Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Türkiye – NATO arasında YPG gerilimi: Terör örgütü olarak tanınmazsa Baltık Planı veto edilebilir

Türkiye, NATO’nun YPG’yi “terör örgütü” olarak tanımasını ve örgütle mücadelesine daha fazla siyasi destek verilmesini talep ediyor. Aksi takdirde bir Rus saldırısı karşısında Polonya, Litvanya, Letonya ve Estonya’nın savunulması amacıyla hazırlanan NATO askeri planını veto etmekle tehdit ediyor.

BOLD – Aralık ayı başında Londra’da gerçekleşecek NATO Zirvesinde bir Rus saldırısı karşısında Polonya, Litvanya, Letonya ve Estonya’nın savunulması konusunda hazırlanan askeri plan masaya yatırılacak. 29 üye ülkeden plana destek istenecek.

Türkiye ise NATO’nun YPG’yi “terör örgütü” olarak tanımasını ve örgütle mücadelesine daha fazla siyasi destek verilmesini talep ediyor. Birlikte kararlar oy birliği ile alındığı için NATO’nun Baltık planını veto edebileceğini ifade ediyor.

“BALTIK PLANININ YAYINLANMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

NATO zirvesi öncesi Reuters Haber Ajansı’na konuşan bir Türk Dışişleri yetkilisi, Ankara’nın YPG’nin terör örgütü olarak kabul edilmesi de dahil kendi savunma planının desteklenmesi şartı üzerinde ısrarcı olacağını, bu konudaki ikna girişimlerine, Türkiye’nin talepleri karşılanana kadar direneceğini bildirdi.

İsminin açıklanmasını istemeyen Türk yetkili, NATO’nun bu yıl içinde, güney sınırından gelecek saldırıları da kapsayan güvenlik planına destek verdiğini ancak Washington’un ve diğer bazı ülkelerin sonrasında desteklerini çektiğini söyledi. Türk yetkiliye göre planda, “YPG’nin Ankara’ya terör tehlikesi oluşturduğunun” kabul edilmesi ibaresi de yer alıyordu.

Türk yetkili, ““Bizim savunma planımız açıklanmadıkça, Baltık ve Polonya için hazırlanan savunma planının da açıklanmasına izin vermeyeceğiz. Baltık planına desteğimizi isteyenler aynı bilinci bizim plan için de göstermeli” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Twitter’dan dün paylaştığı mesajda “Türkiye NATO’nun en büyük ikinci ordusuyla ittifakın güçlü bir üyesidir, AB’ye tam üye olmak isteyen bir ülkedir. Ancak müttefikler Türkiye’nin ulusal güvenliğine yönelik tehditleri ciddiye almalı ve bu tehditlerin bertaraf edilmesi için birlikte çalışmalıdır” diye yazdı.

NATO’DAN TEPKİLER

Türk Dışişleri yetkilisi, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Türkiye ile ilgili savunma planı konusunda üye ülkeler ile ortak bir zemin aradığını ve Ankara’nın “tekliflere açık olduğunu” da söyledi.

Estonya Parlamentosu’nun Ulusal Güvenlik Komitesi üyesi ve eski Genelkurmay Başkanı Ants Laaneots ise, Türkiye’yi NATO’ya şantaj yapmakla suçladı.

Laaneots, “Bu Erdoğan’ın şantajı. NATO yönetiminin burada bir karar vermesi gerektiğine inanıyorum” diye konuştu.

Baltık ülkeleri ve Polonya’yı savunma planı, Rusya’nın tek taraflı olarak Kırım’ı 2014 yılında ilhakının ardından ilk kez gündeme gelmişti.

MACRON’DAN SERT TEPKİ

Türkiye’nin NATO’daki veto tehdidine, Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı’na muhalefetiyle bilinen Fransa’dan ise sert tepki geldi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde düzenlediği askeri operasyona bir kez daha tepki göstererek, “Türkiye, Suriye’de oldu bittiye getirip operasyon düzenlerken, aynı zamanda NATO’dan destek bekleyemez.” dedi.

Elysee Sarayı’nda NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’le ortak basında toplatısında konuşan Macron, “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” şeklinde daha önce yaptığı açıklamasının “faydalı bir uyarı çağrısı” olarak görülmesi gerektiğini ifade etti.

BARIŞ PINARI HAREKATI

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki Barış Pınarı Harekatı IŞİD’e karşı mücadeleye zarar vereceğinden endişe eden NATO müttefikleri tarafından kınanmıştı.

Türkiye ABD destekli YPG dahil olmak üzere bölgedeki tüm teröristlere karşı mücadele etmeyi sürdüreceğini söyleyerek bu endişeleri reddetmişti.

ALMANYA, NATO’YA MALİ KATKISINI ARTTIRACAK

Bu arada Almanya, NATO harcamalarına ABD kadar katkı koymayı kabul etti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın baskıları sonucunda NATO ülkeleri ortak harcamaların bölüşümü konusunda yeni bir uzlaşmaya vardı. Almanya’nın NATO ortak harcamalarına katkısı 2021 yılında ABD’ninkiyle eşitlenecek.

NATO, 29 üye ülkenin İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen zirvede harcamaların paylaşımının yeniden düzenlenmesini kabul ettiğini resmen teyit etti.

ABD’nin NATO ortak harcamalarına yaptığı mali katkı 2021 yılından itibaren yüzde 22,1’den yüzde 16,35’e azaltılacak. Buna karşılık Almanya’nın mali katkısı yüzde 14,8’den yüzde 16,35’e artırılacak. Böylece Almanya harcamaların yükünü ABD ile eşit bir biçimde taşımaya başlayacak.

Almanya Başbakanı Merkel: Türkiye zor bir partner olsa da NATO içinde tutulmalı

Dünya

Akdeniz’de göçmen botu battı: En az 100 ölü

Cenevre merkezli Uluslararası Göç Örgütü sosyal medya hesabından, Akdeniz’de meydana gelen deniz kazasında en az 100 göçmenin hayatını kaybettiğini duyurdu.

BOLD – Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Akdeniz’de yeni bir göçmen kazasının meydana geldiğini duyurdu.

IOM’in sosyal medyadan yaptığı açıklamada: “Bu son trajediden dolayı üzüntü duyuyoruz ve devletlere Akdeniz’de arama kurtarma gemilerini yeniden konuşlandırma çağrımızı yineliyoruz” denildi.

Akdeniz’de başlatılan arama-kurtarma çalışmalarına katılan Fransız sivil toplum kuruluşu SOS Akdeniz’den konuyla ilgili şu açıklama geldi: “Bugün saatler süren aramanın ardından en büyük korkumuz gerçek oldu. Ocean Viking mürettebatı, Trablus’un kuzeydoğusundaki bir lastik botun enkazına tanık olmak zorunda kaldı. Söz konusu botun 130 kişi taşıdığı ve zor durumda olduğu çarşamba sabahı rapor edilmişti.”

HAYATTA KALAN KİMSE BULUNMADI

SOS Akdeniz’e ait Ocean Viking gemisinin olay yerine ulaşmasının ardından olay yerinde en az 10 ceset tespit ettiği ve hayatta kalan kimseye rastlanmadığı bilgisi de paylaşıldı.

Açıklamada, enkazına ulaşılan bot dışında iki botun daha zor durumda olduğuna dair bilgi geldiği belirtilirken, bölgedeki arama-kurtarma operasyonlarının herhangi bir etkili bir devlet koordinasyonunun yokluğunda çok zor şartlar altında gerçekleştirildiğine dikkat çekildi.

2021’in başından bu yana Akdeniz’in orta kesiminde 350’den fazla kişinin yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Kripto Tosuncuk 2 milyar dolarla uçtu! Hangi AKP’li bakanla fotoğrafı çıktı?

 

Okumaya devam et

Dünya

İsrail’den Suriye’ye hava saldırısı

İsrail Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları, Suriye’nin başkenti Şam’da birçok noktaya saldırı düzenledi. İsrail’den, Suriye’den atılan bir karadan havaya füzenin ülkenin güneyine düştüğü, buna karşılık füzenin ateşlendiği bataryanın vurulduğu açıklaması geldi.

BOLD – İsrail’in Şam’ın kırsalındaki Dumayr bölgesine füze saldırısı düzenlediği belirtildi. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Suriye’ye ait bölgedeki karadan havaya füze bataryalarının vurulduğu belirtildi.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Suriye topraklarından İsrail’in güneyindeki Negev (Necef Çölü) bölgesine havadan karaya bir füze saldırısının yapıldığı öne sürüldü. Açıklamada, “Kısa bir süre önce Negev bölgesine Suriye’den atılan karadan havaya bir füzenin ateşlendiği tespit edildi” denildi.

Euronews’in haberine göre füzenin ateşlendiği bataryanın vurulduğu belirtilen açıklamada, “Buna karşılık, İsrail ordusu füzenin ateşlendiği batarya ile Suriye’ye ait bölgedeki diğer karadan havaya füze bataryalarını vurdu” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, ölü ya da yaralı olup olmadığına ilişkin bir bilgi yer almadı.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA ise, İsrail’in, Suriye’nin başkenti Şam’a füze saldırısı gerçekleştirdiğini açıkladı. İsrail’in, Şam kırsalındaki Dumayr bölgesine füze saldırısı düzenlediği belirtilen haberde, “Hava savunma sistemlerimiz düşman füzelerine karşılık veriyor” ifadeleri kullanıldı.

Şam çevresinde Suriye ordusunun yanı sıra, İran Devrim Muhafızlarına yakın grupların da konuşlu olduğu kaydediliyor.

İsrail’in hava saldırı anına ilişkin çekilen görüntüler sosyal medyada yayınlandı.

Putin’den tehdit: Kışkırtıcı eylem düzenleyenler hiç olmadıkları kadar pişman olacak

Okumaya devam et

Dünya

AB ülkeleri çöplerini Türkiye’ye gönderiyor

AB İstatistik Ofisi, Avrupa’dan yapılan katı atık ihracatının en büyük alıcısının Türkiye olduğunu açıkladı. AB ülkelerinin topladığı metal, plastik ve kağıt atıklarını en çok alan ülkenin Türkiye olduğu ortaya çıktı.

BOLD – Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa’dan yapılan atık ihracatının en büyük alıcısının Türkiye olduğunu açıkladı.

Eurostat verilerine göre, AB ülkelerinden yapılan atık ihracatı 2004 yılından bu yana yüzde 75 arttı. Yıllık 32,7 milyon tonu bulan atık ihracatının 13,7 milyon tonu (yüzde 42) Türkiye’ye gidiyor.

Avrupa’dan Türkiye’ye yapılan atık ihracatı, son 20 yılda yaklaşık 3 kat arttı. Avrupa’dan gönderilen atıkların yarıdan fazlası, demir ve çelik gibi metal atıklardan oluşuyor. AB ülkelerinden ihraç edilen yıllık 17,5 milyon ton metal atığın, yaklaşık 12 milyonunu (yüzde 68.5) Türkiye alıyor.

AB atıklarının en fazla gönderildiği diğer ülkeler ise, yıllık 1,8 milyon ton ile İngiltere, 1,6 milyon ton ile İsviçre, 1,5 milyon ton ile Norveç, 1,4’er milyon ton ile Endonezya ve Pakistan olarak sıralanıyor.

AB ülkelerinden ihraç edilen 6 milyon ton kağıt atığın yüzde 15’i de yine Türkiye tarafından alınıyor.

ZEHİRLİ PLASTİK ATIKLAR DA TÜRKİYE’YE GÖNDERİLİYOR

Avrupa tarafından ihraç edilen plastik atıkların önemli bir kısmı da Türkiye tarafından alınıyor. Hollanda ve Belçika’daki limanlardan gönderilen plastik atıklar gittikleri ülkelerde yeterince takip edilemiyor.

Hollanda hükümeti, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu AB dışındaki ülkelere gönderilen plastik atıklarla ilgili bir inceleme başlatmıştı.

Birleşmiş Milletler İstatistik Ofisi (Comtrade) verilerine göre, Belçika’nın Anvers limanından her yıl 500 bin ton plastik atık, Türkiye ve Asya ülkelerine gönderiliyor.

Belçika’nın Almanya, Japonya ve ABD’den sonra dünyanın en büyük dördüncü plastik atık ihracatçısı olduğu biliniyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri, ihracatın yapıldığı Anvers limanında yeterince kontrol yapılmaması.

“Temiz plastik” ihracatı konusunda herhangi bir kısıtlama yok ancak bu kapsamda çok sayıda zararlı plastik atık da yasa dışı olarak yurtdışına gönderiliyor. Belçikalı gümrük yetkilileri, personel azlığı yüzünden, Türkiye ve diğer ülkelere giden atık dolu konteynerlerin yeterince kontrol edilemediğini söylüyor.

Rusya, Türk TIR’lara geçişi yavaşlattı: Gürcistan sınırında 75 km’lik kuyruk oluştu

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0