Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Otizmli çocuklara ‘Kolaylaştırıcı Kişi’ veliyi zorlayacak

Aksaray’da otizmli öğrencilerin veliler tarafından protesto edilmesi skandalının ardından MEB, kolaylaştırıcı kişi uygulaması başlatma kararı aldı. Ancak kolaylaştırıcı kişinin ücretini veli ödeyecek.

BOLD – Aksaray Merkez Mehmetçik İlkokulundaki velilerin otizmli öğrencileri yuhalaması sonrası Milli Eğitim Bakanlığı okul müdürünü açığa aldı. Bakan Ziya Selçuk, Ankara’da dün düzenlenen, “Yerel Yönetimler ve Eğitim” çalıştayında yaptığı konuşmada, “Otizmli öğrencilerimiz yaşadığı sorunları çözümü için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre bakanlık, akranları ile birlikte aynı sınıfta kaynaştırma öğrencisi olarak eğitimine devam eden otizmli öğrencilere eşlik etmesi için “Kolaylaştırıcı Kişi” uygulamasını hayata geçirecek. Kolaylaştırıcı kişiler, öğrenciler ile birlikte derslere girecek. Yakında tanıtılması planlanan, “Bütünleştirici Eğitim İçin Özel Eğitim Hizmetlerinin Kalitesinin Artırılması Operasyonu” projesi için 6 milyon euro bütçe ayrılacak.

MADDİ DESTEK OLMAYACAK

Otizmli öğrencilere okullarda eşlik edecek kolaylaştırıcı kişiler, ailelerin önerisi ve okuldaki Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı Geliştirme Birimi’nin (BEP) onayı ile belirlenecek. Devlet, kolaylaştırıcı kişiler için ailelere herhangi bir maddi yardımda bulunmayacak. Okul bünyesindeki birim onay verirse otizmli öğrencinin annesi ya da babası da kolaylaştırıcı kişi olabilecek. BEP, okul müdürü, müdür yardımcısı, rehber öğretmen ve sınıf öğretmeninden oluşacak.

Eylül’ün ölümündeki ihmaller: Bu kaza değil cinayet!

Gündem

Siirt Pervari’de zırhlı araç uçuruma yuvarlandı: 2 asker şehit

Siirt’in Pervari ilçesinde kontrolden çıkıp uçuruma yuvarlanan zırhlı askeri araçta bulunan 2 askerimiz şehit oldu, 7 asker yaralandı. 

BOLD – İçişleri Bakanlığı, Siirt’in Pervari ilçesinde operasyona giden jandarma personelinin içinde bulunduğu zırhlı aracın virajı alamayarak uçuruma yuvarlanması sonucu, 2 jandarma personelinin şehit olduğunu ve 1’i ağır olmak üzere 7 jandarma personelinin de yaralandığını açıkladı. 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Siirt’te 2 jandarma personelinin şehit olduğu belirtilerek, “Siirt ili Pervari ilçesinde operasyona giden jandarma personelimizin içinde bulunduğu zırhlı araç virajı alamayarak uçuruma yuvarlanmıştır. Kazada 2 jandarma personelimiz şehit olmuş, 1’i ağır olmak üzere 7 jandarma personelimiz yaralanmıştır. Şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.” denildi. 

ABD’de polis memurları ‘polis şiddetine’ karşı protestolara diz çökerek destek verdi

Okumaya devam et

Gündem

Sevda Noyan, davet üzerine verdiği ifadesinde “sözlerim çarpıtıldı” dedi

Katıldığı canlı yayında “ölüm listesi” yayınlayan Sevda Noyan’ın davet edildiği İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda verdiği ifadesi ortaya çıktı.  

BOLD – AKP’ye yakınlığı ile bilinen Ülke TV’de Esra Elönü’nün sunduğu televizyon programında darbe söylentileri üzerine konuşan Sevda Noyan, “15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık. Boş bulunduk. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim sitede hâlâ 3-5 var, benim listem hazır” sözleri tepki toplamıştı.  

Noyan hakkında sarf ettiği sözleri üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu. Kamuoyunda sözleri nedeniyle tepki çeken Sevda Noyan’ı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ifade vermeye davet etti.  

“BOŞ BULUNARAK SÖYLEDİM” 

Savcılık ifadesinde Sevda Noyan, sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirterek özür diledi. Noyan’ın AKP’ye yakın Sabah’ta yer alan ifadesinde “Televizyon programı 3 Mayıs 2020 gece yarısından önceki saatlerde başlamıştı. Sunucu Esra ile yapmış olduğumuz sohbetimiz yaklaşık 2,5 saat sürdü. Gecenin ilerleyen saatleri olması hasebiyle yorulmuştum. Sohbet sırasında kısaca ‘hain darbe girişimi ile ilgili olarak yeniden yapılabileceği yönünde bir beyanatı oldu. Ben de soruşturmaya konu olan sözleri boş bulunarak söyledim. Kesinlikle suç işlemek veya toplumu tahkir etmek gibi bir amacım yoktu. Benim herhangi bir listem olmadığı gibi insanlara zarar verebileceğim herhangi bir silahım da yoktur. Hain darbe girişimi ile ilgili olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti Yargısı en adil kararları verdiğine canı gönülden inanıyorum.” dedi.  

“TEKRAR OLMAYACAK SÖZ VERİYORUM” 

“Kanun ülkesinde ihkak-ı hak diye bir şey yoktur” diyerek çark eden Noyan, “Yargı gerekli önlemleri alır ve cezalandırmaları yapar. Yayın sırasında istemsiz olarak spontane gelişen sohbet ortasında söylemiş olduğum sözlerden dolayı üzgünüm. Milletimizden özür dilerim. Benim beyanlarım 15 Temmuz sürecinin toplumumuzda ve üzerimde oluşturmuş olduğu travmalar ve keskin acılar nedeniyle söylenmiş sözlerdir. Bunun tekrarının olmayacağına söz veririm.” ifadesiyle pişmanlığını dile getirdi.  

KAMUOYU KIŞKIRTILDI  

“Ölüm listesi”, “kursağımızda kaldı” ve “maddi ve manevi hazırlıklıyız” gibi sözleri kamusal alanı korumak adına söylemeye çalıştığını ifade eden Noyan, “Bu sözlerimle kamusal düzeni korumak adına bir şeyler söylemeye çalışmıştım ancak sosyal medya ortamlarında çarpıtıldı. Özellikle terör örgütlerinin mensupları tarafından ve yurtdışı kaynaklı hesaplardan sözlerim sıkça çarpıtılarak ve photoshop ile söylediğim sözler de eklenerek kamuoyu daha da kışkırtılmıştır.” dedi.  

Başlangıcından bugüne George Floyd protestoları

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye’de korona: 23 kişi daha hayatını kaybetti

Korona salgını nedeniyle Türkiye’de can 23 artarak 4 bin 563’e tırmandı.  

BOLD – Koronaya yönelik alınan tedbirler ve uygulamalar sonucunda salgının kontrol altına alındığı Türkiye, son 24 saat içerisinde 827 yeni vaka tespit edildi.  

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Korona kaynaklı ölüm sayısı 4 bin 563’e, vaka sayısı 164 bin 769’a yükseldi. 

Bakan Koca, “İyileşen toplam hasta sayımız 130 bine yaklaştı. Yeni vaka sayımız öngörülen seviyede. Solunum desteğine ihtiyaç azalıyor. Gelecek günler, el hijyenine özene; maske + sosyal mesafe kuralının her ikisine uymamıza bağlı. DAHA SIKI TEDBİR, DAHA İYİ SONUÇTUR.” paylaşımında bulundu.  

Enes Kanter ırkçılığa karşı formasıyla protestolara katıldı

Okumaya devam et

Popular