Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

BM’den Yunanistan’a kamplardaki şartları iyileştirme çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi Atina’ya mülteci kamplarındaki koşulları iyileştirme çağrısı yaptı. Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü de Ege adalarındaki sığınmacıların durumunun olumsuzluğuna dikkat çekerek bu kampların derhal boşaltılmasını talep etti.

BOLD – BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Yunan hükumetine çağrıda bulunarak, mülteci kamplarındaki koşulların iyileştirilmesini istedi. Midilli’deki kampa gerçekleştirdiği ziyaretin ardından basın açıklaması yapan Grandi, “(Sığınmacıların) böylesi sefil koşullarda yaşamasını kabul edemeyiz. Koşullar gerçekten çok kötü ve acilen düzeltilmesi gerekiyor” diye konuştu.

KİMSESİZ ÇOCUKLARLA İLGİLİ ÇÖZÜM BULUNMALI

AB ülkeleri arasında mülteci krizinden en çok etkilen ülkenin Yunanistan olduğunun altını çizen Grandi, yanında bir yetişkin olmayan çocuk sığınmacılarla ilgili olarak Avrupa çapında bir çözüm çağrısı yaptı.

Grandi “Çocuklar, özellikle de tek başına seyahat eden çocuklarla ilgili çok büyük endişe duyuyorum. Şiddet ve istismara en açık olanlar onlar” diye konuştu.

AB’NİN SIĞINMACI POLİTİKALARINA TEPKİ

Bu arada Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü Yunan adalarında sığınmacıların içinde bulundukları insanlık dışı koşullara dikkat çekerek Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki anlaşmayı ve AB’nin sığınmacılara yönelik politikalarını sert biçimde eleştirdi.

Örgütün danışmanlık görevini yürüten Reem Mussa, 2016 yılında varılan Türkiye-AB mülteciler mutabakatının, durumları ivedilik arz eden insanların haklarının sistematik olarak ihlaliyle sonuçlandığı eleştirisinde bulundu.

Örgüt başkanı Christos Christou da Brüksel’de yaptığı açıklamada, “Bu siyasete ve Yunan adalarında çekilen acılara son verilmesini ve aşırı kırılgan durumdaki insanların buradan tahliye edilmesini istiyoruz” diye konuştu.

KAPALI MÜLTECİ MERKEZİ PLANI

Yunanistan’daki muhafazakar hükumet, ülkenin göç ve iltica politikalarını giderek sertleştiriyor. Atina son olarak Yunanistan’da kalmak için gerekli koşulları yerine getiremeyen kişilere “kapıların kapalı olacağına” vurgu yapmıştı.

Hükumet ayrıca, Ege adalarında kapasitesinin çok üzerinde sığınmacıya ev sahipliği yapan üç büyük mülteci kampını kapatma kararı aldığını açıklamıştı.

Savunma Bakan Yardımcısı Alkiviadis Stefanis’in duyurduğu plana göre; Samos, Sakız Adası ve Midilli’deki her biri 4 bin 500 kişi kapasiteli bu kamplarda insanlık dışı koşullarda kalan toplam 27 bin sığınmacıdan en az 15 bini “giriş-çıkış izinlerinin bulunmayacağı” kapalı merkezlere nakledilecek.

Söz konusu merkezlerin Temmuz 2020’de hizmete girmesi planlanıyor.

YUNANİSTAN’A MÜLTECİ AKINI

Türkiye’den Yunan adalarına geçenlerin sayısında son aylarda büyük artış yaşanıyor. Bu ay bir hafta içinde yaklaşık 3 bin kişinin Midilli, Sakız ve Samos adalarına geldikleri kaydedilmişti. Yunan adalarındaki toplam göçmen sayısı ise Atina’nın verilerine göre 39 bini buluyor.

Arnavutluk’ta artçı sarsıntılar devam ediyor, ölü sayısı 30’a yükseldi

Dünya

Almanya’da maske skandalına karışan milletvekili siyaseti bırakıyor

Hristiyan Birlik Partileri’ne mensup iki milletvekilinin koruyucu maske ticaretine arabuluculuk ederek yüzbinlerce euro komisyon aldıklarının ortaya çıkması siyasette büyük tartışma yarattı.

BOLD – Almanya’da koronavirüs salgınına karşı koruyucu maske tedariği konusunda nüfuzunu kullanarak çıkar sağladığı ifade edilen, iktidarın büyük ortağı CDU’ya (Hristiyan Demokrat Birlik) mensup milletvekili Nikolas Löbel’in siyasetten çekileceği bildirildi.

Alman medyası, Milletvekili Löbel’in 31 Ağustos tarihinde bu görevinden ayrılacağını ve bir daha milletvekilliğine aday olmayacağını bildirdi.

Löbel’in kendi partisine daha fazla zarar vermemek için, parlamentoda üyesi olduğu Birlik Partileri Grubu’ndan da derhal ayrılacağı bildirildi.

CDU’nun Mannheim bölgesi milletvekili Löbel, koruyucu maske tedariği konusunda özel bir firma adına girişimleri karşılığında 250 bin euro almakla itham ediliyor. Açıklamasında, tavrından dolayı özür dileyen 34 yaşındaki milletvekili daha önce Federal Parlamento Dış İlişkiler Komisyonu’ndan da ayrılmıştı.

CDU milletvekili Löbel’den önce CSU (Hristiyan Sosyal Birlik) milletvekili Georg Nüsslein da, yine bir maske ticaretine aracılık ederek yüzbinlerce euro komisyon almakla suçlanmış ve Nüslein bir sonraki seçimlerde tekrar milletvekilliği için aday olmayacağını duyurmuştu.

ABD’li üst düzey diplomat: Erdoğan ikili oynuyor

Okumaya devam et

Dünya

İsviçre’deki burka ve peçe referandumundan yasağa ‘Evet’ çıktı

İsviçre’de Müslüman kadınların vücudu tamamen kapatan burka ve yüzü, gözler hariç örten peçe kullanmasının yasaklanmasını öngören referandumda, ilk tahminlere göre yüzde 51 oranında evet oyu verildi.

BOLD – İsviçre’de ülke genelinde burka ve peçe yasağı uygulanmasına ilişkin referandum bugün  yapıldı. İlk tahminlere göre, sandıktan yüzde 51 oranında evet oyu çıktı. Bu sonuç tescillenirse, sağlık sorunu gibi istisnalar dışında Müslüman kadınlar, ibadethaneler dışında ülke genelinde vücudu tamamen örten burka giyemeyecek ve gözler dışında yüzü kapatan peçe takamayacak.

Ülkede olduğu kadar Avrupa’da ve Müslüman ülkeler başta olmak üzere, dünya çapında tartışma yaratan referanduma karşı çıkanlar, söz konusu halk oylamasının İslam karşıtı ırkçılığı teşvik ettiğini öne sürüyor.

İsviçre’de bu referandumun yapılmasını sağlayan girişim, 2009 yılında da önayak olduğu bir başka referandumla, ülkede yeni minareler inşa edilmesinin yasaklanmasını sağlamıştı.

2018 yılında yapılan son sayımlara göre Müslümanlar İsviçre’de halkın yüzde 5,3’ünü oluşturuyor.

Papa’dan Irak ziyaretinde ‘ortak ata İbrahim’ vurgusu

Okumaya devam et

Dünya

Esad ve Rus güçlerinin Suriye’nin kuzeyine saldırıları arttı

Beşar Esad rejimi güçleri ve Rusya’nın, Suriye’nin kuzeyinde muhaliflerin kontrolünde bulunan bölgelere saldırıları arttı. Rusya, Suriye’nin kuzeyindeki Cerablus ve Bab’ı balistik füzelerle vururken, Suriye Ordusu  da İdlib’i hedef aldı.

BOLD – Rus Ordusu, Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’ye yakın muhaliflerin kontrolündeki Cerablus ve Bab ilçelerinde iki ayrı noktaya balistik füze saldırısı düzenledi. Saldırıda 4 sivil öldü, yaklaşık 30 sivil yaralandı.

Türkiye sınırındaki Cerablus ilçesinin Hamran bölgesi ile Bab ilçesinin kuzeydoğusundaki Terhin bölgesi, Cuma akşam saatlerinde balistik füzelerle hedef alındı.

PETROL TESİSLERİ HEDEF ALINDI

Hedef alınan noktalarda, ilkel yöntemlerle işletilen petrol rafine tesisleri yer alırken, çok sayıda tankerin yanması sonucu şiddetli patlamalar meydana gelmişti.

Saldırılarda 4 sivil hayatını kaybetti, 27 sivil yaralandı.

Balistik füzelerin Rusya’nın Akdeniz’de konuşlu bulunan savaş gemilerinden fırlatıldığı iddia edildi. Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) da saldırıdan Rusya’yı sorumlu tuttuklarını açıkladı.

Muhaliflerin çatı kuruluşu SMDK’den saldırıya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “Rusya, Halep kırsalını yeni bir saldırıyla hedef alarak, devlet terörü uyguluyor. Hamran ve Terhin’deki saldırılar, tehlikeli bir tırmanışı ve işgalci Rusya’nın uyguladığı devlet terörünü temsil ediyor. Saldırıyı Rusya 3 füzeyle gerçekleştirdi.” ifadesi kullanıldı.

Terhin bölgesi, 9 Şubat’ta da balistik füze saldırısına maruz kalmış, saldırıda 2 sivil ölmüş, 6 sivil de yaralanmıştı.

Ülkenin kuzeyindeki Bab ve Cerablus ilçeleri, Türkiye’nin 2016-2017 yılları arasında düzenlediği Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde yer alıyor.

ESAD REJİMİ İDLİB’İ HEDEF ALDI

Suriye’de Esad rejimi ve destekçisi İran’ın kontrolündeki grupların, İdlib bölgesindeki sivil yerleşimlere cumartesi günü düzenlediği saldırılarda 6 sivil yaralandı.

İdlib’in güneybatısındaki Maarratünnuman ilçesinde konuşlu Esed rejimi ordusuyla İran destekli gruplar,İdlib’in güneyinde M4 kara yolundaki Eriha ilçesine karadan karaya atış yapılan silahlarla saldırı düzenledi.

Saldırıda ikisi ağır toplam 6 sivil yaralandı. Yaralılar çevredeki hastanelere kaldırıldı.

TÜRKİYE’DEN BÖLGEYE SEVKİYAT

Hafta sonun yaşanan saldırıların ardından Türkiye’nin bölgedeki gözlem noktalarına askeri sevkiyat yapıldığı bildirildi.

Bölgedeki kaynaklar, aralarında çok sayıda zırhlı aracın da bulunduğu askeri araçların İdlib’e geçiş yaptığını bildirdi.

Türkiye ve Rusya arasında geçen yıl 5 Mart’ta Moskova’da sağlanan mutabakat çerçevesinde bölgede ateşkes ilan edilmişti.

Ateşkes bugüne kadar büyük ölçüde korundu.

Papa’dan Irak ziyaretinde ‘ortak ata İbrahim’ vurgusu

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0