör örgütü olarak tanıyor.

Katar Başbakanı istifa etti

Okumaya devam et

Popular