Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Açın Türkiye’nin önünü… 2 aya Cem Uzan geliyor!

2009 yılında Fransa’ya iltica eden Cem Uzan, iki ay içinde Türkiye’ye dönerek yeniden siyasete atılacağını belirtti. Hedefinin Cumhurbaşkanlığı olduğunu açıkladı.

BOLD – Gazeteci Sabahattin Önkibar’ın Oda TV’de yayınlanan yazısında, Fransa’da yaşayan Cem Uzan ile bir telefon görüşmesi yaptığını söyledi. “Uzan, iki ay içinde Türkiye’ye döneceğini söyledi” diyen Önkibar, bir dönem Star Gazetesi Ankara Temsilcisi olduğunu hatırlattı. Uzan ile tanışıklığının bu döneme dayandığını kaydetti.

Önkibar, Uzan’ın ifadelerinden bazı başlıkları okurlarına şöyle aktardı: “İktidara karşı, onun üslubu ile mücadele edip demokratik bir çerçevede Türkiye’yi ayağa kaldıracağım. Bundan sonra tek misyonum ve yaşama nedenim, ülkeme ve milletime hizmet. Geçmişte olduğu gibi yine yolumu keserlerle hapse girmekten imtina etmem.”

EMPERYAL OPERASYON!

Sabahattin Önkibar, Uzan’ın yaşadığı yargısal sorunlar hakkında da söylediklerini şu sözlerle iletti: “Hiçbir sorun yok. Dönüyorum ve aklanacağım… Zaten milletimiz vicdanında bizi hiç mahkum etmedi. Zira bize yapılanın siyasi ve emperyal operasyon olduğu çok net ve toplum bunun farkında.”

Feyzioğlu, muhaliflere “Şimdi gidin 1.5 yıl sonra gelin” dedi

Politika

Başkanlık sisteminde geri adım; AKP’de Erdoğan’ın yerine genel başkan formülü

Cumhurbaşkanlığı sistemine tepkilerin artması üzerine AKP, Cumhurbaşkanlığı ile parti genel başkanlığı görevlerinin ayrılması için formül arıyor. Genel başkanlık için Binali Yıldırım’ın ismi ön plana çıkıyor.

BOLD – AKP’de, Cumhurbaşkanlığı hükumet sistemine halk desteğinin azalması üzerine parti başkanlığı ile Cumhurbaşkanlığının ayrılması için çalışma başlatıldı. Parti içerisinde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yoğun programı nedeniyle partiye yeterince zaman ayıramadığı görüşü dile getirilirken, sorunların çözümü için Cumhurbaşkanlığı ile genel başkanlık görevlerinin ayrılması dahil 3 formül konuşuluyor.

Cumhuriyet’in haberine göre AKP kulislerinde, yeni sistemle birlikte AKP Genel Merkezi, Meclis yönetimi ve Cumhurbaşkanlığı arasında bağı güçlendirmek için şu formüller tartışılıyor:

YARDIMCI SAYISI ARTIRILSIN

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yoğun programı ve her konuda karar almak için kendisinden onay alınmak istenmesi nedeniyle hem genel merkez hem de Meclis işleyişinde sıkıntı yaşanıyor. Cumhurbaşkanlığı yardımcısı sayısı artırılarak bir yardımcı “koordinatör” olarak görevlendirilebilir. Koordinatör olan yardımcı, Cumhurbaşkanlığı-parti genel merkezi-Meclis arasında bağı güçlendirerek daha hızlı karar alınması ve işleyişin hızlandırılmasını sağlayabilir.

GRUPTA TEK BAŞKAN

Halen AKP Genel Merkezi’nde genel başkanvekilliği ve Meclis’te grup başkanlığı ayrı isimler tarafından yürütülüyor. Bu sistem, her iki makam da güçlendirilerek aynen devam edebilir. Ancak çok başlılığın önlenmesi için genel başkanvekilliği ve grup başkanlığı tek bir kişiye verilebilir. Erdoğan’ın yürütme işlerinden dolayı zaman bulamadığı durumlarda, hem genel merkez hem de gruptaki toplantıları bu kişi yürütebilir. Erdoğan ile haftalık görüşme yaparak sorunlara daha köklü çözümler bulunabilir.

GENEL BAŞKANLIĞA AYRI İSİM

Genel başkanlık ve Cumhurbaşkanlığı ayrılabilir. Erdoğan, genel başkanlığı güvendiği bir isme bırakabilir. Ancak bu formüle, Erdoğan’ın genel başkanlığı bırakmak istemeyeceği düşünülerek çok düşük bir olasılık tanınıyor. Ortaya konan bütün formüllerde Binali Yıldırım’ın adı öne çıkıyor. Erdoğan’ın 23 Haziran İstanbul seçiminin ardından kabine revizyonuyla Yıldırım’ı Cumhurbaşkanı yardımcılığı görevine getireceğine neredeyse kesin gözüyle bakılıyordu. Erdoğan’ın, Yıldırım’ı bu formüllerden birine karar verinceye kadar bekleteceği dile getiriliyor. AKP içinde herhangi bir uygulama değişikliğinin sistem tartışması yaratacağı da konuşuluyor. Bazı AKP yöneticileri, “Bunların her biri aslında fiili olarak başbakanlık sistemi. Hangisini getirirseniz getiren ayrı bir sistem oluyor” görüşünü dile getiriyor.

Tayyip Erdoğan: Seçimi kaybederim de EYT’ye izin vermem…

Okumaya devam et

Politika

Ekrem İmamoğlu’ndan iki bakana ‘İstanbul’ ayarı: “Uyarıyorum…”

Ekrem İmamoğlu, Çevre Bakanı Kurum’un İstanbul’daki arıtma tesisi projesini gerekirse kendilerinin yapacağı açıklamasına sert tepki gösterdi. “Orası kimsenin babasının çiftliği değil” dedi.

BOLD – İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurumu ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’a meydan okudu. İmamoğlu, iptal ederek “temel atmama töreni” yaptığı Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’ne ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın yaptığı “Gerekirse resen bakanlık olarak yaparız” açıklamasını gereksiz ve üzücü bulduğu belirtti. Bakan Kurum’un bir sorusu varsa telefonun ucunda olduğunu ifade eden İmamoğlu, “Böyle sıradan açıklamalarla, İstanbul gibi bir kentin mevzusuna, 16 milyon insanın yetki verdiği insana mesaj yollamanın ağırlığını düşünerek hareket etmesini öneriyorum. Uyarıyorum” dedi.

KİMSENİN BABASININ ÇİFTLİĞİ DEĞİL

“Orası, kimsenin babasının çiftliği değil. Yaparım, ederim, el koyarım ülkesi de değil burası” diyen İmamoğlu, “O cümleleri, İstanbul’a zikretmenin yerine, sayın akana tavsiyem Gümüşhane’de 12 bin yıllık bir buzul gölünü yok eden valinin, o yok ettiği buzul gölünü gitsin çözsün, orayı halletsin. İstanbul, emin ellerde” dedi.

ALACAK KİŞİ BELLİ MİYDİ?

İmamoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın, İBB’nin Haydarpaşa ve Sirkeci garları ihalesinden elenmesine ilişkin yaptığı açıklamalarına, “Düşünsenize, ‘İBB eskiden beri bizim elimizde ne varsa ister, bu normaldir doğaldır. Kadir Bey de Sirkeci’yi istemişti, ona da vermedik. Veremezdik. Burası hizmet verdiğimiz sistemin bir parçası, müştemilatı. Veremezdik.’ Kime veriyorsun o zaman? ‘Bu alanlar da 1. derece sit alanı içerisinde. İmar kısıtlılığı var. Ticari faaliyetler yapamıyorsunuz.’ Allah Allah bana mı anlatıyor, ihaleyi alana mı anlatıyor? Bak sen! Sergi, kültür faaliyetleri yapacaksınız. ‘İhaleye çıktık. İBB’nin bu tür faaliyetleri yapacağı bir sürü yeri var. Git orada yap.’ Orayı kim yapacak, bildiğiniz biri mi? İhaleye fesat mı karıştırdınız? Alacak kişi belli miydi?” dedi.

Kamu bankalarının karı yüzde 50 düştü

Okumaya devam et

Politika

Tayyip Erdoğan: Seçimi kaybederim de EYT’ye izin vermem…

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Emeklilikte Yaşa Takılanlar’a (EYT) “Seçimi kaybetsem de yokum” dedi. İskandinav ülkelerinin bu sistem nedeniyle battığını savundu.

BOLD – Tayyip Erdoğan, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Topkapı kampüsünde düzenlenen Fatih, Silivri, Topkapı ve Zeytinburnu sosyal güvenlik merkezleri toplu açılış törenine katıldı. EYT ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. “Tutturmuşlar EYT, İskandinav ülkeleri bu sistemle battı… Milletimizin zararına olan bir şeye asla yokum. Seçim kaybetsek de yokum” diye konuştu.

BEDELİNİ ÖDEYECEKLER

Erdoğan şöyle devam etti: “Bizim başımıza erken emekliliği dolayanlar bunun bedelini ödeyecek ve ödedi. Niçin erken emeklilik? Ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman emekli olsun ve parasını en güzel şekliyle alsın. Erken emekli olup ikinci iş arayacak ve işsizliğin yükselmesine neden olacak. Bu hesap kötü bir hesaptır. Biz bunu politik hesaplarla yapmayacağız. Arkadaşlarıma söylüyorum, beni bu yola teşvik etmeyin. Seçimi kaybetsek de olmayacak. İskandinav ülkelerinin hepsi erken emeklilik sistemiyle battı. Herkes vaktinde emekli olmalı.”

Ak Saray kara deliğe dönüştü

Okumaya devam et

Popular