Connect with us

Dünya

Türkiye ve Rusya, Suriye’nin kuzeyinde 3. ortak kara devriyesini gerçekleştirdi

Türkiye ve Rusya, Suriye’nin kuzeydoğusunda üçüncü ortak kara devriyesini gerçekleştirdi. İnsansız hava araçlarının (İHA) katılımıyla gerçekleştirilen üçüncü ortak kara devriyesi, Fırat’ın doğusundaki Kamışlı-Derik arasındaki bölgede yapıldı.

BOLD – Türkiye ve Rusya arasında varılan Soçi mutabakatı kapsamında, iki ülke askerleri Suriye’nin kuzeydoğusunda üçüncü ortak kara devriyesini gerçekleştirdi.

Türk ve Rus askeri unsurları ile İHA’ların katılımıyla yapılan üçüncü ortak kara devriyesi, Fırat’ın doğusundaki Kamışlı-Derik (el Malikiye) arasındaki bölgede gerçekleştirildi.

AA: TSK İLK KEZ KAMIŞLI’NIN DOĞUSUNA GEÇTİ

Üçüncü kara devriyesine her iki taraftan dörder araç olmak üzere toplam sekiz kara aracı ve İHA’lar iştirak etti.

Türk ve Rus askeri unsurları, 10 kilometre derinlikte 88 kilometre uzunluğundaki güzergâhta devriyeyi tamamladı.

Anadolu Ajansı, üçüncü kara devriyesiyle TSK unsurlarının ilk kez Kamışlı’nın doğusuna geçiş yaptığını bildirdi.

RUSYA: 100 KM’Yİ AŞAN BİR BÖLGE

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada ise devriye alanının 100 kilometreyi aşan bir bölgeyi kapsadığı bildirildi. Büyük yerleşim yerlerinin de bulunduğunun belirtildiği üçüncü devriye bölgesinde Rus askeri polisinin Tigr, Tayfun ve BTR-80 tipi, Türkiye’nin de Kirpi tipi zırhlı araçlarının kullanıldığı belirtildi.

Rusya’nın insansız Orlan-10 hava araçlarının da devriye faaliyetlerini yukarıdan izleyeceği kaydedildi.

SOÇİ MUTABAKATI

22 Ekim’de Rusya ile Türkiye arasında varılan mutabakat kapsamında, Suriye’nin kuzeydoğusunda, sınırın 10 kilometre güneyine kadar olan bölgede Türk-Rus ortak devriyelernin yapılmasına karar verilmişti.

Soçi’de uzlaşılan mutabakat muhtırasına göre 23 Ekim’de YPG sınırın 30 kilometre güneyine çekilmeye başladı, Rusya ve Suriye orduları da bölgeye yerleşti. Çekilmenin bittiği tarih olan 29 Ekim’de de ortak devriye başlayacaktı.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu 29 Ekim’de Suriye’nin kuzeydoğusundaki YPG güçlerinin mutabakatta öngörülen bölgeyi tamamen boşalttığını açıklamıştı.

ORTAK KARA DEVRİYELERİ

İlk ortak devriye bir buçuk gün gecikmeli olarak 1 Kasım’da başladı ve dört saat sürdü. İk devriye alanı Kamışlı’nın 30 kilometre batısı ile Resulayn’ın 40 kilometre doğusu arasındaki bölge olmuştu.

İkinci devriye ise Kobani’nin doğusu ile Tel Abyad’ın batısı arasındaki bölgede 5 Kasım’da başlatılmıştı.

Devriyelerin hangi sıklıkta ve ne kadar süreyle yapılacağı açıklanmamıştı.

“NE ABD NE RUSYA TERÖRİSTLERİ BÖLGEDEN ÇIKARMADI”

Macaristan’da açıklamada bulunan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Amerika ile 120 saatlik teröristleri bölgeden çıkartma sözü aldık, mutabakatı böyle sağladık. Ardından Rusya ila Soçi Mutabakatı yaptık, onlarla da 150 saatlik bir mutabakattı fakat ne Amerika 120 saatlik sürede bu teröristleri bölgeden çıkarabildi ne de Rusya 150 saatlik süre içerisinde maalesef bu teröristleri bölgelerden çıkarabildi” ifadelerini kullanmıştı.

ABD’li üst düzey diplomattan Suriyeli muhaliflere “savaş suçu” ve “etnik temzilik” suçlaması

Dünya

KHK’lı diplomatların kurduğu instituDE 2 yaşında

Ankara Emniyetinde, 2 sene önce işkence gören meslektaşlarının sesini duyurabilmek için uğraşan KHK’lı diplomatların kurduğu instituDE yeni yaşını kutluyor.

BOLD – Meslektaşları Ankara Emniyeti’nde işkence görürken işkencelerin durması için konuyu dünya gündemine taşıyan eski diplomatlar, 2020 yılının Mayıs ayında Diplomasi ve Ekonomi Enstitüsü’nü (instituDE) kurdu.

instituDE’un, ikinci yıldönümü vesilesiyle yayınlanan mesajda, aradan geçen iki yılda gerçekleştirilen faaliyetler anlatıldı.

Mesajda 200’den fazla yazılı ve görsel yayına imza atıldığı, Türkiye’deki insan hakları ihlallerini iç ve dış kamuoyuna duyurmaya çalışıldığı, İngilizce, Fransızca ve Almanca basında haberlere konu olunduğu belirtildi.

instituDE yöneticilerinden Hüseyin Konuş, ikinci yıldönümü nedeniyle sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “Sorumluluk duygusu ve amatör ruhla başladığımız yolculukta instituDE 200’ün üzerinde yayınla 2. yılını doldurdu. Emeği geçen özverili arkadaşlarıma içten teşekkürler ediyorum; iyi ki varsınız.”

SAVAŞI YAKINDAN TAKİP EDİYOR

instituDE, Türkiye için çok önemli olan Ukrayna-Rusya savaşını da yakından takip ediyor. Gelişmeleri takipçilerine aktaran instituDE, savaşı takip etmek isteyenler için günün gelişmelerini özetleyip aynı gün akşam Tweet serisiyle takipçilerine duyuruyor.

Günün öne çıkan tüm gelişmelerini içeren Tweet serisiyle okuyucular iki dakika içerisinde savaşın gidişatı hakkında bilgi edinebiliyor.

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası Türkiye’den en çok konut alanlar artık Ruslar

Okumaya Devam Et

Dünya

Yunanistan’daki kaderdaşlarını unutmadılar

Time To Help derneği, Almanya’nın Köln ve çevre illerinde Yunanistan’daki mülteciler için yardım kampanyası düzenledi. Dernek gönüllülerinin topladığı yazlık giyim eşyası, ayakkabı, çocuk arabası ve hediyelerinden oluşan malzemeler Atina’ya ulaştırmak üzere yola çıktı.

BOLD – Türkiye’de Erdoğan rejimini baskı ve zulümleri aralıksız devam ediyor. 15 Temmuz sonrası akademisyen, öğretmen, işçi, memur, ev hanımı, çocuk ve yaşlı yüzbinlerce insan yargı eliyle cezaevlerine atılırken, bir o kadar insan da çareyi ölümü göze alarak yurtdışına çıkmakta buldu.

Time to Help ve Almanya’nın Köln kentinde faaliyet gösteren Forum Colonia für kulturelle Vielfalt derneğinin ortaklaşa düzenlediği kampanya ile Yunanistan’daki Türk mültecilere yardım malzemeleri toplandı.

Atina’da yaşayan aileler için hazırlanan yazlık giyim eşyası, ayakkabı, çocuk arabası ve hediyelerinden oluşan malzemeler Köln‘den yola çıktı.

Yetkililer, Yunanistan‘da zor şartlar altında yaşayan aileler için kampanyaya destek veren katılımcılara teşekkür etti.

Ölüm listesi hazırlayan geri adım da atmayan Sevda Noyan’ın davası düşürüldü

Okumaya Devam Et

Dünya

İsveç, NATO’ya üyelik için imzayı attı

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, NATO’ya üyelik başvurusu için gerekli belgeleri imzaladı. İsveç’in ardından Finlandiya’nın da NATO’ya üyelik sürecini başlatması bekleniyor.

BOLD – İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, NATO’ya üyelik başvurusu belgesini imzaladı. Rusya’nın karşı çıktığı üyeliğe NATO üyesi Türkiye de olumsuz bakıyor.

İKİ ÜLKE AYNI ANDA BAŞVURU YAPACAK

Askeri tarafsızlık politikası yürüten İsveç ve Finlandiya, Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açması sonrası NATO’ya üye olmak istediklerini açıkladı. İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, NATO üyelik başvurusu için gerekli belgeleri kamera karşısında imzaladı. Finlandiya’nın da imza atmasıyla birlikte, iki ülkenin aynı anda NATO’ya başvuracağı bildirildi.

PUTİN: BÜYÜK BİR HATA OLUR

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olmasına karşı çıkan Rusya ise, NATO’ya üye olma teşebbüsünün dahi cevapsız bırakılmayacağını ifade etti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Finlandiya NATO’ya üye olursa, nükleer füzeleri Finlandiya sınırına götürmek zorunda kalırız” dedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise, “Büyük bir hata olur” açıklamasında bulundu.

ERDOĞAN: OLUMLU BAKMIYORUZ

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “İskandinav ülkeleri, terör örgütlerinin yuvası olmuş durumda. PKK’lılar parlamentolara bile girmiş, milletvekili olmuş. İsveç’in ve Finlandiya’nın üyeliğine olumlu bakmıyoruz. Biz bunların üyeliğine evet diyemeyiz” demişti.

 

Ali Babacan: Beraat eden KHK’lıların tüm haklarını iade edeceğiz

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar