Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Albay Adnan Çetin Silivri’de nasıl ölüme gönderildi?

Silivri Cezaevinde geçirdiği beyin kanaması sonucu hayatını kaybeden Albay Adnan Çetin’in ihmal sonucu ölüme sürüklendiği ortaya çıktı.

BOLD- 15 Temmuz davalarında birçok askerin ve askeri öğrencinin avukatlığını yapan Kemal Uçar, Cağlar Cilara’nın Onuncu Köy programına konuk oldu. Cemaat soruşturmaları kapsamında tutuklanan ve bir süre Silivri Cezaevinde kalan Uçar, programda cezaevinde karşılaştığı hak ihlallerini anlattı.

16 Şubat 2018’de Silivri Cezaevinde beyin kanaması geçirerek hayatını kaybeden Albay Adnan Çetin’in ölümüne tanıklık eden müvekkillerinin bulunduğu ifade eden Uçar, “Albay Adnan Çetin fenalaşıyor. Mesai saati biraz geçmiş herhalde ki, rica minnet revire çıkartılıyor. Serum bağlanıyor. Serum tabi ki kan akışını hızlandırdığı için beyin kanaması hızlanıyor. Sonra gelip koğuşa bırakıyorlar ama artık yürüyemeyecek halde.” dedi.

Albay Adnan Çetin. Fotoğraf: Twitter

9 SAAT SONRA HASTANEYE GÖTÜRÜLDÜĞÜNDE ÇOK GEÇTİ

Çetin’in dili şişmiş, gözü kaymış, yani öldü ölecek bir halde ranzada yattığını, yürüyemediğini belirten Uçar şöyle devam etti:

“Artık acil durum butonuna basıyorlar, biri gelip dışarından basana kadar ötüyor devamlı. İKM geliyor, ne var diyor, bu adam öldü ölecek, ya biz görevimizi yaptık, revire gitti geldi, doktoru gördü geldi, ya ama tamam da öldü ölecek. En son tekrar basıyorlar zile, not yazıyorlar, kameraya tutuyorlar ‘ölecek bu adam’ diye. Yani gelin artık, çok ciddi bir şey var diye. Sonra alıp Silivri Devlet Hastanesine götürüyorlar. Hastane diyor ki, bu adam beyin kanaması geçiriyor, acilen beyin cerrahı görmeli. Doktor Sadi Konak’a gönderiyorlar, Bakırköy’e. Tabi 9 saat geçmiş oluyor üzerinden geldiğinde ve beyin ölümü gerçekleşmiş oluyor.”

Sözleşmeli iki erin ifadesinde adı geçtiği için tutuklanan Adnan Çetin, 25 Şubat 2018’de Bahçelievler Yayla Camiinde ikindi vaktinde kılınan cenaze namazından sonra Küçükçekmece Tepecik Mezarlığına defnedilmişti.

KAN TAHLİLİ İÇİN BİR YIL BEKLEYEN KOMUTAN

Uçar  hapiste başka hasta müvekkillerinin de bulunduğu söyledi. Bağırsaklarından sorunu olan Hava Harp Okulu komutanın kan tahlili için 1 yıl beklediğini aktaran Uçar, “Bağırsaklarında sorun vardı, devamlı kilo kaybediyordu. Kan tahlili için gitmişti. Bir yıl sonra ancak kan tahlilini alabildik. Onu da raporu kaybetmişler. Süreç baştan başladı. Devamlı bir özensizlik var. Bu da şundan kaynaklanıyor. Medyada bunlar vatan haini, bunlar terörist, bunlar fetöcü dedikleri için onlara biraz daha mesafeli yaklaşırsak, biraz daha sert durursak, biraz daha onlara zorluk çıkarırsak daha makbul olacak zannediyor bazıları.” ifadelerini kullandı.

TSK’DAKİ İLGİNÇ FİŞLEME KRİTERLERİ!

Programda, TSK’da halen görevde bulunan bir askerle görüşmesi anlatan Kemal Uçar, insanların nasıl fişlendiğini dair ilginç bilgiler aktardı: “Bana dedi ki, bir fetöcüyü gözünden anlarım. Nasıl anlarsın, diye sordum. Kurmay ise, yabancı dil puanı yüksekse, yurt dışı NATO görevi varsa, asları tarafından seviliyorsa, amirleri tarafından da tam sicil puanı varsa, mesai mevhumu tanımadan çalışıyorsa o askerde sıkıntı vardır dedi. Dedim ya komutanım, insanın o örgüte giresi gelir. Kriter olarak bunları mı söylüyorsunuz dedim. Liyakatsiz amiral, generaller için fetö getirdi onları diyorsunuz. Akıllı olanlar için de böyle diyorsunuz. Akıllı olmak suç, akılsız olmak suç. Ne yapmamız lazım yani. Kritersizlik almış başını gidiyor.”

A5 36, NAM-I DİĞER BASIN SİTESİ

Birçok gazetecinin de tutuklu bulunduğu Silivri’de A5 36 bölümünde, yani nam-ı diğer basın sitesinde kaldığını belirten Uçar yan koğuşunda Mehmet Altan, Mümtazer Türköne, Zaman Gazetesi Reklam Müdürü Yakup Şimşek ve Rota Haber Genel Yayın Yönetmeni Ünal Tanık gibi isimlerin olduğunu söyledi.

AVUKAT MÜVEKKİL AYNI KOĞUŞTA, HUKUKTA SON NOKTA

Hava Hava Harp Okulu Alay Komutanı Kurmay Albay Hüseyin Ergezen ile koğuşta karşılaştığını söyleyen Uçar “Avukat müvekkil aynı koğuşta, hukukta son nokta.” dedi.

Tekme atarak avukat Zeycan Balcı’nın belini kıran polis 3 yıl sonra yargılanacak

Gündem

Türkiye’nin yakından takip ettiği Dilek hemşire hayatını kaybetti

Korona salgınına yakalanan ve 34 haftalık bebeği sezaryanla alınan hemşire Dilek Akçabelen, hayatını kaybetti.  

BOLD – İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan Dilek hemşire, korona salgını başladığında 34 haftalık hamileydi ve doğum iznine ayrıldı. Dilek hemşire, yüksek ateş, sırt ve bel ağrısı şikâyeti ile 11 Nisan gecesi hastaneye kaldırıldı.  

Nefes darlığı da yaşayan Dilek hemşire, hastaneye yatırıldı. Bebeğin kalp atışları zayıflayınca üç gün sonra sezaryene alınması gerekti. Dilek hemşire, dünyaya getirdiği oğlunu sadece uzaktan, o da birkaç saniyeliğine görebildi. Eşi, kardeşi, anne babasıyla görüntülü konuşma yaptı, bebeğini videoda da gördü. Ancak bir süre sonra durumu ağırlaşan Dilek hemşire, yoğun bakıma kaldırıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Dilek hemşirenin hayatını kaybettiğini duyurdu. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Bakan Koca, “Dilek hemşire aramızdan ayrıldı. Hastalığa, izinli olduğu günlerde yakalanmış, 11 Nisan’da hastaneye kaldırılmıştı. Uzun bir mücadele verdi. Maalesef, Covıd-19’a yenildi. Keşke yeni doğan oğlunu daha çok zamanlar görebilseydi. Allah rahmet etsin. Sevenlerine başsağlığı diliyorum” dedi. 

Okumaya devam et

Gündem

Yasaklar sona erdi: Normalleşme süreci başladı!

Korona salgını tedbirleri nedeniyle uygulanan sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat yasağı gibi uygulamalar sona erdi.  

BOLD – Türkiye’de yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 15 ilde; 30 ve 31 Mayıs tarihlerinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması sona erirken, 18 Nisan’dan beri uygulanan şehirler arası seyahat kısıtlaması da kaldırıldı.  

29 Mayıs saat 24.00’te başlayan, büyükşehir statüsündeki Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun ve Van ile Zonguldak olmak üzere toplam 15 il sınırları içinde bulunan vatandaşların sokağa çıkma kısıtlaması 31 Mayıs saat 24.00 itibarıyla bitti. Ayrıca, 31 Mayıs saat 24.00 itibarıyla, şehirler arası toplu ulaşım araçları ile yapılacak seyahatlerde (otobüs, uçak) seyahat izin belgesi alma zorunluluğunu yürürlükten kalktı.  

İçişleri Bakanlığı’nın 81 il valiliğine gönderdiği genelgeye göre, Büyükşehir statüsündeki 14 il ile Zonguldak iline uygulanan seyahat kısıtlamasının Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda 31 Mayıs Pazar günü saat 24:00’dan sonra sonlandırılması; şehirlerarası toplu ulaşım araçları ile yapılacak seyahatlerde (uçak, tren, otobüs vb.) Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden kod alındıktan sonra biletlemelerin yapılması hususlarının değerlendirildiği belirtildi. 

SEYAHAT İZİN BELGESİ ALMA ZORUNLUĞU KALTI 

Genelgeye göre, 65 yaş ve üzeri vatandaşların Seyahat İzin Belgesi almaları ve gidecekleri illerden en az bir ay boyunca dönmemek şartı ile tek yönlü olarak seyahat edebilmeleri uygulamasına devam edilecek. 

Sokağa çıkma kısıtlaması devam eden 18 yaş ve altı çocuklar ve gençlerin yanlarında veli/vasisinin bulunması şartı ile (veli/vasi olan 65 yaş ve üzeri olan vatandaşlar hariç) Seyahat İzin Belgesi almaksızın şehir içi ve şehirlerarası yolculuk yapabilecek. 

Profesör Tank Türkiye için tarih verdi: Kovid-19, 180 gün sonra bitecek

Okumaya devam et

Gündem

Korona salgınında son durum: Can kaybı 25 arttı, 839 yeni tanı kondu

Türkiye korona salgını nedeniyle son 24 saat içerisinde 25 kişi vefat etti. 35 bin 600 test uygulamasında 839 yeni vaka tespit edildi.  

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki korona salgınına ilişkin günlük veri tablosunu twitter hesabından paylaştı. Sağlık Bakanlığı’nın oluşturduğu verilere göre son 24 saat içerisinde 25 kişi daha vefat ederek toplam can kaybı 4 bin 540’a ulaştı.  

839 yeni tanının tespit edildiği belirtilen tabloda toplam vaka sayısı 163 bin 942 oldu.  

Sağlık Bakan Koca, “Vaka sayısı öngörülen seviyede seyrediyor. Solunum desteğine ihtiyaç duyan hasta sayısı azalmaya devam ediyor. Gelecek günler, el hijyenine özene; maske ve sosyal mesafe kuralının her ikisine birlikte uymamıza bağlı. DAHA SIKI TEDBİR, DAHA İYİ SONUÇTUR.” diye yazdı.  

Profesör Tank Türkiye için tarih verdi: Kovid-19, 180 gün sonra bitecek

Okumaya devam et

Popular