Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

BM’den Yunanistan’a kamplardaki şartları iyileştirme çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi Atina’ya mülteci kamplarındaki koşulları iyileştirme çağrısı yaptı. Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü de Ege adalarındaki sığınmacıların durumunun olumsuzluğuna dikkat çekerek bu kampların derhal boşaltılmasını talep etti.

BOLD – BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Yunan hükumetine çağrıda bulunarak, mülteci kamplarındaki koşulların iyileştirilmesini istedi. Midilli’deki kampa gerçekleştirdiği ziyaretin ardından basın açıklaması yapan Grandi, “(Sığınmacıların) böylesi sefil koşullarda yaşamasını kabul edemeyiz. Koşullar gerçekten çok kötü ve acilen düzeltilmesi gerekiyor” diye konuştu.

KİMSESİZ ÇOCUKLARLA İLGİLİ ÇÖZÜM BULUNMALI

AB ülkeleri arasında mülteci krizinden en çok etkilen ülkenin Yunanistan olduğunun altını çizen Grandi, yanında bir yetişkin olmayan çocuk sığınmacılarla ilgili olarak Avrupa çapında bir çözüm çağrısı yaptı.

Grandi “Çocuklar, özellikle de tek başına seyahat eden çocuklarla ilgili çok büyük endişe duyuyorum. Şiddet ve istismara en açık olanlar onlar” diye konuştu.

AB’NİN SIĞINMACI POLİTİKALARINA TEPKİ

Bu arada Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü Yunan adalarında sığınmacıların içinde bulundukları insanlık dışı koşullara dikkat çekerek Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki anlaşmayı ve AB’nin sığınmacılara yönelik politikalarını sert biçimde eleştirdi.

Örgütün danışmanlık görevini yürüten Reem Mussa, 2016 yılında varılan Türkiye-AB mülteciler mutabakatının, durumları ivedilik arz eden insanların haklarının sistematik olarak ihlaliyle sonuçlandığı eleştirisinde bulundu.

Örgüt başkanı Christos Christou da Brüksel’de yaptığı açıklamada, “Bu siyasete ve Yunan adalarında çekilen acılara son verilmesini ve aşırı kırılgan durumdaki insanların buradan tahliye edilmesini istiyoruz” diye konuştu.

KAPALI MÜLTECİ MERKEZİ PLANI

Yunanistan’daki muhafazakar hükumet, ülkenin göç ve iltica politikalarını giderek sertleştiriyor. Atina son olarak Yunanistan’da kalmak için gerekli koşulları yerine getiremeyen kişilere “kapıların kapalı olacağına” vurgu yapmıştı.

Hükumet ayrıca, Ege adalarında kapasitesinin çok üzerinde sığınmacıya ev sahipliği yapan üç büyük mülteci kampını kapatma kararı aldığını açıklamıştı.

Savunma Bakan Yardımcısı Alkiviadis Stefanis’in duyurduğu plana göre; Samos, Sakız Adası ve Midilli’deki her biri 4 bin 500 kişi kapasiteli bu kamplarda insanlık dışı koşullarda kalan toplam 27 bin sığınmacıdan en az 15 bini “giriş-çıkış izinlerinin bulunmayacağı” kapalı merkezlere nakledilecek.

Söz konusu merkezlerin Temmuz 2020’de hizmete girmesi planlanıyor.

YUNANİSTAN’A MÜLTECİ AKINI

Türkiye’den Yunan adalarına geçenlerin sayısında son aylarda büyük artış yaşanıyor. Bu ay bir hafta içinde yaklaşık 3 bin kişinin Midilli, Sakız ve Samos adalarına geldikleri kaydedilmişti. Yunan adalarındaki toplam göçmen sayısı ise Atina’nın verilerine göre 39 bini buluyor.

Arnavutluk’ta artçı sarsıntılar devam ediyor, ölü sayısı 30’a yükseldi

Dünya

New York’ta göstericiler Apple mağazasını böyle yağmaladılar

ABD’de, protestoların sıçradığı dünya ekonomisinin kalbi New York’da, yağmaya başlayan bazı göstericiler kapısını kırarak girdikleri teknoloji devi Apple mağazasını soyup soğana çevirdi.

BOLD- Siyahi George Floyd’un ölümüne neden olan polis şiddeti sonrası ABD’nin Minneapolis kentinde başlayarak, geniş katılımlı hükumet protestolarına dönüşen gösteriler dünya ekonomisinin başkenti sayılan New York’a da sıçradı. Sokakları ateşe veren protestocular bazı işyerlerinin de camlarını kırdı.

APPLE MAĞAZASINI YAĞMALADILAR

ABD’li teknoloji devi Apple da eylemcilerin öfkesinden nasibini aldı. Camları kırılan New York’taki mağazanın içi onlarca protestocu tarafından yağmalanarak boşaltıldı. Bir ABD’li de yağmayı sosyal medya hesabından canlı paylaştı. Görüntülerde, kapısı kırılan mağazaya dalan eylemcilerin kucaklarına doldurdukları binlerce dolarlık elektronik aletlerle mağazayı boşalttığı görülüyor.

ABD gösterilere katılan ‘Batman’ı konuşuyor

 

Okumaya devam et

Dünya

ABD gösterilere katılan ‘Batman’ı konuşuyor

ABD’deki polis şiddeti sonrası başlayan eylemlerden sosyal medyaya yansıyan bir görüntüde, fantastik kahraman Batman kılığındaki bir ABD’li göstericilerin arasında dolaşması Hollywood sahnelerini aratmadı

BOLD- Koronavirüs pandemisini dünya gündeminin ikinci sırasına iten, ABD’deki polis şiddeti sonrası başlayan protesto gösterileri tam gaz devam ediyor. Gösterilerde çekilen ilginç videolar da, sosyal medya aracılığıyla tüm dünyada yankı buluyor. O videolardan biri de Hollywood’un fantastik film kahramanı Batman yer alıyor. Batman kılığındaki bir ABD’li de göstericiler arasında boy gösterdi. Film sahnesini andıran görüntülerde, göstericiler arasında yürüyen Batman’ı görenler kısa süreli şaşkınlığa uğruyor.

Anonymous , Amişler ve cadılardan sonra Batman’ın da kendi taraflarında yer aldığını söyleyen göstericilerden sosyal medyada birbirinden esprili paylaşımlar geldi. Görüntüler sosyal medyanın yanı sıra ABD medyasında da geniş yer buldu.

Eylemcilere ok atan ABD’linin hazin sonu

Okumaya devam et

Dünya

Eylemcilere ok atan ABD’linin hazin sonu

Okunu ve yayını alarak Minneapolis’deki göstericilerin karşısına dikilen, orta yaşlı beyaz bir Amerikalı, onlarca göstericiden yediği dayak sonrası hastanelik oldu.

BOLD- ABD’nin Minneapolis kentinde, siyahi Amerikalı George Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından başlayan olaylar hız kesmeden devam ediyor. Eylemcilere tepki gösteren bir ABD vatandaşı okunu ve yayını alarak eylemcilerin karşısına çıktı. Yürüyüş yapanlara ok atan adam bir anda onlarca eylemcinin arasında kaldı. Eylemcilerden dayak yiyen kan içindeki ABD’li soluğu hastanede aldı. Hastane önünde Kanal 13 muhabirine konuşan adam, başına gelenler yüzünden göstericileri suçladı.

ABD’de ‘George Floyd’ protestosu: 25 kentte sokağa çıkma yasağı kararı

Okumaya devam et

Popular