Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Kaymakam Safitürk’ün ağabeyi: “Olayın baş faili Emniyet Amiri”

Kaymakam Muhammet Safitürk’ün öldürülmesine ilişkin davada Safitürk ailesi, Emniyet Amiri Mustafa Hakan Kutluay’ı suçladı. Ağabey Safitürk, “Bu olayın baş faili Emniyet Amiri’dir. Delilleri yok etmiştir” dedi.

BOLD Kayyım olarak atandığı Derik Belediye Başkanlığı makamında 10 Kasım 2016’da bombalı saldırıyla öldürülen Kaymakam Muhammet Safitürk’ün öldürülmesine ilişkin dava, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 3’ncü Ceza Dairesinde görüldü. Safitürk ile ilgili Mardin 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesinin 15 sanık hakkında verdiği kararı bozan daire, 8’i hakkında yeniden yargılama kararı vermişti.

Duruşmada sanık Fikret Bağı, Mehmet Deniz, Tahsin Erdaş, Vedat Erol, Zinet Erdaş, Zuhal Dalçin’le avukatları ile müşteki avukatı Ferhat İbrahimoğlu, Dirok Amar ve Hatip Mercan hazır bulundu. Duruşmayı Safitürk’ün ailesi, Gaziantep Valisi Davut Gül, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ile suçlananların aileleri takip etti.

Duruşmada tanık olarak dinlenen Mustafa Dinçer,  olayın olduğu tarihte kaymakamlıkta makam şoförü olarak görev yaptığını hatırlatan Dinçer, saat 12.00 sıralarında telsiz bataryası alabilmek için emniyet müdürlüğüne gittiğini söyledi. Telsiz bataryalarını aldıktan sonra kaymakamlığı döndüğünü aktaran Dinçer, şunları dile getirdi:

“Geri dönüp toplantı salonuna girdim. Toplantı salonuna girdiğimde iki özel harekatçı ve koruma polis bulunuyordu. İçeri girdiğim esnada patlama yaşandı. Ben sırtımdan yaralandım. Patlamadan sonra Tahsin Erdaş, ben ve maliyedeki Beşir ismindeki bir görevliyle birlikte kaymakam beyi aşağıya indirdik. Vedat ambulans diye bağırıyordu o esnada. Kaymakamı aşağıya indirdikten sonra emniyet amiri geldi. Sağlık görevlilerine müdahale etmedi. Ben olayı kimin gerçekleştirdiğine dair bir şey bilmiyorum” dedi.

“BU İŞ DEVLETLE ÖRGÜT ARASINDA, MÜDAHİL OLMAYIN”

Duruşmaya verilen kısa aranın ardından duruşma baba Asım Safitürk’ün beyanıyla devam etti. Patlamanın ardından yetkililerin kendilerine “Bu iş devletle terör örgütü arasındadır. Siz müdahil olmayın, biz halledeceğiz” demesinden dolayı hiçbir talepte bulunmadıklarını anlatan baba Safitürk, davada yargılanan sanıkların delil yetersizliğinden beraat etmesinden sonra şüpheye düştüklerini söyledi.

Safitürk, “Emniyet amirinin bu işte büyük parmağı olduğuna inanıyorum. Amir hala görevdedir. Bu olay önceden planlanmıştır. Oğlum Kızıltepe’ye götürüldüğünde neden ambulans helikopter getirilmedi? Çocuğumun ölümünde hem ihmal hem de kasıt vardır. Emniyet amiri cezasını çeksin” ifadelerini kullandı.

TEK BAŞIMA ENGELLERDİM

Safitürk’ün beyanından sonra aile avukatı Dursun, il istihbarat kurulunun kaymakamın durumu için 7 defa toplandığını aktaran Dursun, kurulun acele tedbir kararı almasına rağmen hiçbir önlem alınmadığını söyledi. “Ben isteseydim. Tek başıma bu işi engellerdim” diye Dursun, “Sinyal kesici jammerler 250 liraya satılıyor. Valilik bu jammerı alıp koysaydı. Bu patlama yaşanmazdı. Biz il istihbarat kurulunun kaymakam beye dair yaptığı görüşmelerde tutulan raporları talep ediyoruz. Telefonunun incelenmesi için ilgili firma Apple’a dilekçe yazılmasını istiyoruz” dedi.

OLAYIN BAŞ FAİLİ EMNİYET AMİRİDİR

Duruşmada söz alan kaymakamın ağabeyi Ali Haydar Safitürk, olayın iyi şekilde sorgulanmadığını kaydetti. Ağabey Safitürk, “Bu olayın baş faili emniyet amiridir. Emniyet amiri delilleri yok etmiştir. Bu amir devleti temsil edemez. Bu olayı emniyet amiri çözecektir. Emniyet amirinin 3 yıldır neden ifadesi alınmadı” şeklinde konuştu.

Daire Başkanı ise, “Emniyet amirinin de ifadesi alınacak dosya bize yeni geldi. Soruşturmaya yeni başladık” dedi.

İSTİHBARAT KURULU RAPORLARI İSTENDİ

Mahkeme heyeti tanık emniyet amiri Hakan Kutluay’ın nerede görev yaptığı konusunda Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü’ne müzekkere yazılmasına, cevabı geldiğinde duruşma günü beklenmeksizin SEGBİS’le beyanının alınmasına karar verdi. Heyet ayrıca, Mardin İl Emniyet Müdürlüğü İstihbara Şube Müdürlüğüne müzekkere yazılarak olay ile ilgili olarak istihbarat kurulu raporlarının örneklerini istenmesine hükmetti. Duruşma 23 Ocak’a ertelendi.

10 Ekim Gar Katliamı davasında bir ilk: İnsanlığa karşı suçtan hakim karşısına çıktı

Gündem

Şehir hastaneleri sağlık sisteminde kara deliğe dönüştü

AKP’nin son yıllardaki en çılgın projelerinden şehir hastaneleri sağlıktaki kara deliklere dönüştü. Yap Kirala Devret modeliyle yapılan 13 şehir hastanesinin sadece kira bedelleri için dört yılda 63 devlet hastanesi yapılabilecek kadar para ödendi.

BOLD – Sağlık Bakanlığı, sağlıktaki kara delikler olan şehir hastanelerine 2020 yılında kira olarak 5,5 milyar TL, hizmet bedeli olarak 3,2 milyar TL olmak üzere toplamda 8,7 milyar TL ödedi. 13 şehir hastanesinin sadece kira bedelleri için ise ödenen para 21 milyar lira oldu.

BÜTÇENİN YÜZDE 15’İ ŞEHİR HASTANELERİNE GİTTİ

Sağlık Bakanlığı, 2020 yılına ilişkin mali tablolarını yayımladı. Buna göre, bakanlık, şehir hastanelerine 2020 yılında 5 milyar 516 milyon TL kira ödedi. Ödenen kira bedeli “Yap Kirala Devret Modeli ile Yaptırılan Hastanelerin Kira Bedelleri” kalemi altında açıklandı. Bakanlık ayrıca, şehir hastanelerine 3 milyar 223 milyon TL’lik hizmet bedeli ödedi. Sağlık Bakanlığı’nın 2020 yılı toplam giderleri 58,5 milyar TL olurken, bu rakamın yüzde 15’ini şehir hastaneleri oluşturdu.

31 BİN YATAKLI 63 HASTANE YAPILABİLİRDİ

Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) modeliyle yapılan 13 şehir hastanesinin yalnızca kira bedelleri için dört yıl boyunca 21 milyar 794 milyon lira ödendi. 13 şehir hastanesinin sadece kira ödemelerine ayrılan parayla 500 yataklı en az 63 devlet hastanesi yapabilirken, 13 şehir hastanesinin ise yalnızca 17 bin 509 yatak kapasitesine sahip olması dikkat çekti.

AŞILAMA İÇİN 1.8 MİLYAR HARCANDI

Sağlık Bakanlığının personel giderleri toplam 27,5 milyar TL, SGK primi giderleri 6,2 milyar TL, mal ve hizmet alımı giderleri 19,3 milyar TL oldu. Aşılama hizmeti giderleri 1,8 milyar TL olarak açıklandı. Bakanlık ayrıca, 2020’de Mogadişu-Somali-Türkiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Projesine’ne 23,9 milyon TL, Sudan Nyala Türk Hastanesi Projesi’ne 11,8 milyon TL, Nijer-Türkiye Dostluk Hastanesi Projesi’ne 8,4 milyar TL, Bangladeş Sahra Hastanesi’ne 9,4 milyon TL ödeme yaptı.

Mültecileri Yunanistan’a “şu an” iade edemezsiniz!

Okumaya devam et

Gündem

Kaynak bulamayan hükumet şehit paralarına da el koydu

Aradığı kaynağı bulamadığı için Merkez Bankasının ‘kefen parası’ olarak nitelendirilen ihtiyat akçesine çöken hükumet, şimdi de şehit yakınları için toplanan paralara el koydu. 15 Temmuz şehit ve gazileri için toplanan 340 milyon lira Hazine’ye aktarıldı.

BOLD – Pandemi nedeniyle iyice kaynağa sıkışan AKP Hükumeti, yurt içinde ve dışında kaynak arayışlarını sürdürüyor. İhtiyacı olan parayı bulamayan hükumet, Merkez Bankası’nın kefen parasına çöktüğü gibi şehit yakınları için toplanan paraları da Hazine’ye aktardı.

HALKIN BAĞIŞLARI SAHİPLERİNE DAĞITILMADI

15 Temmuz şehit ve gazileri ile Dolmabahçe’deki PKK saldırısında şehit olanlar için yardım kampanyaları düzenlendi. 15 Temmuz şehit ve gazileri için o günkü kur üzerinden 100 milyon ABD Doları karşılığı 300 milyon lira, Dolmabahçe şehitleri için de 15,5 milyon ABD Doları karşılığı bağış toplandı. Şehit yakınları ve gaziler için toplanan bu paralar ise hak sahiplerine dağıtılmadı. Toplanan para 338 milyon liraya ulaşırken dağıtılan toplam para 14.9 milyon lira oldu.

AKP’Lİ BİRİSİ MÜDÜR OLARAK ATANDI

Bağışların dağıtılması için vakıf kuran hükumet, vakfın yönetimine de Maliye Bakanı Yardımcısı Nurettin Nebati’nin özel kalem müdürünün eşi Fatma Güngör sözlü olarak müdür olarak tayin edildi. Şehit yakınlarına dağıtılmayan bu paralardan vakfın mütevelli heyetinin, yöneticilerinin ne kadar maaş aldıkları, vakıf adı altında ne gibi harcamalar yaptıkları ise bilinmiyor.

PARA HAZİNE’YE AKTARILDI

251 şehit yakını ile 2 bin 734 gazi için 2016 yılı sonunda toplanan 309 milyon lira 24 Aralık 2017 tarihinde yayınlanan kararla Şehit Yakınları ve Gaziler Vakfı’na aktarıldı. Ziraat Bankası’nda nemalandırılan para 338 milyon liraya ulaşırken, para daha sonra Hazine’ye aktarıldı.

MERKEZ’İN KEFEN PARASINA DA EL UZATILDI

Şehit paralarına çöken AKP hükumeti, daha önce de Merkez Bankası’nın kefen parası olarak nitelendirilen ihtiyat akçesine de el koydu. Merkez Bankası’ndan geçen yıl Hazine’ye 40.5 milyar lira aktarıldı. Hükumet bu para ile bütçe açığını azaltıp, yandaş müteahhitlerin ödemelerini yaptı.

‘Beşli Çete’nin Kalyon’u yine iş başında: Saray muslukları açtı

Okumaya devam et

Gündem

‘Beşli Çete’nin Kalyon’u yine iş başında: Saray muslukları açtı

Beşli Çete

Yeni yılın ilk ihalesini AKP döneminde kamudan toplam 1.1 trilyon liralık ihale alan ‘Beşli Çete‘nin üyesi Kalyoncu İnşaat kazandı. Kalyon İnşaat’a 1.1 milyar TL’ye hastane ihtiyacı bulunmayan Trabzon’a 900 yataklı şehir hastanesi yapacak. Tayyip Erdoğan’ın çok sevdiği Kalyon’un gücü ve açlığı nereden geliyor?

BOLD – Sağlık Bakanlığının 900 yataklı Trabzon Şehir Hastanesi yapım ihalesi yaklaşık 1.1 milyar TL’ye iktidara yakınlığıyla bilinen ve kamudan milyarlarca liralık ihaleler alıp vergi affı getirilen Kalyon İnşaat’a verildi. İktidarın muslukları sonuna kadar açtığı ve kamuoyunda ‘Beşli Çete‘ olarak bilinen yandaş müteahhit şirketlerden olan Kalyon İnşaat, hastaneyi iki yılda tamamlayacak.

1.1 MİLYARLIK İHALE PAZARLIKLA VERİLDİ

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü, 22 Eylül 2020 tarihinde 900 yataklı Trabzon Şehir Hastanesi’nin yapımı için bir ihale düzenlendi. Pazarlık usulü ile yapılan ve 19 Ocak’ta açıklanan ihale 1 milyar 99 milyon TL’ye Kalyon İnşaat’a verildi. İmzalanan sözleşmeye göre hastane 2023 yılı başına kadar tamamlanacak.

YENİ HASTANEYE İHTİYAÇ YOK

Sağlık Bakanlığı istatistiklerine göre Trabzon’daki 22 hastanede toplam 3 bin 211 yatak bulunuyor. Trabzon’da nitelikli yatak sayısı bin 927. Hastanelerde yer alan yoğun bakımlarda ise toplam 361 yatak bulunuyor. Şehir hastanesi tamamlandığında kapatılacak olan Trabzon’daki kamu hastaneleri, şehir hastanesi bünyesinde hizmet vermeye devam edecek.

KAMU KAYNAKLARININ AKTIĞI 5 ŞİRKETTEN BİRİ

Trabzon Şehir Hastanesi ihalesi, Kalyon İnşaat’ın AKP döneminde kamudan aldığı yüzlerce ihaleden sadece birisi. Kalyon İnşaat’ın üstlendiği bazı kamu ihaleleri ise şöyle:

 • KTÜ Farabi Hastanesi, Kartal Eğitim Araştırma Hastanesi
 • Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 • Tanap 4
 • İstanbul Uluslararası Finans Merkezi
 • Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı
 • Taksim Yayalaştırma Projesi
 • Bakırköy Adalet Sarayı
 • Mecidiyeköy Metrobüs İhalesi
 • İstanbul 3’üncü Havalimanı Projesi
 • Başakşehir Stadı ve Çanakkale-Ayvacık Yolu ile KKTC Su Temin Projesi
 • Kuzey Marmara Otoyolu
 • KKTC Su Hattı Projesi
 • Vatan Caddesi Vergi Dairesi
2020’NİN EN ÇOK İHALE ALAN ŞİRKETİ

Geçen yıl kamudan en çok ihale alan firma Kalyon İnşaat oldu. Listenin birinci sırasında bulunan Kalyon İnşaat 2020’de toplam bedeli 34 milyar 543 milyon TL olan 20 sözleşmeye imza attı.

İHALELER HEP PAZARLIK USULÜ İLE

Kamu ihalelerindeki “olağan” usulü ise açık ihale değil, olağanüstü koşullarda uygulanan ve pazarlık usulü olan 21/B. Büyük ölçekli 17 ihalenin sadece 1’ini açık ihaleyle kazanan Kalyon İnşaat, 11 ihaleyi 21/B usulüyle, 5’ini ise belli isteklilerin çağrıldığı ihale usulüyle aldı.

19 KEZ VERGİ İNDİRİMİ YAPILDI

Kalyon İnşaat, geçen yıl Bursa Yenişehir Demiryolu Hattı yapım işini 9 milyar 449 milyon lira karşılığıyla aldı. İhale bedeli kadar tutarın vergiden istisna tutuldu. İhale ise Kalyon İnşaatın aldığı birçok ihale gibi pazarlık usulü ile oldu. Kalyon İnşaat son 10 yılda resim ve harç istisna belgelerine 19 kez indirim yapıldı.

KALYON, DÜNYADA DEVLETTEN EN ÇOK İHALE ALAN FİRMALARDAN

Şirket, Dünya Bankası’nın 1990-2017 tüm dünyada devletten en çok ihale alan şirketler sıralamasında zirvede yer alıyor. Türkiye’deki kamu ihalelerinden önemli pay alan inşaat şirketleri arasındaki Kalyon, Makyol, Cengiz İnşaat, Limak ve Kolin’in AKP döneminde aldığı ihale bedelleri toplamı 1 trilyon 117 milyar 500 milyon TL bulmakta.

1974 YILINDA KURULDU

Grup, 1974 yılında inşaat sektöründe hizmet vermek amacıyla Kalyon İnşaat’ın kurulmasıyla başladı. AKP döneminde kamu ihalelerinde adı en çok geçen sermaye grubu oldu. İnşaat sektöründe hizmet veren grup, AKP ile birlikte altyapı, enerji, plastik boru, PVC pencere sistemleri gibi birçok farklı alanda hizmetler vermeye başladı. 2013’te Turkuvaz Medya Grubu’nu satın alan şirket, medya sektöründe de faaliyet veriyor.

Gökhan Güneş bulundu illegal işler ortaya döküldü: Kaçırılanlar bunları mı yaşıyor?

Okumaya devam et

Popular