Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Yabancı terörist savaşçıların iadesi: 1 İngiliz, 7 Alman ülkelerine gönderildi

İçişleri Bakanlığı yabancı savaşçıların ülkelerine iadelerin sürdüğünü açıkladı.

BOLD – Bakanlık bugün de “yabancı terörist savaşçı” olarak nitelendirdiği 1 İngiltere, 7 Almanya vatandaşınn iade işlemlerinin gerçekleştirildiğini duyurdu. İade edilecek kişilerin IŞİD şüphelisi olduğu belirtildi.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Bu kapsamda bugün de Birleşik Krallık uyruklu bir yabancı terörist savaşçının Londra’ya, Almanya uyruklu yedi yabancı terörist savaşçının ise Berlin’e sınır dışı edilmesi işlemleri gerçekleştirildi” denildi.

Almanya’ya sınır dışı edilenlerin, yedi kişilik B. ailesi olduğu belirtildi. Aşağı Saksonya eyaletinin Hildesheim kentinde yaşayan ve aile üyelerine yönelik tutuklama kararı bulunmadığı belirtildi. Irak kökenli Alman vatandaşı aile üyelerinden sadece baba hakkında işlemiş olduğu bazı suçlar nedeniyle takibat bulunduğu ifade edildi.

Pazartesi günü de ABD, Danimarka ve Almanya’nın birer vatandaşı sınır dışı edilmişti.

Türkiye’nin Cuma günü de iki IŞİD zanlısının eşlerini Almanya’ya sınır dışı etmesi bekleniyor.

ARA BÖLGEDEKİ KİŞİ ABD’YE GÖNDERİLECEK

İçişleri Bakanlığı, Türkiye ile Yunanistan sınırındaki ara bölgede Pazartesi’den beri dört gündür bekleyen IŞİD zanlısının Washington’dan taahhüt alınması sonrası ABD’ye gönderileceğini açıkladı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, hakkında sınırı dışı kararı alınan “Yabancı terörist savaşçının” kendi isteği üzerine “11 Kasım 2019 tarihinde isteği üzerine üçüncü ülke olarak Yunanistan’a sınır dışı” edildiği hatırlatıldı.

“Ancak Yunanistan’ın kabul etmemesi üzerine ara bölgede kalan ABD uyruklu yabancı terörist savaşçının” ABD tarafından kabul edileceği ifade edildi. Açıklamada, söz konusu zanlının “ABD tarafından ülkeye kabul edileceği ve seyahat belgesi düzenleneceğinin taahhüt edilmesi üzerine ABD’ye gönderilmek üzere gerekli işlemler başlatılmıştır” denildi.

Ara bölgede bekleyen ABD vatandaşı IŞİD şüphelisinin 39 yaşındaki Ürdün kökenli Muhammad Darwis Bassam olduğu belirtildi.

Le Mesurier’in otopsisindeki ilk bulgu: Düşmeye bağlı travma

Dünya

Yargıç Richard Berman, Halkbank’ın talebini reddetti

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde devam eden Halkbank davasında, kurumun ABD’de danışmanlığını yapan hukuk firmasının talep ettiği özel statüde yargılanma talebi reddedildi.

BOLD-New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde ön duruşma süreci devam eden Halkbank davasında, hâkim Richard Berman, bankanın hukuk danışmanı King & Spalding firmasından Halkbank’ın sınırlı ve özel katılım mahkeme talebinin ayrıntılarının yer aldığı bir başvuru dilekçesini 19 Kasım tarihine kadar kendisine sunmasını istemişti.

King & Spalding firması adına avukat Andrew C. Hruska, 21 Kasım’da mahkemeye sunduğu 20 sayfalık başvuru dilekçesinde bir kez daha bankanın sınırlı ve özel yargılanma talebini iletmişti.

HALKBANK’A YÖNELTİLEN SUÇLAMALAR NEDİR?

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı, 15 Ekim’de Halkbank hakkında ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları paravan şirketler aracılığıyla delmek, banka dolandırmak için komplo kurmak, Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı ihlal etmek için komplo kurmak, kara para aklamak, kara para aklamak amacıyla komplo kurmak gibi altı ayrı suçlamanın yer aldığı iddianame hazırlamıştı. İddianamede Halkbank’ın yaklaşık 20 milyar dolarlık usulsüz para transferi ve finansal işlem gerçekleştirdiği öne sürülmüştü.

Oy oranları düşen AKP’de 3’üncü ortak arayışı!

Okumaya devam et

Dünya

Nijerya’da süper tankerin 1’i Türk 19 mürettebatı kaçırıldı

Nijerya’da korsanların saldırısına uğrayan Hong Kong bandralı bir petrol tankerinde görevli mürettebattan 19’u kaçırıldı. Kaçırılanlardan birinin Türk olduğu bildirildi.

BOLD Kaçırılan mürettebattan 18’inin Hindistanlı birinin de Türk vatandaşı olduğu kaydedildi. Gemiyi işleten şirketin açıklamasında, saldırının 3 Aralık günü Bonny Adasına 77 deniz mili mesafede gerçekleşti. Şirket yetkilileri, ne geminin ne de yüklü olan kargonun zarar görmediği ve gemide 7 kişinin daha bulunduğunu kaydetti.

Yaklaşık 2 milyon varil petrol taşıma kapasitesine sahip süper tanker Nave Constellation’ın Yunan nakliye şirketi Navios Tanker Management tarafından işletildiği ifade edildi.

Saldırı sonrası konuşan şirket yetkilileri, mürettebatın ailelerinin bilgilendirildiğini belirterek, “19 kişinin güvenli şekilde geri dönmesini sağlamak için gereken her şeyi yapıyoruz” ifadesini kullandı.

Batı Afrika bölgesindeki denizlerdeki korsan saldırıları son aylarda artmış durumda.

Moritanya’da göçmen teknesi faciası: 60’a yakın ölü

Okumaya devam et

Dünya

ABD, İran’a ait olduğundan şüphelenilen bir gemideki silahlara el koydu

ABD donanmasına ait bir savaş gemisi, Umman Denizi’nde seyir halindeki bir yük gemisinde İran’a ait olduğu öne sürülen çok sayıda silah ve füze parçası ele geçirdi.

BOLD – ABD Savunma Bakanlığı, uluslararası sularda seyreden geminin birden fazla ülkenin bayrağını taşıyan gemiler için de kullanılan “vatansız gemi” statüsünde olduğunu açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada gemide ele geçirilen güdümlü füze parçalarına Yemen’deki iç savaşta kullanılması ihtimaline karşın el konulduğu bildirildi.

İran, Yemen’deki Şii Husi isyancıları destekliyor ve silah yardımı yapıyor.

Yemen’de 2015 yılında patlak veren iç savaşta Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon ile İran destekli Şii Husi isyancılar arasındaki çatışmalarda çoğu sivil on binlerce insan hayatını kaybetti.

Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti, Rusya’yı ülkeye paralı savaşçı göndermekle suçladı

Okumaya devam et

Popular