Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Ak Saray kara deliğe dönüştü

Cumhurbaşkanlığının kullandığı örtülü ödenekten geçen yılın tamamında 1.2 milyar lira kullanılırken bu yıl sadece 10 ayda harcanan para 1.8 milyar lira oldu.

BOLD – Merkez Bankasından gelen 46 milyar liralık yedek akçeye rağmen bütçe açığı 10 ayda 100.7 milyar liraya ulaştı.

Hazine ve Maliye Bakanlığının açıkladığı bütçe verilerinin detayları şöyle:

 • Ekim 2018’de 5.4 milyar lira olan açık bu yılın aynı ayında 14.9 milyar lira oldu. Ekimde gelirler yüzde 5.2 artarak 65.4 milyar lira, giderler yüzde 18.9 artarak 80.3 milyar liraya çıktı.
 • Geçen yılın 10 ayında 62.1 milyar lira olan açık, bu yıl 100.7 milyar liraya yükseldi. Üstelik Merkez Bankasından aktarılan yedek akçeyle birlikte bu büyüklükte bir açığa ulaşıldı. Böylece 2019 için hükumetin 80.6 milyar lira olan ilk açık hedefi 10 ayda aşılırken, yeni YEP’te revize edilen 125 milyar liralık rakama da yaklaşıldı. Yılın kalan kısmında bu revize rakamın da aşılması bekleniyor.
FAİZ DIŞI DENGEDEKİ DENGESİZLİK
 • Ayrıca geçen yılın 10 ayında faiz dışı denge 2.5 milyar lira fazla şeklinde oluşurken, bu yıl 12.4 milyar liralık açığa dönüştü.
 • Ocak-ekim döneminde bütçe gelirleri yüzde 18.1 artarak 719.2 milyar lira, giderler yüzde 22.2 artarak 819.9 milyar lira oldu. Vergi gelirleri yüzde 6.3 artarak 539.9 milyar lirada kaldı. Faiz giderleri ise 10 ayda 88.3 milyar liraya ulaştı.
 • Görev zararları için bütçe başlangıç ödeneği 78.8 milyar liraydı. 10 aylık harcama 78.7 milyar lira oldu.
 • Güvenlik ve savunmaya yönelik mal ve hizmet alımlarında ekimde 1.5 milyar TL ile rekor kırıldı. 10 aylık rakam da 7.1 milyar lira oldu.
 • Cumhurbaşkanlığının kullanımında bulunan örtülü ödenekten ekim ayında 263.6 milyon lira harcama yapıldı. Geçen yılın tümünde 1.2 milyar lira olan harcama 10 ayda 1.8 milyar liraya çıktı.
TÜKETİM MALLARINA HARCANAN PARA
 • Mal ve hizmet alım giderleri ekimde 7.9 milyar lira, 10 ayda 51.6 milyar liraya yükseldi. Tüketime yönelik mal ve malzeme alımları aylık 4.8 milyar lira, 10 aylık 23.3 milyar lira oldu.
 • Devlet hizmet alımları için 10 ayda 21 milyar lira, kiralar için de 1.2 milyar lira ödedi. Binalara 400 milyon lira, taşıtlara 344 milyon lira kira ödendi. Temsil ve tanıtıma 107.5 milyon lira gitti.
 • SGK’ya cari transferler kapsamında 10 ayda 72.8 milyar lira aktarıldı. 99.3 milyar lira da Hazine yardımı yapıldı. Bütçeden yapılan toplam Hazine yardımları ise 146.8 milyar lira oldu.
 • Hanehalkına yapılan transferler 10 ayda 43.9 milyar liraya ulaştı. Sermaye transferleri ise 28.2 milyar liralık başlangıç ödeneğini aşarak 38 milyar liraya ulaştı.
 • Kar amacı gütmeyen kuruluşlara yapılan transferler 10 ayda 5.3 milyar liraya çıktı. Başlangıç ödeneği 3.3 milyar liraydı.

“Biz bunları daha önce hiç yaşamamıştık: İnsanlar sadece kendilerini değil ailelerini gözden çıkarıyor…”

Ekonomi

Hileli gıda üretenlere yasal koruma geliyor

AKP Hükumeti, hileli ürünleri açıklayanlara ceza vermek için hazırlıklara başladı. Düzenleme ile gıdaya ilişkin olumsuz yazı yazmak ve yayınlamak yasaklanıyor.

BOLD – İktidar tarafından Meclise getirilen kanun teklifiyle gıdaya ilişkin olumsuz yazı yazmak ve yayınlamak yasaklanıyor. Teklifi eleştiren CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Biz bekliyorduk ki hileli ürünler satanlar cezalandırılsın ama baktık ki hileli ürünleri açıklayanlar ceza alacak” dedi.

TOPLUMU BİLİNÇLENDİRENLER CEZALANDIRILACAK

Düzenlemenin amacının insanların sağlığıyla oynayanlara caydırıcı cezalar verilecek olması gerektiğini belirten Gürer, “Ancak düzenleme, toplumu bilinçlendiren insanları cezalandırmayı içeriyor. Bu kabul edilemez” dedi. Gürer, gıda ile ilgili yanıltıcı yayın yapanlara ceza verecek olan yeni düzenlemenin farklı sorunlar doğurabileceği uyarısında bulundu.

HİLELİ ÜRÜNÜ AÇIKLAYANLAR CEZA ALACAK

1 kilogram kaşar peynirinin 40 liraya mal olduğunu ancak piyasada 25 liraya satıldığını söyleyen Gürer, “Bu kaşar peynirinin içinde farklı bir şeyler olmadığını açıklamak mümkün mü? 40 liraya mal olan kaşar peynirini 25 liraya satan üretici değil bunu açıklayan ve yazan kişi ceza alacak. Nişasta bazlı şekeri ve GDO’yu eleştiremeyeceğiz, hileli çayda boya var diyemeyeceğiz. Hileli ürünleri açıklayanlar ceza alacak” dedi.

DÜZENLEMEDEN DERHAL VAZGEÇİLMELİ

Gürer, bir bilim insanı, araştırmacı ya da gazetecinin GDO’lu ürünlerin insan sağlığına zararlı olduğunu açıklamasının suç haline getirecek düzenlemeden derhal vazgeçilmesini istedi. Gıda denetimlerinin sadece Tarım Bakanlığı’na bağlı birimler tarafından yapıldığını ve bunun yetersiz kaldığını anlatan Gürer, Gıda Bakanlığının kurulmasını istedi.

AKP üç ayda 2.6 puan kaybederken CHP oyunu 6 puan artırdı

Okumaya devam et

Ekonomi

Otomatik zamla birlikte 14,5 TL’lik sigaranın 12,5 TL’si vergi oldu

Sigaraya gelen zamla en ucuz paketin fiyatı 14.5 liraya çıktı. 1 paket sigaradan alınan ÖTV 10,25 liraya, KDV de 2,21 liraya yükseldi. Bir paket sigaradan alınan vergi toplamı 12.46 lira oldu.

BOLD – Gelir İdaresi Başkanlığı sigara ve alkolün ÖTV’sinde 6 ayda bir yapılan otomatik artışı gerçekleştirdi. Yapılan düzenleme ile sigaranın vergisi 1,1 lira arttı. 1 paket sigara fiyatı en az 13.6 liradan 14.5 liraya çıktı. Sigarada 14.5 liranın 12,46 lirası vergi olacak. Vergi oranı yüzde 84’ten yüzde 86’ya çıkacak. Habertürk’ten Rahim Ak’ın haberine göre Gelir İdaresi Başkanlığı, 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun (12/3) maddesi uyarınca sigara ve alkolde 6 ayda bir yapılan vergi artışlarını gerçekleştirdi.

Vergi artışı kanunda öngörülen 6 aylık Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) oranı olan yüzde 6,89 oldu. Ancak hem sigarada çarpan yüksek olduğu için hem de alkol ve sigarada ÖTV üzerinden KDV de alındığı için fiyata yansıması çok daha fazla oluyor. Yapılan vergi zamları ile sigarada mart ayındaki ara düzenlemeyle 13.6 liraya yükselen en ucuz sigara fiyatı bariyeri 14.5 liraya çıkmış oldu.

Sigarada bir adet sigara başına alınan asgari maktu vergi 0.4569 liradan 0.4883 liraya yükseltildi. Böylece 1 paket sigarada asgari maktu vergi 9.13 liradan 9.76 liraya ulaştı. Paket başına alınan maktu vergi de 0,4539 liradan 0.4851 liraya artırıldı. 1 paket sigarada ÖTV 10,2511 liraya çıktı. Sigarada ayrıca satış fiyatı üzerinden yüzde 15,25 KDV alındığı için 14.5 liraya satılan sigaranın 2,21 lirası da KDV olacak. Bir paket sigara da toplam vergi 12.46 liraya çıkacak. Bu vergi ile Türkiye’de sigaradan alınan vergi yükü yüzde 85’den yüzde 86’ya çıkacak.

İşçiler facia için uyarmıştı: Patron biliyordu ‘dikkat edin’ diyordu

Okumaya devam et

Ekonomi

“Yoksulluk sınırının 10 bin lirayı geçtiği bir yerde yüzde 5’lik zam bir şey ifade etmez”

Gerçek enflasyonla TÜİK’in verilerinin birbirini tutmadığını belirten memur ve memur-işçi emeklileri, yüzde 5.75’lik zamma tepki gösterdi. Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık, verilecek zammın piyasa fiyatları ile bağdaşmadığına dikkat çekti.

BOLD – TÜİK’in enflasyon oranlarını açıklaması ile birlikte işçi, memur ve emeklinin yılın ikinci yarısında alacakları zam oranları da belli oldu. Enflasyon farkı ile birlikte yüzde 5.75 olarak belirlenen oranlar ise çalışanı da emekliyi de mutlu etmedi.

ENFLASYON ZAM ORANINI AŞTI

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre hakem kurulu kararıyla bu yıl için memur ve memur emeklilerine yüzde 4+4 zam yapılmıştı. 6 aylık enflasyon dün yüzde 5.75 olarak açıklandı. Böylece ilk altı ayda enflasyon zam oranını aştı. Bu nedenle memur ve memur emeklileri ilk altı ay için yüzde 1.75 oranında enflasyon farkı alacak.

EMEKLİLER YÜZDE 1.75 ENFLASYON FARKI ALACAK

Bu yılın ikinci yarısı için de belirlenen yüzde 4’e enflasyon farkının da eklenmesiyle birlikte memur ve memur emeklilerinin bu yılın ikinci yarısında alacakları zam oranı da yüzde 5.75 oldu. İşçi emeklilerinin maaşları da 6 aylık enflasyon oranına göre belirlendiği için işçi emeklilerinin maaşlarında da artış yüzde 5.75 olacak.

ZAM PİYASA FİYATLARIYLA BAĞDAŞMIYOR

Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık, memur ve memur emeklisine verilecek zammın piyasa fiyatları ile bağdaşmadığına dikkat çekti. Balık, “Öncelikle memurlara yüzde 50 zam yapılmalı. Sonrasında enflasyon farkı konuşulmalı. Yoksulluk sınırının 10 bin lirayı geçtiği bir yerde hükumetin yapacağı yüzde 4’lük, 5’lik zam bir şey ifade etmez” dedi.

Karadeniz’in başkanları Kemal Kılıçdaroğlu’nun arkasında

Okumaya devam et

Popular