Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Otizmli bir doktoru anlatan reyting rekortmeni Mucize Doktor dizisi ne kadar gerçekçi?

Fox TV’nin reyting rekorları kıran etkileyici dizisi Mucize Doktor’daki detaylar ve dizinin ele aldığı konuya çoğu kişi yabancı değil. Savant sendromu denilen hastalığa sahip kişiler matematik, bilim, sanat gibi pek çok zorlu alanda başarılı olabiliyor. Dünyada 50 ile 100 arasında kişinin bu durumda olduğu tahmin ediliyor.

BOLD – Eylül ayında yayın hayatına başlayan Fox TV’nin yeni dizisi Mucize Doktor reyting rekorları kırıyor. Her yeni bölümüyle seyirciyi biraz daha çok ekrana kilitleyen bu dizi son derece dikkat çekici.

Netflix ve Blu TV gibi platformlarda sevilen yapımlara alışmışken, televizyonda böyle başarılı bir dizi çıkması herkesi çok etkiledi.

Televizyona küsmüş pek çok izleyiciyi yeniden televizyon başında dizi saati beklemeye başlatan Mucize Doktor dizisinde klasik bir doktor hikayesi olması beklenirken, dizi izleyicisini bambaşka bir dünyaya ve bununla beraber de yeni farkındalıklara sürüklüyor.

Klasik bir hastane hikayesi gibi başlayan dizi, Doktor Ali Vefa’nın hikayeye dahil olmasıyla beraber izleyiciyi hiç de alışık olmadığı bir dünyaya sokuyor.

Türkiye’de hala yeterince farkındalığın oluşmadığı otizm, bu dizide karşımıza çıkıyor. Bu otizmli kişi bir doktor.

Otizmli çocukların yuhalandığı okul müdürü açığa alındı

Çocukken abisini kaybederek büyük bir travma yaşayan Ali Vefa’nın hayatı, ailesi tarafından da istenmeyen evlat olunca tam alt üst olacakken, Adil Hoca tarafından koruma altına alınmasıyla değişiyor.

Abisini kaybettiği göçük kazasından kendisini kurtaran Adil Hoca’nın da yönlendirmesiyle otizmli Ali Vefa, tüm önyargılara rağmen Tıp Fakültesi’ni bitiriyor ve bir mucize doktor oluyor.

Adil Hoca’nın yönetim kurulunda olduğu Hayat Hastanesi’nde cerrahi asistan olarak meslek hayatına başlayan Ali Vefa, hayatı boyunca karşılaştığı önyargılarla burada da karşı karşıya geliyor. Fakat o bir mucize doktor, mesleğindeki başarısı ve dost canlısı karakteriyle burada kendini günden güne daha da gösteriyor.

Peki Mucize Doktor gerçek mi? Değilse dizideki neler gerçek?

Ali Vefa gerçek hayatta yaşamış bir karakter değil, fakat otizmlilerin doğru yönlendirmelerle neler yapacağını gösteren gerçek bir örnek.

Dizi bir uyarlama. Orijinal dizi Good Doctor ismiyle 2013 yılında Güney Kore’de yapıldı. Daha sonra bir Amerikan versiyonu da 2017 yılında çekilmeye başlandı. 2018 yılında bir de Japon versiyonu çekilen dizi, son olarak Türkiye’de Mucize Doktor adıyla yayınlanmaya başladı.

Bu başarılı yapımın The Good Doctor ismiyle bir de sinema filmi çekildi. Başrolünde Orlando Bloom’un oynadığı 2011 yapımı film pek beğenilmese de bu orijinal hikayeyi sinemaya da taşımış oldu. Bu hikaye gerçek bir olaya dayanmasa da mucize doktor Ali Vefa’nın durumu gerçek. Tam ismi savant sendromlu otizm olan bu durum, dünyada çok sık olmasa da görülen bir durum.

Mucize Doktor dizisiyle beraber çoğu kişinen hayatına yeni giren savant sendromu son dönemde en çok merak edilen konulardan biri. İdiot Savant ya da Türkçe olarak Aptal Dahi olarak isimlendirilebilecek olan bu durumdaki kişiler matematik, bilim, sanat gibi pek çok zorlu alanda başarılı olabiliyor fakat sosyal hayata uyum sağlamak için gerekli olan becerilere pek yatkın değiller.

Dünyada pek sık görülmeyen bu duruma genelde otizmli insanlarda rastlanıyor fakat farklı hastalıklar da bu duruma sebep olabiliyor. Bu kişilerin nasıl böyle üstün yeteneklere sahip olabildikleri tam olarak bilinmese de savant sendromlu kişilerin nörolojik yapılarında net olarak görülen farklılıklar tespit edilmiş ve bu durum bu farklılıklarla ilişkilendirilmiş. Dünyada 50 ile 100 arasında kişinin bu durumda olduğu düşünülüyor.

MEB’den otizmli çocukları yuhalama skandalına soruşturma

Gündem

Kimyasal maddeyle intihar girişimi faciaya dönüyordu: 18 kişi hastanelik oldu

Erzurum’da ailevi sorunları nedeniyle kimyasal madde kullanarak intihar girişiminde bulunan İbrahim A. (22), 18 kişinin zehirlenmesine neden oldu. 6 katlı bina boşaltıldı, AFAD alarma geçti.

BOLD – Olay, merkez Aziziye ilçesinde meydana geldi. Gülşah-İlhami A. çiftinin 4 çocuğundan İbrahim A, odasından çıkmayınca annesi şüphelendi. Odanın kapısını zorlayarak açan anne ve diğer çocuğu, İbrahim A’yı baygın halde buldu. Aile hemen 112’yi arayarak yardım istedi. Kimyasal madde ile intihara teşebbüs ettiği ileri sürülen İbrahim A, Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

Ona yardım eden aile üyelerinin de zehirlenme şüphesine karşı AFAD ekipleri olay yerine sevk edildi. 6 katlı bina boşaltıldı, polis apartman çevresini güvenlik şeridi çekerek kapattı. Aile ve apartmanda yaşayanlardan 18 kişi, kimyasal maddeden zehirlenme şüphesiyle ambulanslarla hastaneye götürüldü.

MENŞEİ HENÜZ BELİRLENEMEYEN…

Erzurum Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, saat 14.00 sularında, Aziziye ilçesinde ikamet eden 20 yaşındaki İ.A’nın, henüz belirlenemeyen bir nedenden dolayı intihar ettiğinin öğrenildiği belirtildi. İ.A’nın durumundan haberdar olunması üzerine olay yerine 112 Acil Sağlık, polis ve AFAD ekiplerinin sevk edildiği aktarılan açıklamada, “Menşei henüz belirlenemeyen bir maddeden dolayı zehirlenen 3’ü sağlık çalışanı 17 kişi hastaneye kaldırıldı. İntihar eden İ.A. ve diğer kişiler, Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılmıştır. Yaralıların hastanedeki müdahaleleri devam etmektedir” ifadesi kullanıldı.

“HAYATI SEVEN BİRİYDİ”

İbrahim A’nın, Kemal Sunal tiplemesiyle ve dizileri arkadaşlarıyla uyarlayıp, videolar çekerek sosyal medyada paylaştığını belirten mahalleden arkadaşı Serhat K, onunla 2 gün önce kahvede karşılaştığını söyledi. İbrahim A’nın hayat dolu olduğunu belirten Serhat K, “Yeni çekimlerin var mı, diye sordum. O da birkaç güne çıkacağını söyledi. Hayatı seven, pozitif bakan birisiydi. Neden böyle oldu bilmiyorum. Kemal Sunal tiplemesiyle kısa videolar çekerdi. Çok üzüldüm” dedi.

Baba İlhami A. ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Oğlum İbrahim’e dua edin, durumu çok ciddi” diye yazdı.

Tutuksuz yargılanan Harbiyeli öğrencilere yakalama kararı

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

ANA HABER | Melih Gökçek dava açtı zararlı çıktı!

Türkiye ve dünya gündeminin öne çıkan haberleri Safa Kalender ile Bold Medya Ana Haber’de… Melih Gökçek Dava açtı zararlı çıktı. Mal varlığı açıklanacak! BOLD

Okumaya devam et

Gündem

Kaçak göçmene ev kiralayana ceza geliyor

Türkiye’ye yasa dışı yollarla gelen veya izin süreleri dolmasına karşın kalmaya devam eden kişilere ev kiralayanlara idari para cezası verilecek. Konuyla ilgili teklif AKP tarafından Meclise sunuldu.

BOLD – AKP tarafından TBMM’ye verilen yeni torba yasa teklifinin kabul edilmesi halinde kaçak göçmenlere ev kiralayanlara ceza kesilecek. Ayrıca teklif ile tüm sığınmacılara süresiz olarak sağlanan, genel sağlık sigortası prim muafiyeti, bir yıla indirilecek.

SAĞLIK SİGORTASI 1 YILA İNDİRİLİYOR

Sözcü’den Zeynep Gürcanlı’nın haberine göre AKP tarafından TBMM’ye verilen yeni torba yasa teklifinde, Türkiye’deki sığınmacılara ilişkin de hükümler yer alıyor. Teklif ile, tüm sığınmacılara süresiz olarak sağlanan, genel sağlık sigortası prim muafiyeti, bir yılla sınırlandırılıyor. Sığınmacılar Türkiye’ye giriş yapıp, resmi olarak kayıt olduktan sonra bir yıl boyunca Genel Sağlık Sigortası primleri devlet tarafından ödenecek. Bir yılın sonunda bu kişiler gelir testine tabi tutulup, imkanı olanların kendi sigorta primlerini ödemeleri istenecek.

KAÇAK SIĞINMACIYA EV KİRALAYANA CEZA

Yasa teklifi ile Türkiye’de kalmak için geçerli belgesi olmayan sığınmacıların konaklamasına imkan sağlayanlar ve bunlara ev kiralayanlara da idari para cezası verilmesinin önü açılıyor. Yasa teklifinde ayrıca, sığınmacılara verilen ve her altı ayda bir yenilenen geçici kimlik belgelerindeki bu süre sınırı da kaldırılıyor. Kimlik belgelerinin ne kadar zamanda bir değiştirileceğine ilişkin yetki Bakanlığa bırakılıyor.

GİTMEK İSTEYENLERE KOLAYLIK SAĞLANACAK

Yasa teklifinde ayrıca, Türkiye’de resmi ikamet süresi bitmesine rağmen kalmaya devam eden ve idarece yakalanmayan kişilere, ülkeden çıkmak istemeleri halinde kolaylık getirilmesi de yer alıyor.

“Bizleri gaz odalarında, fırınlarda öldüremediler. Ancak Nazilerden daha beterini yapmaya çalıştılar”

Okumaya devam et

Popular