Bizimle iletişime geçiniz

Spor

Bosna Hersek’te hakemler VAR’a yakalandı; polisten şike operasyonu

Görevlerini kötüye kullandıkları ve organize suç işledikleri iddiasıyla Bosna Hersekli çok sayıda futbol hakemi gözaltına alındı. Operasyona ‘VAR’ adı verildi.

BOLD – Bosna Hersek’in farklı şehirlerinde gerçekleştirilen polis operasyonlarında, şike yaptıkları iddiasıyla çok sayıda futbol hakemi gözaltına alındı. Bosna Hersek Savcılığının talimatıyla yürütülen ve “VAR” adı verilen operasyonda, görevlerini kötüye kullandıkları, organize suça karıştıkları, para ve hediyeler karşılığında bir tarafın lehine maçın skoruna etki ettikleri iddiasıyla profesyonel hakem ve gözlemcilerin gözaltına alındığı belirtildi.

2019’DA İKİNCİ LİG’DE GÖREV ALMIŞ HAKEMLER

Savcılıktan yapılan açıklamada, operasyon kapsamında farklı şehirlerdeki birçok adreste aramalar gerçekleştirildiği aktarılırken, gözaltıların 2019 yılı içinde Bosna Hersek İkinci Ligi’nde görev almış bazı hakem ve gözlemcilere yönelik olduğu kaydedildi.

Bu arada, Bosna Hersek Futbol Federasyonundan yapılan açıklamada da şu ana kadar 11 şüphelinin gözaltına alındığı operasyonun desteklendiği ifade edildi.

Spor

Trabzonspor’dan TFF’nin transfer kıyağına sert tepki

Trabzonspor Kulübü Başkan Yardımcısı ve Genel Sayman Emin Kahraman, TFF’nin limit artışına itiraz edeceklerini açıkladı. Bu durum bütçesini yönetmeye çalışan kulüplere haksızlık olduğuru kaydetti.

BOLD – Türkiye Futbol Federasyonu’nun dün kulüplerin bütçedeki sapma tutarını %30’dan %40’a çıkarmasına Trabzonspor kulübünden tepki geldi. Bordo-Mavili kulübün başkan yardımcısı ve genel saymanı Emin Kahraman, “Trabzonspor Kulübü sahadaki ve masadaki mücadelesini finansal fair play kurallarına uyarak sürdüren tüm kulüpler adına, sapma tutarının yüzde 30’dan 40’a çıkartılmasına yönelik kararın iptali için Tahkim Kurulu’na başvuracak ve bu alanda her türlü hukuki mücadeleyi verecektir” dedi.

TEDAVİ EDİLEMEZ DERİN YARALAR AÇAR

Kahraman, yaptığı açıklamada, Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF) Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatı’nda değişiklik yaparak 2019-2020 sezonu için kulüplerin harcama limitlerindeki kabul edilebilir sapma tutarını yüzde 30’dan yüzde 40’a yükseltmesine tepki göstererek, “Öncelikle belirtmek isteriz ki söz konusu karar, bu oranın içinde kalarak bütçesini yönetmeye çalışan kulüplerimize büyük bir haksızlık olduğu gibi, Türk futbolunun geleceğine yönelik tedavi edilemez derin yaralar açacaktır” ifadesini kullandı.

TFF KENDİ TAAHHÜDÜNÜ ÇİĞNEMİŞTİR

Trabzonspor’un TFF Lisans Talimatı’nın 1 Ocak 2020 tarihinde yürürlüğe girmesi ve uygulanması konusunda kesin tavrını net bir şekilde ortaya koyduğunu vurgulayan Kahraman, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kulübümüz 30 Haziran 2019 tarihinden beri finansal fair play (FFP) kuralları çerçevesinde hareket etmekte ve lig mücadelesini sınırlanan olanakları içinde büyük bir özveri ile sürdürmektedir. Kulübümüz, futbolun üst kurumlarınca belirlenen lisans talimatlarında yer alan bütün kriterleri harfiyen yerine getirmesine rağmen, TFF Yönetim Kurulu dün almış olduğu kararla, UEFA’ya geçtiğimiz haziran ayında bizatihi kendisinin verdiği taahhüdü çiğnemiştir. Dahası UEFA’nın FFP’ye aykırı bulduğu tüm iş ve işlemlere meşruiyet kazandırılmış, sportif rekabetin en temel değerlerinden biri olan emek ilkesi ayaklar altına alınmış, haksız rekabetin önü açılmış, kulüplerin doğru bir mali disiplinle yönetilmesi engellenmiştir.”

DERE GEÇİLİRKEN DEĞİŞTİRİLEN KURALLAR

Emin Karaman Avrupa’daki finansal şartları yerine getirmeyen kulüplere uygulanan yaptırımların ceydirıcı olduğuna dikkat çekerek sözlerini şöyle tamamladı: “Avrupa futbolunda finansal fair play şartlarını yerine getirmeyen kulüplere uygulanan yaptırımların caydırıcı özelliği herkesin malumu olmasına rağmen TFF aldığı kararla dünyaya en yalın ifadelerle şunu demiştir. ‘Kulüplerimiz finansal kriterlerden ceza yiyebilir ve UEFA’nın organizasyonlarına katılamayabilirler ancak benim organizasyonumda her koşulda yer alabileceklerdir’.

Trabzonspor Kulübü Yönetim Kurulu olarak, futbolun UEFA’nın belirlediği finansal kriterler içerisinde yönetilmesinden yana olduğumuzu vurgular, dere geçilirken değiştirilen kuralların Türk futbolunun asla ve asla gerçeği olamayacağını belirtmek isteriz. Trabzonspor Kulübü sahadaki ve masadaki mücadelesini finansal fair play kurallarına uyarak sürdüren tüm kulüpler adına, sapma tutarının yüzde 30’dan 40’a çıkartılmasına yönelik kararın iptali için Tahkim Kurulu’na başvuracak ve bu alanda her türlü hukuki mücadeleyi verecektir.”

TFF’den kulüplere ‘ara transfer’ kıyağı!

Okumaya devam et

Spor

TFF’den kulüplere ‘ara transfer’ kıyağı!

Kulüpler borç yükü nedeniyle devre arası transferi konusunda sıkıntılıydı. Arayış içindeki kulüplerin imdadına TFF yetişti. Borç yükündeki sapma tutarını %30’dan %40’a çıkardı.

BOLD – Süper Lig’de devre arası yaklaşıyor ve ara transfer dönemi de yaklaşıyor. Kulüplerin mali durumu çok içi açıcı değil. Özellikle üç büyük kulübün borç yükü 2 trilyonu geçti. Özellikle büyük takımlar karar kara ara transfer döneminde nasıl takıma takviye yapacağını düşünürken Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) küçük bir talimat değişikliği ile kulüplere yeni transferler için yol açtı.

TFF SAPMA TUTARINI %30’DAN %40’A ÇIKARDI

TFF dün akşam aldığı kararla Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatı’nda değişiklik yaptığını açıkladı. Talimattaki değişikliğe göre TFF sapma tutarını %30’dan %40’a çıkardı. Bu da kulüplerin devre arası için biraz daha borçlanabilmesi ve transfer yapabilmesi anlamına geliyor. TFF’den yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatının ‘Kulüplerin Takım Harcama Limitlerinin Hesaplanması’ başlıklı EK-XII’sinin E bölümünde değişiklik yapılarak 2019-2020 sezonu için kabul edilebilir sapma tutarının %30’dan %40’a yükseltilmesine karar verildi”

KULÜPLER TRANSFER KONUSUNDA SIKINTILIYDI

Kulüpler borçlar nedeniyle transfer konusunda oldukça sıkıntılıydı. Başkanlar, yöneticiler ya da teknik adamlar Finansal Fair Play(FFP) nedeniyle transfer konusunda rahatsızlıklarını dile getiriyordu. Devre arası ile birlikte bu daha da arttı. Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, “Taraftar hazırlıklı olsun UEFA’dan Avrupa’ya gitmemek için men kararı gelebilir. UEFA’ya gidemeyebiliriz. Herkes buna hazır olmalı. 2 transfere ihtiyacımız var. Santrfor ve orta saha 6 ya da 8 numara olabilir. Abdullah Avcı’nın bazı istekleri var ama TFF bize ‘şu anda transfer yapamazsınız” dedi. Devre arası transfer yapamayacağız gibi görünüyor” ifadelerini kullanmıştı. Bu kararla birlikte Siyah-Beyazlı kulüp için transfer kapısı aralandı.

TRABZONLU YÖNETİCİ DE KAYNAK İSTEDİ

Şampiyonluk için iddialı konumda bulunan Trabzonspor’da da ekonomik sıkıntılar devam ediyor. Asbaşkan Mehmet Yiğit Alp, “Şu anki bütçemize göre futbolcu alamıyoruz. Kaynak arıyoruz” diyerek Başkan Ahmet Ağaoğlu’nun sürekli gündeme getirdiği FFP durumuna atıfta bulunmuştu. Teknik direktör Ünal Karman’da “Kulübün bütçesini yöneten insanlar gelir gider dengesi yapıyorlar. Ama profesyonel alem içerisinde geçen seneden beri çok zorluk çektik. Zorlanıyorum gerçekten zorlanıyorum” sözleriyle transfer konusunda ihtiyaçlarını dile getirmişti. TFF’nin bu kararı Bordo-Mavili kulüp için de bir kaynak oluşturdu.

FATİH TERİM TRANSFERE İŞARET ETTİ

Galatasaray’da yaşanan kötü gidiş teknik direktör Fatih Terim’in devre arasında köklü değişiklikler yapacağının sinyalini verdi. Ancak gönderilmesi düşünülen 3-4 oyuncunun yerinin nasıl doldurulacağı ise belirsizdi. Ocak ayını işaret eden Fatih Terim’de UEFA ile yapılan anlaşmanın getirdiği kısıtlamalar olduğunu vurgulayarak işin zorluğuna dikkat çekmişti. TFF’nin kararı ile Tecrübeli çalıştırıcıda rahatladı.

FENERBAHÇE’DE TAKVİYE İSTİYORDU

Şampiyonluk için büyük bir mücadele veren Fenerbahçe’de devre arasında takıma takviye yapmak istiyordu. Ancak borç yükü Sarı-Lacivertli takımı da frenliyordu. Başkan Ali Koç, “İnanıyorum ki 2-3 takviye daha gerekecektir. Bunu yapacak imkanımız var mı? bilmiyorum ama hocayla istişare halindeyiz.” diyerek bir çıkış yolu aradıklarına vurgu yapmıştı. Nihat Özdemir yönetiminin aldığı karar ile birlikte Fenerbahçe’de devre arası transfer çalışmalarını gerçekleştirme imkanı buldu.

Okumaya devam et

Spor

Süper Lig’in 14. hafta analizi: Muslera gibi kalecin, Atiba gibi orta sahan olsun

Süper Lig’in 14. haftasında Sivasspor yine liderliği bırakmadı. Beşiktaş Kasımpaşa deplasmanında 90+5’te sevindi. Galatasaray Muslera ile üç puanı tuttu. Fenerbahçe’de ise Muriqi atınca işler kolaylaştı.

BOLD – Son iki sezonun şampiyonu Galatasaray’ın sezon başı itibariyle bu kadar zorlanacağını söyleselerdi pek çok futbolsever bunu çok inandırıcı bulmazdı. “Büyük hayallerim var” diyen Fatih Terim’in sözleri akıllara gelince Sarı-Kırmızılı takımın oyun olarak bulunduğu durumun parlak olduğun söylemek mümkün değil. Bu hafta görüldü ki 23 puanla 6. basamakta olan Galatasaray’ın tek ayakta kalan ismi Fernando Muslera.

KALESİNE 21 ŞUT ATTILAR

Galatasaray evinde zor da olsa Alanyaspor’u 1-0 mağlup etti. Ancak oynanan futbola bakınca Alanyaspor, Muslera ile karşı karşıya gelmiş gibiydi. Mücadele 11’e 1 oynandı. Uruguaylı futbolcu 5 mutlak gol pozisyonunu çıkartırken Alanyaspor tam 21 şut denemesinde bulundu. Sarı-Kırmızılı takımın forvet, orta saha ve savunma hattı çökük durumda. Tecrübeli file bekçisi tek başına kalenin düşmesine izin vermedi. Bu hafta üç puan Galatasaray’dan çok Muslera’nın hakkı. Şayet zirve ile aradaki puan farkı 7’den fazla değilse bunu sağlayan da Musleradır.

ATİBA SAVAŞIYOR TAKIM ‘UMUT’LANIYOR

Beşiktaş son 7 maçının 6’sını kazandı, bir beraberlik aldı. Siyah-Beyazlı takım tam 19 puan toplayarak sıralamada 2. basamağa kadar çıktı. İlk 6 haftada düşme hattı içinde bulunan Kartal, dikey uçuşa geçerek zirveye kanatlandı. Hiç kuşkusuz bunda Atiba’nın payı büyük. Galatasaray’da nasıl esas yüklenici Muslera ise Beşiktaş’ta da bu yükü Atiba çekti. 36 yaşındaki oyuncu tüm tecrübesini adeta takıma açık çek şeklinde sundu. Kasımpaşa karşısında dağınık görüntüyü toparlayan isimdi. 10 kişi kalmış rakip karşısında çözüm üretendi. Hücum hattında tam 66 isabetli pas atarak Süper Lig rekoru kırandı. O çabaladıkça diğer oyuncularda mücadeleyi sahiplendi. İki kez geriye düşen Beşiktaş, Umut’un iki golüyle maçı kazanmayı bildi. 90+5’de gelen golün hikayesi şampiyonluk öyküsünde şimdiden yerini aldı.

FENERABAHÇE MURIQI İLE SINIF ATLIYOR

Fenerbahçe, üst üste iki maçtır (Malatya, Göztepe) kazanamıyordu. Evinde Genlerbirliği’ni 5-2 mağlup ederek taraftarıyla birlikte galibiyeti kutladı. Sarı-Lacivertli takımda Muriqi oynadığında hücum hattı daha farklı. Kosavalı golcü hem orta sahayı rahatlattı hem de Sarı-Lacivertli takımın kanatları aktif kullanmasını sağladı. Kruse’nin tam hazır olmadığı, Rodrigues’in zaman zaman parladığı bir oyunda Muriqi baş rolü aldı. Attığı 2 golle galibiyeti getiren isim oldu. Muriqi’siz Fenerbahçe 5 üzerinden 3 ise golcü oyuncu sahada olduğu zaman bu otomatik olarak 5 üzerinden 4’e yükseldi. Tek başına Sarı-Lacivertli takıma sınıf atlattı. Lig’de oynadığı 13 maçta 9 gol ile de takımın vazgeçilmezi olduğunu kanıtladı.

SİVAS’IN NEFESİ YETECEK Mİ?

Sivasspor, deplasmanda ligin iyi futbol oynayan takımlarından Malatyaspor’u 3-1 mağlup ederek zirveyi de bırakmadı. “Bu hafta takılır, puan kaybeder” beklentilerini her maç sonrasında savuşturan Kırmızı-Beyazlı takım 30 puanla zirvede. Üst üste 6 maçtır kaybetmediler. Beşiktaş(3-0) ve Trabzon’u(2-1) mağlup ettiler, Başakşehir(1-1) ile berabere kaldılar Galatasaray’a eksik kaldıkları maçta deplasmanda 3-2 yenildiler. Bu hafta ise Fenerbahçe ile oynayacaklar. Şayet 3 puanı alırlarsa şampiyonluk yarışındaki rakiplerinden biriyle puan farkını 8’e çıkarmış olacaklar. Rıza Çalımbay ve oyuncularının bu yürüyüşü ne kadar sürdürebileceği merak konusu. Kesin olan bir şey var ki Sivasspor ne kadar uzun süre zirvede kalırsa ligin heyecanı da o kadar artacak.

PUAN DURUMU

14. HAFTA TOPLU SONUÇLAR

15. HAFTA MAÇ FİKSTÜRÜ

 

Okumaya devam et

Popular