Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Mühür olayına tepki gösteren İlçe Başkan Yardımcısı, AKP’den istifa etti

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun İstanbul Bahçelievler ilçesinde kiraladığı yeni parti binası, AKP’li Belediye Başkanı tarafından mühürlenmişti. Bu olaya tepki gösteren İlçe Başkan Yardımcısı Özer Öztaşbaşı, AKP’den istifa etti.

BOLD-AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a karşı açtığı bayrak nedeniyle partisinden ihracı istenen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, AKP’den istifa edince yeni parti kurma çalışmalarına hız vermişti. Yeni parti binası arayışı içerisine giren Davutoğlu ve ekibi, İstanbul Bahçelievler’de bir binayı kiraladı.

Avukat Özer Öztaşbaşı

Davutoğlu’nun Bahçelievler’de kiraladığı bina bir süre sonra AKP’li ilçe Belediye Başkanı Hakan Bahadır tarafından bir takım gerekçelerle mühürlenmişti. Davutoğlu’na yönelik bu skandal uygulamaya tepki gösteren AKP İlçe Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı olan Özer Öztaşbaşı’nın partisinden istifa ettiği öğrenildi.

AKP’den istifa eden Yeneroğlu: Hukuk devletinde insan kaçırma olur mu?

Politika

Kılıçdaroğlu: “TTB suç işlemiyor, halk sağlığını tehlikeye atanları uyarıyor”

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Türk Tabipleri Birliği’ne yönelik ‘kapatılsın’ ifadesi için “Hayatımda duyduğumu en saçma söz” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “TTB suç işlemiyor, halk sağlığını tehlikeye atan yöneticileri uyarıyor” çıkışı yaptı.

BOLD – Kovid-19 salgını sürecinde Sağlık Bakanlığı verilerine ve pandemi yönetimine ilişkin eleştirileri ile dikkat çeken Türk Tabipleri Birliği (TTB) için MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Kapatılsın” çağrısı yapmıştı. Bahçeli’nin ifadesini “Hayatımda duyduğum en saçma söz” şeklinde tanımlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan, TTB’ye destek ziyareti geldi.

HASTALIK 41’İ HEKİM 97 SAĞLIK ÇALIŞANININ HAYATINA MAL OLDU

Süreçte sağlık emekçilerinin özveriyle hareket ettiğini hatırlatan CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Risk oranı yüzde 85 olan bu insanlar ne olduysa birden suçlu oldu? Çünkü doğruları söylüyorlar. Hepsi ‘yoğun bakımlarda, hastanelerde yer kalmadı önlem alın’ dedi. 97 sağlık çalışanı hayatını kaybetti, 41’i hekim. Bunlar iktidarı uyarmayacak da kim uyaracak? TTB suç işlemiyor, halkın sağlığını tehlikeye atan yöneticileri uyarıyorlar” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun yakasına, salgınla mücadele eden sağlık çalışanlarını anmada simgeleşen siyah kurdele takıldı.

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN TALİMATIYLA DEDİ GÜVENİ YİTİRDİ

Vatandaşa doğru bilgi verilmediğini, halkın yüzde 59’un açıklanan verilere güvenmediğini dillendiren Kılıçdaroğlu, eleştirilerini şöyle sürdürdü: “Hangi önlemlerin alınması gerektiğini uzmanlara sorar insan. Sağlık çalışanlarına, sade bir vatandaş olarak teşekkür ediyorum. Kovid-19 ile mücadele eden terörist oluyor, hayatımda duyduğum en saçma şey. Madem tek adam yönetimi var, TTB’yi, Eczacılar Birliği’ni çağırıp sorması gerekiyordu. Siyaset kurumunun oturup dinlemesi lazım, suçlaması değil. Sağlık Bakanı da başta güven verdi ama sonra ‘Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla’ diye başlayınca güveni yitirdi. Konuşacaksa bilim kurulundan yetkililer konuşacak. Doğru veriler verilmiyor.”

Gençlerin yoğun bakım oranı yüzde 25’e ulaştı

Okumaya devam et

Politika

Soylu ve Akar’a zor soru: İşkenceyi sizin yeni JİTEM’iniz mi yaptı?

Helikopterden atılan Osman Şiban ve Servet Turgut’un durumuna ilişkin detayları öğrenmek için Van’a giden HDP’liler polis ablukasıyla karşılaştı. HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Süleyman Soylu ve Hulusi Akar’a seslendi: “Sizin yeni JİTEM’iniz mi yaptı?”

BOLD – Van’da gözaltına alındıktan sonra işkence gördüğü ortaya çıkan Osman Şiban ve Servet Turgut’un, helikopterden atıldıkları hastane raporuyla kanıtlanmasının ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) şehre heyet gönderdi. MA’nın haberine göre heyette yer alan HDP Gurup Başkanvekili Saruhan Oluç, Van Milletvekili Muazzez Orhan, Murat Sarısaç, Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, PM üyeleri, MYK üyeleri, HDP, DBP, İnsan ve Özgürlükler Partisi il yöneticileri hastane önünde polis ablukası altında basın açıklaması yaptı. Açıklamayı gazetecilerin takip etmesi polis tarafından engellendi.

USULÜNE UYGUN GÖZALTI!

Burada açıklama yapan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, yapılan işkencenin peşini bırakmayacaklarını belirtti. Van Valiliği’nin açıklamasına tepki gösteren Oluç, “Van valisi yaptığı açıklamada iki yurttaşın usulüne uygun şekilde gözaltına alındığını söylüyor. Yani vücut travması, çok sayıda kırık, iç kanama, beyin kanaması, kafa travması, bir diğerinde ise hafıza kaybı yaşanmış. Ama valilik usulüne uygun alındığını söyleyerek olayı gizlemeye çalışıyor. Hayır, bu insanlar usule uygun bir şekilde alınmamışlar. Bu insanlara çok açık bir şekilde işkence yapılmış. Van valisinin görevi yapılan işkenceyi gizlemek değil, yapılmış olan bu işkenceyi ve insanlık suçunu açığa çıkarmaktır. Bunu yapmış olanların, bunun emrini vermiş olanların hukuken soruşturmaya uğramalarını sağlamaktır. Ama Van valisi olayı örtmeye çalışıyor. Buradan soruyoruz; Bu işkencenin emrini kim verdi ve kim uyguladı? Bu işkence emrini kimler örtbas etmeye çalışıyor? Süleyman Soylu’ya soruyoruz; İçişleri Bakanlığı mı sorumludur? Hulusi Akar’a soruyoruz; Milli Savunma Bakanlığı mı sorumludur? Özel hareket mı yaptı bu işkenceyi? Emniyet güçleri mi yaptı? Sizin yeni JİTEM’iniz mi yaptı? Bunu öğrenmek istiyoruz” dedi.

KÜRDE ZULMEDENE BİR ŞEY YAPILMIYOR

Bu olayın peşini hukuken de politik olarak da bırakmayacaklarını belirten Oluç, şöyle devam etti: “Kürde zulmetmek serbest ve Kürde zulmedene hiçbir şey yapılmıyor. Hatta bunlar ödüllendiriliyor, cezasızlık uygulanıyor.”

Bir tek yurttaşın burnunun kanamaması için toplumsal adalet, barış ve özgürlük mücadelelerini sürdüreceklerini ifade eden Oluç, şunları dile getirdi: “Kürt ve Türk halkıyla yaşanan bu işkence ve zulmün hesabının sorulacağını biliyoruz. Biz bu işkenceleri çok gördük ama bunların hiçbirine boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. Bir kez daha sesleniyoruz; kötü muamele ve işkenceden vazgeçin. Bu insanların suçu varsa adalet önünde bunu sorun.”

Yapılan basın açıklamasının ardından heyet, Osman Şiban’ın zorla götürüldüğü askeri hastaneye gitmek üzere yola çıktı.

Okumaya devam et

Politika

Bakan Koca’dan sağlık çalışanlarına saldırı açıklaması: “Devlet geçit vermeyecek”

Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hasta yakınlarının görevlilere saldırısına ilişkin açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Şiddetin ihtimali bile olmamalı. Devlet, geçit vermeyecek” ifadelerini kullandı.

BOLD – Türkiye dün, sağlık çalışanlarına şiddetin geldiği ürkütücü boyuta şahit oldu. Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirilen silahlı yaralanmış bir kişinin vefatı üzerine sağlık çalışanları saldırıya uğradı. Hayatını kaybeden kişinin yakınlarının şiddeti karşısında emekçiler barikat kurmak zorunda kaldı. Cep telefonu kamerasına kaydedilen görüntüler saldırının boyutunu gözler önüne serdi.

ŞİDDETİN İHTİMALİ BİLE OLMAMALI

Konuyla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Bakan Koca, “Keçiören EAH Acil Servisinde, çok sayıda kişi, ateşli silahla yaralanan, müdahalelere rağmen kurtarılamayan yakınlarını, kuralları zorlayarak görmeye çalıştı. Arkadaşlarımız, şiddet olasılığına karşı, kapıyı kapalı tuttu. Şiddetin ihtimali bile olmamalı. Devlet, geçit vermeyecek!” ifadelerini kullandı.

‘Milli aşı’ için ‘babayiğit’ aranıyor: Gizlilik anlaşması imzalatılacak

Okumaya devam et

Popular