Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD’de Federal Yargıç: Beyaz Saray avukatı ifade vermeli, başkanlar kral değildir

ABD’de federal bir yargıç, Beyaz Saray çalışanlarının da Kongre önünde ifade vermesi gerektiğine hükmetti. “Başkanlar kral değil” diye konuştu.

BOLD ABD Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu tarafından açılan davaya bakan Federal Yargıç Ketanji Brown Jackson, eski Beyaz Saray avukatı Don McGahn’ın Robert Mueller soruşturma kapsamında ifade vermesi gerektiğine karar verdi.

Beyaz Saray, yüksek rütbeli bir yetkili olmasından ötürü dokunulmazlığı olduğunu öne sürdüğü yetkililerin Kongre’deki soruşturmalar kapsamında ifade vermek zorunda olmadıklarını savunmuştu.

TRUMP’IN AZİL SORUŞTURMASINI ETKİLEYEBİLİR

Bu karar Trump’ın Kongre ile mücadelesinde Beyaz Saray aleyhine darbe vuran bir karar oldu. Karar Trump’ın azil soruşturmasını da etkileyebilir.

Trump ve yönetimi, azil süreci ve Demokratların yürüttüğü diğer soruşturmalar kapsamında işbirliği yapmaktan kaçınıyor; aynı zamanda Beyaz Saray çalışanlarına da Kongre’nin celplerine uymamaları yönünde salık veriyordu.

Böylece McGahn gibi önemli bir tanığın ifade vermesi sağlanacak; bu süreçte başka kritik isimlerin de konuşmasının önü açılmış olacak.

KİMSE HUKUKUN ÜSTÜNDE DEĞİLDİR

Kararını açıkladığı 120 sayfalık metinde kimsenin ‘hukukun üstünde olmadığını’ vurgulayan Yargıç Jackson, yürütme organı yetkililerinin Kongre’nin zorunlu süreçlerinden muaf olmadığını söyledi.

Jackson, “başkanların kral olmadığını” ifade ederek Trump’ın, danışmanlarını Kongre’de ifade vermelerini engelleme yetkisine sahip olmadığını söyledi.

Yargıç Ketanji Brown Jackson, McGahn’un ifade vermesi gerektiği yönündeki kararını açıklarken, “Başkan’ın bir danışmanı ne kadar yoğun ya da zaruri, yurtiçi ve ulusal güvenliğe ilişkin hassas projelere ne kadar yakın olursa olsun, Başkan’ın bu yetkilinin kanunun gerektirdiği adımı atmasından alıkoyma yetkisi yoktur” değerlendirmesinde bulundu.

Jackson kararın gerekçesinde, Başkan’ın danışmanlarının bu konuda mutlak dokunulmazlığa sahip olduğu görüşünün bir temele dayanmadığını belirtti.

ABD Adalet Bakanlığı, bu kararı temyize götüreceğini açıkladı. McGahn, daha önce Kongre’nin ifade vermesi için yaptığı çağrıya direnerek oturuma gelmemişti.

Trump’ın eski ulusal güvenlik danışmanı John Bolton ve şu anki Beyaz Saray Genel Sekreteri Mick Mulvaney  de Kongre’de Trump’ın azil soruşturması kapsamında ifade vermeyi reddetmişlerdi.

MUELLER SORUŞTURMASINDA İFADEYE GİTMEMİŞTİ

McGahn’ın 2016 yılında düzenlenen ABD başkanlık seçimlerine Rusya’nın müdahale edip etmediğine dair ifade vermesi istenmişti. Ekim 2018’de danışmanlık görevinden ayrılan McGahn, bu yılın Mayıs ayında ABD Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu tarafından, eski FBI başkanı ve özel yetkili savcı Robert Mueller’in soruşturması kapsamında ifade vermeye çağrılmıştı.

Mueller’ın yürüttüğü soruşturma artık kapanmış olsa da Demokratlar, Trump’ın Mueller’ın soruşturmadan çekilmesi için uğraşıp uğraşmadığını öğrenmek, bunun için de McGahn’ın ifadesine başvurmak istiyor.

Böylece Trump’a karşı azil sürecinde adaletin engellenmesi kozuna sahip olabileceklerini düşünüyorlar.

Beyaz Saray ise yetkililerin ifade vermeye zorlanamayacağını savunmuştu.

Trump, IŞİD Lideri El Bağdadi’yi kovalayan köpeği Beyaz Saray’da ağırladı

Dünya

Senato destek paketini kabul etti, herkese bin 400 dolar nakit yardım yapılacak

1,9 trilyon dolarlık ekonomik destek paketi ABD Senatosu’nda demokratların oyu ile kabul edildi. Kabul edilen paketle birlikte kişi başına bin 400 dolarlık nakit yardımının yanı sıra eyaletler ile yerel yönetimler için 350 milyar dolarlık kaynak da yer alıyor.

BOLD – ABD Başkanı Joe Biden’ın yeni tip koronavirüs salgınının etkilerine yönelik istediği 1,9 trilyon dolarlık ekonomik destek paketi Senato’dan geçti. Tasarı, Senato Genel Kurulu’nda gece geç saatlere kadar süren görüşmelerin ardından 49’a karşı 50 oyla kabul edildi.

BİDEN’İN İMZASI İLE HAYATA GEÇİRİLECEK

Uzlaşma olarak adlandırılan yasal bir düzenlemenin daha önce devreye sokulmasıyla önü açılan tasarı, Cumhuriyetçilerin desteğine ihtiyaç olmadan Senato’dan geçirildi. Tasarının oylaması için Senato’da yapılan oturum 11 saat 50 dakikalık süresiyle de rekor kırdı. Tasarı, üzerinde yapılan düzenlemeler nedeniyle yeniden Temsilciler Meclisine gönderilirken kabul edilmesi halinde yasalaşması için Biden’ın imzasına sunulacak.

HERKESE BİN 400 DOLAR VERİLECEK

Biden yönetiminin Kovid-19’un ekonomik etkilerine karşı üzerinde çalıştığı en büyük paket olarak nitelendirilen tasarıda, kişi başına bin 400 dolarlık nakit yardımının yanı sıra eyaletler ile yerel yönetimler için 350 milyar dolarlık kaynak yer alıyor. Daha önce haftalık 400 dolar olarak belirlenen işsizlik yardımının ise yapılan müzakerelerin ardından 300 dolar olarak sağlanması ve süresinin 6 Eylül’e kadar da uzatılması öngörülüyor.

 

3. dalga mı?: Korona hasta sayıları patladı

Okumaya devam et

Dünya

ABD’li üst düzey diplomat: Erdoğan ikili oynuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili ABD basınında bir makale daha çıktı. ABD’li üst düzey diplomata dayandırılan yazıda, “Erdoğan, ABD ve AB ile ilişkileri geliştirmek istiyor. Ancak ABD ve AB bu defa Erdoğan’a karşı son derece tetikte” ifadeleri yer aldı.

BOLD – voanews.com uluslararası servisinde yer alan bir analize göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, yıllar süren gergin ilişkilerden sonra atı ile yeni bir sayfa açmayı umut ediyor. Ancak bu uğurda yaptığı hamleler, Washington’da şüpheyle karşılanıyor ve dahası, diplomatik bir algı operasyonun bir parçası kabul ediliyor.

İKİLİ OYNUYOR

ABD’li üst düzey bir diplomat VOA’ya demecinde, Erdoğan’ın niyetine şüpheyle yaklaşıldığının altını çizerek, “İkili oynuyor. İç muhalefete yönelik baskıları hafiflettiği veya Rusya ile S-400 anlaşmasından vazgeçtiğine dair hiçbir işaret yok” dedi.

AĞZININ İKİ TARAFIYLA KONUŞUYOR

ABD’li ve Batılı yetkililer, Erdoğan’ın niyetlerine şüpheyle yaklaşmalarının pek de şaşırtıcı olmadığını söylüyor. Batılı bir diplomat, “Ağzının her iki tarafından konuştuğu sonucuna varmamak zor” dedi.

Makalede, Biden yönetiminin Türkiye konusunda, Beyaz Saray’daki selefi Donald Trump’tan daha sert bir tavır takınacağı, henüz seçilmeden önce Erdoğan’ı otokrat ilan ederek mücadele sinyali verdiği ve son olarak da Osman Kavala’nın serbest bırakılması yönünde çağrıda bulunduğunun altı çizildi.

Makalede, Doğu Akdeniz’de yaşanan krizle ilgili de değerlendirmeler yer aldı.

Okumaya devam et

Dünya

ABD dergisi: Biden’dan Erdoğan’a sessiz muamele

ABD merkezli Foreign Policy dergisi, Biden’ın Erdoğan’a tavrını, “Biden Türkiye’ye sessiz muamele uyguluyor” makalesiyle masaya yatırdı.

BOLD – ABD’de 20 Ocak 2021 tarihinde Başkanlık koltuğuna oturan Joe Biden, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmüyor. Beyaz Saray’da ikinci ayının dolmasına kısa süre kalan Joe Biden, eski Başkan Donald Trump’ın sık sık görüştüğü Cumhurbaşkanı ve AKP lideri Erdoğan ile temasa geçmedi.

ABD merkezli Foreign Policy dergisi, Biden ve Erdoğan ilişkini, ‘Biden Türkiye’ye sessiz muamele uyguluyor’ başlıklı bir makaleyle inceledi. Biden’ın görevdeki ilk ayını dünya liderleriyle rutin telefon görüşmeleri yaparak geçirdiğini yazan dergi, Erdoğan’ın telefonunun hiç çalmadığını aktardı.

“TAVRI DAHA DA SERTLEŞECEK”

NATO müttefiki iki ülkenin son yıllarda Suriye ve S-400 meseleleri nedeniyle görüş ayrılıkları bulunduğunun vurgulandığı yazıda, “Eğer Ankara eylemlerini hızlıca değiştirmezse, bu soğukluk devam edecek ve ABD’nin Türkiye’ye tavrı daha da sertleşecek. ABD Başkanı’nın sessiz mesajı bunu gösteriyor” ifadeleri kullanıldı.

Yazıda Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nin Demokrat üyesi Abigail Spanberger’in görüşlerine de yer verildi. Spanberger, “İlişkilerimiz oldukça zorlayıcı. Biz daha önce Türkiye’ye güvenebildiğimiz bir pozisyonda değiliz. Ya da diğer NATO müttefiklerine duyduğumuz kadar güven duyamıyoruz” diye konuştu.

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0