Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

İsrail’in Gazze’de düzenlediği saldırıda 8 kişi yaşamını yitirdi

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, İsrail’in İslami Cihat örgütünün üst düzey liderlerini hedef aldığı saldırıda toplam sekiz kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. AB Adalet Divanı’ndan da İsrail’le ilgili dikkat çeken bir karar çıktı.

BOLD – Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, İsrail’in İslami Cihat örgütünün üst düzey liderlerini hedef aldığı saldırıda toplam sekiz kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

İslami Cihat örgütü, Gazze’deki saldırıda liderlerinden İslami Cihad’ın askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri’nin komutanlarından Beha Ebu El Ata ve eşinin öldüğünü açıklamıştı. Filistinli sağlık yetkilileri çiftin dört çocuğu ve bir komşularının da yaralandığını açıkladı.

GAZZE’DEN 200 ROKET FIRLATILDI

Saldırı sonrası 200’e yakın roketin Gazze’den İsrail’e fırlatıldığı belirtiliyor. İsrail’i hedef alan roket saldırılarda ise 46 kişinin hafif yaralandığı kaydedildi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İslami Cihat örgütünün Gazze’deki en üst komutanının öldürülmesi sonrası “gerilimin artmasını istemiyoruz ama kendimizi korumak için gerekli her şeyi yaparız” dedi.

İsrail, Suriye’nin başkenti Şam ve Filistin’in Gazze Şeridi bölgelerinde yaptığı hava saldırılarıyla örgütün üst düzey yöneticilerini hedef almış, saldırıların Başbakan Netanyahu’nun onayı ile gerçekleştirildiği ifade edilmişti.

Şam’daki saldırıda ise örgütün lideri Ekrem el Ajuri zarar görmezken oğlu yaşamını yitirdi.

AB ADALET DİVANINDAN İSRAİL KARARI

Bu arada Avrupa Birliği Adalet Divanı, İsrail’in işgal altında tuttuğu topraklarda üretilen ürünlerin bu bölgeden geldiklerine dair etiket ve menşei uygulaması zorunluluğu getirdi.

Tel Aviv’in bu kararı yakın zamanda protesto etmesi bekleniyor. İsrail’den yapılan ilk açıklamada bu adımın adil olmadığı ve dünyada benzer durumdaki tartışmalı bölgelere uygulanmadığı için ayrımcılık oluşturduğu ileri sürüldü.

Adalet Divanı’ndan yapılan açıklamada “İsrail Devleti tarafından işgal edilmiş bölgelerden gelen gıda ürünlerinde bu bölgelerde üretildiklerine gösteren menşei bilgisi olmak zorundadır” denildi ve “Tüketiciler tükettikleri ürünlerin uluslararası insan haklarını ihlal eden bir bölgeden gelip gelmediğini bilmek hakkına sahiptir” ifadeleri kullanıldı.

AB’NİN İSRAİL’E YAPTIRIMI NİTELİĞİNDE

Lüksemburg’daki mahkemenin kararının, uzun yıllardır İsrail’e Ortadoğu’daki barış için gerekli adımları atmadığı eleştirilerini getiren Brüksel’in adeta “hukuki ve ekonomik bir yaptırımı” niteliğinde olduğu yorumları yapılıyor.

Bu karar ile birlikte artık örneğin Batı Şeria veya Doğu Kudüs’teki İsrail yerleşimlerinde üretilen ürünlerin üzerinde ‘Made in Israel’ (İsrail Malı) yazamayacak. Günümüzde bu bölgelerde yaklaşık 700 bin Yahudi yerleşimci yaşıyor ve bu da tüm İsrail nüfusunun yüzde 10’una denk geliyor.

Plastik mermiyle sırtından vurulan Filistinli: “O gün askeri cip çarptı, defalarca dövüldüm”

Dünya

‘Ermeni soykırımı’ tanıyan yasa tasarısı, ABD Senatosunda kabul edildi

ABD Senatosu tarafından ‘Ermeni soykırımı’ tanıyan yasa tasarısı kabul edildi. Senato üyelerinin büyük çoğunluğunun desteklediği tasarı, ABD Başkanı Donald Trump’a gidecek.

BOLD-ABD’nin Temsilciler Meclisi tarafından 30 Ekim’de kabul edilen ‘Ermeni Soykırımı’ yasa tasarısı, ABD Senatosu’na gönderilmişti. “Ermeni Soykırımı’nı resmi olarak tanıyan” yasa tasarısı, Senato üyelerinin çoğunluğunun desteğiyle kabul edildi.

Tasarı şimdi ABD Başkanı Donald Trump’a gidecek. Trump’ın, tasarıyı onaylaması ya da veto etmesi için 10 günü olacak.

ABD anayasasına göre, Başkan tarafından veto edilen bir tasarının Kongre’nin hem Temsilciler Meclisi hem de Senato kanadında üçte iki çoğunlukla bir daha kabul edilmesi halinde, veto da geçersiz kılınıyor.

Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu Trump’ın azil maddelerini onaylıyor

 

Okumaya devam et

Dünya

Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu Trump’ın azil maddelerini onaylıyor

Başkan Donald Trump’a yönelik Temsilciler Meclisi’nde Demokratlar tarafından yürütülen azil soruşturmasında bugün azil maddeleri Temsilciler Meclisi’nin alt komisyonlarından Adalet Komisyonu tarafından oylanıyor.

BOLD – Maddelerin Demokratlar’ın çoğunlukta olduğu ve Demokrat Jerrold Nadler başkanlığındaki komisyonda onaylanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Adalet Komisyonu çarşamba akşamı yerel saatle 19.00’da toplanarak, bu iki suçlamayı görüşecek.

Maddelerin onaylanmasıyla Temsilciler Meclisi’nde gelecek hafta azil oylamasının yapılması bekleniyor. Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu oluşturan Demokratlar, Trump’ın azledilmesine ilişkin oylamayı Noel’den önce yapmak istiyor.

SENATO SON SÖZÜ SÖYLEYECEK

Eğer azil gerekçeleri ABD Kongresi’nin alt kanadında onaylanırsa Başkan Donald Trump, Andrew Johnson ve Bill Clinton’ın ardından ülke tarihinde Temsilciler Meclisince azledilen üçüncü başkan olabilir. Ancak bu sonuç, başkanlık görevinde kalmasına engel olmayacak. Zira Trump’ın kaderiyle ilgili mahkeme konumunda olan, yani son sözü söyleyecek makam Senato. Ancak Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olduğu Senato’dan Başkan’ın görevden alınması kararına destek çıkması beklenmiyor.

Araya girecek Noel ve Yılbaşı tatilinin ardından 2010’nin ilk günlerinde Senato’daki azil yargılamasının başlaması bekleniyor. Ancak Cumhuriyetçiler’in çoğunluğu oluşturduğu 100 üyeli Senato’daki mevcut tablo, 53 Cumhuriyetçi, 45 Demokrat iki de bağımsız üye şeklinde. Azil kararının çıkması için salt değil, üçte ikilik bir çoğunluk gerekiyor. Yani mevcut yapıya bakıldığında Senato’da Trump’ın azledilmesi ihtimali güç görünüyor.

Şantaj politikasının sonu: ABD bölgedeki partnerini Yunanistan olarak güncelliyor

Okumaya devam et

Dünya

Türkiye, Libya ile imzaladığı deniz anlaşmasını tescil için BM’ye taşıdı

Türkiye, Libya’nın uluslararası alanda tanınan hükumetiyle 27 Kasım’da imzaladığı, Akdeniz’de deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşmasını onay için Birleşmiş Milletler’e gönderdi.

BOLD – Türkiye, uluslararası tepkilere rağmen Libya ile imzalanan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırasının tescil edilmesi için Birleşmiş Milletler’e (BM) başvuruda bulundu.

Libya’nın komşusu Mısır ile Güney Kıbrıs, söz konusu anlaşmayı “yasalara aykırı” olarak nitelerken, Yunanistan da Girit adasını yok saydığı gerekçesiyle muhtıranın coğrafi açıdan mantığa uygun olmadığını savunuyor.

AB’NİN KARŞI ÇIKMASI BEKLENİYOR

Yunanistan, anlaşmaya tepki olarak Libya Büyükelçisi’ni ülkeden gönderme kararı almıştı.

Yunanistan konuyu BM, NATO ve Avrupa Birliği’ne taşıdı. Konunun Brüksel’deki AB liderler zirvesinin sonuç bildirgesine de yansıması bekleniyor. Reuters Haber Ajansı, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Türkiye ve Libya’nın deniz sınırları üzerine vardığı anlaşmanın uluslararası hukuku ihlal ettiğini açıklamaya hazırlandığını duyurdu.

8 ARALIK İTİBARİYLE YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Türkiye, Yunanistan’ın karşı çıktığı anlaşmaların uluslararası hukukla uyumlu ve Türkiye’nin haklarını savunmaya yönelik olduğunu öne sürüyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu anlaşmalarla birlikte Libya ve Türkiye’nin bölgede ortak doğal kaynak arama faaliyetlerine girişeceğini söylemişti.

Anlaşma, Türkiye ile Libya’nın zengin hidrokarbon kaynaklarına sahip bölgede ortak arama çalışmaları yapmasına imkan tanıyor.

İstanbul’da 27 Kasım’da imzalanan anlaşma geçtiğimiz günlerde TBMM tarafından onaylandı ve bugün Resmi Gazete’de yayınlanarak 8 Aralık tarihi itibariyle yürürlüğe girdi.

Reuters: AB, Türkiye-Libya deniz sınırı anlaşmasına karşı çıkacak

Okumaya devam et

Popular