Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Hollanda Büyükelçisi, “KHK’lılara bunu da mı yaptılar” diyerek gözyaşlarını tutamadı

Gaziantep’te düzenlenen ‘KHK Sivil Ölüm’ panelinde konuşan Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, KHK’lıların maruz kaldığı uygulamaları dinleyen Hollanda Büyükelçisi Kwaasteniet’in, ‘Bunu da mı yaptılar?’ diyerek, gözyaşlarını tutamadığını anlattı.

BOLD- İnsan Hakları Derneği Gaziantep Şubesi ile KHK Platformu, Gaziantep’te ‘KHK Sivil Ölüm’ paneli düzenledi. Panelde Prof. Dr. Haluk Savaş olayın psikolojik boyutunu, İnsan Hakları Derneği Adana Şube Başkanı Avukat İlhan Öngör hukuki durumunu, Adana KHK Platformu kurucusu Münir Korkmaz platformların oluşum sürecini, Gaziantep Eğitim-Sen üyesi olduğu gerekçesiyle ihraç edilen Suzan Uzpak OHAL’in kadınlar açısından yaşattığı travmayı, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da siyasal çerçevesini ele aldı.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre, düzenlenen panelde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), Türkiye’den giden ihraç dosyalarının ‘altında kaldığı’ vurgulandı.

“140 BİN KİŞİ BİR GECEDE YOK EDİLDİ”

Öğretmenken ihraç edilen Adana KHK Platformu kurucularından Münir Korkmaz, hak aramak için 3 kişi ile çıktıkları yolda önemli yol kat ettiklerini söyledi. KHK’lıların 20 ilde fiziken örgütlendiğini söyleyen Korkmaz, “140 bin kişinin bir gecede yok edildiği, açlıkla terbiye edilmek istendiği, yok sayıldığı, seçmen olmalarının bile tartışıldığı, dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş şekilde sivil ölüme terk edildiği bir yıkımla karşı karşıya kaldık. Bu işin turnusol kâğıdı vicdandır ve vicdanı olan herkesi ilgilendirir. Bizim çektiklerimizi herkes bilmeli. Her durumda ve ortamda mücadele verilmelidir” dedi.

“AİHM, BU YÜKÜN ALTINDA KALDI”

İhraçların hukuki boyutunu değerlendiren İHD Adana Şube Başkanı Avukat İlhan Öngör ise, “140 bin kişi peyderpey ihraç edildi. Ancak biz avukatlar ne yapacağımızı bilemiyorduk. Normlarda altı çizilen öngörülebilirlik durumu burada yoktu.” sözleriyle hukuki çıkmaza vurgu yaptı.

“Oysa hangi suça, hangi cezanın verileceği kanunlarla bellidir” diyen Öngör, “Biz ilk başlarda ihraçlarla ilgili olarak nereye başvurulur onu dahi kestiremiyorduk. İdare Mahkemesi’ne gittik, ihraçların idari değil yasama faaliyeti olduğu ileri sürerek dosyalara bakamayacaklarını söylediler. Anayasa Mahkemesi OHAL düzenlemesi ile alınan kararlara bakmayacağını söyledi. Elimizde kala kala Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi( AİHM) kaldı. Orada üye ülkelerin yaptığı 40 bine yakın başvuru vardı. Türkiye’de özellikle ihraçla ilgili 60 binin üzerinde dosya gitti ve AİHM de bu yükün altında kaldı, orası da siyasallaştı” dedi.

AİHM’in, AB sekretaryası aracılığıyla sorunu diplomatik yollardan çözmeye çalıştığını anlatan Avukat Öngör, “Sonuçta 7 kişiden oluşan bir OHAL İnceleme Komisyonu kuruldu. İdari yargının ‘yasama konusu biz bakamayız’ dediği başvuruları, idari açıdan bu kurul değerlendirmeye başladı. Savunma almayan, dilekçe kabul etmeyen, delil sunulamayan bu kurulun kendisi hukuksuzdur ve adil yargılanma hakkını temelden ihlal etmektedir. Yani en önemli sorun, yargının devlet tarafından nasıl algılandığıdır. KHK meselesinin yargıyla çözülmesi çok uzun yılları alabilir.” ifadesini kullandı.

“17 BİN KADIN CEZAEVİNDE”

KHK ve ihraçları kadınlar açısından değerlendiren Suzan Uzpak, cezaevlerinde 17 bin kadının olduğunu ve bunun insanlık tarihinde ilk kez gerçekleştiğine dikkat çekti. Uzpak, “Toplam ihraçların içinde kadınların oranı önemli. Bu kadınların yüzde 55’i 40 yaşın altında. Yüzde 60’nın kıdemi 15 yılın altında. Büyük çoğunluğu üniversite mezunu. 40 yaşına kadar başka iş yapmamış bu insanlar KHK ile eve kapatıldı. Ya temizlikçi oldular ya çocuk bakıyorlar.” dedi.

İhraçların başladığı 20 Temmuz’dan bu yana sağlıktan faydalanamadıkları için psikolojik destek alamadıklarını belirten Uzpak, “Engelli bakım paraları ödenmedi. Yeşil kart başvuruları işleme bile konulmadı. İhraç döneminde gebe olan kadınların yüzde 4’ü düşük yaptı. Aradan geçen 3,5 yılda 60 intihar vakası yaşandı ki bunların çoğu kadın. Yurtdışına gitmek isterken Meriç Nehri’nde 18’i bebek ve çocuk 30 kişi boğularak can verdi. Yüzlerce çocuk halen cezaevlerinde anneleri ile birlikte kalıyor. Gözaltına alınan kadınlara kötü muamele yapıldığını biliyoruz-duyuyoruz.” vurgusunu yaptı.

“İNTİHAR DÜŞÜNCESİ YÜKSEK”

KHK’lıların durumunu psikolojik açıdan ele alan Prof. Dr. Haluk Savaş, kendi kliniğinde görüştüğü 30 KHK’li hasta ve hasta yakınları üzerinden yola çıkarak çarpıcı örnekler verdi. İşini, aşını, dostunu, arkadaşını, akrabasını kaybeden KHK’lıların sindiğini, korktuğunu ve toplumdan izole yaşamaya başladıklarına dikken çeken Savaş “Yaptığımız çalışmalarda ve tedavi sürecinde gördük ki ‘dinimiz intiharı kesin bir şekilde yasaklamasına rağmen’ muhafazakâr olduğu için bu düşünceyi eyleme geçirmeyenler olduğu gibi intihar niyeti besliyorlar.” dedi.

Kadınlarda intihar düşüncesinin daha yüksek olduğunu anlatan Savaş “Çünkü intihar dediğiniz şey bir yazılımdır. Bu düşünceyi, sağlıklı çalışmadığı durumlarda beyin üretmeye başlar, o yazılımı devreye sokar. Tedaviyi düzgün alınca geçer ama KHK’lıların o şansı çok az. Görüştüğümüz hatlarda en fazla; kaygı bozukluğu, bipolar, depresyon, psikoz, takıntı, psikolojik dürtü kontrolü ve öfke kontrolü gibi sorunlar var. Bazı hastalar bu saydığın rahatsızlıkların birden fazlasını yaşıyor” uyarısında bulundu.

“HUKUKSUZLUKLAR BAHANELERLE MEŞRULAŞTIRILMAYA ÇALIŞILIYOR”

TBMM’de kendisi gibi olan KHK’lıları temsil eden HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ise ihraçların, Türkiye’de bir cadı avının mahsulü olan ve ‘bunu hak ettiler, devlet kendisini yeniden üretiyor’ gibi bahanelerle meşrulaştırılmaya çalışıldığını vurguladı.

“Cadı avı halen devam ediyor. Burada herkes siyasi kimliğini bir kenara koyması gerekiyor. İktidar, kendisine muhalif olan herkese aynı şey yapıyor” diyen Gergerlioğlu, muhaliflerin “sen de vatandaş mısın?” diye horlandığını ve vatandaşlıktan çıkarılmış muamelesi gördüğünü söyledi.

“BÜYÜKELÇİ VE TERCÜMAN GÖZYAŞLARINI TUTAMADI”

Toplumun büyük bir yıkım yaşadığını dile getiren Gergerlioğlu, “Biz, yaşanan bu vicdansızlık ve zulmü herkese anlatıyoruz. Avrupa Birliği Büyükelçisi Christian Berger’e de anlattık, Avrupa ülkelerinin elçilerine de rapor verdik. Hatta bize 30 dakikalık bir randevu veren Hollanda Büyükelçisi (Marjanne de Kwaasteniet), insanların yaşadığı mağduriyetleri, maruz kaldıkları vicdansızlık ve acımasızlığı anlattıkça çok etkilendi ve tam 2 saat dinledikten sonra gözyaşlarını tutamadı, tercümanı hüngür hüngür ağladı.” açıklamasında bulundu.

KHK’lıların yüzde 95’inin ekonomik zorluk yaşadığını belirten Gergerlioğlu, “Yüzde 85’i psikolojik sorun yaşıyor, yüzde 84’ü toplumsal dışlanmaya maruz kalmış. Yüzde 80’i tehcir edilmiş. Bakın Ermenilere nasıl tehcir yapılmışsa, yaşadığı yerde sosyal dışlanmaya maruz kalanlar orayı terk etmek zorunda kalmış. Bu da bir tehcir değil midir? İstatistikler çok vahim ve bu hükümet KHK’lılarla ilgili hiç iyi şeyler düşünmüyor.” dedi.

“Vicdanlarını ve ahlaki duygularını ayaklar altına almışlar” diyen Gergerlioğlu, “OHAL İnceleme Komisyonu açık açık anayasa ihlali yapan bir kuruma dönüştü ve art niyetliler. İnsanları çok açık söylüyorum ‘böcek’ gibi görüyorlar. Komisyon üyelerine yaptıkları usulsüzlük ve kanunsuzluk nedeniyle bir gün yargılanacaklarını açık açık söyledim.” ifadesini kullandı.

Paneli düzenleyen İnsan Hakları Gaziantep Şubesi adına söz alan Başkan Salman Yergin, KHK’lıların hak arama mücadelesinde her zaman yanlarına olacaklarını ifade ederken, Gaziantep Barosu İnsan Hakları Merkezi avukatları da her türlü hukuki desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

KHK’lı askerin çaresizliği: Eşim böbrek satmak ne kadar diye araştırıyor

Gündem

Soylu: 2019’da 318 kadın cinayete kurban gitti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2019’un ilk 11 ayında 318 kadının cinayete kurban gittiğini, kadına yönelik aile içi şiddet olaylarının yüzde 80’inin bildirilmediğini söyledi.

BOLD İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bakanlık binasında kadın mülki idare amirlerini kabul etti. Süleyman Soylu, burada yaptığı konuşmada, kadın kaymakamlar, vali ve vali yardımcılarının verimli çalıştıklarını, bu yapıyı genişletmeyi, yoğun olarak insana temas eden bu meslekte kadınların gücünü, bakış açısını, hassasiyetini daha fazla işin içine katmayı istediklerini söyledi. “Kadına şiddeti, aile içi şiddeti asla kabul etmeyeceğiz” diyen Soylu, iki yıl içerisinde 550 bin kolluk personelinin aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele eğitimi almasını planladıklarını kaydetti.

YÜZDE 80’İ BİLDİRİLMİYOR

Kadına yönelik aile içi şiddet olaylarının yüzde 80’inin bildirilmediğini belirten Soylu, “Kadın cinayetlerinin büyük çoğunluğunun da daha öncesinde herhangi bir başvuru bulunmuyor. Bu yıl 318 kadın cinayeti kurbanı var. Bunların sadece 19’una ait tedbir kararı vardı. Diğerlerinin herhangi bir tedbir kararı ve başvurusu yoktu. Dolayısıyla buraya ilişkin de çalışmalar yürütüyor, şikayet ve başvuru mekanizmalarının daha etkin ve daha hızlı işlemesi için tedbirler geliştiriyoruz” dedi.

KCDP’YE GÖRE 402 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun verilerine göre 2017 yılında 409, 2018 yılında 440 kadın öldürüldü. Platform, 2019’un ilk 11 ayında 402 kadının cinayete kurban gittiğini açıkladı.

Tutuklu gazeteci sayısı 16 yılda 10 kat arttı

Okumaya devam et

Gündem

12 Eylül’de bile beraat eden kitabı suç delili sayıldı: “Beni de asın bari! Bu hangi hukuk?”

Örgüt üyeliğinden yargılanan üniversite öğrencisi Furkan Sevim’in evinde bulunan ‘Ser Verip Sır Vermeyen Bir Yiğit’ kitabı suç delili sayılan Nihat Behram, “Beni de asın bari” diyerek isyan etti.

BOLD – Anadolu Üniversitesi Sanat Tarihi bölümü öğrencisi Furkan Sevim (23), sosyal medyadaki muhalif paylaşımları yüzünden CİMER ve BİMER’e yapılan şikayet sonucu, geçen sene evine baskın yapılarak gözaltına alındı. Sevim hakkında, DHKP-C terör örgütü üyesi olmak ve terör örgütü propagandası yapmak suçlarından dava açıldı. Suçlamalara delil olarak da Sevim’in evinde aramalarda bulunan yıldızlı siyah bere ve Nihat Behram’ın kaleme aldığı İbrahim Kaypakkaya biyografisi ‘Ser Verip Sır Vermeyen Bir Yiğit’ adlı kitabı gösterildi. Genç üniversiteli, 3 Aralık’ta görülen karar duruşmasında silahlı örgüt üyeliği suçlamasıyla 7 yıl 6 ay, zincirleme örgüt propagandası yapma suçlamasıyla da 2 yıl 3 ay olmak üzere toplam 9 yıl 9 ay hapis cezası aldı.

ÖĞRENİM KREDİSİNİ BİLE FAİZİYLE GERİ İSTEDİLER

Anadolu Üniversitesinin de hakkında soruşturma başlattığı Furkan Sevim’in öğrenim kredisi kesilerek, eğitim hayatı devam ederken ödenen 2 yıllık paranın faiziyle geri alınmasına karar verildi.

KARAR NİHAT BEHRAM’IN İÇİNİ YAKTI

Üniversite öğrencisine kendi kitabı yüzünden hapis cezası verilmesi yazar Nihat Behram’ı isyan ettirdi. Sosyal medya hesabından tepkisini dile getiren Behram, Bu hangi hukuk? Nasıl vicdan? Ne biçim kin? Beni de asın bari! ifadelerini kullandı. Behram mesajında, ”İlk basımı 43 yıl önce çıkmış. 12 Eylül’de bile beraat etmiş. Yabancı dillere çevrilmiş kitabımı evinde bulunduran öğrenciye 9 yıl zindan! İçimde kalbim yandı! Beni de asın bari! Bu hangi hukuk? Nasıl vicdan? Ne biçim kin? Hiçbir acı böyle yakmaz, insanın yurdu için duyduğu acı kadar”dedi.

MHP’li Enginyurt, vekile ‘çakar’ ayrıcalığını savundu: “Mafya babalarının da var”

Okumaya devam et

Gündem

Kürtaj baskısına boyun eğmeyen eski sevgiliye gasp tuzağı

Adapazarı’nda 7 aylık hamile kadının sokak ortasında dövülmesi olayının arkasından ‘kürtaj ol’ baskısı yapan bebeğin babası, eski sevgili çıktı.

BOLD – Adapazarı’nda 2 hafta önce gerçekleşen olay şöyle gelişti; Dr. Kamil Sokakta yürüyen 7 aylık hamile F.A., bir kapkaççı tarafından saldırıya uğradı. Hamile kadından çantayı alan saldırgan kadını dövmeye devam etti. Kaçan saldırgan zorla aldığı çantaya hiç dokunmadan bir çöp kutusuna attı.

Emniyette kurulan özel ekip saldırganı arama başladı. Görgü tanıklarının ifadelerine başvuran polis olayın basit bir gasp olayı olmadığını tespit etti. Araştırmalarını derinleştiren polis, çevredeki yüze yakın güvenlik kamerası incelemeye alındı.

AYNI ELBİSE ELE VERDİ

Hamile F.A’yı ifadeleri doğrultusunda eski sevgilisi Taner Oktay K’yı da araştıran polis, kamera görüntülerinden F.A’yı darbeden şüphelinin eski sevgiliyle aynı iş yerinde çalıştığını tespit etti. Şüpheli Ümit Ö’yü ele veren şey ise saldırı sırasında giydiği giysiyi iş yerinde de aynı gün giymesi oldu. Ümit Ö. olay yerindeki kameralara ve Taner Oktay K’nın çalıştığı fabrikadaki güvenlik kameralarına aynı giysilerle yansıdı. Polis, Taner Oktay K. ve Ümit Ö’yü gözaltına aldı.

İTİRAF ETTİ

Taner Oktay K., emniyetteki ifadesinde, F.A’dan ayrıldıktan sonra kendisinden hamile olduğunu öğrendiğini, kürtaj için baskı yaptığını, F.A.’nın kabul etmemesi nedeniyle bu saldırı planını yaptıklarını söyledi. Taner Oktay K’nin, iş arkadaşı Ümit Ö’den, gasp edecekmiş gibi yapıp, F.A’yı dövmesini istediği ve bu sayede bebeği kaybetmesini sağlamayı amaçladığı ortaya çıktı.

35 BİN LİRA ALMIŞ

Saldırıyı Taner Oktay K. ile ortak planladıklarını söyleyen Ümit Ö. de ifadesinde, iş arkadaşından saldırı karşılığı 35 bin lira aldığını itiraf etti.

12 Eylül’de bile beraat eden kitabı suç delili sayıldı: “Beni de asın bari! Bu hangi hukuk?”

Okumaya devam et

Popular