Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

KHK’lı subay: Eşimi ‘evliliğiniz hayatın olağan akışına aykırı’ diye tutukladılar

15 Temmuzdan bir gün sonra düğünü olduğunu söyleyen KHK’lı subay öğretmen Ferit Balcı, evliliğinin 14 günü ayrıldığı eşiyle 3 buçuk yıldır bir araya gelemediğini anlattı.

BOLD- Yaklaşık 5 yıl önce girdiği Türk Silahlı Kuvvetlerinden 18 ay sonra KHK ile ihraç edilen 14 günlük evli Ferit Balcı yaşadıklarını KHK TV’ye anlatı. 15 Temmuz nedeniyle işinden atıldığını ve cezaevine girdiğini anlatan Balcı, “Hiçbir şekilde onaylamadığımız ve içinde bulunmadığımız bir darbe girişimi yüzünden 19 ay cezaevinde kaldım” diye konuştu.

DARBE OLSA SENDEN Mİ ÖĞRENİRİM

Darbe girişimi yaşandığında düğün izninde olduğunu anlatan Balcı, kendisini abisinin arayıp haber verdiğini anlattı. Abisine inanmadığını söyleyen Balcı “Darbe olsa senden mi öğreneceğim deyip telefonu kapattım. Televizyonu açınca da hayatımın şokunu yaşadım” diye konuştu. Evliliğinin 14. gününde tutuklandığını belirten Balcı, ‘Asker olduğumuz için hemen geri çağırdılar. Evliliğimin 10 günü mesaide ve nöbette geçti” dedi.

GÖZALTINDA İNSANLIK DIŞI MUAMELE

Bir arkadaşının yemek davetinde iken polis tarafından arandığını söyleyen Balcı, gözaltına alındıktan sonraki süreci anlattı. Birçok il gezdiğini anlatan Balcı, 18 gün gözaltında kaldığı Diyarbakır ve Mardin’de insanlık dışı muamele gördüğünün söyledi. 18 günde 12 kilo verdiğini söyleyen Ferit Balcı, “Türbanlı 2 bayanı bizimle aynı yere koydular” diye konuştu. “Nezarethanenin tuvaletinin kapısı yerden 15-20 santim yüksekti” diyen Balcı, “Kadınlar tuvalete girdiğimizde tüm erkekler arkasını dönerdi” dedi.
AKRABASI ŞİKAYET ETMİŞ
Bir akrabasının, düğününden 2 gün sonra yaptığı ihbar üzerine açığa alındığını aktaran Balcı, yaşadığı gözaltı sürecini şöyle anlattı, ‘Mardin’in rekor kıran yaz sıcaklarında, günde bir buçuk litre su ve yarım ekmek arası bir dilim domatesle günü idare etmeye çalışıyorduk. 5 metrekarelik bir alanda 15 kişi kalıyorduk. Hep cenin pozisyonunda uyuyorduk. Ayaklarımız nasır bağladı. Halı ve battaniye olmadığı için yerle temas eden her yerimiz pul pul döküldü. Gündüz sıcağa gece soğuğa maruz kalıyorduk.’ Havasız bir ortamda yaklaşık 80 kişi kaldıklarını anlayan Balcı, tansiyon ve şeker hastası olanların çok zorluk çektiklerinden bahsetti.
PKK’LININ ANLATTIKLARI
Balcı gözaltında kaldığı süre içerisinde yanlarına PKK’lı bir kişinin daha getirildiğini söyledi. PKK mensubunun neden kendilerine kızgın olduğunu anlatan Balcı, ”Nezarethaneye getirilen bir PKK şüphelisi bize, ‘Siz bizim ekmeğimize taş koydunuz, siz olmasaydınız biz buraya her düştüğümüzde kebaplarla, lahmacunlarla beslerlerdi. Sizin yüzünüzden kuru ekmeğe muhtaç olduk’ dedi” diye konuştu. Nezarete getirilen terör şüphelisinin ”Tutuklanırsak cezaevinde temiz çarşaflı yataklarımız, markalı spor ayakkabılarımız ve eşofmanlarımız hazır olacak’ iddialarının doğruluğunu bizzat cezaevinde gördüğünü anlatan Balcı, daha sonra geçirdiği sorgu sürecine dair bilgiler paylaştı.

EVLİLİĞİNİZ HAYATIN OLAĞAN AKIŞINA AYKIRI

İşkencelerle dolu gözaltı sonrası çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Ferit Balcı 19 ay cezaevinde kaldı. Tutukluluğunun 6. ayında görüşe gelmeyen eşinin de tutuklandığını anlatan Balcı, ‘eşim, benim TSK’dan ihraç olmam ve yaptığımız evliliğin hayatın olağan akışına aykırı olması’ gerekçesiyle ceza aldığını söyledi. Eşinin kendisi ile ilgili suçlamalardan 35 aydır tutuklu olduğunu anlatan Balcı, eşiyle kavuşacağı anı beklediğini söyledi.

Gündem

AKP, Ceren Özdemir cinayeti için günah keçisi arıyor

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Ceren Özdemir’in öldürülmesinin siyasetler üstü bir durum olduğunu savunarak, infaz kurumunun bir ihmalinin olup olmadığının kontrol edildiğini söyledi.

BOLD – AKP MKYK toplantısı sonrası açıklama yapan AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Ceren Özdemir’in öldürülmesinin siyasetler üstü bir durum olduğunu savunarak, infaz kurumunun bir ihmalinin olup olmadığının kontrol edildiğini söyledi.

GEREKLİ MEKANİZMALAR DEVREYE SOKULACAK

AKP Sözcüsü Çelik Ceren’in öldürülmesi ile ilgili yaptığı açıklamada, “Ceren’i kaybederken hepimiz insanlığımızdan bir parça kaybettik. Gerekli infaz kurumunun bir ihmali var mı kontrol ediyoruz. Bu siyasetler üstü bir durumdur. Gerekli mekanizmalar devreye sokulacak, kültürel hassasiyetin pekiştirilmesi, kadına yönelik şiddeti engellemeye yönelik bir hassasiyet oluşturulmalı. Her çocuğumuz Neşet Ertaş’ın şiarıyla ‘Kadınlar insandır ve biz de insanoğluyuz’ anlayışıyla yetiştirilmeli” dedi.

GÖREVDEN ALINDI

Güngören Belediyesinde ayağa kalkmadığı için tuvalet önünde nöbet tutması istenen personelle ilgili de açıklama yapan Çelik, “Enes’e sesleniyorum. Seni gözlerinden öpüyorum. Bu davranış çok yanlıştır. İlgili belediye başkan yardımcısı görevden alınmıştır. İstifa eden şahıs aynı zamanda Belediye Meclis üyesi. Bunu doğru bulmuyoruz, görevden ayrılmasını istiyoruz” dedi.

KATİL DÜZENLEMEDEN YARARLANMIŞ

“Ceza infaz düzenlemesinin sonucu Cerenler öldüğü” iddialarıyla ilgili Çelik, “Çok ayıp. Cumhurbaşkanımızı hedef alıyor. Bu yasal düzenlemeleri eleştirebilir ama böylesi mantık silsilesi yanlış. Bu acının istismarıdır. 15 Temmuz sonrası yapılan bir kerelik değişiklikle kapalı ceza infazından açığa geçmiş. Bu katil de öyle. Ama böyle bir mantık kurarsanız kanun çıkamazsınız” dedi.

AKP-MHP ARASINDA SORUN YOK

“İnfaz düzenlemesinde MHP-AKP arasında farklılık mı var? sorusuna Çelik, “Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Bahçeli konusunda görüşmede sorun yok, güçlü bir nokta var. Cumhur İttifakı’nın gücünü ve uyumunu koruması noktasında biz de hassasız. Bazı durumlarda tam mutabakat, bazılarında azami mutabakat bulunabilir ama çatlama söz konusu olamaz” dedi.

 

Erdoğan NATO toplantısı öncesi neden kriz çıkardı toplantıda neden tüm talepleri kabul etti

Okumaya devam et

Gündem

BM’den Hizmet Hareketi mensuplarının iadesini engelleyecek emsal karar

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Gülen Cemaati üyesi olduğu gerekçesi ile Mustafa Önder’in Fas’tan Türkiye’ye iade edilmesi işlemini iptal etti. Karar diğer ülkelerdeki iade taleplerine de emsal teşkil edecek.

BOLD – Birleşmiş Milletler, Gülen Cemaati üyelerinin Türkiye’ye iadesini engelleyecek emsal bir karar verdi. BM, bir hizmet hareketi mensubunun iadesiyle ilgili Türkiye’ye iade edilmesi halinde işkenceye maruz kalacağı gerekçesi ile iade işlemini iptal etti.

TÜRKİYE FAS’TAN İADE TALEBİNDE BULUNMUŞTU

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, İngilizce adıyla United Nations High Commissioner for Human Rights, Türkiye Devleti’nin Gülen Cemaati üyesi olduğu gerekçesi ile Mustafa Önder’in Fas’tan Türkiye’ye iade edilmesini karara bağladı.

BM İADE İŞLEMİNİ İPTAL ETTİ

Komite Hizmet Hareketi mensubu olan/olduğu iddia olunan kişilerin Türkiye’ye iade edilmesi halinde işkenceye maruz kalacağı gerekçesi ile iade işlemini iptal etti. Karar farklı ülkelerde iadesi istenen Gülen Cemaati üyeleri için emsal teşkil edebilecek.

Erdoğan NATO toplantısı öncesi neden kriz çıkardı toplantıda neden tüm talepleri kabul etti

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

AKP’nin sosyal adaleti yok: Sondan ikinci olduk!

Türkiye ve dünya gündeminin öne çıkan haberleri Safa Kalender ile Bold Medya Ana Haber’de… Türkiye borç batağında… BOLD

Okumaya devam et

Popular