Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Cumartesi Anneleri’ne uluslararası destek

Galatasaray Meydanı’na çıkmalarına izin verilmeyen Cumartesi Anneleri’ne Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Kumi Naidoo da destek verdi. Mağdur yakınları gözaltında kaybolmaların son bulmasını istedi.

BOLD – Cumartesi Anneleri’nin 64 haftadır Galatasaray Meydanı’na çıkamıyor. Anneler bu hafta yine polis kalkanları altında açıklama yaptı. Cumartesi annelerinin hak arayışına Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Kumi Naidoo da destek verdi.

MÜCADELENİZ İLHAM VERİYOR

Eylemde bir açıklama yapan Naidoo sevdikleri için hakikat ve adalete ulaşmak adına verilen mücadelenin diğer mücadelelere ilham verdiğini belirterek, “Bu suçun mağdurları alınıp götürülmekle kalmıyor, devlet yetkilileri tarafından varlıkları inkar ediliyor, hayatları en sert şekilde yarıda kesiliyor. Zorla kaybedilenlerin yakınları babalarının, kız kardeşlerinin, oğullarının ve kızlarının akıbetini bilmedikleri, yas tutacak bir mezara bile sahip olamadıkları ve sorumlulardan hesap sorulduğuna ve adaletin yerini bulduğuna tanıklık edemedikleri bir kabusla yaşamaya mahkum ediliyor” dedi.

GÖZALTINDA KAYBEDİLMELER SON BULSUN

Gözaltında kayıp yakını Sebla Arcan da “Türkiye’de hukuk yok. Yargı sisteminin görevi yurttaşların hakkını korumaksa Türkiye’de hukuk yok. Güvenlik güçleri tarafından kaybedilen yakınlarınızın akıbetleri açıklanmıyor. Hakikat ve adalet talebimiz karşılanmıyor. 64 haftadır toplanma hakkımız keyfi şekilde engelleniyor. Sevdiklerimize ne olduğunu öğrenmek istiyoruz. Gözaltında kaybedilen suçların son bulmasını, adaletin sağlanmasını istiyoruz” dedi.

ADALET YERİNİ BULANA KADAR HAK ARAYIŞIMIZ SÜRECEK

Açıklamanın ardından Toraman ailesinin mektubu okundu. Hüseyin Toraman’ın ablası Sakine Toraman, “Hüseyin’im biliyor musun İstanbul sokakları ilk senle gördü insan kaçırmayı. Bilirsin ne çok severdi annem seni. Çalmadığı kapı kalmadı. Hakimi, savcısı, bakanı cumhurbaşkanı bir olup sustular. Babamı sürgünde kaybettik. Ben mi ben hiç ağlamadım… Canım kardeşim, çeyrek asrı aştı adalet arayışımız. Baskılar bizi yıldıramayacak. Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz. Adalet yerini buluncaya kadar adalet arayışımız devam edecek” dedi.

Siyanür dehşeti: Selim Şimşek’in yüklü miktarda borcu varmış

Gündem

6 aylık kızı ve 3 yaşında oğlu olan anne gözaltına alındı: Eşi de 1.5 yıldır cezaevinde

28 yaşındaki ev hanımı Bircan Erdem bu sabah Ankara’da gözaltına alındı. 6 aylık kızı ve 3 yaşında oğlu bulunan Erdem tutuklanırsa bir bebek daha hapse girecek.

BOLD – Biri 6 aylık olmak üzere iki çocuğu bulunan Bircan Erdem 06.30’da gözaltına alındı. Eşi de 1,5 yıldır tutuklu olan Erdem, Ankara Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Bircan Erdem’in kardeşi “3 yıldır yurt dışındayım ama ne tadım oldu ne tuzum. Ailemin yarısının yurt dışı çıkış yasağı vardı. Doğum yaptım, kimsem yoktu. Canım kardeşim ve eşi ha tutuklandı ha tutuklanacak diye hep endişeliydim. Eşi tutuklandı sonunda. Tek başına bebeğini dünyaya getirdi kardeşim. Ama endişe hiç bitmedi polisler ha geldi ha gelecek korkusu. Nilüfer doğdu ve 6 aylık oldu. Sonunda olan oldu.” dedi.

HASTA ANNEMİ, ÇOCUKLARI PERİŞAN ETTİNİZ

Kardeşi tutuklanırsa Nilüfer bebeğin de hapse girmek zorunda kalacağını söyleyen abla Erdem, “Kardeşim Nilüfer’i  bebeğini kucakladığında eşi yanında yoktu. Eğer tutuklanırsa Murat anane ile kalacak, Nilüfer Bebek cezaevinde büyüyecek. Bu adaletsizliğe son verelim. Lütfen destek olunuz. Anneanne hasta ve yalnız. Yüksek tansiyon, migren, panik atak hastası ve üzüntüden daha önce 2 defa mide kanaması geçiren annemi perişan ettiniz. Çocukları perişan ettiniz.” ifadelerini kullandı.

28 yaşındaki Bircan Erdem’in Murat Talha ve Nilüfer adında 2 çocuğu var.

Böbrek hastası Dilgeş’in babası: Oğlum hapiste karantinada, ilaçlarını zorla verdik!

Okumaya devam et

Gündem

“Virüs mutasyona uğrayabilir, aşı ihtimali yüzde 5”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüse karşı aşı geliştirilmesiyle ilgili “Uygulanabilir hale gelip uygulanması yüzde 5 olasılık” diye konuştu. Virüsün mutasyona uğrayabileceğini belirtti.

BOLD – Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, aşı çalışmalarına dair konuştu. “Şu ana kadar elde edilen sonuçlara bakıldığında, yeterince etkin, güvenilir ve ucuz bir aşının bütün dünyaya yapılması gibi bir durum ki mesela aşının yüzde yüz etkili olması halinde, 4 milyar civarında doz yapar, tek doz kullanılırsa. Grip gibi yüzde 50 etkili bir aşı geliştirilirse o zaman da dünya nüfusunu yani 8 milyara yakın insanı aşılamanız gerekir” ifadelerini kullandı.

UCUZ OLMASI, SAKLANABİLMESİ VE DAĞITILABİLMESİ LAZIM

Etkili aşı bulunup bulunamayacağına dair de “Bulabilirsiniz. Ama ucuz da olması lazım. Şu an kullanılan teknolojiler oldukça pahalı. Ayrıca 8 milyar doz aşı diyelim ürettiniz bunların saklanması bile şu anki depo şartlarında çok zor. Bir de dağıtılması, uygulanması var. Salgının kontrole alınmasından önce böyle bir uygulama olacağına çok yüksek ihtimal vermiyorum. Aşı çıksa bile salgın özelliğini yitirir diye tahmin ediyorum. SARS’ta öyle oldu. Aşı geliştirildi ama denenemedi bile çünkü bitmişti salgın” dedi.

ÇOK ÖZEL BİR DEĞİŞİKLİK OLMASI GEREKİYOR

Virüsün mutasyona uğramasını ‘yüksek ihtimal’ diye değerlendiren Prof. Dr. Ceyhan, “Kötü mutasyon olabilir mi? düşüncesi olabilir. Tabii bu, binlerce kat düşük ihtimal. Virüsün özelliğini kaybedip daha az bulaşır hale gelmesi için o dikensi yapısında herhangi bir değişiklik yeterli olabilir. Ama daha kötü bir hale gelmesi için çok özel bir değişiklik olması lazım, o çok daha düşük bir ihtimal” diye konuştu.

Erdoğan’ın kaldırdığı yasağın gerekçesi ‘artan vaka sayıları’ydı

Okumaya devam et

Gündem

Erdoğan’ın kaldırdığı yasağın gerekçesi ‘artan vaka sayıları’ydı

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Alpay Azap, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kaldırdığı sokağa çıkma yasağına gerekçe olarak ‘artan vaka sayıları’nı göstermişti.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 14 büyükşehir ile Zonguldak’ta bu gece itibarıyla yürürlüğe girmesi beklenen iki günlük sokağa çıkma yasağını iptal ettiğini açıkladı. Gerekçesini “Vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı” şeklinde izaha çalıştı.

GAZİANTEP, DİYARBAKIR VE KARADENİZ’DEKİ BAZI İLLER SIKINTILI

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, Erdoğan’ın iptal ettiği yasağın, artan vaka sayıları sebebiyle yürürlüğe gireceğini ifade etmişti. Azap, iptal öncesi yasakla ilgili “İllerdeki pandemi kurulları vaka sayılarının arttığını bildirdi. Gaziantep, Diyarbakır, Karadeniz Bölgesi’nden birkaç şehir de var. Ankara’da beklediğimiz azalmayı göremedik, çok hafif bir artış var” şeklinde konuşmuştu.

KENDİSİ DE OLUMSUZ GELİŞME ÜZERİNE KARAR ALINDIĞINI SÖYLEMİŞTİ

Esasında, AKP’li Cumhurbaşkanı da yasağın kaldırıldığını duyurduğu sosyal medya paylaşımlarında, sokağa çıkmama tedbirini alma sebeplerini Azap ile aynı şekilde beyan etmişti.

Yasak kararının ‘Sağlık Bakanlığı önerisi’ ile alındığını belirten Erdoğan, ‘vatandaşlardan gelen değerlendirmeler’le kararın yeniden gözden geçirildiğini söyledi.

Yasağın amacını ‘hastalığın yayılmasını önlemek ve vatandaşımızı korumak’ diye izah eden Erdoğan, ‘farklı sosyal ve ekonomik sonuçlar’ sebebiyle karardan dönüldüğünü ilan etti.

Erdoğan, bütün bu ifadelerden sonra ‘Cumhurbaşkanı olarak’ yasağı kaldırdığını açıkladı.

Polis Kızılay’a yürüyen milletvekillerini darp etti

Okumaya devam et

Popular