Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Otomotiv üretiminde yüzde 8’lik düşüş var

Ocak-Ekim 2019 döneminde Türkiye’de toplam otomotiv üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 azalışla 1 milyon 189 bin 539 adet olarak gerçekleşti.

BOLD – Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), bu yılın ocak-ekim dönemine ait üretim, ihracat adetleri ile pazar verilerini açıkladı.

Buna göre, iç pazardaki ciddi daralma ve ihraç pazarlarının kısmi düşüşü üretim üzerindeki negatif etkisini sürdürürken, toplam ihracat ekim ayı itibarıyla 1 milyon adedi geride bıraktı.

OSD verilerine göre ocak-ekim döneminde toplam üretim bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8 azalarak 1 milyon 189 bin 539 adet, otomobil üretimi de yine yüzde 8 azalarak 794 bin 156 adet oldu.

Toplam pazar ise bu dönemde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32, baz etkisi dikkate alındığında 2017 yılına göre yüzde 54 daralarak 339 bin 546 adet oldu. Otomobil pazarı da yüzde 29 oranında daraldı ve 268 bin 624 adet olarak gerçekleşti.

TİCARİDE DARALMA DEVAM EDİYOR

OSD verilerine göre ticari araç grubunda toplam üretim yılın 10 aylık döneminde yüzde 10 gerilemeyle 395 bin 383 adet olarak gerçekleşti.

Bu dönemde hafif ticari araç grubu üretimi yüzde 9, ağır ticari araç grubu üretimi ise yüzde 20 seviyesinde azaldı. 2019 yılı Ocak-Ekim döneminde ticari araç pazarı ile hafif ticari araç pazarı yüzde 42, ağır ticari araç pazarı ise yüzde 46 geriledi.

Baz etkisi dikkate alındığında hafif ticari araç pazarı 2017 yılına göre yüzde 64, 2015 yılından bu yana önemli kayıplar yaşayan ağır ticari araç pazarı ise 2015 yılına göre yüzde 76 daraldı.

10 AYDA YAKLAŞIK 26 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT

Aynı dönemde ihracat adet bazında yüzde 6 azalırken, otomobil ihracatı yüzde 8 düştü. Bu dönemde, toplam otomotiv ihracatı 1 milyon 31 bin 296 adet olurken, otomobil ihracatı 676 bin 486 adet düzeyinde gerçekleşti.

Toplam otomotiv ihracatı dolar bazında yüzde 4 azalırken, avro bazında ise yüzde 2 arttı. 10 ayda toplam otomotiv ihracatı 25.9 milyar dolar olarak gerçekleşirken, otomobil ihracatı yüzde 7 azalarak 9.6 milyar dolar seviyesinde kaldı. Avro bazında otomobil ihracatı ise yüzde 1 azalışla 8.5 milyar avro oldu.

Hükumete ‘don’lu protesto

Ekonomi

Vergi elemanının yanlış hesapladığı Cengiz Holding’in borcunu Maliye Bakanlığı düzeltti!

425 milyon liralık vergi borcu silinen yandaş Cengiz Holding açıklama yaptı. Firma, vergi elemanının yanlış hesap yaptığını, yanlışlığı Maliye Bakanlığının düzelttiğini öne sürdü.

BOLD – Cengiz Holding, grup şirketlerinden Cengiz İnş. San. ve Tic. A.Ş’nin vergi borcunun haksız olarak silindiği yönündeki açıklamalara cevap verdi. Cengiz Holding, vergi elemanının yaptığı yanlış hesabın Maliye Bakanlığı tarafından düzelttiğini öne sürdü.

YANLIŞLIK BİR OTEL SATIŞINDAN KAYNAKLANDI İDDİASI

Yapılan açıklamada yanlışlığın Cengiz İnş. San. ve Tic. A.Ş’nin mülkiyetinde bulunan Antalya’daki bir otelin satışından kaynaklandığı belirtilerek, “O dönemde yürürlükte bulunan 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu’nun ‘5. maddesinin 1. fıkrasının e’ bendinde, kurumların en az iki tam yıl süreyle aktiflerinde yer alan taşınmazları satışından doğan kazançların yüzde 75’lik kısmı kurumlar vergisinden müstesna tutulmuştur. Konuyu denetleyen vergi inceleme elemanı bu kanun ve bu maddeyi görmezden gelerek açıkça kanuna aykırı rapor düzenlemiştir. İtirazımız üzerine de Maliye Bakanlığı Merkezi Uzlaşma Komisyonu konuyu inceleyerek, vergi denetmeninin raporunun hatalı olduğunu tespit etmiştir” denildi.

“GÜÇLÜ DESTEK VERDİK, HEDEF OLDUK” SAVUNMASI

Ortada hukuken kesinleşmiş ne bir vergi, ne de bir vergi borcu bulunmadığı belirtilen açıklamada, “Cengiz İnş. San. ve Tic. A.Ş’nin bir kuruşluk vergi borcu da bulunmamaktadır. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde başlatılan Covid19 salgını ile mücadelede ‘Biz Bize yeteriz Türkiyem’ kampanyasına Cengiz Şirketler Gurubu olarak verdiğimiz güçlü destek nedeniyle, birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bu zamanda, bu konuyu gündeme getirenlerin amaçlarını kamuoyunun yüksek takdirine bırakıyoruz” denildi.

CHP’Lİ KARABAT: BORÇ 2.41 MİLYON LİRAYA DENK GELİYOR

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat dün yaptığı açıklamada “Daha önce 425 milyon liralık vergi borcu silindiği belirtilen şirket, “Biz Bize Yeteriz” kampanyasına 24 milyon bağışta bulundu. 2006-2009 arasında 1,6 lira olan dolar kurundan 303,1 milyon dolarlık borcu bulunan Cengiz Holding’in bu borcu bugün 2 milyar 41 milyon liraya denk geliyor. “Biz Bize Yeteriz” kampanyasından toplanılan para ise bu borcun ancak yarası” demişti.

Şakran Cezaevinde bir doktor daha koronavirüs pozitif çıktı

Okumaya devam et

Ekonomi

Benzine dün 15 kuruş zam bugün 5 kuruş indirim

Petrol fiyatlarındaki küresel dalgalanma Türkiye’deki akaryakıt piyasasını doğrudan etkiliyor. Benzine gelen dünkü 15 kuruşluk zam sonrası bu gece itibarıyla 5 kuruşluk indirim bekleniyor.

BOLD – Dünya koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele ederken petrol fiyatlarındaki dalgalanma akaryakıt piyasalarında kısa süreli değişimlere yol açıyor.

Türkiye de bundan payına düşeni alıyor. Sektör kaynaklarından alınan bilgiye göre benzinin litre fiyatına, dün gelen 15 kuruşluk zamdan sonra bu gece yarısından geçerli 5 kuruşluk indirim bekleniyor.

İSTANBUL’DA 5,32 ANKARA VE İZMİR’DE ORTALAMA 5,42 LİRA

Halihazırda benzinin litre fiyatı İstanbul’da 5,32, Ankara ve İzmir’de ortalama 5,42 lira.

Dünya genelinde petrol talebi koronavirüs sebebiyle kabaca yüzde 30 (günde yaklaşık 30 milyon varil) düşerken Suudi Arabistan ve Rusya piyasaya petrol sağlamaya devam etti.

TMO’dan ekmeklik buğday için uluslararası ihale

Okumaya devam et

Ekonomi

TMO yurt dışından 250 bin ton ekmeklik buğday alacak

Türkiye, koronavirüs salgını ve sonrasındaki ekonomik kriz ihtimalini tartışırken Toprak Mahsulleri Ofisi 250 bin tonluk ekmeklik buğday alımı için bir dizi ‘uluslararası’ ihale açtı.

BOLD – Koronavirüs (Kovid-19) salgınının hızla yayıldığı Türkiye’de temel ihtiyaç maddesi ekmek ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı.

İHALELERE 10 NİSAN’A KADAR TEKLİF VERİLEBİLECEK

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) 250 bin tonluk ekmeklik buğday alımı için bir dizi uluslararası ihale açtı. Avrupalı ticaret kaynaklarının verdiği bilgiye göre, ihalelere 10 Nisan’a kadar teklif verilebilecek.

SEVKİYATIN BAZISI SEKİZ TÜRK LİMANINA YAPILACAK

Sevkiyatın tercihe göre farklı kaynaklardan 20 Nisan ve 15 Mayıs arası yapılması talep ediliyor. İhaleyle kırmızı ekmeklik buğday alınacak. Buğdayın bir dizi sevkiyatının 8 Türk limanına yapılması isteniyor.

OFİS DAHA ÖNCE DE İTHALAT İHALESİ İLE 175 BİN TON BUĞDAY GETİRMİŞTİ

TMO, 27 Mart’ta son bulan bir dizi ithalat ihalesi ile de yaklaşık 175 bin ton buğday almıştı.

Evsiz ve kimsesizler korona misafirhanelerine yerleştirilecek

Okumaya devam et

Popular