Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Ordu’da faciadan dönüldü: Metan gazı patlamasında 4 işçi yaralandı

Ordu’nun Akkuş ilçesinde Umut-1 Hidroelektrik Santrali’nde (HES) metan gazı sıkışması sonucu patlama meydana geldi. Can kaybı yaşanmazken 4 işçi yaralandı.

BOLD – Gökçebayır Mahallesi’nde Tifi Deresi üzerinde bulunan Umut-1 Hidroelektrik Santrali’nde akşam saatlerinde patlama yaşandı. Santralin üretim tesisinde meydana gelen patlamada 4 işçinin yaralandığı bildirildi. Yaralılardan ikisi Akkuş Devlet Hastanesine, ikisi ise Ünye Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci, patlamanın metan gazı sıkışması sonucu meydana geldiğinin tahmin edildiğini açıkladı. Yaralılardan yanık şikayeti fazla olan ikisinin Ünye’ye sevk edildiğini belirten Başkan Demirci, “Patlama sonrası santralde maddi hasar oluştu. Uzman ekipler patlamanın yaşandığı alanda çalışma yapıyor” dedi.

Millet açlıktan ölüyor, vekile 8. lokanta geliyor

Okumaya devam et
Reklamlar

Gündem

İnşaat mühendisine mezar olan cami ruhsatsız çıktı

Gaziantep’te iskele çökmesi sonucu inşaat mühendisi Korkut Küçükcan’ın hayatını kaybettiği Türkiye’nin ikinci büyük camisinin ruhsatsız olduğu belirtildi. 13 metre olması gereken iskelenin 60 metre olduğu kaydedildi.

BOLD – Geçen hafta Gaziantep’in Şahinbey ilçesindeki Akkent Camisi inşaatına ölçü almak için giren İnşaat Mühendisi Korkut Küçükcan, iskelesinin çökmesi sonucu enkaz altında kaldı. Küçükcan’ın cansız bedenine ancak bir gün sonra ulaşılabildi. Türkiye’nin ikinci büyük camisi olacağı belirtilen Akkent Camisi’nin ruhsatsız inşa edildiği öne sürüldü.

İNŞAATA 2012’DE BAŞLANDI ANCAK RUHSAT YOK

Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, 14 Kasım’da yaşanan olayla ilgili “Allah’tan rahmet, acılı ailesine sabır diliyorum. Olayla ilgili yapılan incelemelerde, birçok ihmal ve hata olduğu görülmüştür. 2012 yılında başlamasına rağmen ruhsatı olmayan bu inşaatın 3 dekar alana oturmuş 60 metre yükseklikte ahşap iskelesinin olması ve bu ahşap iskelenin yıllarca dış koşullara maruz kalması sonucu çökmesi hiç de şaşırtıcı olmamıştır” dedi.

EN FAZLA 13 METRE OLMALIYDI

60 metre yüksekliğinde ahşap iskele olamayacağını vurgulayan Yılmazkaya, “En fazla 13 metre olması gereken kaçak inşaattaki ahşap iskeleye betonarme yüklerinin de taşıttırılması daha büyük bir faciaya da yol açabilirdi. 34 saat süren arama kurtarma çalışmalarında görüldüğü gibi kriz ve acil durum yönetimi konusunda ekiplerin hazırlıksız olduğu, kurtarma ekibinin bilgi ve koordinasyon yetersizliğinin yanı sıra liyakatsiz kişilerden oluştuğu görülmüştür. İhmal ve hatalar sonucu çöken inşaatın sorumlularının gereken cezayı alması adına yetkilileri göreve davet ediyor, büyük vebalin altında kalmasınlar diyorum” dedi.

“Nadira’nın sigortasını yaptınız mı” sorusuna Şirin Ünal’dan beddualı cevap

Okumaya devam et

Gündem

Bir yılda 18 bin çocuk istismarı davası açıldı

Çocuk istismarı vakalarında 14 yılda patlama yaşandı. Adalet Bakanlığı verilerine göre 2018 yılında 18 bin 290 çocuk istismarı davası açıldı.

BOLD Adalet Bakanlığının ‘yıllar itibariyle yayınlanan adli istatistik verilerinden derlenen bilgilere göre 2018’de 18 bin 290 suçtan çocukların cinsel istismarı hakkında dava açıldı.
Söz konusu rakamlar 2004’te 4 bin 32 civarında olması dikkat çekti.

HER 1000 ÇOCUKTAN 16’SI SUÇA SÜRÜKLENİYOR

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında, Veri Kaynağı’nın Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Adalet Bakanlığından derlediği verilere göre 18 bin 290 suçtan çocuklara cinsel istismar davası açılırken, her 1000 çocuktan 16’sının suça sürüklendiği kaydedildi. Bu oran 2001 yılında yüzde 0.08 olarak kaydedilmişti. 2012 yılından itibaren her 1000 çocuktan ikisinin suça sürüklendiği görülüyor.

ÇOCUK NÜFUS ORANI AZALIYOR

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verilerine göre 2018 yıl sonu itibarıyla Türkiye nüfusu 82 milyon 3 bin 882 iken bunun 22 milyon 920 bin 422’si çocuk. BM tanımına göre 0-17 yaş grubunu içeren çocuk nüfus, 1970 yılında Türkiye’de toplam nüfusun yüzde 48.5’ini oluştururken bu oran 1990 yılında yüzde 41.8 ve 2018 yılında yüzde 28 oldu.

ÇALIŞAN ÇOCUK SAYISI ARTIYOR

2017 yılında 15-17 yaş grubundaki çocukların iş gücüne katılma oranı yüzde 20.3 iken bu oran 2018 yılında yüzde 21.1’e yükseldi. 2018 yılında iş gücüne katılma oranı ise 15-17 yaş grubundaki erkek çocuklarında yüzde 30 iken, aynı yaş grubundaki kız çocuklarında ise yüzde 11.8 oldu. 2014 yılında ise bu oran erkekler için yüzde 29.4, kızlar için de yüzde 12.1 olarak kaydedilmişti.

KIZ ÇOCUKLAR EVLENDİRİLİYOR

İstatistiklere göre 16-17 yaş grubundaki kız çocuklarının resmi evlenmelerinin toplam resmi evlenmeler içindeki oranı 2014 yılında yüzde 5.8 iken, 2018 yılında yüzde 3.8’e düştü. Söz konusu oranlar il bazında incelendiğinde 2018 yılında Ağrı yüzde 14.8’le kız çocuk evlenmelerinde en üst sırada yer aldı. Ağrı’yı yüzde 14.1’le Muş ve yüzde 12.5’le Bitlis izledi.

HDP Diyarbakır mitingindeki patlamayla ilgili bir komiser ve üç polise daha dava

Okumaya devam et

Gündem

Grup Yorum’a tahliye kararı

Terör örgütü üyeliği iddiasıyla tutuklanarak cezaevine konulan Grup Yorum üyelerinin tahliyesine karar verildi. İçinde bulundukları duruma tepki gösteren grup üyelerinden İbrahim Gökçek, Bahar Kurt, Helin Bölek, Barış Yüksel ve Ali Aracı açlık grevine başlamıştı. BOLD

Detaylar geliyor…

Dünya Çocuk Hakları Gününde Türkiye’deki durum vahim

Okumaya devam et

Popular