Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Şehir hastanelerinde rekor kamu zararı geri adım attırdı

27 tane 600 yataklı hastane parasına sadece 1 şehir hastanesi inşa edilebilmesi ve ödemelerin dolar üzerinden yapılması hükumeti pes ettirdi. Şehir hastaneleri projesinde sistem değişiyor.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ‘başarı hikâyesi’ olarak nitelendirdiği ve ciddi bir kamu zararına yol açan şehir hastanelerinin artık devlet tarafından yapılacağını vurguladı. Bakan koca, 20 şehir hastanesi için toplam 40 milyar doların üzerinde kira ve hizmet bedeli ödemesi yapılacağını bildirdi.

ARTIK DEVLET TARAFINDAN YAPILACAK

Birgün’den Burcu Cansu’nun haberine göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘hayalim’ dediği şehir hastanelerinin artık Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) yerine ‘genel bütçe kaynaklarıyla’ yapılacağını açıkladı. Bütçede 25 yıl kara delik oluşturacak şehir hastaneleri için toplamda 40 milyar doların üzerinde kira ve hizmet bedeli ödenecek.

YAPILAN HARCAMALAR “TİCARİ SIR” DİYE AÇIKLANMIYOR

2017 yılında Adana, Mersin, Isparta, Yozgat, 2018 yılında Kayseri, Manisa, Elazığ, Eskişehir ve 2019 yılında Ankara ve Bursa’da olmak üzere 10 şehir hastanesi açıldı. 10 şehir hastanesi de açılmak için gün sayıyor. Şehir hastanelerine bugüne kadar yapılan harcamalar “ticari sır” denilerek açıklanmadığı için tam olarak bilinmiyor.

27 HASTANE PARASINA 1 HASTANE YAPILDI

Bakan Koca’nın itiraf niteliğindeki açıklamaları ile ilgili konuşan Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala, “Genel bütçeden hastane yapacak para olmadığı için bu yöntemi tercih ettiklerini açıklayanlar, bugün maliyetin çok yüksek olduğunu söylemek zorunda kaldı” dedi. Bursa’da 600 yataklı bir devlet hastanesinin ihale bedelinin 225 milyon TL olduğunu belirten Pala, bugüne kadar şirketlere verilen 6 milyar TL ile toplam 16 bin yatağı olan 27 tane 600 yataklı devlet hastanesi yapılabileceğini söyledi.

ÖDEMELER DOLAR ÜZERİNDEN

Şehir hastaneleri için ödemelerin dolar üzerinden yapıldığını vurgulayan Pala, “Açılan 10 hastaneye toplam olarak ne kadar ödemek zorunda kalacağımız belirsiz. Çünkü kira ve hizmet bedelleri döviz kuruna ve enflasyona göre güncellenmekte. Ancak kaba bir hesapla yalnızca bu 10 hastane için 20 milyar doların üzerinde bir ödeme yapmak zorunda kalacağımız söylenebilir. Üç yıllık kira bedeliyle bir hastaneye sahip olmak varken 25 yıl boyunca neden kira ödemek zorunda kalınacağını topluma açıklayamadılar. Altı yıl önce yapılmış şehir merkezindeki hastaneleri neden kapattıklarını açıklayamadılar” dedi.

Kamu bankalarının karı yüzde 50 düştü

Dünya

Yunanistan, Türkiye’nin Libya ile imzaladığı deniz anlaşmasını BM’ye şikayet etti

Yunanistan, Libya ve Türkiye’nin deniz sınırları üzerine vardığı anlaşmanın uluslararası hukuku ihlal ettiğiyle gerekçesiyle Birleşmiş Milletler’e (BM) şikayette bulundu.

BOLD –  Yunanistan, Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükümeti ve Türkiye’nin deniz sınırları üzerine vardığı 27 Kasım tarihli anlaşmanın uluslararası hukuku ihlal ettiğiyle gerekçesiyle Birleşmiş Milletler’e (BM) başvuruda bulundu.

Hükümet sözcüsü Stelios Petsas gazetecilere yaptığı açıklamada Yunanistan’ın anlaşmanın BM Güvenlik Konseyi’ne getirilmesini istediğini söyledi.

Petsas, Yunanistan’ın BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Güvenlik Konseyi’ne ayrı ayrı mektup göndererek anlaşmanın “kötü niyetle” yapıldığını ve Libya Parlamentosu tarafından onaylanmadığı için de hükümsüz olduğunu kaydetti.

Petras anlaşma “BM Deniz Hukuku’nu ihlal ediyor. Türkiye ve Libya’nın deniz alanları buluşmuyor, ayrıca iki ülke arasında deniz sınırı da bulunmuyor” dedi.

Konunun cuma günü yapılacak Avrupa Birliği (AB) Zirvesi’nde de Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis tarafından gündeme getirileceği ve üye ülkelerin desteğinin aranacağı bildirildi.

Yunanistan bu anlaşmanın üzerine Libya büyükelçisini ülkesine geri göndermişti. Yunanistan anlaşmanın Girit’in varlığını gözardı ettiğini ve Yunanistan’ın kıta sahanlığını ihlal ettiğini belirtiyor.

TÜRKİYE – LİBYA ANLAŞMASI

Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti ile Türkiye arasında 27 Kasım tarihinde deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin bir mutabakat muhtırası imzalamıştı.

Anlaşmalar AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez el Sarraj’la Dolmabahçe Ofisi’nde yaptığı görüşmede imzalandığı açıklanmıştı.

AB Dışişleri Bakanları Türkiye-Libya deniz anlaşmasını görüştü

 

Okumaya devam et

Gündem

Erdoğan “Abileri” devreye soktu!

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AKP’den kopup yeni parti kuracak isimleri vazgeçirmek için her türlü yöntemi deniyor.

Bu isimleri önce açık açık tehdit eden, ardından dolandırıcılıkla suçlayan Erdoğan şimdi de Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ı vazgeçirmek için ‘Ağabey’lerini devreye soktu.

Okumaya devam et

Gündem

Sahte avukata 100 bin lira kaptıran kadın: ‘Adliyede sürekli cübbeyle çantayla dolaşıyordu güvenimi kazandı’

Kartal’daki Anadolu Adliyesine avukat cübbesiyle girip çıkan sahte avukat kadın, “İstinafta tanıdıklarım var kardeşini çıkarırım” dediği kadını 100 bin lira dolandırdı.

BOLD – İstanbul Kartal’daki Anadolu Adalet Sarayına güvenlik görevlileriyle kurduğu arkadaşlık sayesinde kimlik göstermeden avukat cübbesiyle giren D.G.B. iddiaya göre, kardeşi cezaevinde bulunan E.A. ile hukuksal destek konusunda anlaştı.D.G.B, ‘Bu dava benim için çerez’ diyerek güvenini kazandığı E.A’dan toplamda 100 bin lira istedi. Gerçeğin ortaya çıkmasıyla tutuklanan D.G.B. hakkında 10’yıla kadar hapis cezası istendi. İlginç olayın iddianamede yer alan detayları ise şöyle:

MÜŞTEKİ İLE ADLİYEDE GÖRÜŞÜYORDU

Müşteki E.A. ile şüpheli D.G.B’nin ile adliyede görüştüklerinin anlatıldığı iddianamede, şüphelinin gerekirse davaya parasız bile bakabileceğini söylediği, bu süreçte müştekiyi telefonla sık sık arayarak adliyeye çağırdığı, adliyede görüştükleri ve şüphelinin adli mercilere hitaben avukat sıfatıyla dilekçeler yazdığı anlatıldı.

Şüphelinin müştekiye kardeşini cezaevinden çıkaracağını, istinafta tanıdıkları olduğunu, araya adam sokabileceğini, kardeşini beraat ettirebileceğini, diğer baktığı davalara göre bu davanın çerez olduğunu ve 60 kişiyi bu davadan beraat ettirdiğini söylediği, böylelikle müştekinin güvenini kazandığı vurgulandı.

YALAN NASIL ORTAYA ÇIKTI

Kendisini avukat olarak tanıtan ve E.A’dan sürekli para isteyen zanlı söz verdiği gibi müştekinin kardeşini cezaevinden çıkaramadı. Bunun üzerine avukat Veysel Kesat ile anlaşan E.A. yaptırdığı araştırma sonucunda dolandırıldığını anladı. E.A’nın tuttuğu yeni avukatın yaptığı araştırma sonucunda D.G.B’nin avukat olmadığını öğrenen müşteki parasını geri istedi. Şüphelinin 20 bin lira parasını iade ettiği ancak geri kalanını vermediği öğrenildi. E.A’nın şikayeti üzerine sahte avukat D.G.B. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

10 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

Zanlı hakkında düzenlenen iddianamede savcılık, şüphelinin kamu görevi olan avukatlık mesleğini yetkisiz üstlenerek, avukatmış gibi davranıp müştekiyi hileli hareketlerle kandırdığını, toplamda 100 bin lira haksız çıkar sağladığını belirtti.Tutuklu şüpheli D.G.B.’nin “kişinin kendisini kamu görevlisi olarak tanıtması suretiyle dolandırıcılık” suçundan 3 yıldan 10 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. İddianame, gönderildiği Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Şüphelinin yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

NASIL KANDIĞINI ANLATTI

Dolandırılan E.A. isimli kadın, “Erkek kardeşimin dava dosyası vardı, onun için sürekli adliyeye gidip geliyordum. Dava sonucunda kardeşim ceza aldı. Güvenliklere, ‘iyi bir avukat tanıdığınız var mı?’ diye sordum. Onlar da bana şüpheli şahsı önerdi. Şüpheli şahıs bana kendisini avukat olarak tanıttı. İstinafta tanıdıklarının olduğunu, kardeşimi içeriden çıkarabileceğini söyledi. Ben de buna istinaden ona güvendim. Sürekli cübbeyle dolaşıyordu, çantasında dosyaları vardı. Dosyaları bana gösteriyordu, ‘bak, bunları içeriden çıkarıyorum’ diyordu. Bu şekilde güvenimi kazandı” dedi.

Sahte avukat tarafından, kardeşinin cezaevinden çıkarılması konusunda, sürekli oyalandığını söyleyen E.A. “Adaletin yerini bulacağına inanıyorum” dedi. Vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyaran E.A, “Her cübbeli gördüklerini avukat zannetmesinler, dosyalara güvenmesinler. ‘Orada, burada tanıdığım var’ diyenlere inanmasınlar” tavsiyesinde bulundu.

İNTERNETTEN ARAŞTIRSINLAR

Mağdur kadının avukatı Veysel Kesat ise, “Avukat olarak burada bizim vatandaşlarımıza uyarımız, dış görünüşüne, cübbe giymesine, elindeki dava dosyasına bakarak bir kişiyi avukat olarak nitelendirmemeleri, baro levhalarından, internet üzerinden bir kişinin avukat olup olmadığını teyit etmeleri. Yargılama sonucunda da adalet yerini bulacaktır” dedi.

ADLİYE ÖNÜNDE CÜBBELİ FOTOĞRAF

Adliye önünde avukat cübbeli fotoğrafları bulunan D.G.B gibi dolandırıcılar konusunda vatandaşları uyaran mağdur avukatı Veysel Kesat da, vatandaşların en azından internetten anlaştıkları avukatları araştırmaları konusunda uyardı.

Kadın cinayetlerinden ders alınmıyor: Kocasından ölüm tehdidi alan kadının ‘gizlenme’ talebi reddedildi

Okumaya devam et

Popular