Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Türkiye’nin ihracatı artıyor ama ihraç ettiği ürünlerin değeri azalıyor

Türkiye’nin yurt dışına sattığı ürünlerin değerini ifade eden ihracat birim değer endeksi eylülde yüzde 3.4 geriledi. Düşüş, Ağustos 2018’den beri aralıksız sürüyor.

BOLD – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül 2019 dönemine ilişkin dış ticaret endekslerini açıkladı.

Buna göre, ihracat miktar endeksi eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3.8 arttı. 3. çeyreğin tamamında ise ihracat miktar endeksindeki artış yüzde 7.1 olarak gerçekleşti.

Buna karşın ihracat birim değer endeksi eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 3.4 azaldı. Yılın 3. çeyreğine bakıldığında söz konusu azalış yüzde 3.5 oldu.

Özetle, Türkiye önceki dönemlere kıyasla miktar olarak daha fazla ihracat yaptı ama ihraç ettiği ürünlerin değeri düştüğü için eline geçen para değişmedi.

Üstelik bu durum kur krizinin yaşandığı Ağustos 2018’den bu yana aralıksız devam ediyor. İhracat birim değer endeksi Ağustos 2018’de yüzde 0.6 düştükten sonra bir daha pozitife geçemedi.

Eylül 2018’de yüzde 2.3 olan ihracat birin değer endeksindeki düşüş takip eden aylarda sırasıyla yüzde 2.4, yüzde 3, yüzde 4.2, yüzde 5.5, yüzde 6.3, yüzde 6.3, yüzde 7.1, yüzde 5.4, yüzde 4.8, yüzde 3.7, yüzde 3.6 ve Eylül 2019’da yüzde 3.4 oldu.

İhracat miktar endeksi Ağustos 2018’de yüzde 6.0 geriledikten sonra Haziran 2019’a kadar sırasıyla yüzde 25.2, yüzde 15.4, yüzde 12.6, yüzde 4.2, yüzde 11.9, yüzde 10.3, yüzde 6.2, yüzde 12.6, yüzde 18.4 arttı.

Haziran ayındaki yüzde 9.9’luk azalıştan sonra ihracat miktar endeksi yine takip eden aylarda sırasıyla yüzde 12.1, yüzde 5.3 ve Eylül 2018’de yüzde 3.8 arttı.

Çinliler İstanbul’dan 594 milyon dolarlık gayrimenkul satın aldı

Ekonomi

Araştırmadan borsaya girenlere ganyancıları örnek gösterdi: ‘Veterinerlerini bile biliyorlar’

İktisatçı akademisyen ve yazar Yalçın Karatepe, yükselişte olan borsa  ile ekonomik gerçeklik arasındaki bağın koptuğunu vurgulayarak, araştırma yapmadan borsaya yatırım yapanları uyardı.

BOLD- İktisatçı akademisyen BirGün gazetesi ve Euronews yazarı Yalçın Karatepe, yükselişte olan Borsaİstanbul konusunda, sosyal medyadan takipçilerine çeşitli uyarılarda bulundu.

BORSA İLE EKONOMİ ARASINDAKİ BAĞ KOPTU

Borsa konusunda iktidarın açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını söyleyen Karatepe, ”İşsizliğe çözüm bulamayan, enflasyonu düşüremeyen, ekonomik küçülmeyi durduramayan, yoksulluğu önleyemeyen ekonomi yönetiminin tek umudu Borsa. Tüm açıklamalarında “bakın endeks nereye geldi” diyorlar. Oysa borsa endeks performansı ile ekonomik gerçeklik arasındaki bağ koptu” dedi.

2001 KRİZİNİ HATIRLATTI

Borsanın geçmişinden örnek veren Karatepe uyarılarına şöyle devam etti, ”2000 yılında Borsa endeksinin kısa sürede 5 binden 20 bine çıktığını ve ardından 2001’de gelen krizi unutmayın.”

ATLARIN VETERİNERLERİNİ BİLE BİLİRLER

Borsa yatırımcılarının, yatırım yapacağı hisseyi çok fazla araştırmadan risk aldığını belirten Karatepe ilginç bir karşılaştırma yaparak, ”Borsa yatırımcıları at yarışı oynayanlar kadar derslerini çalışmıyorlar. At yarışı oynayanlar atların şeceresini, tüm yarış derecelerini, seyisini ve hatta veterinerinin kim olduğunu bile araştırırlar. Oysa pek çok “yatırımcı” hissesini aldığı şirketin bilançosunu bile görmemiştir” ifadelerini kullandı.

AKP’li Salih Fırat’ın akrabaları VIP vurgunlarına Meclis’i ve Saray’ı böyle alet etti

Okumaya devam et

Ekonomi

Hileli gıda üretenlere yasal koruma geliyor

AKP Hükumeti, hileli ürünleri açıklayanlara ceza vermek için hazırlıklara başladı. Düzenleme ile gıdaya ilişkin olumsuz yazı yazmak ve yayınlamak yasaklanıyor.

BOLD – İktidar tarafından Meclise getirilen kanun teklifiyle gıdaya ilişkin olumsuz yazı yazmak ve yayınlamak yasaklanıyor. Teklifi eleştiren CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Biz bekliyorduk ki hileli ürünler satanlar cezalandırılsın ama baktık ki hileli ürünleri açıklayanlar ceza alacak” dedi.

TOPLUMU BİLİNÇLENDİRENLER CEZALANDIRILACAK

Düzenlemenin amacının insanların sağlığıyla oynayanlara caydırıcı cezalar verilecek olması gerektiğini belirten Gürer, “Ancak düzenleme, toplumu bilinçlendiren insanları cezalandırmayı içeriyor. Bu kabul edilemez” dedi. Gürer, gıda ile ilgili yanıltıcı yayın yapanlara ceza verecek olan yeni düzenlemenin farklı sorunlar doğurabileceği uyarısında bulundu.

HİLELİ ÜRÜNÜ AÇIKLAYANLAR CEZA ALACAK

1 kilogram kaşar peynirinin 40 liraya mal olduğunu ancak piyasada 25 liraya satıldığını söyleyen Gürer, “Bu kaşar peynirinin içinde farklı bir şeyler olmadığını açıklamak mümkün mü? 40 liraya mal olan kaşar peynirini 25 liraya satan üretici değil bunu açıklayan ve yazan kişi ceza alacak. Nişasta bazlı şekeri ve GDO’yu eleştiremeyeceğiz, hileli çayda boya var diyemeyeceğiz. Hileli ürünleri açıklayanlar ceza alacak” dedi.

DÜZENLEMEDEN DERHAL VAZGEÇİLMELİ

Gürer, bir bilim insanı, araştırmacı ya da gazetecinin GDO’lu ürünlerin insan sağlığına zararlı olduğunu açıklamasının suç haline getirecek düzenlemeden derhal vazgeçilmesini istedi. Gıda denetimlerinin sadece Tarım Bakanlığı’na bağlı birimler tarafından yapıldığını ve bunun yetersiz kaldığını anlatan Gürer, Gıda Bakanlığının kurulmasını istedi.

AKP üç ayda 2.6 puan kaybederken CHP oyunu 6 puan artırdı

Okumaya devam et

Ekonomi

Otomatik zamla birlikte 14,5 TL’lik sigaranın 12,5 TL’si vergi oldu

Sigaraya gelen zamla en ucuz paketin fiyatı 14.5 liraya çıktı. 1 paket sigaradan alınan ÖTV 10,25 liraya, KDV de 2,21 liraya yükseldi. Bir paket sigaradan alınan vergi toplamı 12.46 lira oldu.

BOLD – Gelir İdaresi Başkanlığı sigara ve alkolün ÖTV’sinde 6 ayda bir yapılan otomatik artışı gerçekleştirdi. Yapılan düzenleme ile sigaranın vergisi 1,1 lira arttı. 1 paket sigara fiyatı en az 13.6 liradan 14.5 liraya çıktı. Sigarada 14.5 liranın 12,46 lirası vergi olacak. Vergi oranı yüzde 84’ten yüzde 86’ya çıkacak. Habertürk’ten Rahim Ak’ın haberine göre Gelir İdaresi Başkanlığı, 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun (12/3) maddesi uyarınca sigara ve alkolde 6 ayda bir yapılan vergi artışlarını gerçekleştirdi.

Vergi artışı kanunda öngörülen 6 aylık Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) oranı olan yüzde 6,89 oldu. Ancak hem sigarada çarpan yüksek olduğu için hem de alkol ve sigarada ÖTV üzerinden KDV de alındığı için fiyata yansıması çok daha fazla oluyor. Yapılan vergi zamları ile sigarada mart ayındaki ara düzenlemeyle 13.6 liraya yükselen en ucuz sigara fiyatı bariyeri 14.5 liraya çıkmış oldu.

Sigarada bir adet sigara başına alınan asgari maktu vergi 0.4569 liradan 0.4883 liraya yükseltildi. Böylece 1 paket sigarada asgari maktu vergi 9.13 liradan 9.76 liraya ulaştı. Paket başına alınan maktu vergi de 0,4539 liradan 0.4851 liraya artırıldı. 1 paket sigarada ÖTV 10,2511 liraya çıktı. Sigarada ayrıca satış fiyatı üzerinden yüzde 15,25 KDV alındığı için 14.5 liraya satılan sigaranın 2,21 lirası da KDV olacak. Bir paket sigara da toplam vergi 12.46 liraya çıkacak. Bu vergi ile Türkiye’de sigaradan alınan vergi yükü yüzde 85’den yüzde 86’ya çıkacak.

İşçiler facia için uyarmıştı: Patron biliyordu ‘dikkat edin’ diyordu

Okumaya devam et

Popular