Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Otizmli bir doktoru anlatan reyting rekortmeni Mucize Doktor dizisi ne kadar gerçekçi?

Fox TV’nin reyting rekorları kıran etkileyici dizisi Mucize Doktor’daki detaylar ve dizinin ele aldığı konuya çoğu kişi yabancı değil. Savant sendromu denilen hastalığa sahip kişiler matematik, bilim, sanat gibi pek çok zorlu alanda başarılı olabiliyor. Dünyada 50 ile 100 arasında kişinin bu durumda olduğu tahmin ediliyor.

BOLD – Eylül ayında yayın hayatına başlayan Fox TV’nin yeni dizisi Mucize Doktor reyting rekorları kırıyor. Her yeni bölümüyle seyirciyi biraz daha çok ekrana kilitleyen bu dizi son derece dikkat çekici.

Netflix ve Blu TV gibi platformlarda sevilen yapımlara alışmışken, televizyonda böyle başarılı bir dizi çıkması herkesi çok etkiledi.

Televizyona küsmüş pek çok izleyiciyi yeniden televizyon başında dizi saati beklemeye başlatan Mucize Doktor dizisinde klasik bir doktor hikayesi olması beklenirken, dizi izleyicisini bambaşka bir dünyaya ve bununla beraber de yeni farkındalıklara sürüklüyor.

Klasik bir hastane hikayesi gibi başlayan dizi, Doktor Ali Vefa’nın hikayeye dahil olmasıyla beraber izleyiciyi hiç de alışık olmadığı bir dünyaya sokuyor.

Türkiye’de hala yeterince farkındalığın oluşmadığı otizm, bu dizide karşımıza çıkıyor. Bu otizmli kişi bir doktor.

Otizmli çocukların yuhalandığı okul müdürü açığa alındı

Çocukken abisini kaybederek büyük bir travma yaşayan Ali Vefa’nın hayatı, ailesi tarafından da istenmeyen evlat olunca tam alt üst olacakken, Adil Hoca tarafından koruma altına alınmasıyla değişiyor.

Abisini kaybettiği göçük kazasından kendisini kurtaran Adil Hoca’nın da yönlendirmesiyle otizmli Ali Vefa, tüm önyargılara rağmen Tıp Fakültesi’ni bitiriyor ve bir mucize doktor oluyor.

Adil Hoca’nın yönetim kurulunda olduğu Hayat Hastanesi’nde cerrahi asistan olarak meslek hayatına başlayan Ali Vefa, hayatı boyunca karşılaştığı önyargılarla burada da karşı karşıya geliyor. Fakat o bir mucize doktor, mesleğindeki başarısı ve dost canlısı karakteriyle burada kendini günden güne daha da gösteriyor.

Peki Mucize Doktor gerçek mi? Değilse dizideki neler gerçek?

Ali Vefa gerçek hayatta yaşamış bir karakter değil, fakat otizmlilerin doğru yönlendirmelerle neler yapacağını gösteren gerçek bir örnek.

Dizi bir uyarlama. Orijinal dizi Good Doctor ismiyle 2013 yılında Güney Kore’de yapıldı. Daha sonra bir Amerikan versiyonu da 2017 yılında çekilmeye başlandı. 2018 yılında bir de Japon versiyonu çekilen dizi, son olarak Türkiye’de Mucize Doktor adıyla yayınlanmaya başladı.

Bu başarılı yapımın The Good Doctor ismiyle bir de sinema filmi çekildi. Başrolünde Orlando Bloom’un oynadığı 2011 yapımı film pek beğenilmese de bu orijinal hikayeyi sinemaya da taşımış oldu. Bu hikaye gerçek bir olaya dayanmasa da mucize doktor Ali Vefa’nın durumu gerçek. Tam ismi savant sendromlu otizm olan bu durum, dünyada çok sık olmasa da görülen bir durum.

Mucize Doktor dizisiyle beraber çoğu kişinen hayatına yeni giren savant sendromu son dönemde en çok merak edilen konulardan biri. İdiot Savant ya da Türkçe olarak Aptal Dahi olarak isimlendirilebilecek olan bu durumdaki kişiler matematik, bilim, sanat gibi pek çok zorlu alanda başarılı olabiliyor fakat sosyal hayata uyum sağlamak için gerekli olan becerilere pek yatkın değiller.

Dünyada pek sık görülmeyen bu duruma genelde otizmli insanlarda rastlanıyor fakat farklı hastalıklar da bu duruma sebep olabiliyor. Bu kişilerin nasıl böyle üstün yeteneklere sahip olabildikleri tam olarak bilinmese de savant sendromlu kişilerin nörolojik yapılarında net olarak görülen farklılıklar tespit edilmiş ve bu durum bu farklılıklarla ilişkilendirilmiş. Dünyada 50 ile 100 arasında kişinin bu durumda olduğu düşünülüyor.

MEB’den otizmli çocukları yuhalama skandalına soruşturma

Gündem

Halk otobüsü şoförü maske takmayan yolcuyu bıçakladı

Bursa’da halk otobüsüne maskesiz binmek isteyen bir yolcu, kapıyı kapattığı için kavga ettiği otobüs sürücüsü tarafından kol ve sırtından bıçaklanarak hastanelik oldu.

BOLD- Bursa’nın Osmangazi ilçesi, İstanbul Yolu Caddesi’nde öğlen saatleri meydana gelen olay iddiaya göre şöyle gelişti: Annesi ile birlikte durakta otobüs bekleyen Savaş B. (30), Demirtaş-Heykel arasında sefer yapan 17-D numaralı halk otobüsüne maskesiz binmek istedi. Otobüs şoförü İzzet Ç. (42), Savaş B.’yi maskesi olmadığı için, kapıları kapatarak otobüse almadı. Otobüs şoförü yolcuya maskesini takmasını söyledi.

KOL VE SIRTINDAN BIÇAKLADI

Şoför İzzte Ç., gencin maskesini takması üzerine kapıyı açarak, yeniden yolcu almaya devam etti. Savaş B. otobüse bindiği sırada kendisine maskesiz olduğu için kapıyı kapan İzzet Ç. ile tartışmaya başladı. İkili arasında başlayan maske tartışması, Barış B.’nin şoföre attığı tokatla kavgaya dönüştü. İzzet Ç. yanındaki bıçakla, Savaş B.’yi kol ve sırtından bıçakladı. Yaralanan Savaş B., otobüsten inip durakta kanlar içinde yere yığıldı. Savaş B.’nin yaralandığını görerek, sinir krizi geçiren annesi yolcular tarafından güçlükle sakinleştirildi.

KANLAR İÇİNDE YIĞILDI

İhbar üzerine olay yerine çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi. Savaş B., sağlık ekiplerince olay yerine yapılan ilk müdahalenin ardından Çekirge Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak, tedaviye alındı. Olay yerinde bekleyen İzzet Ç. ise polis tarafından gözaltına alındı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Kavgaya ilişkin otobüs kamerasına yansıyan görüntüler de sosyal medyada dolaşıma girdi.

GÖREVDEN ALINDI

Yaşanan olayın ardından Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, İzzet Ç.’nin görevinden alındığı ve hakkında idari soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Son 24 saatte 65 kişi daha koronavirüsten hayatını kaybetti.

Okumaya devam et

Gündem

Son 24 saatte 65 kişi daha koronavirüsten hayatını kaybetti.

Sağlık Bakanlığının koronavirüs salgınına ilişkin açıkladığı güncel verilere göre, Türkiye’de bugün hayatını kaybeden 65 kişiyle beraber toplam can kaybı 7 bin 639 oldu.

BOLD- Sağlık Bakanlığı koronavirüs salgınına ilişkin güncel verileri paylaştı. Yeni verilere göre, Türkiye’de bugün hayatını kaybeden 65 kişiyle beraber toplam can kaybı 7 bin 639 oldu. Bugün yapılan testler sonucunda ise bin 692 yeni vaka tespit edildiği belirtildi.

Bugün sağlığına kavuşan sayısı bin 265 olarak açıklanırken yükselişi süren ağır hasta sayısının bin 522 olduğu kaydedildi.

Sosyal medya hesabından verileri değerlendiren Koca yaptığı paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Ağır hasta sayımız 1.522’ye ulaştı. Zatürre oranında düşüş devam ediyor. Bugün 1.692 yeni hastamız var. Tedbirlere uygun hareket ederek gecesi gündüzü bizim için çalışmakla geçen sağlık çalışanlarımıza destek verelim. Birlikte başaracağız.”

Oğlunun düğünü için yasak tanımayan AKP’li vekilin cezası belli oldu

Okumaya devam et

Gündem

Oğlunun düğünü için yasak tanımayan AKP’li vekilin cezası belli oldu

Türkiye genelinde ilan edilen düğün yasağına rağmen, oğlu için bin 500 davetlinin katıldığı düğün organize eden Cemil Yaman’a 6 bin 360 lira ceza kesildi.

BOLD- Koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek amacıyla, 81 ilde ilan edilen düğün yasaklarını ihlal eden AKP Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman’ın cezası belli oldu.

Oğlunun düğününe 1500 davetli çağıran, süre sınırını aşan ve yasak olmasına rağmen yemek servisi yaptırdığı saptanan Yaman’a en üst limitten ceza verildi.

CEZASI 2’YE KATLANDI

Cemil Yaman’a 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 282. maddesi uyarınca Hıfzıssıhha Kurulu kararına dayalı olarak 3 bin 180 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi. Ayrıca Yaman’a, düğünler ile nikahlarda toplu yemek verilmesi de dahil olmak üzere her türlü yiyecek içecek servisi ya da ikramının yasaklanmasına rağmen, düğünde davetlilere toplu yemek verildiği için aynı tutardaki idari para cezası iki kez uygulandı ve ceza 6 bin 360 liraya yükseldi.

İŞLETMELER DE CEZALANDIRILDI

Dilovası Kaymakamlığı da, düğünün yapıldığı işletmenin bağlı olduğu Karayolları Genel Müdürlüğü’ne 6 bin 360 lira ve yemek firmasına da 3 bin 180 lira idari para cezası uyguladı.

İş insanları Ali ve Sofu Altınbaş’a operasyon

 

Okumaya devam et

Popular