Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

“Bundan sonra ‘din kardeşliği’ söylemi AKP’yi kurtaramayacak”

Sosyolog Yavuz Çobanoğlu, son dönemde sadece gösteriş, israf ve görgüsüzlükle gündeme gelen AKP’lileri yorumladı: “Hızla sınıf atlayan İslâmcı kaymak tabakanın hali ortada. Artık ‘din kardeşliği’ söylemi AKP’yi kurtaramayacak.”

BOLD – AKP’li Sağlık Bakanı Müşaviri Ahmet Emin Söylemez ile eşi Büşra Nur Çalar’ın bebekleri için düzenledikleri mevlit sonrası AKP’lilerin kokuşmuş ve ultra lüks hayatları yeniden gündeme geldi.

AKP’NİN ‘LÜKÜS HAYAT’I

Birgün’den Ekin Akyaz’ın haberine göre, devletin en üst kademesinden, milletvekillerine, gençlik kollarından, kayyumlarına kadar hemen her AKP’li lüksten payına düşeni alıyor. 1150’den fazla odalı Saray’ı “itibardan tasarruf olmaz” diye açıklayan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, il teşkilatlarına “Lüksten, şatafattan, kibir, gurur ve çekişmeden uzak durmalıyız” dese de 17 yıllık AKP iktidarında Türkiye tarihinde görülmedik türden örneklerle dolu…

Erdoğan’ın Katar Şeyhinden aldığı uçak.

SARAYLAR, UÇAKLAR…

Denetim raporlarına göre geçen yıl günde 1.8 milyon para harcayan Cumhurbaşkanlığı Sarayını, bitmek bilmeyen uçak sevdası takip etti. Katar’ın Erdoğan’a ‘hediye ettiği’ 400 milyon dolarlık uçakla birlikte Saray’ın toplam 13 uçağı var. Binlerce ağacı kesip yapay plaj için denizin kumla doldurulduğu Marmaris Okluk koyundaki ‘Yazlık Saray’ın ise inşaatı devam ediyor.

EMİNE HANIM’IN ÇANTALARI

50 bin dolarlık Hermes çantasıyla gündem olan Emine Erdoğan, 35 bin liralık Chanel marka çantasıyla da gündem oldu. Emine Erdoğan’ın alışveriş yapmak için mağaza kapattığı bile iddia edildi. 2015 yılında, Belçika gazetesi Le Capitale, ‘Emine Erdoğan, Louise Caddesi’ndeki mağazaları kendi alışverişi için kapattı’ başlığıyla haber yaptı. 2018 yılında, İngiltere ziyaretinde taktığı, ‘su sineği’ broşun 15 bin dolar olduğu modacılar tarafından söylendi.

Emine Erdoğan ve 50 bin dolarlık Hermes çantası.

SARAY’IN KAYYUMLARI

Yerine kayyum atanarak görevden alınan ve ardından tutuklanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı nisan ayında, “Kayyum döneminde 1 ton 600 kilo fıstıklı kadayıf yemişler. Yüzlerce kahve fincan takımları göndermişler. Fincanlar 92 bin lira tutuyor. 92 bin lira fincan masrafıyla 460 ailenin bir aylık masrafını karşılayabiliyorsunuz” açıklamasıyla gündem oldu. Kayyumun ayrıca 2 milyon 127 bin 725 lira harcayarak kendisine lüks bir makam odası yaptırdığı da basına yansıdı.

ULTRA LÜKS GÖNÜL İŞİ

Şatafat, seçim çalışmalarına bile yansıdı. Son seçimlerde, AKP’nin Marmaris Belediye Başkan adayı Serkan Yazıcı’nın ultra lüks seçim aracı tartışmalara neden oldu.

EJDER MEYVELİ SARAY İKRAMI

2018 yılında 30 Ağustos resepsiyonunda verilen ejder suyu, starex meyvesi eşliğinde aloevera, zencefilli somonlu Suşi menüsü tepki çekmesine aldırış etmeyen AKP, geçtiğimiz yıl Aile Bakanlığının yaptığı 5 yıldızlı otelde lüks iftar davetiyle de tepki çekti. İftar için 135 bin lira harcandı.

GENÇLİK YATTA

AKP Beykoz Gençlik Kolları, yürütme kurulu toplantısını bir yatta yaptı. Sosyal medyadan paylaşılan yat toplantısı görüntüleri tepki çekince silindi. AKP Gençlik Kolları Beykoz Teşkilatı’nın Facebook ve Twitter hesabından paylaşılan fotoğrafa, “Yürütme Kurulu Toplantımızı İlçe Başkanımız Furkan Çeliker nezaretinde gerçekleştirdik. Almış olduğumuz kararlar hayırlara vesile olmasını temenni ederiz” notu düşüldü.

SAATLER ROLEX

17-25 Aralık Yolsuzluk Soruşturması’nda Reza Zarrab’tan rüşvet olarak 700 bin avro değerinde Philippe Patek marka saat aldığı iddia edilen Zafer Çağlayan’ın ardından, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ve AKP Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in Rolex saat kullandığı iddiaları ortaya atılmıştı.

MOTORUN SESİ

‘Motorumun sesinden TBMM’ye geldiğimi anlayacaklar’ diyen Kenan Sofuoğlu, Lamborghini Aventador otomobili ile TBMM’ye gitmişti. Sofuoğlu ayrıca, 2 cipi ve 1 adet Ferrari’si olduğunu açıklamıştı.

ALTIN TAHT

2015 Ekim ayında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Saray yerine İstanbul’da görüşen Almanya Başbakanı Merkel’in Türkiye ziyaretindeki ‘şatafat’ dünya basınında bile yer buldu. Avrupa basını Erdoğan için “Sultan, Merkel’i huzuruna kabul etti” ve “Altın tahtta karşılama” yorumlarında bulundu.

“BUNLAR LÜMPEN”

Sosyolog Yavuz Çobanoğlu, AKP’deki kokuşmuşluğu şöyle yorumluyor: “Burada sınıfsal bir gösteriyle karşı karşıyayız. Böylesi görüntüler bizlere üst sınıfların özenilen yaşantısından bir kesit sunuyor. Fakat bu kesit onları “burjuva” yapmıyor; bunlar burjuvalığa, üst sınıf yaşantısına öykünen lümpenlikler. Yıllarca “Beyaz Türkler”, “yalılarda oturanlar”, “elitler” vb. tabirlerle üst sınıflar ve onların yaşantısını eleştiren İslâmcılar’ın, paraya yaklaştıkça nasıl kapitalistleştiklerinin de fotoğrafı aslında. Son yirmi yılda parayı ve iktidarı elde eden İslâmcı kaymak tabakanın, tüketim toplumunun türlü hazlarına kendilerini nasıl kaptırdıklarını; fakirliğin o gurur veren makbullüğünün yitirildiğini; vaktiyle zenginliği ifşanın “ayıp” sayıldığı bir inanç sistemindeki radikal dönüşümü görüyoruz. Bu dönüşüm sonucu sınıf atlayan İslâmcı zenginlerin, fakir Müslümanlarla aynı mahallede yaşamak, çocuklarını aynı okullara yollamak, aynı mekânları paylaşmak istemediklerini de artık biliyoruz. İslâmcılara kötü haber, bu görüntüler alt sınıflarda da bir karşı nefreti büyütecek. O seviyeye ulaşıldığında “din kardeşliği” söylemi neyi kurtarır hep birlikte göreceğiz. Asıl önemlisi, bu ve benzeri görüntüler emeği ile geçinenlerin asıl derdinin din ve ırk temelli ayrımcı politikaların peşine takılmak değil. Yani bu görüntüleri yaratan bir sermaye düzeni var ve mücadele ona karşı yapılmalı.”

HDP Diyarbakır mitingindeki patlamayla ilgili bir komiser ve üç polise daha dava

Gündem

Türkiye kira fiyatlarında birleşti: Penceresiz eve istenen kira pes dedirtti

Barınamayan üniversiteli öğrencilerin park ve bahçelerde yaptıkları eylem sürerken, yapılan bir araştırma sonucunda halkın yüzde 96,5’in kira fiyatlarını yüksek bulduğu ortaya çıktı. Sosyal medyada dolaşan penceresiz tek odalı bir eve istenen kira ise tepkilere yol açtı.

BOLD – Sosyal medyada dolaşıma giren penceresiz ve yemek yapmanın yasak olduğu kiralık ev ilanı tartışmalara neden oldu. Şişli, Nişantaşı Buket sokaktaki dairenin ilanındaki açıklama da oldukça çarpıcı. Kiracılar, dairede telefon çekmediği için Wi-fi kullanmak zorunda. Tek odalı daireye istenen aylık kira bedeli ise 2 bin TL.

Yüksek kira fiyatları yüzünden üniversiteli öğrencilerin park ve bahçeler de başlattıkları eylem sürüyor. Kira bedellerini protesto eden öğrencilere bazı vatandaşlar da destek veriyor.

Öte yandan Aksoy Araştırma tarafından yapılan bir araştırmaya göre, vatandaşların tamamına yakınının kira fiyatlarından şikayetçi.

T24’te yer alan habere göre, araştırmaya katılanlara sorulan “Sizce Türkiye’de ev kiraları ne düzeydedir?” sorusuna katılımcıların yüzde 79,1 “çok yüksektir” yanıtını verirken; yüzde 17,4 “yüksektir” yanıtını verdi.

Türkiye genelinde yapılan araştırma sonuçlarına göre, yüzde 96,5 Türkiye’de ev kiralarının “çok yüksek” veya “yüksek” olduğu görüşünü paylaştı.

Ev kira ücretlerinin “olması gerektiği gibi” olduğu görüşünü paylaşanların oranı yüzde 3,1 seviyesinde kalırken; kira ücretlerinin “düşük” veya “çok düşük” olduğu görüşünü paylaşanların oranı yüzde 0,4 olarak kaydedildi.

HÜKUMET DESTEKÇİLERİ DE KİRALARI YÜKSEK BULUYOR

Cumhur İttifakı bileşeni AKP ve MHP seçmeni arasında da kira fiyatları “çok yüksek” veya “yüksek” görüşü hakim.

AKP seçmeninin yüzde 93,8’i kira ücretlerinin “çok yüksek” veya “yüksek” olduğunu belirtirken; yüzde 5,6’sı kira ücretleri “olması gerektiği gibi” yanıtını verdi.

Kira ücretlerinin “düşük” veya “çok düşük” olduğunu belirtken AKP seçmeni oranı ise yüzde 0,5 seviyesinde kaldı.

MHP seçmeninin de yüzde 97’si kira ücretlerinin “çok yüksek” veya “yüksek” olduğunu belirtti. Kira ücretlerinin “olması gerektiği gibi” olduğu görüşünü paylaşan MHP seçmeninin oranı ise yüzde 3 seviyesinde.

MUHALEFET DE ŞİKAYETÇİ

Araştırma sonuçlarına göre, CHP seçmeninin yüzde 98’i ev kiralarının “çok yüksek” veya “yüksek” olduğu görüşünü paylaşırken; kira fiyatlarının “olması gerektiği gibi” olduğu görüşünü paylaşanların oranı yüzde 1,4 seviyesinde gerçekleşti.

İyi Parti seçmeninin de yüzde 97’si ev kiralarının “çok yüksek” veya “yüksek” olduğu görüşünü paylaşırken; kira fiyatlarının “olması gerektiği gibi” olduğu görüşünü paylaşanların oranı yüzde 3,3 seviyesinde kaldı.

HDP seçmeninin ise neredeyse tamamı, ev kiralarının “çok yüksek” veya “yüksek” olduğu görüşünü paylaştı.

Mutfağa ateş düştü olan lüks düşkünü AKP’lilere oldu: Yeni ayakkabıları şaşırttı

Okumaya devam et

Gündem

Mutfağa ateş düştü olan lüks düşkünü AKP’lilere oldu: Yeni ayakkabıları şaşırttı

Malazgirt’teki törene 12 bin TL’lik ayakkabılarıyla giden AKP’li Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın, son paylaşımda ayağında 639 TL’lik ayakkabı olması dikkat çekti.

BOLD – Vatandaşın en önemli gündemi hayat pahalılığı. Kira, faturalar ve gıda giderleri bütçeleri aşar oldu. Halkın geçinemediğinin farkında olan AKP hükumeti günah keçisi arıyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, halkın geçinememesi ve hayat pahalılığından market zincirlerini sorumlu tuttu. Hükumet zabıtalara ‘Fahiş fiyat ahlaksızlığı’ operasyonu yaptırarak fiyat artışlarını engellemeye çalışıyor.

Mutfaktaki yangın gazete ve ana haber bültenlerinin de vazgeçilmezi olurken, bu haberlerden en çok etkilenen de lüks düşkünü AKP’li vekiller oldu.

12 BİN TL’LİK ARAKKABIDAN 639 TL’LİK AYAKKABIYA

Malazgirt Zaferi’nin 950. yıl törenine AKP MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın 12 bin liralık ayakkabısı damga vurdu.

Törene davetli bakanlarla Bitlis’in Ahlat ilçesine giden Öznur Çalık, helikopterde çektirdiği fotoğrafı sosyal medyasından paylaştı. Çalık’ın fotoğraflara yansıyan ayakkabısının ortaya çıkan astronomik fiyatı tepki topladı.

Odatv’de yer alan habere göre, tepkiler sonrası Çalık, paylaştığı bir başka fotoğrafta 2 bin 349 TL değerindeki ayakkabılarıyla poz verdi. Bu da tepkileri azaltmaya yetmedi. Çalık’ın son paylaşımında giydiği ayakkabının fiyatının sadece 639 TL olması dikkat çekti.

Sözcü ve Halk TV’nin ‘süt dağıtımı’ haberine KHK’lılardan tepki

Okumaya devam et

Gündem

Hukuk profesörü Hüseyin Hatemi: Mahkum ailelerine yardım etmek suç değildir

AKP hukümetine yakınlığıyla bilinen Prof. Dr. Hüseyin Hatemi, tutuklu ailelerine yardım etmemin suç olmadığını, bunu aslında devletin yapması gerektiğini söyledi.

BOLD – Cezaevindeki tutukluların ailelerine yardım ettikleri gerekçesiyle Ordu’da 43 kişinin gözaltına alınmasına hukuk profesörü, akademisyen Hüseyin Hatemi de tepki gösterdi.

“ÇOCUKLAR KENDİ DEVLETLERİNDEN SOĞUR”

Mahkumun suçu olsa bile ailelerine yardım etmenin suç olmadığını dile getiren Hüseyin Hatemi, “Demokratik ve sosyal hukuk devletinin bu yardımı kendinin gerçekleştirmesi, gerçekleştiremiyorsa yardım edenleri şüpheli saymaması gerekir. Aksi takdirde bu çocuklar kendi devletlerinden soğurlar.” dedi.

Ordu Cumhuriyet Başsavcılığı, Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında önceki gün 43 kişiyi gözaltına aldı. Soruşturma kapsamında alınan 16 kişinin KHK’lı olduğu, bazılarının ise cezaevinden 3-4 ay önce tahliye edildiği öğrenildi.

Cezaevindeki tutukluların ailelerine yardımla suçlanıyorlar: 43 kişiye gözaltı

Aksaray’da 45 eğitim kurumuna “KHK’lı çalışıyor mu?” baskını

Okumaya devam et

Popular

Shares