Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Türkiye – NATO arasında YPG gerilimi: Terör örgütü olarak tanınmazsa Baltık Planı veto edilebilir

Türkiye, NATO’nun YPG’yi “terör örgütü” olarak tanımasını ve örgütle mücadelesine daha fazla siyasi destek verilmesini talep ediyor. Aksi takdirde bir Rus saldırısı karşısında Polonya, Litvanya, Letonya ve Estonya’nın savunulması amacıyla hazırlanan NATO askeri planını veto etmekle tehdit ediyor.

BOLD – Aralık ayı başında Londra’da gerçekleşecek NATO Zirvesinde bir Rus saldırısı karşısında Polonya, Litvanya, Letonya ve Estonya’nın savunulması konusunda hazırlanan askeri plan masaya yatırılacak. 29 üye ülkeden plana destek istenecek.

Türkiye ise NATO’nun YPG’yi “terör örgütü” olarak tanımasını ve örgütle mücadelesine daha fazla siyasi destek verilmesini talep ediyor. Birlikte kararlar oy birliği ile alındığı için NATO’nun Baltık planını veto edebileceğini ifade ediyor.

“BALTIK PLANININ YAYINLANMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

NATO zirvesi öncesi Reuters Haber Ajansı’na konuşan bir Türk Dışişleri yetkilisi, Ankara’nın YPG’nin terör örgütü olarak kabul edilmesi de dahil kendi savunma planının desteklenmesi şartı üzerinde ısrarcı olacağını, bu konudaki ikna girişimlerine, Türkiye’nin talepleri karşılanana kadar direneceğini bildirdi.

İsminin açıklanmasını istemeyen Türk yetkili, NATO’nun bu yıl içinde, güney sınırından gelecek saldırıları da kapsayan güvenlik planına destek verdiğini ancak Washington’un ve diğer bazı ülkelerin sonrasında desteklerini çektiğini söyledi. Türk yetkiliye göre planda, “YPG’nin Ankara’ya terör tehlikesi oluşturduğunun” kabul edilmesi ibaresi de yer alıyordu.

Türk yetkili, ““Bizim savunma planımız açıklanmadıkça, Baltık ve Polonya için hazırlanan savunma planının da açıklanmasına izin vermeyeceğiz. Baltık planına desteğimizi isteyenler aynı bilinci bizim plan için de göstermeli” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Twitter’dan dün paylaştığı mesajda “Türkiye NATO’nun en büyük ikinci ordusuyla ittifakın güçlü bir üyesidir, AB’ye tam üye olmak isteyen bir ülkedir. Ancak müttefikler Türkiye’nin ulusal güvenliğine yönelik tehditleri ciddiye almalı ve bu tehditlerin bertaraf edilmesi için birlikte çalışmalıdır” diye yazdı.

NATO’DAN TEPKİLER

Türk Dışişleri yetkilisi, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Türkiye ile ilgili savunma planı konusunda üye ülkeler ile ortak bir zemin aradığını ve Ankara’nın “tekliflere açık olduğunu” da söyledi.

Estonya Parlamentosu’nun Ulusal Güvenlik Komitesi üyesi ve eski Genelkurmay Başkanı Ants Laaneots ise, Türkiye’yi NATO’ya şantaj yapmakla suçladı.

Laaneots, “Bu Erdoğan’ın şantajı. NATO yönetiminin burada bir karar vermesi gerektiğine inanıyorum” diye konuştu.

Baltık ülkeleri ve Polonya’yı savunma planı, Rusya’nın tek taraflı olarak Kırım’ı 2014 yılında ilhakının ardından ilk kez gündeme gelmişti.

MACRON’DAN SERT TEPKİ

Türkiye’nin NATO’daki veto tehdidine, Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı’na muhalefetiyle bilinen Fransa’dan ise sert tepki geldi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde düzenlediği askeri operasyona bir kez daha tepki göstererek, “Türkiye, Suriye’de oldu bittiye getirip operasyon düzenlerken, aynı zamanda NATO’dan destek bekleyemez.” dedi.

Elysee Sarayı’nda NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’le ortak basında toplatısında konuşan Macron, “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” şeklinde daha önce yaptığı açıklamasının “faydalı bir uyarı çağrısı” olarak görülmesi gerektiğini ifade etti.

BARIŞ PINARI HAREKATI

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki Barış Pınarı Harekatı IŞİD’e karşı mücadeleye zarar vereceğinden endişe eden NATO müttefikleri tarafından kınanmıştı.

Türkiye ABD destekli YPG dahil olmak üzere bölgedeki tüm teröristlere karşı mücadele etmeyi sürdüreceğini söyleyerek bu endişeleri reddetmişti.

ALMANYA, NATO’YA MALİ KATKISINI ARTTIRACAK

Bu arada Almanya, NATO harcamalarına ABD kadar katkı koymayı kabul etti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın baskıları sonucunda NATO ülkeleri ortak harcamaların bölüşümü konusunda yeni bir uzlaşmaya vardı. Almanya’nın NATO ortak harcamalarına katkısı 2021 yılında ABD’ninkiyle eşitlenecek.

NATO, 29 üye ülkenin İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen zirvede harcamaların paylaşımının yeniden düzenlenmesini kabul ettiğini resmen teyit etti.

ABD’nin NATO ortak harcamalarına yaptığı mali katkı 2021 yılından itibaren yüzde 22,1’den yüzde 16,35’e azaltılacak. Buna karşılık Almanya’nın mali katkısı yüzde 14,8’den yüzde 16,35’e artırılacak. Böylece Almanya harcamaların yükünü ABD ile eşit bir biçimde taşımaya başlayacak.

Almanya Başbakanı Merkel: Türkiye zor bir partner olsa da NATO içinde tutulmalı

Dünya

Koronavirüs Günlüğü: Vaka sayısı 1 milyona, ölü sayısı 50 bine yaklaştı

ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre koronavirüs salgınında dünya genelinde vaka sayısı 1 milyona, ölü sayısı 50 bine yaklaştı.

BOLD – ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 952 bin 171 ve ölü sayısı da 48 bin 320. (TSİ saat 16.00 itibariyle)

Dünya genelinde (TSİ saat: 16:00 itibariyle) en yüksek vaka sayıları şu şekilde:

ABD: 216 bin 722

İtalya: 110 bin 574

İspanya: 110 bin 238

Çin: 82 bin 431

Almanya: 78 bin 115

Fransa: 57 bin 780

İran: 50 bin 468

Dünya genelinde (TSİ saat: 16:00 itibariyle) en yüksek can kayıpları da şu şekilde:

İtalya: 13 bin 155

İspanya: 10 bin 3

ABD: 5 bin 138

Fransa: 4 bin 32

AMAZON ORMANININ DERİNLİKLERİNDE KORONAVİRÜS

Brezilya Sağlık Bakanlığı’nın Amazonlar’daki yerli halkın sağlığından sorumlu kurumu Sesai, yağmur ormanlarının derinliklerinde yerli bir kadında koronavirüs enfeksiyonu tespit edildiğini açıkladı. Bu, Brezilya’da 300’den fazla yerli kabile arasında rastlanan ilk vaka oldu.

Kokama kabilesine mensup 19 yaşındaki genç yerli kadına yapılan korona testinin pozitif çıktığı açıklandı. Genç kadının bir sağlık çalışanı olduğu da verilen bilgiler arasında. Kimliği açıklanmayan kadının Amazon kıyısı boyunca birkaç köye uğradığı, ancak dönüşte ateş, boğaz ağrısı ve nefes darlığı şikayetlerinin baş gösterdiği bildirildi. Aynı bölgede aralarında bir doktorun da bulunduğu dört kişide daha koronavirüs saptandı.

Sağlık uzmanları, koronavirüsün Brezilya’da yaşayan 850 bin yerli için son derece ölümcül sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulunuyor. Amazonlar’daki yerli nüfus, yüzyıllar boyunca çiçek hastalığı, sıtma ve grip gibi Avrupalılar’ın getirdiği hastalıkların yayılması sonucu büyük ölçüde azalmıştı.

ABD’DE ÖLÜ SAYISI HIZLA ARTIYOR

ABD’de koronavirüs vaka sayısı dün gece itibariyle 216 bin 722’ye, yaşamını yitirenlerin sayısı da 5,138 kişiye yükseldi.

ABD’de en fazla vaka ve Corona virüsüne bağlı ölümlerin yaşandığı New York’ta vaka sayısı 83 bin 901, yaşamını yitirenlerin sayısı da 2 bin 219 kişiye çıktı. Ülke genelinde salgın hastalığa yakalanan 8 bin 878 kişi de tedavi olarak taburcu edildi.

ABD Başkanı Trump, Çarşamba günü yaptığı açıklamada ‘’Şu andan itibaren bizi oldukça korkunç geçecek birkaç hafta, özellikle de birkaç gün bekliyor” demişti. ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Antony Fauci, virüsün ülkede 100 bin ila 200 bin kişinin hayatına mal olabileceği tahmininde bulunmuştu.

ABD’DE SİLAH SATIŞLARI ZİRVE YAPTI

Koronavirüs vaka sayısının 200 bini aştığı ABD’de, silah sahibi olmak isteyenlerin sayısının da son günlerde büyük artış gösterdiği ortaya çıktı.

ABD Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) verilerine göre, silah alabilmek için yapılması gereken “geçmiş sorgulamasına” başvuranların sayısı bir ayda yüzde 32 arttı.

Mart ayında 3 milyon 740 bin 688 geçmiş sorgulaması yapıldı. Bu sayı Şubat ayındaysa 2,8 milyondu.

Mart ayı, geçmiş sorgulama verilerinin kaydedilmeye başlandığı 1998 yılından bu yana en çok başvurunun yapıldığı ay oldu.

ABD Başkanı Donald Trump, dünkü günlük basın toplantısında “Ulusumuzu zor günler bekliyor. Önümüzdeki birkaç hafta korkunç olacak” demişti.

RUSYA, ABD’YE TIBBİ MALZEME GÖNDERDİ

Rusya’nın gönderdiği maske ve koruyucu ekipman gibi tıbbi malzemelerin olduğu kargo ABD’ye ulaştı.

Kargoyu taşıyan Rus askeri uçağı Antonov-124 New York’a indi.

Koronavirüs sebepli can kaybının 5 bini aştığı ABD’nin Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “Kovid-19’u yenmek için birlikte çalışmalıyız. Bu nedenle ABD acil ihtiyacı olan koruma ekipmanlarını Rusya’dan almaya karar verdi” açıklamasını yaptı.

Gönderilen malzemeler arasında solunum cihazları olduğu da belirtildi.

Rusya, İtalya’ya da medikal malzeme ve uzman göndermişti.

ALMANYA’DA VAKA SAYISI 80 BİNE YAKLAŞTI

Almanya’da koronavirüsle bağlantılı vaka ve ölüm sayısındaki artış sürüyor. Robert Koch Enstitüsü’nün açıkladığı son rakamlara göre, dünden bu yana 6 bin 173 kişide daha virüs tespit edildi ve koronavirüs salgınına yakalanan kişi sayısı 78 bin 115’e çıktı. Hayatını kaybedenlerin sayısı da 168 kişi artarak 900’e ulaştı.

Federal Hükümet, vaka sayısındaki artışın devam etmesi nedeniyle, alınan önlemlerinin en az Paskalya tatili sonrasına kadar uzatılmasına karar verdi.

Dün telekonferansla bir araya gelen Başbakan Merkel, bakanlar ve eyalet başbakanları, ikiden fazla kişinin bir araya gelmesini yasaklayan sosyal temas yasağı ve gıda satışı dışında neredeyse tüm mağazaların kapalı olması gibi önlemlerin, 19 Nisan’a kadar uzatılmasını kararlaştırdı.

“Salgın tatil tanımıyor” diyen Merkel, halkı Paskalya tatilinde de evde kalmaya ve aile ziyaretlerinden uzak durmaya çağırdı.

ALMANYA, İLAÇ STOKLARINI ARTTIRIYOR

Almanya koronavirüs tedavilerinde takviye olarak kullanılmak üzere yüklü miktarda grip ilacını depoluyor.

Almanya’da koronavirüs tedavisinde yardımcı olabileceği varsayılan ilaçlar depolanmaya başlandı. Federal Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre virüs yoluyla bulaşan hastalıkların tedavilerinde kullanılan yüklü miktarda grip ilacı Avigan sipariş edildi.

Avigan, ağır durumda olan Kovid-19 hastalarına verilecek. Avigan dışında Kaletra, Foipan ile klorokin ve hidroksikilorokin içeren ilaçlar da depolarda hazır edilecek.

Bir bakanlık sözcüsünün gazeteye yaptığı açıklamaya göre söz konusu ilaçlar eczaneler aracılığıyla üniversite hastaneleri ve tedavi merkezlerinin bünyelerindeki eczanelerden yatarak tedavi olan hastaların tedavi edildikleri hastanelere ulaştırılacak.

Almanya Federal İlaç ve Tıbbi Ürünler Enstitüsü’nden yapılan açıklamada ise söz konusu ilaçların Kovid-19 hastalığının tedavisinde kesin çözüm sağlamadığı, takviye ilaçlar olarak değerlendirileceği belirtildi.

FRANSA’DA ÖLÜ SAYISI 4 BİNİ AŞTI

Koronavirüs ile yoğun bir mücadele veren Fransa’da son 24 saat içinde 509 kişi yaşamını yitirdi, böylece salgın nedeniyle ölenlerin sayısı da 4 bin 32’ye yükseldi. Fransa Başbakanı Edouard Philippe, “sokağa çıkma yasağının genel anlamda değil aşamalar halinde sona ereceğini” açıkladı.

Fransa Halk Sağlığı Genel Müdürü Jerome Salomon, ülkedeki vaka sayısının da 56 bin 989’a yükseldiğini, 10 bin 935 kişinin ise hastanede gördüğü tedavi sonucu iyileşerek taburcu edildiğini kaydetti.

İNGİLTERE’DE KARANTİNA İŞE YARADI

İngiltere’de geçtiğimiz günlerde koronavirüs sebebiyle ülke genelinde uygulanmaya başlanan kısmi sokağa çıkma yasağı sonrası insanların yakınlarıyla olan ilişkilerinin yüzde 70 oranında azaldığı ve yeni Kovid-19 vaka hızında düşüş gözlemlendiği belirtildi.

Kendisi de koronavirüse yakalanan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, daha önceden “sürü bağışıklığı yöntemiyle” salgınla mücadele edileceğini açıklamış ancak 24 Mart tarihinde karantina ilan edildiğini duyurmuştu.

Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu bilim insanları, internet üzerinden bin 300 kişi üzerinde yaptığı araştırmada karantina sonrası halkın önceki günlere göre yüzde 70 oranında akraba, arkadaş ve komşularıyla olan fiziksel görüşmelerinin azaldığını ve buna paralel olarak da ülke genelindeki vaka sayısında da düşüş yaşandığını açıkladı.

İSRAİL SAĞLIK BAKANI KORONAVİRÜSE YAKALANDI

İsrail Sağlık Bakanı Jakov Litzman ve eşinin koronavirüs testlerinin pozitif çıktığı ve kendilerini karantinaya alacakları açıklandı.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Litzman ve eşinin kendilerini iyi hissettikleri ve uygun tedaviyi görecekleri belirtildi.

İsrail basını, Liztman’ın korona pozitif çıkmasının ardından İsrail başbakanı Benjamin Netanyahu’nun da yeniden karantinaya alınabileceğini kaydetti.

Çalışanlarından birinde koronavirüs tespit edilmesinin akabinde kendini karantinaya alan Netanyahu, henüz Çarşamba günü karantinadan çıkmıştı. İsrail Başbakanının koronavirüs testinin ise negatif olduğu kaydedilmişti.

Maske savaşları: Fransa’nın Çin’e sipariş ettiği maskeleri ABD aldı

Okumaya devam et

Dünya

Çin’de koronavirüse karşı ‘oldukça etkili’ antikor tedavisi geliştirildi

Bir grup Çinli bilim insanı Kovid 19 virüsünün insan hücrelerine girmesini engelleyen bir dizi antikoru izole etmeyi başardıklarını belirterek, geliştirdikleri yeni tedavinin koronavirüsle mücadelede “oldukça etkili olduğunu” açıkladı.

BOLD – Çin’in başkenti Pekin’de bulunan Tsinghua Üniversitesi araştırma görevlilerinden Zhang Linqi, antikor (bağışan) kullanılarak geliştirdikleri bir ilacın, Kovid 19 virüsünün tutunduğu protein parçalarını sıkı bir şekilde sarmaladığı ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğini açıkladı.

Koronavirüse enfekte olup iyileşen hastalardan alınan kan örneklerinden toplamda 206 farklı monoklonal antikorun izole edildiği, ilk 20 antikorda yapılan testlerde dördünün hücrelere virüs girmesini engellediği ifade edildi.

Tedavinin ise bazı kan gruplarında daha etkili olduğunun görüldüğü belirtildi.

Çinli bilim insanlarının bir sonraki aşamada inceledikleri antikor sayısını artırarak, içlerinden en güçlü olanları seçip koronavirüsün mutasyon geçirmesini engellemeye çalışacağı kaydedildi.

Altı haftalık bebek koronavirüsten öldü

Okumaya devam et

Dünya

Salgının hızlanmasında hiç belirti göstermeyenlerin rolü yüzde 10

Singapur’da yapılan bir araştırmaya göre koronavirüs vakalarının yüzde 10’u virüsün bulaştığı ancak hastalığa dair hiç belirti göstermeyen kişiler aracılığıyla yayıldı.

BOLD – Koronavirüsün yayılmasında hastalığın bulaştığı ancak herhangi bir belirti göstermeyen kişilerin etkili olduğuna dair yeni bir araştırma yapıldı. Singapur’da yapılan ve ABD Salgın Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından yayımlanan bir çalışmaya göre, koronavirüs enfeksiyonlarının yüzde 10’u virüsün bulaştığı ancak hastalığa dair hiç belirti göstermeyen kişiler aracılığıyla yayıldı.

Araştırma Ocak ayından Mart ayına kadar Singapur’da görülen 157’si hiç seyahat etmemiş 243 vakaya yoğunlaştı. Uzmanlar, “semptom–öncesi” denilen kişilerin yedi farklı hastalık kümesinde enfeksiyonun yayılmasını tetiklediğini tespit etti. Bu kişilerin bulaştırdığı enfeksiyon ülkede yerel düzeyde ortaya çıkan vakaların yüzde 6’sını oluşturuyor.

HERKES TAŞIYICI OLABİLİR

ABD Salgın Kontrol ve Önleme Merkezi daha önceki uyarılarını revize ederek, belirti göstersin ya da göstermesin herkesin taşıyıcı olabileceğini vurguladı.

Uzmanlar, bu nedenle sosyal mesafeyi korumanın çok önemli olduğunun altını çiziliyor.

Virüsün ilk tespit edildiği Çin’in Hubei eyaletinde daha önce yapılan bir araştırma da bulaşmaların yüzde 10’unun hastalar semptom göstermeden önce gerçekleşmiş olabileceğini savunuyordu.

Altı haftalık bebek koronavirüsten öldü

Okumaya devam et

Popular