Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Eğitime ve eğitimciliğe dair 10 etkileyici film

40 bini aşkın yakın öğretmenin mesleğinden edildiği, binlercesinin hapse gönderildiği, işkenceden geçirildiği, Meriç’te can verdiği Türkiye’de bugün öğretmenler günü kutlandı.

BOLD– Bu gün devlet yetkilileri ekranlara çıkıp öğretmenden bahsettiler. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk “Bir ülkenin kalp öğretmenin aldığı nefese bağlı” sözlerini içeren kutlama mesajı attı. İşkencede öldürülen Gökhan Açıkkollu’dan, Meriç’te can veren Ayşe Abdürrezzak’tan, inşaatta çalışırken düşüp vefat eden Kazım Kurnaz’dan onların alamadıkları nefesten kimse söz etmedi. BOLD ailesi olarak merhum öğretmenlerimizi ve kader arkadaşlarını saygıyla selamlıyor ve sizlere bugüne özel film listemizi sunuyoruz.

ÖLÜ OZANLAR DERNEĞİ

Bir öğretmen öncelikle ilham verici olmalıdır ilkesini en iyi anlatan yapımlardan biridir Ölü Ozanlar Derneği. Kuralları değil insanları önemseyen bir öğretmen çocuklarını “kendilerini keşfetme serüveni”ne çıkarırken hiç tahmin etmediği şeylerle yüzleşmek durumunda kalacaktır.

KORO

Herkesin sorunlu diye bir kenara ittiği, ailelerinin bile yatılı okula göndererek başlarından savdığı erkek öğrencilerden oluşan bir okula yalnızca iyiliğin iyileştirici gücü olduğuna inanan bir öğretmen gelirse ne olur? Oscar ve Altın Küre adayı bir sevgi ve fedakarlık filmi.

“Ama sizin çocuğunuz yok değil mi?”
“Hayır aslında altmış tane çocuğum var!”

HER ÇOCUK ÖZELDİR

Parmakla gösterilen çocuklar vardır okullarda… İyi anlamda değil ama… Herkesin haylaz, işe yaramaz dediklerinden… Peki gerçekten öyle midir? Bir öğretmen sevgiyle evet sadece sevgiyle, katışıksız saf sevgiyle bakarsa değiştirebileceklerinin sınırı yoktur.

CAN DOSTUM

Kim bilir ne kadar yıldız vardır yerde yolunu gösterecek birine denk gelmediği için yükselemeyen. Bir çocuğun en büyük şansı iyi bir öğretmene denk gelmektir. Matt Damon ve Ben Affleck’in bir yapımcıya kabul ettirene kadar uzun süre uğraştıkları Can Dostum işte bunu anlatıyor.

KARA TAHTANIN ÖTESİ

En zor öğretmenlik kimsesiz çocuklarla yapılandır. Bir öğretmen olmaktan çok daha fazlasını gerektirir. Tepeden tırnağa sabır tepeden tırnağa sevgi olmak gerekir orada. 24 yaşındaki genç bir öğretmen bir sığınma evindeki çocuklarla bunu başarabilecek midir acaba?

İMPARATORLAR KULÜBÜ

Kurallara sıkı sıkıya bağlı bir öğretmenin yaşamı okula gelen yeni bir öğrenciyle temelinden değişir. Bir öğretmen ilk defa öğrencilerinden nasıl etkilendiğini fark edecektir.

SEVGİLİ ÖĞRETMENİM

Kenar bir mahallede üstelik ırkçılığı yükselişte olduğu bir dönemde siyahi bir öğretmenin sahip olduğu tek şey inanılmaz azmi ve doğru olanı yapma ilkesidir.

SINIF

“İşimiz, öğrencilerin arka sıralarda sessizce oturup, sorun yaratmayacağından emin olmaktan ibaret değil. İçlerindeki cevheri de ortaya çıkarmamız lazım.”

MONSİEUR LAZHAR

Sadece kötü eğitim sistemlerinde değil iyi sistemlerde de çocukların sorunları olur. Monsieur Lazhar eğpitimin farklı bir yüzüne bakıyor.

DALGA/ DİE WELLE

Öğretmenler sadece olumlu etkiye mi sahiptir? Bazen iyi niyetle atılmış bir adım bile korkunç sonuçlara yol açabilir. Öğretmen, gençlik ve faşizm üzerine sersemletici bir film.

Okumaya devam et
Reklamlar

Kültür

Nomadland Oscar’a damga vurdu: En İyi Yönetmen ödülünü ilk kez Asyalı bir kadın aldı

2021 Oscar Ödül Töreni bu yıl dünyanın farklı yerlerinde kurulan stüdyolarda yapıldı. Nomadland filmi 3 dalda Oscar aldı. En iyi yönetmen ödülünü alan Chloe Zhao, bu kategoride Oscar alan ilk Asyalı kadın oldu.

BOLD – Oscar ödülleri olarak bilinen Akademi Ödülleri’nin 93’üncüsü dün gece Los Angeles’ta koronavirüs pandemisinin gölgesinde sahiplerini buldu.

Korona önlemleri nedeniyle geçen yıllara oranla çok az sayıda kişinin davet edildiği tören, Los Angeles’ta geleneksel olarak Oscar ödül törenlerine ev sahipliği yapan Dolby Tiyatrosu ile dünyanın farklı yerlerinde kurulan stüdyolarda yapıldı. Oscar adaylarından belirlenen bu mekanlardan birinde bizzat törene katılmaları istendi.

Çin asıllı Yönetmen Chloe Zhao

Bu yıl Oscar’a yönetmenliğini Chloe Zhao’nun yaptığı ‘Nomadland’ damgasını vurdu. Altın Küre de dahil olmak üzere bu yıl verilen birçok ödül töreninden zaferle dönen ‘Nomadland’ Oscar’ın da favorisiydi.

FİLMDE PROFESYONEL OLMAYAN İSİMLER DE YER ALDI

Frances McDormand

Nomadland’in hikayesi Frances McDormand’in canlandırdığı ve ABD’nin batısında karavanıyla göçebe olarak yaşamını sürdüren, geçici işlerle para kazanan ve yol boyunca kendi gibi göçebe insanlarla tanışan Fern isimli kadın karakter etrafında şekilleniyor. Filmde oynayanların çoğu profesyonel oyuncu değil, gerçek hayatta da göçebe yaşayan isimler.

‘Nomadland’ En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu dallarında Oscar’ın sahibi oldu.

Zhao, En İyi Yönetmen dalında Oscar kazanan ilk Asyalı kadın oldu. Çin asıllı Zhao, aynı zamanda En İyi Yönetmen dalında Oscar kazanan ikinci kadın oldu.

Zhao, “Bu ödülü, tüm zorluklara karşın iyilik için direnme inancına ve cesaretine sahip olan herkes için alıyorum. İnsanlar doğuştan iyilerdir. Ben dünyanın her yerinde, her zaman tanıştığım insanların içinde iyiyi bulabildim” dedi. ABD’li aktris Frances McDormand ‘Nomadland’daki rolü ile üçüncü Oscar’ını kazandı.

HOPKİNS, 83 YAŞINDA OSCAR ALDI

Anthony Hopkins

En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar’ın sahibi ‘The Father’daki rolü ile Anthony Hopkins oldu. İkinci Oscar’ını kazanan İngiliz oyuncu, ‘The Father’da bir demans hastasını canlandırıyor. Film, En İyi Uyarlama Senaryo dalında da ödül kazandı.

83 yaşındaki Anthony Hopkins, bu ödülü alan en yaşlı kişi olarak kayda geçti.

EN İYİ YARDIMCI KADIN VE ERKEK OYUNCULAR

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü Minari filmindeki rolüyle Yuh-Jung Youn aldı ve bu kategoride ödül alan ilk Koreli aktris olarak tarihe geçti.

Ödülünü Brad Pitt’ten alan Yuh-Jung Youn, “Bay Pitt, sizinle sonunda tanıştığıma çok memnun oldum” sözleriyle izleyicileri güldürdü.

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını ise ‘Judas and the Black Messiah’taki rolü ile Daniel Kaluuya kazandı.

1960’larda ABD’deki siyahların hareketi Kara Panter Partisi’ni (Black Panther Partisi) anlatan filmde H.E.R., Dernest Emile II und Tiara Thomas’ın seslendirdiği “Fight For You” En İyi Özgün Şarkı dalında Oscar’ını kazandı.

Siyahları konu eden bir diğer film ‘Ma Rainey’s Black Bottom’ En İyi Kostüm Tasarımı ve En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı dallarında Oscar aldı. Film, siyah caz şarkıcısı Ma Rainey’in hayatından bir kesit sunuyor.

‘MANK’ 2 DALDA ÖDÜL KAZANDI

En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödülleri de dahil toplam 10 dalda ödüle aday gösterilen David Fincher imzalı ‘Mank’ En İyi Görüntü Yönetmeni ve En İyi Yapım Tasarım dallarında ödül kazandı.

En İyi Yabancı Film ödülünü Danimarkalı yönetmen Thomas Vinterberg’in ‘Druk’ (Another Round) kazandı.

En İyi Belgesel kategorisinde ‘My Octopus Teacher’ Oscar ödülünün sahibi oldu.

En İyi Özgün Senaryo Ödülü’nü, ‘Promising Young Woman’ filmiyle Emerald Fennell kazandı.

En İyi Ses ödülünü ‘Sound of Metal’ filmi aldı. Sound of Metal’in ikinci Oscar’ı ise En İyi Film Kurgusu kategorisinden geldi.

‘Two Distant Strangers’, En İyi Kısa Film ödülünü aldı. Filmin yönetmenlerinden Travon Free, ödülünü alırken “ABD’de polis tarafından öldürülen siyahları” hatırlattı.

En İyi Kısa Animasyon ödülü, ‘If Anything Happens I Love You’ filmine verildi.

En İyi Animasyon kategorisinde ise Walt Disney yapımı ‘Soul’ filmi Oscar’ın sahibi oldu. Soul’un ikinci Oscar’ı ise En İyi Özgün Müzik kategorisinden geldi.

En İyi Kısa Belgesel ödülünü “Colette” adlı belgeselle Anthony Giacchino ve Alice Doyard aldı.

En İyi Görsel Efekt kategorisinde Tenet, Oscar’ın sahibi oldu.

50 at Almanya’ya mı kaçtı?

Okumaya devam et

Kültür

Gülen’in son kitabı: Hakk’a Adanmışlar Yolu

Fethullah Gülen Hocaefendi’nin Çağlayan dergisinde kaleme aldığı başyazıları ‘Hakk’a Adanmışlar Yolu’ adıyla kitaplaştı. Gülen’in Nisan 2017 ile Eylül 2019 tarihlerinde kaleme aldığı yazılara yer verilen kitap, Hizmet Hareketi mensuplarına Türkiye’de uygulanan Tenkil Sürecini de anlatıyor.

BOLD – Süreyya Yayınlarından çıkan kitap, Gülen Hocaefendi’nin Nisan 2017 ve Eylül 2019 tarihlerinde kaleme aldığı yazılara yer veriyor. Çağ ve Nesil serisinin son kitabı olan Hakk’a Adanmışlar Yolu, Hizmet hareketinin Türkiye’de tenkile tabi tutulduğu süreci anlatması açısından önem taşıyor.

Kitap son süreçte yaşananlara farklı açılardan yaklaşıyor. İman, İslam ve ihsan çizgisinden çıkmamaya önem gösteren Gülen, yaşanan süreci, tenkili ve soykırımı satır aralarında anlatıyor.

Kitap, Amerikada ANT Stores (www.antstores.com) Avrupada Kitap Dünyası (www.kitapdunyasi.eu) mağazalarından satın alınabilir.

Anne-babası gözaltına alınan Zeynep bebek evde yalnız bırakıldı mı?

Okumaya devam et

Kültür

Muhittin Akgül’den yeni kitap: Hakkı Tutup Kaldırmak

Prof. Dr. Muhittin Akgül’ün Hakkı Tutup Kaldırmak isimli kitabı ABD ve Avrupa’da satışa sunuldu. Takdim yazısını Prof. Dr. Suat Yıldırım’ın kaleme aldığı kitapta hayatlarını hakkı ilan ve ila’ya adamış ve bu uğurda zulme ve haksızlıklara maruz kalmış örnek şahsiyetlerin hayatı anlatılıyor.

BOLD –  Süreyya Yayınları tarafından yayınlanan kitabında Prof. Akgül, insanlık tarihinin başından beri hakkın safında yer alan büyük rehberlerin gayretlerini Kur’ân-ı Kerîm’den örneklerle ortaya koyuyor

Hz. Âdem’in (aleyhisselam) oğlu Hâbil, Hz. Âsiye, Firavun sarayındaki mü’min yetkili, ölümü göze alarak Hz. Musa’ya (aleyhisselam) iman eden sihirbazlar, Hz. İsa’nın (aleyhisselam) havarileri, Habîb-i Neccâr, Ashab-ı Kehf , Ashab-ı Uhdûd’un müthiş işkencelerine ragmen hak yoldan dönmeyenler, Habeşistan kralı Necâşi Ashame anlatılıyor.

Kitaba hakkın zirvedeki temsilcisi son Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (aleyhissalatu vesselam) hakkı ikame için gerçekleştirdiği faaliyetler ile mühür basılıyor. Böylece eser, şimdi yaşayan ve gelecekte yaşayacak olan hak temsilcilerine ve onu temsil eden kutlulara tuttukları yolun, Hak Teâlâ’nın peygamberlerinin yolu olduğunu açıklayarak, onlara manevi bir kuvvet ve gıda veriyor. Şimdi yaşayan ve gelecekte yaşayacak olan Hakk temsilcilerine ve hakkı temsil eden kutlulara, örnek almaları ve hayatlarını benzetmeleri gerekli ideal örnekleri nazara veriyor.

Kitap Amerika’da www.antstores.com, Avrupa’da www.kitapdunyasi.eu mağazalarında satışa sunuldu. Kitabın dijital versiyonu ise 15 Nisan’da Apple ve Google mağazalarından satışa sunulacak.

 

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0