Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Kılıçdaroğlu: Türkiye’de kimsenin can ve mal güvenliği yok

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iş insanlarına seslendiği konuşmasında Türkiye’de kimsenin can ve mal güvenliğinin olmadığını söyledi. “Siyasi iktidar “Ben bunu yargılamak istiyorum” derse, sizin avukatınız bile sizin neden tutuklandığınızı bilemez” dedi.

BOLD – Kılıçdaroğlu, ekonomik sıkıntılardan dolayı toplu intiharların başladığına dikkat çekerek, “Bakın çöp konteynerlerinin yanına, çöpten yiyecek toplayan kadınları görürsünüz. 21. yüzyılın Türkiye’sinden bahsediyoruz. Güçlü bir sosyal devlete ihtiyacımız var” dedi.

İstanbul’da İş Dünyası Konfederasyonunun düzenlediği toplantıda konuşan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin yaşadığı en temel sorunun liyakat sisteminin çökmesi olduğunu belirtti. Kılıçdaroğlu, “Devlette liyakati yok ettiğiniz zaman adalet diye bir kavram kalmaz. Hayatında tek bir makale yazmamış kişiyi büyükelçi tayin ettiniz. Bunu yaparsanız dünyadaki saygınlığınız ne olur? Ben bunu söylediğimde “Kılıçdaroğlu muhalefet yapıyor” diyorlar. Ben bunu söylemeyecek miyim arkadaşlar? Liyakati yok ederseniz her şeyi darmadağın edersiniz” dedi.

YABANCI SERMAYE NEDEN TÜRKİYE’YE GELSİN?

Hukuk devletinin önemine değinen Kılıçdaroğlu, Türkiye’ye yabancı sermayenin artık gelmediğini kaydetti. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Hukuk can ve mal güvenliğinin garanti altına alındığı kurallar bütünüdür. Benim can ve mal güvenliğim yoksa yabancı sermaye neden gelsin? Hiçbirinizin Türkiye’de can ve mal güvenliği yoktur. Siyasi iktidar “Ben bunu yargılamak istiyorum” derse, sizin avukatınız bile sizin neden tutuklandığınızı bilemez. Yabancı sermaye neden Türkiye’ye gelsin? Neden ben ve sizler siyasi iktidar tarafından tehdit ediliyorsunuz? Devleti yöneten böyle bir şey olabilir mi?”

KAYYIM TEPKİSİ

HDP’li belediyelere kayyım atanmasıyla ilgili konuşan Kılıçdaroğlu, “Seçimler yapıldı. Savcılığa gittiler, YSK’da 8 hakim imza bastı ‘aday olabilir’ diye. Seçildi, 1 gün sonra vali, bakanlığa yazı yazdı ‘görevden alın’ diye. Hani demokrasi vardı? Doğru değil. Milletin iradesini gasp edemezsiniz. Aynı şekilde büyükşehir belediye başkanları görevden alındı. (Gökçek-Topbaş) Onu da eleştirdik. Neden istifaya zorluyorsun?” ifadelerini kullandı.

MERKEZ’İN İTİBARI KALMAZ

Merkez Bankasının dünyanın her tarafında bağımsız olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “MB’ye ekonomik talimat verirsin. Kullanacağı araçlara siyasi organ müdahale etmez. Ama hedef verir. Tutmazsa görevden alırsınız. Merkez Bankası’nın verdiği kararlara siyasi iktidar müdahale etmez. Siz müdahale ederseniz dünyada bir itibarınız olmaz. Bunlardan vazgeçilmeli” dedi.

PAMUK İTHAL EDİYORUZ

Türkiye’nin faiz ödemek için borç alır noktaya geldiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “Her bir saatte Türkiye Cumhuriyeti’nin ödediği faiz 2 milyon dolardır. Saat başına 2 milyon dolar faiz ödeyen bir ülkenin ekonomik krizden kurtulabilir mi? Bizim komşularımızla kavga edecek halimiz mi var? Kim için çalışıyoruz? Üretimi öncelememiz gerekiyor. Türkiye üretimi kesti. Nohut, saman ithal ediyoruz. Alman, Kanada, ABD çiftçisi için çalışıyoruz. Pamuk ithal ediyoruz Yunanistan’dan. Pamuk ekecek tarla mı bitti Allah aşkına?”

VATANA İHANET

Tank Palet Fabrikası’nın BMC’ye satılmasını eleştiren Kılıçdaroğlu, “Bunun adı vatana ihanettir! Bu ülkeyi kuranlar böyle bir tabloya asla müsaade etmemiştir” dedi.

AYIPTIR, YAZIKTIR, GÜNAHTIR

ABD Başkanı Trump’ın mektubuna da değinen Kılıçdaroğlu, “Trump’ın yazdığı mektup benim yüreğimde derin bir sancıdır. O mektuba hiç ses çıkarmıyorlar. İçime sindiremiyorum, bu ülkenin tarihine sindiremiyorum. Ayıptır, yazıktır, günahtır. Ağırıma gidiyor benim. Çok net söylüyorum” ifadelerini kullandı.

Başkanlık sisteminde geri adım; AKP’de Erdoğan’ın yerine genel başkan formülü

Politika

MHP’li Enginyurt, vekile ‘çakar’ ayrıcalığını savundu: “Mafya babalarının da var”

MHP’li Cemal Enginyurt, vekillere çakar izninin verilmesini savunurken “Türkiye’de mafya babalarının çakarlı arabası var” dedi. İstanbul’da trafik açılsın, diye çakar kullandıklarını söyledi.

BOLD – TBMM’de son anda İçişleri torba yasasına eklenen bir maddeyle milletvekili araçlarına çakarlı geçiş üstünlüğü verildi. Vekillere verilen çakarlı araç kullanımı yetkisine kamuoyundan tepki gelirken MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt’tan ilginç savunma geldi. MHP’li Enginyurt, milletvekillerine çakar iznini eleştirenlere “Çakar kullanarak ne yaptık, araçların üzerinden mi geçtik?” tepkisini gösterdi.

MAFYA BABALARININ DA ÇAKARLI ARABASI VAR

Enginyurt, şunları söyledi: “Türkiye’de mafya babalarının çakarlı arabası var. Dört koruması var. Bu gündeme gelmiyor” diye açıklama da bulunan Enginyurt, “Milletvekili yapmış olduğu siyasi görev dolayısıyla ister istemez muhalifleri tarafından her zaman saldırıya maruz kalabilir. Dolayısıyla devlet de kanunda böyle bir hakkı sunmuş, bunun kime ne rahatsızlığı var? Yani çakar kullanarak ne yaptık, araçların üzerinden mi geçtik, bir üstünlük mü kazandık?” dedi.

TRAFİK AÇILSIN DİYE KULLANIYORUZ

MHP’li Enginyurt, “Hiçbir milletvekili çakarını yakarak gitmiyor. Ben şehrimde çakarımı hiç kullanmadım şu ana kadar ihtiyaç halinde İstanbul’a gidersek, trafik açılsın diye çakar kullanıyoruz. Dolayısıyla bu çakarın bu kadar büyütülmesinde başka bir maksat arıyorum” açıklamasında bulundu.

AKP yanlısı makalesiz Rektör Hacısalihoğlu meğer Cumhuriyet Mitingleri’nde konuşmacıymış

Okumaya devam et

Politika

AKP’li Şamil Tayyar’dan başarısız milletvekillerini kızdıracak sınav yorumu

AKP eski milletvekillerinden Şamil Tayyar, çoğu AKP’li hukukçu 200 milletvekilinin başarısız olduğu arabuluculuk sınavını “Dedikodusuz, şaibesiz ve torpilsiz” olarak niteledi.

BOLD – Aralarında eski bakanlarında bulunduğu 200 milletvekilinin de katıldığı ‘Arabuluculuk’ sınavını Mecliste kazanan çıkmadı. 91 ve üzeri puan alan yaklaşık 7 bin adayın kazandığı sınava birçok hukukçu milletvekili de katıldı. Adalet Bakanlığı yapan Bekir Bozdağ ile AKP Hukuk İşlerinden Sorumlu Ali İhsan Yavuz da başarısız olanlardan.

Sınav sonuçlarını sosyal medya hesabından değerlendiren AKP’li eski Milletvekili Şamil Tayyar, “Güzel gelişme” dediği sınav sonuçları için şu ifadeleri kullandı: “Arabuluculuk sınav sonuçları, son günlerdeki iç rahatlatıcı, güzel gelişmelerden biri oldu. Dedikodusuz. Şaibesiz. Torpilsiz.”

ÜLKEDE DÜZGÜN BİR ŞEY OLUNCA ŞAŞIRIYORUZ

Tayyar’ın mesajına ilginç yorumlar geldi. Sosyal medya kullanıcıları, yaptıkları yorumlarla, yasama organın başında bulunan TBMM’deki vekillerin yeterliliğini sorguladı.

AKP’li Ali İhsan Yavuz ve Bekir Bozdağ, arabuluculuk sınavında barajı geçemediler

Okumaya devam et

Politika

Demirtaş: Türkiye’de bir şeyler düzelecekse AKP sonrasında olacak

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AKP tek adam rejimini kalıcı hale getirmeye çalışırken demokrasi ve barış beklentisinin ‘aptallık’ olacağını söyledi. “Türkiye’de bir şeyler düzelecekse AKP sonrasında olacak. Herkes hesabını buna göre yapmalı” dedi.

BOLD – Edirne Cumhuriyet Başsavcılığının “Demirtaş’ın kendi talebiyle hastaneye götürülmediği” iddiasını yalanlayan Demirtaş, “İhmallerine kılıf yaratmak için bir şeyler uyduruyorlar” dedi.

Edirne Cezaevinde 3 yıldan fazla süredir tutuklu bulunan Demirtaş, “Cezaevi hekimi 26 Kasım’da, yani rahatsızlığı yaşadığım gün, benim de talebim doğrultusunda hastaneye sevk edilmemi uygun görerek sevk yazısını yazdı. İsteseler aynı gün bile hastaneye sevkimi yapabilirlerdi” dedi. Önce kardeşine sonra cezaevi idaresiyle görüştüğünü aktaran Demirtaş, “Kardeşim gelişme olmayınca kamuoyuna açıklama yapmak zorunda kaldı” açıklaması yaptı. Demirtaş, “Türkiye’de bir şeyler düzelecekse AKP sonrasında olacak artık. Herkesin hesabını kitabını buna göre yapması lazım” dedi.

AKP’DE İNSANİ DEĞERLERİNİ YİTİRMEMİŞ KİMSE KALDI MI?

Gazete Duvar’ın sorularını yanıtlayan Demirtaş, “Devleti yönetenlerden, ilgili bakanlardan ve iktidar partisinden sizi arayan, mesaj gönderen oldu mu?” sorusuna da, “Oralarda insani değerlerini yitirmemiş kimse kaldı mı ki, böyle bir incelik göstersin? Hayır, mesaj gönderen olmadı” diye yanıt verdi.

CEREN’İN ÖLDÜRÜLMESİNE ÇILDIRDIK RESMEN!

Ordu’da 20 yaşındaki Ceren Özdemir’in katili Özgür Arduç tarafından öldürülmesiyle ilgili düşüncelerini de paylaşan Demirtaş, “İnanın ki burada çıldırdık resmen! Parlamentoda milletvekilleri, bu işin sorumlularının yakasına yapışıp hesap sormuyorsa onlara da yazıklar olsun” ifadelerini kullandı.

BİZLERİ TUTARKEN TECAVÜZCÜLERİ SOKAĞA SALDILAR

AKP yönetimini tecavüzü, tacizi, kadın katliamlarını, çocuk istismarını ciddi suçlar olarak görmemekle eleştiren Demirtaş, şunları kaydetti: “Bunun ahlaken de sorun olarak tanımlamıyor olacaklar ki bizleri bile yüksek güvenlikli hücrelerde tutarken tecavüzcülerin hepsini sokağa saldılar. Yargıda AKP yönetimiyle aynı düşünceye sahip olanlar için de tecavüz son derece normal, tolere edilebilir görülüyor. Cumhurbaşkanı’nı eleştireni hücreye tıkan hâkim, çocuk istismarcısının tutuksuz yargılanmasına karar verebiliyor. Bu bir sistem, bir rejim sorunudur. Ülkeyi yönetenlerin toplumsal yaşam tahayyülleri neyse pratikte de onu dayatıyorlar. Bütün bunların sorumlusu AKP zihniyetidir. AKP var oldukça tecavüz, taciz, kadın cinayetleri, çocuk istismarları artarak devam edecek.”

AKP VARKEN DEMOKRASİ BEKLENTİSİ APTALLIK OLUR

Demirtaş, “Düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gereken açıklamaları nedeniyle cezaevlerinde tutulan siyasi mahpusların bırakılacağına dair umudunuz var mı?” sorusuna da şu yanıtı verdi: “AKP doğrudan doğruya faşizmin ve tek adam rejiminin kurumsal ve kalıcı hale gelmesi için kendini paralarken bizim demokrasi ve barış beklentisine girmemiz siyasi öngörüsüzlükten öte, aptallık olur bu saatten sonra. Türkiye’de bir şeyler düzelecekse AKP sonrasında olacak artık. Herkesin hesabını kitabını buna göre yapması lazım.”

AKP’de ‘Erdoğan, Davutoğlu’nu büyütüyor, yanlış strateji uygulanıyor’ tartışması

Okumaya devam et

Popular