Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Cezaevlerinde ihlaller artıyor: Kantinde fahiş fiyatlar, sohbet hakkı engelleniyor

Kocaeli, Van, Bolu ve İzmir cezaevlerinde kalan tutuklu ve hükümlüler, yaşadıkları hak ihlallerini yazdı. Bir tutuklu, “Adliye, hapishaneden 5 dakika mesafede olmasına rağmen bize SEGBİS dayatılıyor” dedi.

BOLD – Farklı cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlüler yaşadıkları ihlalleri Cumhuriyet gazetesine gönderdikleri mektupla dile getirdi. Tutuklu ve hükümlüler, kantinlerdeki ürünlerin fahiş fiyattan satıldığını, özel yaşam alanlarının 7/24 kamerayla izlendiğini, sohbet haklarının engellendiğini belirtti.

KAMERALAR ÖZEL YAŞAM ALANLARINDA

Kocaeli 2 No’lu F Tipi Hapishanesi’nden Gürkan Türkoğlu: Özel yaşam alanlarımızda 7/24 kameralar açık. Bu bölümlerde kamera istemiyoruz. Bu talebimiz hem yasal hem de meşrudur. Ayrıca Ali Kemal Aşık arkadaşımıza 3 ay iletişimden men cezası başlatıldı. Geçen ayki hak ihlali metinimiz keyfi bir şekilde engellendi. İdare hem hukuksuzluk yapıyor hem de duyulsun istemiyor. Murat Çeçen’e 2 ay ziyaretten men cezası verildi. Serkan Fıkir ve Selman Tökü’nün diş tedavileri gerekçesiz bir şekilde aylardır engelleniyor.

CEZAEVİ KANTİNİNDE FAHİŞ FİYATLAR

Van Yüksek Güvenlikli Hapishane’den Talat Şanlı: Kantinde pek çok temel ihtiyaç malzemeleri satılmıyor. Satılanlar ise tek çeşit bulundurulup çoğu fahiş fiyatlara satılıyor. Dışarıda 500’lük A-4 dosya kâğıdı 13-15 lira civarında satılıyorken aynı kâğıt hapishane tarafından 50’lik paketlere bölünüp 3 kat daha pahalı satılıyor. Normalde dış posta aracılığıyla yaptırılan ayakkabı tamiratına izin verilmiyor. Ailelerimize göndererek tamir ettirmek zorunda bırakılıyoruz. Çoğumuzun ailesi farklı şehirlerde yaşıyor. Bu durum mağduriyet yaratmaktadır.

SALATADAN ÇEK-PAS SAPI PARÇASI ÇIKTI

Bolu F Tipi Hapisha-nesi’nden Veysel Şahin: Aramızda paylaştığımız kitaplarımız dahi “Sana ait değil” denilerek elimizden alınmaktadır. Haftada 10 saat sohbet hakkımız 2 buçuk saat uygulanıyor. Mektuplarımız karalanarak verildi. Tekli ring aracı dayatılarak sağlık hakkımız engelleniyor. Adliye hapishaneden 5 dakika mesafede olmasına rağmen bize SEGBİS dayatılıyor. Yüz yüzelik ilkesine aykırı olarak savunma hakkımızı gasp ediyorlar. Akşam yemeğinde verilen salatandan çek-pas sapı parçaları çıktı.

TAM BİR SÖMÜRÜ DÜZENİ HÂKİM

İzmir 1 No’lu F Tipi Hapis-hanesi’nden Rıza Özçolak: Kemer açtırma, kıyafet çıkarma gibi dayatmalar onurumuzu zedelemek, kişiliğimizi ezmek içindir. Hastane ve adliyeye ulaşım ile sohbet hakkı yok. Kitaplar ve ziyaretçi sınırlandırılıyor, kantin fiyatları fahiş. Tam bir sömürü. Dilekçelerimizin yerine ulaşıp ulaşmadığını dahi bilmiyoruz. Her aşamada saldırı, hak gaspı ve keyfilik söz konusu. Arkadaşlarımıza gönderilen iç çamaşırı ve çoraplar hapishane idaresi tarafından “kantinde satılıyor” gerekçesiyle verilmedi.

Gezi Parkı Projesine iptal kararı veren hakim 40 aydır cezaevinde

Gündem

Soylu: 2019’da 318 kadın cinayete kurban gitti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2019’un ilk 11 ayında 318 kadının cinayete kurban gittiğini, kadına yönelik aile içi şiddet olaylarının yüzde 80’inin bildirilmediğini söyledi.

BOLD İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bakanlık binasında kadın mülki idare amirlerini kabul etti. Süleyman Soylu, burada yaptığı konuşmada, kadın kaymakamlar, vali ve vali yardımcılarının verimli çalıştıklarını, bu yapıyı genişletmeyi, yoğun olarak insana temas eden bu meslekte kadınların gücünü, bakış açısını, hassasiyetini daha fazla işin içine katmayı istediklerini söyledi. “Kadına şiddeti, aile içi şiddeti asla kabul etmeyeceğiz” diyen Soylu, iki yıl içerisinde 550 bin kolluk personelinin aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele eğitimi almasını planladıklarını kaydetti.

YÜZDE 80’İ BİLDİRİLMİYOR

Kadına yönelik aile içi şiddet olaylarının yüzde 80’inin bildirilmediğini belirten Soylu, “Kadın cinayetlerinin büyük çoğunluğunun da daha öncesinde herhangi bir başvuru bulunmuyor. Bu yıl 318 kadın cinayeti kurbanı var. Bunların sadece 19’una ait tedbir kararı vardı. Diğerlerinin herhangi bir tedbir kararı ve başvurusu yoktu. Dolayısıyla buraya ilişkin de çalışmalar yürütüyor, şikayet ve başvuru mekanizmalarının daha etkin ve daha hızlı işlemesi için tedbirler geliştiriyoruz” dedi.

KCDP’YE GÖRE 402 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun verilerine göre 2017 yılında 409, 2018 yılında 440 kadın öldürüldü. Platform, 2019’un ilk 11 ayında 402 kadının cinayete kurban gittiğini açıkladı.

Tutuklu gazeteci sayısı 16 yılda 10 kat arttı

Okumaya devam et

Gündem

12 Eylül’de bile beraat eden kitabı suç delili sayıldı: “Beni de asın bari! Bu hangi hukuk?”

Örgüt üyeliğinden yargılanan üniversite öğrencisi Furkan Sevim’in evinde bulunan ‘Ser Verip Sır Vermeyen Bir Yiğit’ kitabı suç delili sayılan Nihat Behram, “Beni de asın bari” diyerek isyan etti.

BOLD – Anadolu Üniversitesi Sanat Tarihi bölümü öğrencisi Furkan Sevim (23), sosyal medyadaki muhalif paylaşımları yüzünden CİMER ve BİMER’e yapılan şikayet sonucu, geçen sene evine baskın yapılarak gözaltına alındı. Sevim hakkında, DHKP-C terör örgütü üyesi olmak ve terör örgütü propagandası yapmak suçlarından dava açıldı. Suçlamalara delil olarak da Sevim’in evinde aramalarda bulunan yıldızlı siyah bere ve Nihat Behram’ın kaleme aldığı İbrahim Kaypakkaya biyografisi ‘Ser Verip Sır Vermeyen Bir Yiğit’ adlı kitabı gösterildi. Genç üniversiteli, 3 Aralık’ta görülen karar duruşmasında silahlı örgüt üyeliği suçlamasıyla 7 yıl 6 ay, zincirleme örgüt propagandası yapma suçlamasıyla da 2 yıl 3 ay olmak üzere toplam 9 yıl 9 ay hapis cezası aldı.

ÖĞRENİM KREDİSİNİ BİLE FAİZİYLE GERİ İSTEDİLER

Anadolu Üniversitesinin de hakkında soruşturma başlattığı Furkan Sevim’in öğrenim kredisi kesilerek, eğitim hayatı devam ederken ödenen 2 yıllık paranın faiziyle geri alınmasına karar verildi.

KARAR NİHAT BEHRAM’IN İÇİNİ YAKTI

Üniversite öğrencisine kendi kitabı yüzünden hapis cezası verilmesi yazar Nihat Behram’ı isyan ettirdi. Sosyal medya hesabından tepkisini dile getiren Behram, Bu hangi hukuk? Nasıl vicdan? Ne biçim kin? Beni de asın bari! ifadelerini kullandı. Behram mesajında, ”İlk basımı 43 yıl önce çıkmış. 12 Eylül’de bile beraat etmiş. Yabancı dillere çevrilmiş kitabımı evinde bulunduran öğrenciye 9 yıl zindan! İçimde kalbim yandı! Beni de asın bari! Bu hangi hukuk? Nasıl vicdan? Ne biçim kin? Hiçbir acı böyle yakmaz, insanın yurdu için duyduğu acı kadar”dedi.

MHP’li Enginyurt, vekile ‘çakar’ ayrıcalığını savundu: “Mafya babalarının da var”

Okumaya devam et

Gündem

Kürtaj baskısına boyun eğmeyen eski sevgiliye gasp tuzağı

Adapazarı’nda 7 aylık hamile kadının sokak ortasında dövülmesi olayının arkasından ‘kürtaj ol’ baskısı yapan bebeğin babası, eski sevgili çıktı.

BOLD – Adapazarı’nda 2 hafta önce gerçekleşen olay şöyle gelişti; Dr. Kamil Sokakta yürüyen 7 aylık hamile F.A., bir kapkaççı tarafından saldırıya uğradı. Hamile kadından çantayı alan saldırgan kadını dövmeye devam etti. Kaçan saldırgan zorla aldığı çantaya hiç dokunmadan bir çöp kutusuna attı.

Emniyette kurulan özel ekip saldırganı arama başladı. Görgü tanıklarının ifadelerine başvuran polis olayın basit bir gasp olayı olmadığını tespit etti. Araştırmalarını derinleştiren polis, çevredeki yüze yakın güvenlik kamerası incelemeye alındı.

AYNI ELBİSE ELE VERDİ

Hamile F.A’yı ifadeleri doğrultusunda eski sevgilisi Taner Oktay K’yı da araştıran polis, kamera görüntülerinden F.A’yı darbeden şüphelinin eski sevgiliyle aynı iş yerinde çalıştığını tespit etti. Şüpheli Ümit Ö’yü ele veren şey ise saldırı sırasında giydiği giysiyi iş yerinde de aynı gün giymesi oldu. Ümit Ö. olay yerindeki kameralara ve Taner Oktay K’nın çalıştığı fabrikadaki güvenlik kameralarına aynı giysilerle yansıdı. Polis, Taner Oktay K. ve Ümit Ö’yü gözaltına aldı.

İTİRAF ETTİ

Taner Oktay K., emniyetteki ifadesinde, F.A’dan ayrıldıktan sonra kendisinden hamile olduğunu öğrendiğini, kürtaj için baskı yaptığını, F.A.’nın kabul etmemesi nedeniyle bu saldırı planını yaptıklarını söyledi. Taner Oktay K’nin, iş arkadaşı Ümit Ö’den, gasp edecekmiş gibi yapıp, F.A’yı dövmesini istediği ve bu sayede bebeği kaybetmesini sağlamayı amaçladığı ortaya çıktı.

35 BİN LİRA ALMIŞ

Saldırıyı Taner Oktay K. ile ortak planladıklarını söyleyen Ümit Ö. de ifadesinde, iş arkadaşından saldırı karşılığı 35 bin lira aldığını itiraf etti.

12 Eylül’de bile beraat eden kitabı suç delili sayıldı: “Beni de asın bari! Bu hangi hukuk?”

Okumaya devam et

Popular