Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Haluk Bilginer’in efsane performansları

Haluk Bilginer 47. Uluslararası Emmy Ödülleri’nde en iyi erkek oyuncu seçilerek ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu tüm dünyaya gösterdi.

BOLD– Türkiye’nin kalburüstü seyircisi ise Bilginer’in değerini çoktandır bilmekteydi zaten. Birçok sinema ve TV yapımında çarpıcı rollere imza atan Haluk Bilginer’in efsane performanslarından sinefesto’nun hazırladığı seçkiyi sizlerle paylaşıyoruz.

POLİS- MUSA RAMİ

Onur Ünlü’nün yönettiği filmde Bilginer; yalnız, şiddete meyilli, tavizsiz bir polis karakterini canlandırıyordu. Filmdeki replikle “şiddete meylim vallahi dertten” diyen Musa Rami Bilginer’in akılda kalan rollerinden.

MASUMİYET- BEKİR

Zeki Demirkubuz’un yönettiği filmde Bilginer,on yıl hapiste kaldıktan sonra dışarı çıkan Bekir’in yaşam mücadelesini yansıtıyordu. Güven Kıraç’la birlikte rol aldıkları sahnedeki tiradı ise şimdiden bir efsaneye dönüştü.

KIŞ UYKUSU- AYDIN

Bilginer’in emekli olduktan sonra İstanbul’dan ayrılıp Kapadokya’ya yerleşen ve boşanmış kız kardeşi Necla ile yaşayan eski tiyatrocu Aydın karakterine hayat verdiği filmi Nuri Bilge Ceylan yönetmiştir. Bilginer filmde oynamayı tiyatro prgoramı nedeniyle reddetse de çekimler kendisine göre ayarlanınca kabul etmiştir. Kış Uykusu’nun Altın Palmiye’ye uzanan yolculuğu da böyle başlamıştır.

MASUM-CEVDET

Seren Yüce’nin yönettiği dizide Bilginer, emekli komiser Cevdet karakterine hayat veriyordu. Çoktan dağılmış bir aile etrafında dönen cinayet öyküsünün anlatıldığı diziden Bilginer’in tiradını paylaşıyoruz.

GÜNEŞİN OĞLU- ALPER CANAN

Onur Ünlü’nün yönettiği absürt komedide Alper Canan’a hayat veren Bilginer’in oyunculuğu gerçekten olağanüstü. Replikleriyle hafızalarda yer edinen filmden paylaştığımız kısa sahne bile Bilginer’in oyunculuğunu göstermeye yeter..

FİLLER VE ÇİMEN- SABİT

Derviş Zaim’in derin devletin kirli yüzüne ışık tuttuğu filmde uyuşturucu baronu Sabit’i canlandıran Bilginer, her rolün hakkından gelebileceğini bir kez daha göstermişti.

NEREDESİN FİRUZE- HAYRİ

Ezel Akay’ın yönettiği filmde bir türlü yırtamayan müzik yapımcısı Hayri’yi canlandıran Bilginer’in Demet Akbağ’la oynadığı sahne unutulmazlar arasına girmişti.

ŞAHSİYET- AGAH BEYOĞLU

Ve Emmy’yi getiren Agah Beyoğlu… Fazla söz gerek yok… Alzheimer teşhisi konduktan sonra yıllardır ertelediği cinayeti işlemeye karar veren Agah Beyoğlu rolü yıllarca unutulmayacak…

Kültür

Zack Snyder’ın yeni filmi Army of the Dead’den ilk fragman yayınlandı

Dawn of Justice Zack Snyder Cut merakla beklenirken 21 Mayıs’ta izleyiciyle buluşacak yeni filmi Army of the Dead’den de ilk fragman yayınlandı.

BOLD– 21 Mayıs’ta Netflix’te izleyiciye sunulacak olan Army of Dead; 300, Man of Steel ve Watchmen gibi filmlerle tanınan Zack Snyder’ın bu yıl seyirciye sunacağı ikinci filmi. Yönetmenin bu yıl izleyeceğimiz diğer filmi ise uğruna kampanyalar düzenlenen Dawn of Justice Zack Snyder Cut.

ZOMBİ İSTİLASINDA SOYGUN

Las Vegas’da gerçekleşen zombi istilası sırasında kaostan faydalanarak karantina alanında büyük bir soygun yapmayı planlayan ve eski askerlerden oluşan bir grubu konu alan filmin oyuncu kadrosunda; Dave Bautista, Ella Purnell, Ana De La Reguera, Theo Rossi, Huma Qureshi, Omari Hardwick, Tig Notaro, Hiroyuki Sanada, Garret Dillahunt, Matthias Schweighöfer, Raúl Castillo, Nora Arnezeder ve Samantha Win gibi isimler yer alıyor.

Army of The Dead’in ardından anime bir spin-off dizisi ve filmdeki asker grubunun geçmişine ışık tutacak bir prequel filminin de yapılması bekleniyor. Bu açıdan bakıldığında bir franchise başlatmaya hazırlanan yapımın Prequel filminin başrolünü aynı zamanda yönetmenliğini de yapacak olan Matthias Schweighöfer üstlenecek.

Okumaya devam et

Kültür

Van Gogh’un 135 yıl önce yaptığı resim ilk kez görüntülendi

Vincent van Gogh’un 135 yıl önce Paris’te yaptığı bir resim, 100 yıl boyunca bir koleksiyonda kapalı kaldıktan sonra ilk defa görüntülendi.

BOLD– Ünlü ressamın “Montmartre’da Bir Sokak Manzarası” adlı çalışması çizildiği 1887’den sonra 100 yıldan fazla bir süre tek bir Fransız ailesinin koleksiyonunda yer aldı. Müzayede evi Sotheby’s tarafından önümüzdeki ay mezata çıkarılacak resmin 7 milyon sterlin civarında bir bedele satılabileceği tahmin ediliyor.

VAN GOGH’UN SANATINDA ÖNEMLİ BİR YERİ VAR

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Van Gogh uzmanı Martin Bailey “Bu resmi ilk defa doğru düzgün görebiliyoruz. Daha önce resmin yalnızca birkaç tane, çoğu siyah beyaz reprodüksiyonu yapılmıştı. Hep özelkoleksiyonlardaydı, yalnızca sahipleri ve arkadaşları görebiliyordu. Bu önemli bir sanat eseri çünkü Van Gogh’un koyu, toprak renkli resimler yaptığı Hollanda döneminden Provence’teki coşkun resimlere geçiş döneminde çizilen bir geçiş dönemi resmi. Van Gogh Paris’e gittikten sonra izlenimcileri keşfetmiş ve daha fazla renk kullanmaya başlamıştı.” sözleriyle resmin önemini aktardı.

Söz konusu resmin Van Gogh’un 1886-87 yıllarında kardeşi Theo’da kalırken yaptığı bir dizi resimden biri olduğu ve kardeşinin evine yakın bir sokağı betimlediği belirtildi.

Resmi 25 Mart’a kadar Paris, Amsterdam ve Hong Kong’daki müzayede evlerinde sergileyecek olan Sotheby’s mezatla ilgili olarak “Bu kadar ikonik bir seriden çıkmış bu kalibrede bir eserin piyasaya çıkması kesinlikle büyük bir olay.” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Kültür

Netflix yeni Sherlock Holmes dizisi The Irregulars’tan fragman yayınladı

Yeni bir Sherlock Holmes dizisi geliyor. Netflix’in ünlü dedektiften esinlenen yeni dizisi “The Irregulars”tan yayınlanan ilk tanıtım fragmanı dikkatleri çekmeyi başardı.

BOLD– 19. yüzyıl dönem dizisi olarak çekilen yapımda, Dr. Watson ve pek ortalarda görünmeyen ortağı Sherlock Holmes doğaüstü suçları sıra dışı bir ekiple birlikte çözmeye çalışacak.

YENİ SHERLOCK 26 MART’TA YAYINDA

Daha önce My Mad Fat Diary (2013) ve Watership Down gibi yapımlara imza atan Tom Bidwell’in yazdığı dizide Henry Lloyd-Hughes (Sherlock Holmes), Royce Pierreson (John Watson), Thaddea Graham (Bea), Darci Shaw (Jessie), Jojo Macari (Billy) ve Harrison Osterfield (Leopold) gibi oyuncular rol alıyor.

Johnny Allan, Joss Agnew ve Weronika Tofilska’nın yönettiği sekiz bölümden oluşan ilk sezon 26 Mart’ta yayımlanmaya başlayacak.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0