Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Trump’a yönelik azil süreci: Halka açık ifadede Trump’ı zora sokacak ifadeler

ABD Başkanı Donald Trump’a yönelik Temsilciler Meclisi’nde başlatılan soruşturmada halka açık ifadeler başladı. Hakkındaki iddialar için Trump, “Bilgim yok” demekle yetindi.

BOLD ABD’nin Ukrayna Büyükelçiliğini vekaleten yürüten William Taylor ve Ukrayna ilişkilerini yürüten Dışişleri yetkilisi George Kent, Trump’ı zora sokacak beyanlarda bulundu.

RUDY GIULIANI ÜZERİNDEN DİPLOMASİ

William Taylor ve George Kent, Başkan Donald Trump’ın avukatı Rudy Giuliani’nin, Trump’ın emriyle Dışişleri Bakanlığının çizgisinin dışına çıkarak, iki ülke arasındaki normal ilişkileri başka kanaldan yürütmeye çalıştığına tanık olduklarını söylediler.

Diplomatlara göre Giuliani, Kiev yönetimine Başkan Trump’ın 2020’deki en güçlü rakibi olması beklenen Demokrat Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden’ın Ukrayna doğal gaz şirketi Burisma’daki çalışmasıyla ilgili olarak soruşturma başlatması için baskı yapıyordu. Soruşturulması beklenen konulardan biri de Rusya’nın değil de Ukrayna’nın 2016 Başkanlık seçimine Hillary Clinton aleyhine müdahale ettiği iddiasıydı.

Trump bu soruşturmaları Kiev’e yapılması planlanan 391 milyon dolarlık askeri yardımı askıya aldığı dönemde istedi. İddialara göre, Trump Ukrayna’ya yardımı imzalamak için Ukrayna’nın bu 2 konuda soruşturma açmasını istedi. Ancak Kongre üyelerinin baskısıyla, Biden’lara soruşturma açmasa da 11 Eylül’de Trump Ukrayna’ya ABD askeri yardımını onayladı.

Cumhuriyetçiler yardımın gönderilmiş olmasının yardımın Trump’ın soruşturma talebine bağlı olduğu iddiasını çürüttüğünü söylüyor.

KİLİT İSİM WILLIAM TAYLOR

İfade sürecinde ilk söz verilen isim olan William Taylor, Demokratların azil soruşturmasında kilit isimlerden biri durumunda. Trump yönetiminin soruşturma konusu olan girişimleri konusunda endişesini ilk kez dile getiren isim de ABD’nin Ukrayna Büyükelçisi William Taylor’dı.

William Taylor, detaylı bir açılış konuşması ile Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu’nda kameralar karşısına geçti.

William Taylor, Başkan Trump’ın, muhtemel rakibi Joe Biden hakkında soruşturma açılması için Ukrayna’dan direkt olarak istekte bulunduğunu iddia etti.

YENİ TELEFON GÖRÜŞMESİ İDDİASI

Soruşturmanın odak noktasında Başkan Trump’ın 25 Temmuz’da Ukrayna’nın yeni seçilen Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski’yle yaptığı ve Biden’lara soruşturma açılmasını istediği iddia edilen telefon konuşması vardı.

Ancak Taylor, ifadesinde başka bir telefon görüşmesini de gündeme taşıdı. Taylor, Ukrayna iddiası ile ilgili olarak, kendi çalışanlarından birinin tanık olduğu bir telefon konuşmasını aktardı.

Buna göre Taylor’ın çalışanı, 26 Temmuz’da yani Trump’ın Zelenski’yle yaptığı telefon görüşmesinden bir gün sonra Trump’ın ABD’nin AB Büyükelçisi Gordon Sonland’la yaptığı telefon görüşmesini duydu.

Taylor, bu görüşmede Başkan Trump’ın Sonland’a soruşturmaları sorduğunu ve Sonland’ın da “Ukraynalılar ilerlemeye hazır” yanıtını verdiğini kaydettti.

“BIDEN SORUŞTURMASIYLA DAHA ÇOK İLGİLENİYOR”

Taylor, kendi çalışanının Sondland’a ‘Trump’ın Ukrayna ile ilgili ne düşündüğünü’ sorduğunu ve “Trump, Biden ile ilgili soruşturmayla daha çok ilgileniyor” cevabı aldığını aktardı.

Taylor, bu konuşmanın Başkan’ın Ukrayna’dan çok Zelenski’den Biden’lara yönelik yapılmasını istediği soruşturmayla ilgilendiğini ortaya koyduğunu kaydetti.

Sonland, Başkan Trump’ın seçim kampanyasına milyonlaca dolar bağış yapmasıyla da biliniyor.

Bu ayın başlarında ABD Başkanı Trump, Sondland için “Adamı neredeyse tanımıyorum” demişti.

Taylor daha önce bir ABD Başkanı’nın yabancı bir hükümetten kendi çıkarına bir siyasi soruşturma talebinde bulunduğunu duymadığını kaydetti.

TRUMP: İLK KEZ DUYDUM

Azil soruşturmasında Temsilciler Meclisi’nde ifadeler alınırken Donald Trump da Beyaz Saray’da AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşüyordu.

Erdoğan ile basın toplantısı sırasında konu ile ilgili soruların hedefi olan Donald Trump, William Taylor’ın sözünü ettiği telefon görüşmesini hiçbir şekilde hatırlamadığını savundu. “Bununla ilgili bilgim yok, ilk kez duyuyorum” dedi.

TRUMP: CADI AVI, SAHTEKARLIK, OYUN

Erdoğan ile ortak basın toplantısında konuşan Donald Trump’a azil soruşturmasındaki ifadeleri dinleyip dinlemediği soruldu. Trump, “İzlemedim. Böyle şeyler izleyemeyecek kadar meşgulüm. Bu bir cadı avı. Bu bir oyun. Bunu izleyemeyecek kadar meşgulüm. Bu bir sahtekarlık. Buna izin verilmemesi gerek. Bu duruma gelinmesini engellemesi gereken insanlar bu duruma sebep oldular. İhbarı kimin yaptığını da öğrenmek istiyorum. Çünkü ihbarı yapan kişi telefon görüşmem de dahil çok sayıda yanlış bilgiyi veren kişi. Ukrayna Devlet Başkanı ile görüşmem kusursuz bir görüşmeydi, son derece yerinde bir konuşmaydı.

TEMSİLCİLER MECLİSİNDEKİ AZİL SORUŞTURMASI

Tanıkların dinlendiği oturumları Demokrat Parti’den Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu Başkanı Adam Schiff yönetti.

Soruşturma kapsamında, Trump’ın siyasi çıkarları için Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’den iyilik yapmasını ve kendisine yardım etmesini istediği iddiaları inceleniyor.

Azil soruşturmasının başlamasına neden olan süreç, bir muhbirin Trump’ın Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde kişisel çıkarları için yardım ve iyilik istediğini iddia etmesiyle başladı.

Trump’ın “gazeteci olduğuna emin misin” dediği Hilal Kaplan TT oldu

Dünya

Kavala bildirisi yayınlayan büyükelçiler: Türkiye’ye ağır yaptırımlar gelebilir

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararına rağmen cezaevinde tutulan iş insanı Osman Kavala’nın serbest bırakılması için ortak bildiri yayımlayan Avrupalı 10 büyükelçi, yaptırım uyarısında da bulundu. Büyükelçiler, Kavala’nın serbest bırakılmaması durumunda Türkiye’nin ağır yaptırımlarla karşılaşacağını söyledi.

BOLD – Dışişleri Bakanlığı’na çağrılan aralarında ABD, Almanya, Fransa, Danimarka gibi 10 ülkenin büyükelçisi Türkiye’de hukukun üstünlüğü ilkesinin ihlâl edildiğine ve Kavala’nın tutukluluğunun hukuk dışı olduğuna ilişkin görüşlerinden geri adım atmayacaklarını söylüyor.

BİZ GÖREVİMİZİ YAPMAYI SÜRDÜRECEĞİZ

DW Türkçe’ye konuşan büyükelçiler, “Biz görevimizi yapıyoruz, yapmayı da sürdüreceğiz. AİHM kararları bağlayıcıdır. Türkiye’ye yükümlülüklerini hatırlatıyoruz. AİHM kararı gereği Kavala serbest bırakılmalı. Türkiye, Kavala’yı neden serbest bırakmadığını açıklamak zorunda. Kavala serbest bırakılmazsa Türkiye’nin ağır yaptırımlarla karşılaşması kaçınılmaz” açıklamasını yaptı.

HUKUKİ KARŞILIĞI OLACAK

İnsan hakları alanında uzman olan hukukçu Kerem Altıparmak, büyükelçilerin Türkiye’ye Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin ‘ihlâl prosedürü’ başlatacağına ilişkin hatırlatmasının ve uyarılarının ‘çok önemli’ olduğunu belirtirken, “Büyükelçiler bıçağın kemiğe dayandığını açıkça Ankara’ya söylüyorlar. Bakanlar Komitesi bir ay sonra AİHM’e başvuru yapacak ve Türkiye için yeni bir ihlâl kararı daha çıkacak. Elbette bunun hukuki bir karşılığı da olacak” değerlendirmesi yapıyor.

TÜRKİYE CİDDİ YAPTIRIMLARLA KARŞILAŞACAK

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) AB Direktörü Nilgün Arısan Türkiye’nin vakit kaybetmeden büyükelçilerin uyarısını dikkate almasını ve Kavala için verilmiş AİHM kararını uygulamasını istiyor. Türkiye’ye ortak çağrı yapan büyükelçilerin Avrupa Konseyi ülkelerinin büyükelçileri olduğunu anlatan Arısan, “Kavala davası iddianamesinin ciddi bir temele dayanmadığı uzun zamandır gündemde. Bu büyükelçiler AİHM kararlarına uymadığı için Türkiye’nin dikkatini çekmekle görevlendirilmiş durumdalar. Eğer Türkiye kendisine yapılan uyarıları dikkate almazsa elbette ki ciddi yaptırımlarla karşılaşacak. Avrupa Konseyi, Türkiye için daha ciddi bir soruşturma prosedürü başlatabilir. Bugüne kadar başlatmamıştı” dedi.

BERAAT ETMESİNE RAĞMEN BIRAKILMADI

Hükümetin Gezi olaylarının planlayıcısı olduğunu öne sürdüğü Osman Kavala 2017’den beri tutuklu bulunuyor. 30. Ağır Ceza Mahkemesi, şiddet kullanarak hükümeti ortadan kaldırma dahil pek çok suçlamayla karşı karşıya kalan Kavala’nın Gezi Parkı olayları nedeniyle yargılandığı davada 2020’de beraat ve tahliye kararı verdi. Ancak Kavala aynı gün 15 Temmuz darbe girişimi davası kapsamında yeniden tutuklandı. AİHM’in Osman Kavala için 10 mART 2019’da aldığı derhal tahliye kararı Mayıs 2020’de kesinleşmişti. Ancak Türkiye AİHM kararını bugüne kadar uygulamadı. Kavala’nın davası 2021’de Gezi davası ve Çarşı grubu davalarıyla birleştirildi.

Dışişleri’nden 10 büyükelçiye Kavala tepkisi: Hadsiz açıklama

Okumaya devam et

Dünya

Frankfurt Kitap Fuarı açıldı: Sürgündeki gazeteciler tutsak meslektaşlarını anlatacak

Türkiye’de susturulmaya çalışılan gazeteciliğin sesi olmak için Uluslararası Gazeteciler Derneği (International Journalists Association) Frankfurt Kitap Fuarında stand açtı. 300 bin ziyaretçinin geldiği Fuarda Türkiye’deki gazetecilere yönelik hak ihlalleri anlatılacak.

BOLD – Uluslararası Gazeteciler Derneği, 110 Ülkeden 7 bin 140 katılımcı kuruluş ve 300 bini aşkın ziyaretçi ile alanında dünyanın en büyüğü, Frankfurt Kitap Fuarında stant açtı. Messe’deki 3 nolu bina 1. kattaki  F97 numaralı stantta Türkiye’de gazeteciliğin içinde bulunduğu durum sergilenecek.

KİTAPLARA KONU OLAN TÜRKİYE’DE YAŞANAN OLAYLAR

Fuarda Türkiye’deki gazetecilere yönelik hak ihlallerine dikkat çekilecek. Ana tema ise ‘Geçmişi anlatan bu kitaplardaki olaylar şu anda Türkiye’de yaşanıyor.’ olarak belirlendi.

SUÇLU KİTAPLAR ÖZEL RAPORU AÇIKLANACAK

Türkiye’de cezaevlerinde tutuklu bulunan gazetecilere destek için sessiz yürüyüş eylemi de yapılacak. Medya özgürlüğü ve faaliyetleri hakkında video gösterimi ziyaretçilere sunulacak. Tutuklu gazetecilerin anlatıldığı Almanca broşür dağıtımı yapılacak. Ayrıca ilk kez Solidarity With Others ile birlikte hazırlanan Suçlu Kitaplar özel raporu açıklanacak.

Fuarı ziyaret etmek isteyenler 23-24 Ekim tarihindeki halk günlerini de tercih edebilirler.

Sürgündeki gazeteciler, Frankfurt Kitap Fuarı’nda tutuklu meslektaşlarının sesi olacak

Okumaya devam et

Dünya

Erdoğan’ın, lüks Mercedes sevdası: Afrika’ya da götürdü

Resmi ziyaretler için gittiği dünyanın en yoksul kıtası Afrika’ya 40 milyon liralık Mercedes S600 Guard model araçlarını da götüren AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başında olduğu Saray, gelecek yıl 25 yeni lüks araç daha alacak. 

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Afrika ülkeleri Angola, Togo ve Nijerya ziyaretleri bugün sona eriyor. 4 gün süren Afrika turuna kalabalık bir heyetle giden Erdoğan, daha önceki yurtdışı ziyaretlerinde olduğu gibi Afrika’ya da makam araçlarını götürdü.

YOKSUL BAŞKENTLERDE 40 MİLYON LİRALIK MAKAM ARACIYLA GEZDİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel uçak “TUR” ile TSİ 22.30’da Togo’nun başkenti Lome’den Nijerya’ya hareket etti. Erdoğan, Gnassingbe Togo Cumhurbaşkanı Faure Essozimna Gnassingbe tarafından Eyadema Uluslararası Havalimanı’ndan uğurlandı. Erdoğan’ı uğurlama töreninde Türkiye’den götürülen Edrdoğan’ın 40 milyon liralık makam aracı Mercedes S600 Guard da karede yer aldı.

MAKAM ARACINI ABD’YE DE GÖTÜRMÜŞTÜ

Geçen ay Birleşmiş Milletler genel kurulu için gittiği ABD’ye makam araçlarını götüren Erdoğan’ın zırhlı Mercedes’inin New York’a taşınmasının bedeli 270 bin dolara mal olmuştu. Arabalar Afrika’ya da Türk Hava Kuvvetleri’ne ait askeri kargo uçağı ile Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Angola’ya taşındı. Erdoğan’ın gittiği diğer ülkelerde makam araçları kendisinden önce hazır edildi.

ZIRHLI MERCEDES’İN HER BİRİ 40 MİLYON TL

Erdoğan makam arabasını olarak kullandığı “S600 Guard” model Mercedes’in millete maliyeti ise 40 milyon TL’ye yaklaşıyor. İkiz turbo motora sahip bu araçlarda patlasa bile yoluna devam eden lastikler bulunuyor. Gaz saldırılarına karşı temiz hava sistemi bulunan araçlarda hiçbir mermi ile kolay parçalanmayan çift cam yer alıyor.

25 YENİ ARAÇ DAHA ALINACAK

Lüks uçak ve araba filosuyla tepki çeken AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2022 yılında da araç alımını sürdürecek. Devlet bütçesinden Cumhurbaşkanlığı’na gelecek yıl için 3.8 milyar TL ödenek ayrılacak. Gelecek yıl Cumhurbaşkanlığı’na 25 binek otomobil, iki minibüs ile iki panel daha alınacak. Taşıtların özellikleri, fiyatı bu kurumun üst yöneticileri tarafından belirlenecek.

AB’den Dışişlerini kızdıran Türkiye raporu: Yargı bağımsız değil, demokratik gerileme sürüyor

Okumaya devam et

Popular

Shares