Bizimle iletişime geçiniz

Spor

Şampiyonlar Ligi’ne direk gidiş kontenjana kalacak

Avrupa kupalarında tel tel dökülen takımlarımız Ülke puanında da gerilemeye başladı. Şampiyon takımını direk gönderen Türkiye şimdi ‘kontenjan’dan medet umuyor. Bir basamak daha düşersek şampiyon takım eleme oynayacak.

BOLD – Futbolda ülkelerin Avrupa kupalarına göndereceği takım sayısını ve bu takımların hangi turdan organizasyonlara başlayacağını belirleyen ülke puanı klasmanında Türkiye adına kritik bir sezon yaşanıyor. Şampiyonlar Ligi’nde Galatasaray’ın Real Madrid’e 6-0 yenilmesi, Beşiktaş’ın Braga’ya ve Trabzon’un Krasnodar’a 3-1 mağlup olması ülke puanı açısından kara kara düşünmemize neden oluyor. Başakşehir’in Wolfsberger’i 3-0’la geçmesi en azından bu hafta için moral oldu.

TÜRKİYE 11. SIRADA KONTENJAN BEKLİYOR

Türkiye uzunca bir süredir 10. sırada yer alıyordu. Şampiyon takımını direk Devler Ligi’ne gönderiyordu. Ancak bu sezon takımlarımız Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi ilk hafta maçlarının ardından 11. sıraya geriledi. üçüncü hafta mücadelelerinin ardından da 11. sırada kaldı. Geçen sezon değişen kurala göre klasmanda ilk dört ülke, UEFA Şampiyonlar Ligi’ne dörder takım gönderiyor. Sıralamada 5 ve 6. basamakta yer alan ülkeler Devler Ligi’ne 2 takımını direkt gönderirken, 7 ile 10. sıradaki ülkeler, sadece şampiyonları bu arenaya eleme oynamadan sokabiliyor.

11. SIRA TÜRKİYE İÇİN BIÇAK SIRTI

Normalde ilk 10 dışında kalan ülkeler, Devler Ligi’ne direkt takım gönderemiyor ancak statü gereği Şampiyonlar Ligi şampiyonu olan ekip, kendi liginde de Şampiyonlar Ligi bileti alırsa ekstra bir kontenjan açılıyor. bu kontenjan da 11. ülkenin şampiyonuyla dolduruluyor. Türkiye bu sezonu 11. sırada tamamlarsa Şampiyonlar Ligi’nde mutlu sona ulaşacak takımın, kendi liginde de Şampiyonlar Ligi vizesini alması gerekiyor. Geçen son 20 yıla bakıldığında, Şampiyonlar Ligi’nde kupayı alan 17 takımın kendi liginde de Devler Ligi vizesini aldığı görülüyor. Bu da Türkiye için bir umut. Klasmanda 11. sırada yer alan ülke de büyük bir şansa sahip. Klasmanda 12’nciliğe veya daha alta düşülmesi halinde ise Süper Lig şampiyonu, Kupa 1’e katılmak için ön eleme oynamak zorunda kalacak.

EN ÇOK PUANI BAŞAKŞEHİR VE GALATASARAY TOPLADI

Bu sezon temsilcilerimizden en çok puanı Galatasaray ve Başakşehir topladı. Şampiyonlar Ligi’nde grup aşamasında mücadele ettiği için 4 puan getiren sarı-kırmızılılar, Club Brugge ile berabere kaldığı için de 1 puan daha aldı ve toplamda 5 puan getirdi. UFEA Avrupa Ligi’ne grup aşamasına doğrudan katılan Başakşehir, Mönchengladbach beraberliğiyle 1, Wolfsberger galibiyetiyle de 4 puan alarak ülkeye 5 puan kazandırdı.

Trabzonspor 3,5 puan ile katkı sağladı. Slavia Prag karşısında 1,5; play-off’ta ise AEK Atina karşısında elde ettiği galibiyetle 1 puan kazandırdı. Trabzonspor, grup aşamasındaki Basel beraberliğiyle de 1 puan daha kazandırdı ve toplamda 3,5 puana ulaştı.

ELENEN MALATYA’NIN PUANLARI BEŞİKTAŞ’I GEÇTİ

UEFA Avrupa Ligi’ne 3. ön eleme turunda veda eden Yeni Malatyaspor ise Beşiktaş’tan daha fazla puan kazandırdı. 2. ön eleme turunda Olimpija’yı bir maçta yenen, bir karşılaşmada ise berabere kalan sarı-siyahlılar, bu turda 1,5 puan kazandırdı. 3. ön eleme turunda Partizan’ı içerde 1-0 yenen Yeni Malatyaspor aldığı bu galibiyetle 2,5 ülke puanı getirdi. UEFA Avrupa Ligi’ne yine doğrudan katılan Beşiktaş ise 4 hafta itibariyle puanla tanışamadı.

ŞAMPİYONLAR LİGİ´NE DİREKT GİDİŞ RİSKE GİRİYOR

UEFA´nın ülke puanı sıralamasında Belçika, Hollanda, Ukrayna ve Avusturya ile kıyasıya yarışan Türkiye, bu sezonki Avrupa sonuçlarının ardından büyük bir tehlike ile karşı karşıya kaldı. Avusturya ile şimdi 11. basamak için yarışmak zorunda kaldı. Bu sezon Avusturya 3.600
toplarken Türkiye 3.200 puanda kaldı. Genel sıralamada Türkiye 31.800 puan ile 11. basamakta. Avusturya ise 30.725 puanla 12. sırada yer alıyor.

Beşiktaş, ve Trabzon’un Avrupa’da devam etme şansı kalmadı. Kalan iki maçta alacakları puanlar gelecek yıla yatırım olacak. Başakşehir ve Galatasaray’ın ise Avrupa defteri henüz kapanmadı. Sarı-Kırmızılı takımın Devler Ligi’nde şansı kalmasada Avrupa Ligi’ne devam edebilme ihtimali bulunuyor.

Spor

Daha çok affedeceğim, daha az üzülmeye çalışacağım

Fatih Terim taburcu olduktan sonra evinde karantina altına girdi. Tecrübeli teknik adam sevenlerine sosyal medya hesabından mesaj verdi. Bu sınavdan çok şey öğrenerek çıkacağını söyledi.

BOLD – Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, koronavirüsü hastalığı nedeniyle bir süre hastanede kaldıktan sonra bugün taburcu oldu. Evinde 14 gün boyunca karantina altında tutulacak olan Terim , “Ben, bu sınavdan çok şey öğrenerek çıkacağım. Daha çok kıymet bilecek, karantina süreci sonrası aileme ve sevdiklerime daha çok vakit ayıracağım” ifadelerini kullandı.

Fatih Terim sosyal medya hesabından paylaşım yaptı. Son kontrollerinde lezyonlarda gerileme görülen ve şikayeti bulunmayan Terim’in hastalığının halen pozitif olduğu ancak karantina ve tedavi sürecinin evde devam edeceği açıklanmıştı. Tecrübeli teknik adam sağlık durumuna ilişkin bir mesaj yayımlarken , “Hastane aşamasını tamamlayıp evimdeki aşamaya geçiyorum. Başta kalbi sarı-kırmızı atan canlarım olmak üzere tüm renklere gönül vermiş kardeşlerime; sabırla ve umutla yanımda olan aileme teşekkür ederim” dedi.

BEN BU SINAVDAN ÇOK ŞEY ÖĞRENEREK ÇIKACAĞIM

Taburcu edildikten sonra ise Terim şu ifadeleri kullandı: “Tüm dünyanın geçtiği bir sınav bu… Kimimiz virüsle, kimimiz sabırla, kimimiz akıl ve izanla sınanıyoruz. Allah, herkesin sınavını, kalbine göre versin… Ben, bu sınavdan çok şey öğrenerek çıkacağım. Daha çok kıymet bilecek, karantina süreci sonrası aileme ve sevdiklerime daha çok vakit ayıracağım. Ürettiğim, katkı sağladığım her şeyin bana daha çok huzur vermesini sağlayacağım. Daha çok affedeceğim, daha az üzülmeye çalışacağım.

İMKANLARINIZ EL VERDİĞİNCE EVDE KALIN

Hastane aşamasını tamamlayıp evimdeki aşamaya geçiyorum. Bu süreçte başta Prof.Dr.Ferah Ece olmak üzere tüm Liv Hospital doktorlarına, çalışanlarına; desteğini, duasını eksik etmeyen büyüklerime, arkadaşlarıma, dostlarıma; oyuncu evlatlarıma ve yol arkadaşlarıma; başta kalbi sarı kırmızı atan canlarım olmak üzere tüm renklere gönül vermiş kardeşlerime; sabırla ve umutla yanımda olan aileme teşekkür ederim. Ne olur, imkanlarınız el verdiğince evinizde kalın ve kendinizi koruyup önlemlerinizi alın. Dün olduğu gibi bugünden sonra da ettiğim her duada, bu virüsle mücadele eden tüm savaşçılar ve hayatlarını, hayatlarımız için adayan tüm sağlık emekçileri olacak. Herkese elim kalbimde şükranlarımı sunuyorum…”

Okumaya devam et

Spor

UEFA 1 Nisan’da 55 ülke ile görüşecek

UEFA, 55 ülke federasyonu ile 1 Nisan’da bir araya gelecek. Liglerin başlangıç tarihleri masaya yatırılacak. Yerel ligleri başlatma ve bitirme tarihleri ülkelere bırakılacak. Ligleri yetiştiremeyen ülke Avrupa’da olmayacak.

BOLD – UEFA, 1 Nisan’da 55 üye ülkenin federasyonları ile video konferans yapacak ve liglerin başlangıç tarihleri ile ilgili görüşlerini paylaşacak. Bu görüşmede Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi maçları da masaya yatırılacak. UEFA’dan yapılan açıklamada, “UEFA, 55 üye federasyonun genel sekreterlerini iki hafta önce oluşturulan çalışma grubunun faaliyetleri ve planlamalarını dinlemek üzere bir video konferansa davet etti. Yeni bir bilgi güncellemesi yapılacak ve maçların potansiyel başlama tarihleri üzerinde tartışmalar yapılacak” denildi.

LİGLERİ BİTİREMEYEN ÜLKE AVRUPA KUPALARINDAN OLMAYACAK

UEFA Başkan Yardımcısı Mıchele Uva:”Her federasyon kendi şampiyonasını başlatma ve bitirme özgürlüğüne sahip ancak UEFA’nın uluslararası organizasyon tarihleri var ve üye federasyonlar bu belirlenen tarihlere göre kararlar vermek zorunda. Ülkeler, Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi’ne katılacak olan takımların listesini UEFA’ya sunmak zorunda ve UEFA da buna paralel hareket edecek. Bir lig oynanamıyorsa ve Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi takvimi belirlenmişse ve diğer ülkeler tarafından da katılım sağlandıysa radikal kararlar (Örneğin; O ülkenin organizasyonda yer almaması gibi) alınabilir” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Spor

Fatih Terim taburcu edildi, evinde 14 gün karantinada kalacak

Koronavirüse yakalanarak hastahaneye yatırılan Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim taburcu edildi. Tecrübeli çalıştırıcı evinde 14 gün boyunca karantina altında kalacak.

BOLD – Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim’in test sonuçlarının pozitif olduğu ancak tedavisinin iyiye gitmesi sebebiyle tedavisinin kalan kısmını evinde sürdürmesine karar verildiği açıklandı. Sarı kırmızılılarda başkan yardımcısı Yusuf Günay da taburcu edildiğini açıkladı. Koronavirüsü testi pozitif çıkan ve 23 Mart’ta hastanede karantinaya alınarak tedavisine başlanan Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim’in taburcu edildiği açıklandı. Galatasaray’da başkan yardımcısı Yusuf Günay da Twitter hesabından bir paylaşım yaparak taburcu edildiğini duyurdu.

HASTAHANE DE AÇIKLAMA YAPTI

Hastaneden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “23 Mart 2020 tarihinde Covid 19 teşhisi ile hastanemize yatan Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, bugün yapılan kan ve tomografi tetkikleri sonucu, tedavisini gerçekleştiren Prof. Dr. Ferah Ece başkanlığındaki uzman hekimlerimizden oluşan komisyon kararı ile hastanemizden taburcu edilmiştir.”

EVİNDE KARANTİNA UYGULAMASINA DEVAM EDECEKTİR

Hastamızın, Sağlık Bakanlığı tedavi ve takip protokolü çerçevesinde hastanede bulunduğu 7 gün sonrasında her ne kadar testi halen pozitif olsa da klinik bulgularındaki iyileşme ile tedavisinin kalan kısmını evinde sürdürmesi ve gerekli olması halinde tekrar hastanemize gelmesi uygun bulunmuştur. Hastamız, 14 gün süreyle kendisi ve sevdikleri için evinde karantina uygulamasına devam edecektir. Sayın Terim ve bu hastalıkla mücadele eden tüm hastalara geçmiş olsun dileklerimizle.”

KIZI BU TERİM’DEN AÇIKLAMA

 

Okumaya devam et

Popular