Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD’de Trump’ın azil soruşturmasında kamuoyuna açık oturumlar başlıyor

ABD’de Başkan Donald Trump’ın azil soruşturmasında önemli bir aşamaya geçiliyor. Temsilciler Meclisi’ndeki azil soruşturmasını yürüten komisyonlar, bugüne kadar kapalı kapılar ardında ifade alıyorlardı. Artık diplomatlar ve bürokratlar halka açık oturumlar komisyonlara ifade verecekler.

BOLD – Çarşamba günü ilk olarak Amerika Dışişleri Bakanlığı’nda Müsteşar Yardımcısı George Kent ve Ukrayna Büyükelçiliği görevini vekaleten yürüten William Taylor Temsilciler Meclisi’nde ifade verecek.

Taylor geçen ay basına kapalı oturumundaki ifadesinde Başkan Donald Trump’ın Ukrayna’ya silah yardımını Kiev’in eski Başkan Yardımcısı Joe Biden ve oğlu ile ilgili soruşturma açması koşuluna bağladığını kaydetmişti.

Taylor, bunu kendisine iki Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin söylediğini aktarmıştı.

William Taylor ayrıca Başkan Donald Trump’ın avukatı Rudy Giuliani’yi de Ukrayna konusunda Dışişleri Bakanlığı dışında bir başka politika yürütmekle suçlamıştı.

George Kent de basına kapalı ifadesinde Giuliani’yi suçlayıcı ifadeler kullanmıştı.

CUMA GÜNÜ ESKİ BÜYÜKELÇİ KONUŞACAK

Cuma günü de Temsilciler Meclisi’nde Amerika’nın Ukrayna eski büyükelçisi Marie Yovanovitch kamuoyuna açık şekilde ifade verecek.

Yovanovitch daha önce verdiği ifadede Giuliani’nin gölge bir Ukrayna politikası yürüttüğünü belirtip kendisinin görevden alınmasında Trump’ın avukatının etkisinin olduğu mesajını vermişti.

Ancak diplomatların basına açık ifadeleri sırasında Cumhuriyetçi Kongre üyelerinin Trump’ı sert şekilde savunabilecekleri yorumları yapılıyor. Bunun da ifade sürecini olumsuz etkiliyebileceği kaydediliyor.

TRUMP’A YÖNELİK AZİL SORUŞTURMASI

Azil soruşturmasında Başkan Trump ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy arasında 25 Temmuz’da yapılan telefon konuşması araştırılıyor.

Başkan Donald Trump’ın eski Başkan Yardımcısı Joe Biden ve oğlunun soruşturulması karşılığında Ukrayna’ya yönelik Kongre’nin kabul ettiği silah yardımını serbest bırakmayı taahhüt ettiği iddia ediliyor.

Trump bu iddiayı reddediyor. Biden’ın oğlu bir dönem Ukrayna’da bir firmada yöneticilik yapmıştı.

13 Kasım öncesi Beyaz Saray’dan kritik açıklama: S-400’ler konusu masada olacak

Dünya

AB’den 2020 yılında sığınmacılar için Türkiye’ye 1 milyar euro fon aktarılacak

Avrupa Birliği’nin 2016’da yaptığı mülteci mutabakatı kapsamında Türkiye’ye gelecek yıl 1 milyar euro fon aktarmasını öngörülüyor. Para hükumete değil, insani yardım örgütlerine aktarılıyor.

BOLD – Avrupa Birliği, 2020 yılında mülteciler için Türkiye’ye 1 milyar euro aktaracak. Böylece 2020 yılı sonuna kadar AB’nin Türkiye’ye aktaracağı miktarın 4 milyar euroya ulaşacağı belirtildi.

Avrupa Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, 2016 yılında Türkiye ile AB arasında 18 Mart 2016’da imzalanan mülteci mutabakatı kapsamında AB’nin taahhüt ettiği toplam 6 milyar eurodan  şimdiye kadar 2,7 milyar euro fonun Türkiye’ye aktarıldığı belirtildi. Geri kalan 3 milyar euronun ise 2025’e kadar aktarılması planlıyor.

KAYNAK İNSANİ YARDIM ÖRGÜTLERİNE AKTARILIYOR

Kaynak Türk hükumetine değil, insani yardım örgütlerine aktarılıyor. Halihazırda 4,3 milyar euronun da yardım işlerini koordine eden kuruluşlar üzerinde yapılan sözleşmelere bağlandığı kaydedildi.

Komisyon Türkiye’de 95 projenin desteklendiğini ve gelecek yıl 25 projenin daha desteklenmesinin planlandığını açıkladı.

AB Kriz Yönetimi Komiseri Janez Lenarcic, 1,7 milyon sığınmacının AB yardımları sayesinde kira, ilaç gibi temel yardımları alabildiğini ve sığınmacı çocuklarının eğitim alabildiğini kaydetti.

AB – TÜRKİYE MUTABAKATI

Türkiye ile AB arasında, 2016 yılında imzalanan anlaşmayla Yunanistan’a Türkiye üzerinden giriş yapan ve Yunanistan’da iltica başvurusunda bulunmayan sığınmacıların Türkiye’ye iade edilmesi kararlaştırılmıştı. AB, bunun karşılığında Türkiye’ye toplam 6 milyar euro mali yardım, kabul edilen her Suriyeli sığınmacı karşılığında bir Suriyeliyi yasal yollardan kabul etme ve Türkiye ile vize muafiyeti sürecinin hızlandırılmasını taahhüt etmişti.

6 milyarlık fonun, Türkiye’deki sığınmacıların sağlık, eğitim, altyapı, gıda ve diğer ihtiyaçları için geliştirilecek projelere harcanması karara bağlanmıştı.

Esad’dan Erdoğan’a: “Bu türden fırsatçı İslamcılarla masaya oturmaktan tiksinirim…”

Okumaya devam et

Dünya

Çekya’da katliam: Bir saldırgan hastanenin bekleme odasında 6 kişiyi öldürüp intihar etti

Çekya’nın Ostrava kentinde, bir silahlı saldırganın bir hastanenin bekleme odasındaki altı kişiyi öldürdükten sonra kendi kafasına ateş ederek intihar etti. Polisler, saldırganın cesedini yakındaki bir araçta buldu.

BOLD – Saldırının yaşandığı klinik ve hastanenin bir kısmı hemen kapatıldı. Hastanenin içinde kalan personel koridorda acil durumun sona ermesini bekledi.

Zanlının araçta ölü bulunmasından önce şehirde polis, okullar, alışveriş merkezleri ve hastanelerde güvenlik önlemlerini artırdı.

Çekya Başbakanı Andrej Babis, altı kişinin öldürüldüğünü doğruladı ve kurbanların hastanenin bekleme odasında yakın mesafeden vurulduklarını anlattı.

Babis “Dört ölü ve daha sonra maalesef hayatını kaybeden iki yaralı vardı.” dedi. Polis daha sonra iki kişinin daha yaralandığını açıkladı.

Zanlının saldırıdaki amacının ne olduğu henüz bilinmiyor.

Putin, Berlin’de öldürülen Hangoşvili’yi haydut diye tanımladı; Almanya tepki gösterdi

Okumaya devam et

Dünya

ABD’nin New Jersey eyaletinde silahlı çatışmada biri polis 6 kişi öldü

ABD’nin New Jersey eyaletindeki Jersey City’de çıkan silahlı çatışmada iki saldırgan dahil 6 kişi öldü.

BOLD – Jersey City Belediye Başkanı Steven Fulop, çatışmada ölenlerden birinin polis olduğunu, 3 polisin de yaralandığını açıkladı. Yaralı olarak hastaneye kaldırılan polislerden ikisinin daha sonra taburcu edildiği bildirildi.

Çatışmanın ne amaçla çıktığı henüz belirlenemezken olayın bir terör ya da nefret saldırısı olmadığı ancak tüm ihtimallerin değerlendirildiği bildirildi.

Önce mezarlık ardından da bir Yahudi marketi içerisinde devam eden çatışma 4 saatten fazla sürdü.

Bir polis memuru, hadisenin narkotik timlerin dahil olduğu uyuşturucu alım satımı sırasında çıkan sorun üzerine başladığını dile getirdi. Ağır silahlara sahip saldırganların bölgeye kiralık bir araçla geldiği belirlendi.

Civarda bulunan çok sayıda okul güvenlik gerekçesiyle giriş çıkışlara kapatılırken, polis iş yerleri ve çevredeki evleri de kordon altına aldı. Sosyal medyadan vatandaşlara bölgeden uzak durmaları istendi.

ABD Başkanı Donald Trump da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Jersey City’deki korkunç çatışmayla ilgili brifing aldı. Dualarımız bu zor ve trajik zamanda kurbanları ve aileleri için. Bölgedeki yerel ve eyalet yetkililerine yardım ederken durumu da izlemeye devam ediyoruz.” dedi.

Çekya’da katliam: Bir saldırgan hastanenin bekleme odasında 6 kişiyi öldürüp intihar etti

Okumaya devam et

Popular