Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Pentagon: Suriye’nin kuzeydoğusundaki petrol gelirleri ABD’ye değil SDG’ye gidecek

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Suriye’nin kuzeydoğusundaki petrol sahalarından elde edilecek gelirin ABD’ye değil, ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) gideceğini belirtti.

BOLD Türkiye-Suriye sınırından askerlerini çeken ABD, IŞİD’in yeniden canlanması ihtimaline karşı az sayıda ABD askerinin Suriye’nin kuzeydoğusunda ‘petrol bulunan bölgelerde kalabileceğini’ açıklamıştı.

Bölgede kaç ABD askeri kalacağına dair bir netlik yok ancak bu sayının 1000’in altında olabileceği belirtiliyor.

Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman perşembe günü düzenlediği basın toplantısında petrol sahalarıyla ilgili “Buralardan elde edilecek gelir ABD’ye gitmiyor, SDG’ye gidecek” dedi.

Hoffman, Amerikalı askerlerin Suriye’nin kuzeydoğusundaki petrol sahalarını tehdit eden her türlü güce karşı kendilerini savunma hakkına sahip olduklarını vurguladı.

“SDG İLE HALA BİRLİKTE ÇALIŞIYORUZ”

Hoffman, ABD’nin SDG savaşçılarıyla hala birlikte çalıştığını, IŞİD’e karşı savaşmada onlara destek vermeyi sürdürdüğünü ifade etti.

Jonathan Hoffman, Washington’ın Ankara’dan, Suriye’nin kuzeydoğusunda savaş suçları işlediği iddia edilen Türkiye destekli güçlerden hesap sormasını beklediğini sözlerine ekledi.

Aynı brifingde Pentagon yetkilileri, Suriye’nin kuzeydoğusunda ateşkesin genel anlamda işlediğini, yer yer küçük çatışmalar olsa da tarafların çoğunun ateşkese uyduğunu da belirtti.

SURİYE’DEKİ PETROL YATAKLARI

Associated Press haber ajansı geçtiğimiz günlerde Trump ve savunma yetkililerinin bir toplantı yaptıklarını ve toplantıda alınan karar uyarınca 800 ABD askerinin Deyr ez-Zor ve Haseke arasında uzanan YPG kontrolündeki yaklaşık 150 kilometrelik bölgeye konuşlandırılacağını duyurmuştu.

SDG, ABD ordusunun desteğiyle, 2017’nin Ekim ayında Suriye’nin kuzeydoğusundaki petrol yataklarını ele geçirmişti.

SDG, Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan birçok petrol ve doğal gaz yatağını kontrol ediyor. SDG, bu kaynaklardan sağlanan petrolün bir kısmını Irak’a ve Suriye hükumetine satarak sivil personelini ve militanlarını finanse ediyor.

ABD’li üst düzey diplomattan Suriyeli muhaliflere “savaş suçu” ve “etnik temzilik” suçlaması

Dünya

Koronavirüs salgınının en belirgin özelliği: Yalnızlık

Dünyayı saran Kovid-19 salgınında can kayıplarının acısı çok daha acı. Hastalığa yenik düşenler, son nefeslerini yalnız veriyor, yakınlarını kaybedenler yitirdiklerinin yanında olamıyor. Evde tecrit edilen insanlardan bekarlar da yalnızlığı değişik bir şekilde tadıyor.

BOLD – Salgının en fazla etkilediği ülkelerde yaşamını yitirenler, cenaze törenleri düzenlenmeden sessizce, apar topar, tanımadıkları görevlilerce toprağa veriliyor. Bazı Avrupa ülkelerinde ölenlerin bazıları ise yakılıyor. Hastalığın yayılmasını engellemek için alınan önlemler, insan hayatında telafisi olmayan acılar bırakıyor.

Hayatını kaybedenler, en yakınlarına “hoşçakal” diyemeden bu dünyadan ayrılıyor. Geride kalanlar ise yakınlarının son anlarında onlara destek olamıyor.

Sosyal mesafenin hayatımızın ortasına yerleşip insanları birbirinden uzaklaştırdığı şu günlerde koronavirüs salgını, acılı ailelerin yas tutması da ellerinden aldı. Yaşamını yitirenler, cenaze törenleri düzenlenmeden sessizce, apar topar, bazen tanımadıkları görevlilerce toprağa veriliyor

TECRİT, BEKARLARI DAHA FAZLA ETKİLİYOR

Yalnızlığın bir diğer boyutunu ise karantina dolayısıyla evlerinde tek başına yaşamak zorunda kalan bekarlar yaşıyor.

Toplumun büyük bölümünün eve kapanmasının, yalnız yaşayan bekarları ciddi biçimde olumsuz etkilediği belirtiliyor. Evli ve çocuklu ailelerde korona krizi sırasında iletişim artarken, bekarlar arasında yalnızlığın arttığı belirtiliyor.

Psikologlar, koronavirüs önlemleri kapsamında uygulanan tecritin, bekar ve yalnız yaşayanlarda endişe ve depresyon gibi şikayetlere yol açabileceğini vurguluyor.

Hindistan’da evi olmayan işçiler kendilerini ağaçlarda karantinaya aldı

Okumaya devam et

Dünya

Türkiye’de hayatını kaybeden kişi sayısı 168, vaka sayısı 10 bin 827’ye çıktı

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’de hayatını kaybeden kişi sayısı 168’e, test sonuçları pozitif çıkan vaka sayısı ise 10 bin 827’e çıktı.

BOLD-Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle son 24 saate yaşanan gelişmeleri, sosyal medya hesabından paylaştı. Bugün 11 bin 535 kişiye test uygulandığını belirten Koca, bugünkü vaka sayısının bin 610 olarak açıkladı. Türkiye’deki toplam vaka sayısı 10 bin 827’e tırmandı.

Koronavirüs nedeniyle bugün 37 kişinin vefat ettiği belirtilen paylaşımda, bugüne kadar toplan ölümlü vaka sayısının ise 168 olduğu belirtildi.

Okumaya devam et

Dünya

İspanya’da vaka sayısı Çin’i geçti

İspanya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 85 bin 1952e ulaştı. Böylece İspanya, Kovid-19 salgınında hastalığın çıkış yeri olan Çin’i geçen üçüncü ülke oldu. Daha önce ABD ve İtalya, vaka sayısında Çin’i geçmişti.

BOLD – İspanya’da koronavirüs vakalarının sayısı, salgının başladığı Çin’i bugün itibarıyla geçti.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Pazar günü 78 bin 797 olan vaka sayısının Pazartesi 85 bin 195’e yükseldiği, ölü sayısının da 6 bin 528’den 7 bin 340’a çıktığı duyuruldu.

Çindeki vaka sayısı 82 bin 198.

İspanya, vaka sayısında Çin’i geçen üçüncü ülke oldu. Dünya çapında en fazla vaka 143 bin 55 ile ABD’de.

İkinci sırada ise 97 bin 195 ile İtalya var.

İspanya’da vaka sayısı Çin’i geçti

KOVİD-19, AFRİKA’DA 46 ÜLKEYE YAYILDI

Yeni tip koronavirüsün yol açtığı Covid-19 salgını, sıcak Afrika kıtasında yavaş yavaş yayılıyor. Avrupa ülkelerinden gelen kişiler aracılığıyla Afrika’ya ulaşan Covid-19, kıta ülkelerinden ilk olarak Mısır’da görüldü.

Cezayir, Fas, Nijerya ve Güney Afrika’ya da sıçrayan virüs, daha sonra Burundi, Lesotho, Siera Leone, Komor Adaları ve Güney Sudan hariç kıtanın tüm ülkelerine yayıldı.

Virüsün kıtaya ulaştığı şubat ortasından bu yana 5 bine yakın vaka görülürken, bunların 150’den fazlası ölümle sonuçlandı.

AFRİKA’DA AVRUPALILARA “KORONAVİRÜSLER” DENİLİYOR

Yeni tip koronavirüsün çıktığı ülke Çin olsa da salgının en çok Avrupa’da etkisini göstermesi ile Afrika ülkelerinde yaşayan batılılara yönelik ırkçı saldırılar önemli ölçüde arttı.

Bugüne kadar birçok hastalıkla mücadele etmek zorunda kalan Afrikalılar, Kovid-19’un ülkelerinde yayılmasında Avrupalıları sorumlu tutuyor. Ayrıca virüsün ABD, Çin veya Fransa’da laboratuvar ortamında icat edildiğine dair komplo teorileri de halk arasında güçleniyor.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde bulunan bir Fransız vatandaşı Le Figaro’ya verdiği röportajda, “Sınırların kapatılmasıyla birlikte bir güvensizlik ilklimi oluştu. Yerel halk, Avrupa’dan gelen insanlara ‘koronavirüsler’ şeklinde sesleniyor” diye konuştu.

PRENS CHARLES, TABURCU EDİLDİ

Koronavirüs testi pozitif çıkan Galler Prensi Charles tedavisinin ardından taburcu edildi.

Prens Charles ve eşi Camilla’nın yaşadığı Clarence House’dan yapılan açıklamaya göre, 7 gün önce testinin pozitif çıktığı duyurulan Prens Charles, kişisel tecritten de çıktı. Prens’in sağlık durumunun iyi olduğubelirtildi.

71 yaşındaki Prens Charles, Kovid-19’la bağlantılı hafif belirtiler gösterdikten sonra test yapılmış, karantina dönemini İskoçya’daki kraliyete ait evinde geçirmişti. 72 yaşındaki eşi Camilla’ya yapılan test negatif çıkmış, ancak o da tecrit uygulamıştı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson da dünyada koronavirüs testi pozitif çıkan ilk lider olmuştu. Başbakan, Downing Street’teki adresinde karantinada.

NETANYAHU , KARANTİNAYA ALINDI

İsrail’de yayımlanan Haaretz gazetesinin haberine göre, Netanyahu’ya yakın çalışan danışmanlarından birinin koronavirüs testinin pozitif çıkması üzerine, Netanyahu da kendini karantinaya almaya karar verdi.

Sadece Netanyahu değil, yakın çalışan diğer tüm diğer danışmanlar da karantinaya alınıyor.

İsrail meclisi Knesset’le ilgili konularda Başbakan Netanyahu’nun danışmanlığını yapan çalışanın koronavirüse yakalandığı pazartesi günü teyit edildi. Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada, kendi test sonucu çıkmadan önce karantinaya alınmasının bir önlem olduğu açıklandı.

Hindistan’da evi olmayan işçiler kendilerini ağaçlarda karantinaya aldı

Okumaya devam et

Popular