Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Türkiye, IŞİD’lilerin iadesine başladı

Türkiye, IŞİD’li teröristlerin aidesine başladı. İçişleri Bakanlığı, ABD’li bir IŞİD üyesinin sınır dışı edildiğini, 7 Alman vatandaşı’nın da Perşembe günü iade edileceğini açıkladı. Bugün ayrıca işlemleri tamamlanırsa bir Alman ve Danimarka vatandaşı da ülkelerine gönderilecek.

BOLD – İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, Türkiye’de IŞİD üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklu bulunan bir ABD vatandaşının sınır dışı edildiğini, Perşembe günü de 7 Alman vatandaşının da iade edileceğini açıkladı.

İsmail Çataklı, “İşlemi tamamlanan ABD’li bir yabancı terörist savaşçı Türkiye’den sınır dışı edildi. Geri gönderme merkezlerindeki Alman uyruklu 7 yabancı terörist savaşçının seyahat programları yapıldı, 14 Kasım’da sınır dışı edilecekler” dedi.

Çataklı, iade edilen ABD vatandaşına ek olarak bugün içerisinde bir Almanya ve bir de Danimarka vatandaşının da işlemlerinin tamamlanmasının ardından sınır dışı edileceklerini söyledi. Böylece, bugün içerisinde sınır dışı edilen yabancı savaşçı sayısının üçe yükselmesi bekleniyor.

SIRADA ÇOK SAYIDA IŞİD’Lİ VAR

Suriye’de yakalanan İrlanda uyruklu 2 IŞİD’linin işlemlerinin tamamlanmak üzere olduğunu ve ülkelerine gönderileceğini aktaran Çataklı, “Suriye’de yakalanan Alman uyruklu 2 YTS’nin ise seyahat programları tamamlanarak bu hafta içerisinde sınır dışı edilmesi planlanmaktadır. Ayrıca Suriye tarafında yakalanan Fransız uyruklu 11 YTS’nin işlemleri devam etmektedir.”

Fransız Haber Ajansı AFP ise İçişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırarak verdiği haberde, Türkiye’nin bir sonraki etapta 10’u Alman, 11’i Fransız 24 IŞİD’liyi ülkelerine geri göndereceğini duyurdu.

TÜRKİYE’DEKİ IŞİD ÜYELERİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce yaptığı açıklamada, Türkiye’nin elinde 1201 IŞİD üyesinin olduğunu 287 IŞİD üyesinin de Suriye’de yakalandığını açıklamıştı.

Özellikle bazı Avrupa ülkelerinin bu kişileri geri almamak adına vatandaşlıktan çıkarma işlemlerine başladıkları biliniyor. Amerika Başkanı Donald Trump da yaptığı açıklamada Avrupa ülkelerini bu kişileri geri almadıkları için eleştirmişti. Ancak Amerika mutabakat çerçevesinde bu kişileri son olarak Türkiye’ye bırakmıştı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçen hafta içerisinde yaptığı açıklamada, Türkiye tarafından IŞİD üyesi olduğu iddiasıyla yakalanan yabancı uyruklu şüphelilerin ülkelerine iadelerine bugün başlanacağını söylemişti.

13 Kasım öncesi Beyaz Saray’dan kritik açıklama: S-400’ler konusu masada olacak

Dünya

ABD’den Myanmarlı 4 generale yaptırım kararı

ABD Hazine Bakanlığı, Küresel Magnitsky Yasası kapsamında aralarında Myanmar Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing’in de olduğu dört üst düzey askeri yetkiliyi Arakan eyaletindeki Müslümanlara yönelik insan hakları ihlalleri nedeniyle yaptırım listesine aldığını açıkladı.

BOLD – ABD Hazine Bakanlığı, Arakanlı Müslümanlara ve diğer etnik azınlıklara yönelik insan hakları ihlallerinde rolleri olduğu gerekçesiyle Myanmar Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing, Genelkurmay Başkan Yardımcısı Soe Win ve askeri yetkililer Than Oo ve Aung Aung’a yaptırım uygulanacağını duyurdu.

Daha önce ABD’ye girişleri yasaklanan dört generalin yeni yaptırımlar kapsamında ABD’de bulunan mal varlıkları dondurulacak ve Amerikan vatandaşlarının bu kişilerle iş yapması suç sayılacak.

MAGNİTSKY YASASI

Yasa ismini 2009 yılında Rusya’da gözaltındayken işkenceye maruz kalan, tıbbi müdahale talebini reddettiği gerekçesiyle hapisteki hücresinde ölü bulunduğu iddia edilen Hermitage Capital Management Fonu avukatlarından Sergey Magnitsky’den alıyor.

Olayın ardından ABD ve Avrupa ülkeleri, Rusya’nın gözaltı süresince gerekli önlemleri almadığını savunarak sorumlu bürokratların cezalandırılmasını talep etti.

Bu doğrultuda 2012’de Magnitsky’nin adı verilen yasa Amerikan Kongresinden kabul edildi. Yasa, ABD Dışişleri ve Hazine bakanlıklarının ciddi insan hakları ihlallerinden sorumlu olduğuna inandığı Rus yetkililerin ABD’deki mal varlıklarını dondurma ve ABD’ye girişlerini yasaklama gibi bazı yaptırımlar uygulamasını öngörüyordu. 2016 yılında ise yasanın kapsamı genişletildi ve sadece Rusya odaklı bir yasa olmaktan çıkıp küresel boyut kazandı.

Nobel Barış Ödülü sahibi Myanmar lideri Suu Kyi, Arakanlı Müslümanlara soykırım nedeniyle Adalet Divanı’nda

Okumaya devam et

Dünya

AB’den 2020 yılında sığınmacılar için Türkiye’ye 1 milyar euro fon aktarılacak

Avrupa Birliği’nin 2016’da yaptığı mülteci mutabakatı kapsamında Türkiye’ye gelecek yıl 1 milyar euro fon aktarmasını öngörülüyor. Para hükumete değil, insani yardım örgütlerine aktarılıyor.

BOLD – Avrupa Birliği, 2020 yılında mülteciler için Türkiye’ye 1 milyar euro aktaracak. Böylece 2020 yılı sonuna kadar AB’nin Türkiye’ye aktaracağı miktarın 4 milyar euroya ulaşacağı belirtildi.

Avrupa Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, 2016 yılında Türkiye ile AB arasında 18 Mart 2016’da imzalanan mülteci mutabakatı kapsamında AB’nin taahhüt ettiği toplam 6 milyar eurodan  şimdiye kadar 2,7 milyar euro fonun Türkiye’ye aktarıldığı belirtildi. Geri kalan 3 milyar euronun ise 2025’e kadar aktarılması planlıyor.

KAYNAK İNSANİ YARDIM ÖRGÜTLERİNE AKTARILIYOR

Kaynak Türk hükumetine değil, insani yardım örgütlerine aktarılıyor. Halihazırda 4,3 milyar euronun da yardım işlerini koordine eden kuruluşlar üzerinde yapılan sözleşmelere bağlandığı kaydedildi.

Komisyon Türkiye’de 95 projenin desteklendiğini ve gelecek yıl 25 projenin daha desteklenmesinin planlandığını açıkladı.

AB Kriz Yönetimi Komiseri Janez Lenarcic, 1,7 milyon sığınmacının AB yardımları sayesinde kira, ilaç gibi temel yardımları alabildiğini ve sığınmacı çocuklarının eğitim alabildiğini kaydetti.

AB – TÜRKİYE MUTABAKATI

Türkiye ile AB arasında, 2016 yılında imzalanan anlaşmayla Yunanistan’a Türkiye üzerinden giriş yapan ve Yunanistan’da iltica başvurusunda bulunmayan sığınmacıların Türkiye’ye iade edilmesi kararlaştırılmıştı. AB, bunun karşılığında Türkiye’ye toplam 6 milyar euro mali yardım, kabul edilen her Suriyeli sığınmacı karşılığında bir Suriyeliyi yasal yollardan kabul etme ve Türkiye ile vize muafiyeti sürecinin hızlandırılmasını taahhüt etmişti.

6 milyarlık fonun, Türkiye’deki sığınmacıların sağlık, eğitim, altyapı, gıda ve diğer ihtiyaçları için geliştirilecek projelere harcanması karara bağlanmıştı.

Esad’dan Erdoğan’a: “Bu türden fırsatçı İslamcılarla masaya oturmaktan tiksinirim…”

Okumaya devam et

Dünya

Çekya’da katliam: Bir saldırgan hastanenin bekleme odasında 6 kişiyi öldürüp intihar etti

Çekya’nın Ostrava kentinde, bir silahlı saldırganın bir hastanenin bekleme odasındaki altı kişiyi öldürdükten sonra kendi kafasına ateş ederek intihar etti. Polisler, saldırganın cesedini yakındaki bir araçta buldu.

BOLD – Saldırının yaşandığı klinik ve hastanenin bir kısmı hemen kapatıldı. Hastanenin içinde kalan personel koridorda acil durumun sona ermesini bekledi.

Zanlının araçta ölü bulunmasından önce şehirde polis, okullar, alışveriş merkezleri ve hastanelerde güvenlik önlemlerini artırdı.

Çekya Başbakanı Andrej Babis, altı kişinin öldürüldüğünü doğruladı ve kurbanların hastanenin bekleme odasında yakın mesafeden vurulduklarını anlattı.

Babis “Dört ölü ve daha sonra maalesef hayatını kaybeden iki yaralı vardı.” dedi. Polis daha sonra iki kişinin daha yaralandığını açıkladı.

Zanlının saldırıdaki amacının ne olduğu henüz bilinmiyor.

Putin, Berlin’de öldürülen Hangoşvili’yi haydut diye tanımladı; Almanya tepki gösterdi

Okumaya devam et

Popular