Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD’nin Ankara Büyükelçiliğinden güvenlik uyarısı

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, Türkiye’deki Amerikan vatandaşlarına e-posta üzerinden uyarı gönderdi. Mesajda tatil mevsimi sırasında Türkiye’de güvenlik önlemlerinin arttırıldığına dikkat çekiliyor.

BOLD – Amerika’nın Ankara Büyükelçiliği, Türkiye’de yaşayan vatandaşlarına bir uyarı mesajı gönderdi. Avrupa genelinde radikal grupların saldırıları yaşanırken Türkiye’ye yönelik saldırı olasılığının da devam ettiği belirtilen mesajda, terör örgütü üyelerinin özellikle turistik mekanlar, alışveriş merkezleri, havalimanları, gece kulüpleri, restoranlar, ibadethaneler, otogarlar ve batılı turistlerin sık sık tercih ettikleri mekanlara yoğunlaştıkları ifade ediliyor.

Amerika’nın Ankara Büyükelçiliği, ABD vatandaşlarına kalabalık yerlere giderken dikkatli olmaları, güvenlik planlarını gözden geçirmeleri, çevrelerine sürekli olarak dikkat etmeleri ve medyadaki haber ve uyarıları takip etmeleri uyarısında bulunuyor.

Londra’daki terör saldırısını IŞİD üstlendi

Dünya

Trump halka karşı ağır silahlı ordu birliklerini görevlendirdi

Washington’da iki günlük sokağa çıkma yasağı ilan edilirken Trump, protestoculara karşı Ulusal Muhafız Birliklerini görevlendirdi.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump, George Floyd’un öldürülmesinin ardından düzenlenen protestolarla ilgili Beyaz Saray’da açıklamalarda bulundu. Trump, kent ve eyalet yöneticilerine, Ulusal Muhafızları konuşlandırmaları için çağrıda bulundu. Ulusal Muhafız birlikleri, acil durumlarda müdahaleye çağrılmak üzere kent ve eyaletlerde hazır bulunan askerlerden oluşuyor.

ABD Başkanı, kent ve eyalet yönetimlerinin protestolar karşısında “gerekli” adımları atmayı reddetmeleri hâlinde orduyu görevlendireceğini ve “sorunu onlar adına hızlıca çözeceğini” belirtti.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından düzenlenen protestolarda birinci hafta dolarken ülkedeki büyük kentlerin bazılarında, akşam saatlerinden itibaren sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.

Televizyonlara yansıyan görüntülerde, New York City ve Los Angeles kentlerinde alışveriş merkezi ve mağazaların yağmalandığı görüldü.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, olayların tırmanması nedeniyle sokağa çıkma yasağının Salı günü saat 23.00’dan 20.00’a çekildiğini açıkladı.

Washington’da da iki gün sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

TRUMP’TAN CEZA TEHDİDİ

Trump, “Bu terörü organize edenlerin şunun farkında olmasını istiyorum: Ağır cezalarla karşılaşacaksınız” diye ekledi.

Trump’ın konuşma yaptığı Beyaz Saray’ın önünde de dört gündür eylemler devam ediyor. Konuşmasında başkent Washington D.C.’deki protestolara da değinen Trump, “İsyanı, yağmayı, vandalizmi, saldırıları ve mülkiyetlerin yakıp yıkılmasını durdurmak için binlerce ağır silahlı asker, askeri personel ve güvenlik görevlisini gönderiyoruz” dedi.

Floyd’un ölümüyle ilgili resmi otopsi raporu da yayımlandı. Raporda Floyd’un ölümü “cinayet” olarak tanımlandı. Floyd’un boğulduğunu belirten otopsi raporu, 46 yaşındaki ABD vatandaşının, polisin uyguladığı baskı nedeniyle ani kalp durması sonucu öldüğünü ortaya koydu.

Okumaya devam et

Dünya

George Floyd’un otopsi raporu: Ölüm sebebi boğulma!

ABD’de polis şiddeti sonucu ölen George Floyd’un ölüm nedenini araştıran bağımsız bir heyet, raporunu açıkladı. Heyet, Floyd’un ölüm sebebinin boğulma olduğunu vurguladı.  

BOLD – ABD’nin Minneapolis kentinde bir polis tarafından öldürülen George Floyd’un otopsisini yapan Adli Tıp Kurumunun “kalp hastalığı, yüksek tansiyon gibi sağlık problemleri” ve “potansiyel sarhoş edici maddelerin” Floyd’un ölümüne neden olduğu yönündeki raporu ABD basınında yer almıştı. Bunun üzerine Floyd’un ailesi bağımsız bir otopsi yapılması için başvuruda yapmıştı. 

George Floyd’un bağımsız bir heyet tarafından yapılan otopsisinde ölüm nedeni boğulma olarak belirlendi. BBC Türkçe’nin haberine göre, adli patoloji uzmanı Doktor Michael Baden, devam eden bir kalp sorununun Floyd’un ölümünde etkili olmadığı sonucuna varıldığını açıkladı. 

NE OLMUŞTU? 

ABD’nin Minnesota eyaletinde gözaltına alınan George Floyd, boğazına diziyle bastıran bir polis tarafından boğularak öldürülmüştü. Yine siyah bir ABD vatandaşının polis şiddeti sonucu öldürülmesinin ardından birçok kentte gösteriler düzenlendi. Başkent Washington’ın da aralarında olduğu çok sayıda kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 

Enes Kanter ırkçılığa karşı formasıyla protestolara katıldı

Okumaya devam et

Dünya

Avrupa ülkeleri sınırlarını açmaya hazırlanıyor

Avrupa ülkeleri korona salgını nedeniyle aldıkları tedbirleri kademeli olarak gevşetmeye başlıyor. Bazı ülkeler ise sınırları açmakla kalmayıp turizm sezonunu da açmaya hazırlanıyor. 

BOLD – Avusturya kara sınırları, Almanya, İtalya, İsviçre, Lihtenştayn, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti’ne kapalı iken 15 Haziran’da Almanya sınırını tamamen yeniden açmayı planlıyor. Avusturya’ya hava yoluyla gelenlerin son 4 günde korona virüs taşımadığına dair sağlık raporu göstermesi gerekiyor. Schengen bölgesi dışındaki ülkelerden gelen vatandaşların ise ülkeye hava yoluyla giriş yapması yasak. 

Belçika’nın sınırları şu anda kapalı ve hükümet yurt dışına zorunlu olmayan seyahatleri yasakladı.

Bulgaristan bugünden itibaren Sırbistan ve Yunanistan ile sınırlarını yeniden açtı.  

Hırvatistan da sınırlarını Çekya, Macaristan, Avusturya, Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya, Slovenya, Almanya ve Slovakya’dan gelen ziyaretçilere yeniden açtı. Hırvatistan’a gelen ziyaretçilerin, korona virüs taşıyan biriyle temasa geçmeleri halinde 14 gün boyunca kendilerini karantinaya almaları isteniyor. 

Çekya, 26 Mayıs’tan itibaren Almanya ve Avusturya ile sınırlarını yeniden açtı. Ayrıca, 27 Mayıs’tan itibaren Slovakya ve Macaristan sınırı da kısıtlamalarla birlikte yeniden açıldı. AB üye ülkelerinden Çekya’ya yalnızca iş ve akraba ziyareti amacıyla ve üniversite öğrencilerinin giriş yapabileceği kaydedildi. 

Danimarka’ya Grönland veya Faroe Adaları vatandaşları giriş yapabilirken 25 Mayıs’tan itibaren Finlandiya, İzlanda, Norveç ve İsveç veya Almanya’da daimi ikametgahı olan kişilerin de ülkeye akraba ziyareti veya iş amaçlı giriş yapabilmesi izin verildi.

Danimarka, 15 Haziran’dan itibaren ise sınırlarını Almanya, İzlanda ve Norveç’ten gelen turistlere açacak. 

Estonya ise 15 Mayıs’ta komşularına sınırlarını açtı. AB ve İngiltere vatandaşları ise 1 Haziran’dan itibaren Estonya’ya giriş yapabilecek. Enfeksiyon oranı yüksek olan ülkelerden gelenlerin ise 2 hafta süreyle kendilerini izole etmeleri istendi. 

Finlandiya’nın kara sınırları en az 14 Haziran’a kadar kapalı olurken, Mayıs ayı ortasında Schengen bölgesinde ülkeye işçilerin giriş yapabilmesine izin verildi. 

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, diğer AB ülkelerinin planlarının ardından Fransa’nın AB ülkelerine ve İngiltere sınırını 15 Haziran’dan itibaren yeniden açma planlarını açıkladı. Ülkeye girişler, daimi ikametgahı bulunmayan kişiler için sınırlandırıldı. İngiltere veya İspanya’dan gelenlerin gönüllü olarak karantinaya tabi tutulacağı ifade edildi. AB ülkeleri veya İngiltere vatandaşları hariç diğer ziyaretçilerin sınırlı durumlar dışında ülkeye girişi yasak. 

 ALMANYA’DA SINIR KONTROLLERİ DEVAM EDİYOR

Almanya da sınırlarını tamamen yabancı ziyaretçilere açmayan ülkeler arasında yer alıyor. Almanya, Fransa, Avusturya, İsviçre, Danimarka ve Lüksemburg ile sınır kontrolleri gerçekleştiriyor. Kontroller, İspanya ve İtalya’dan hava yoluyla gelenler için de uygulanıyor. Sınır kontrolleri, 15 Haziran’a kadar yürürlükte bulunuyor. AB ve İngiltere, Lihtenştayn, İsviçre, Norveç, İzlanda vatandaşlarının kendi ülkelerine veya Avrupa’daki ikametlerine dönmelerine ve Almanya aktarmalı seyahatlerine ise izin verilmeye başlandı. 

 YUNANİSTAN 3 AŞAMADA SINIRLARI AÇMAYI PLANLIYOR

Yunanistan’da Dışişleri Bakanlığı dün üç aşamadan oluşan sınırları yeniden açma planını açıkladı. 15 Haziran’a kadar yalnızca sınırlı sayıda uluslararası uçuşun Atina’ya gerçekleştirilmesine izin verildi. Gelen tüm yolcuların testten geçirileceği ve belirlenen otelde bir gece konaklamaları gerektiği ifade edildi. Testi negatif çıkan yolcuların 7 gün boyunca karantinaya alınacağı, pozitif çıkanların ise 14 gün boyunca gözetim altında karantinada tutulacağı aktarıldı.

15 Haziran’dan itibaren uluslararası uçuşların yalnızca Atina’ya değil, Selanik’e de yapılacağı bildirildi. Ancak, bazı yolcuların zorunlu testlerden geçmek zorunda kalacaklar. Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı tarafından yayınlanan listede bulunan ülkelerin herhangi birinden gelenlerin Yunanistan’a girişlerinde teste tabi tutulacağı, testin negatif çıkması halinde 7 gün ve pozitif çıkması halinde ise 14 gün boyunca belirlenen bir otelde karantinaya alınacakları belirtildi.

Ayrıca ülkeye Arnavutluk, Kuzey Makedonya ve Bulgaristan’dan kara sınırlarından giriş yapılabilecek. Yunanistan’da 1 Temmuz’dan itibaren ise tüm havaalanlarına uçuş gerçekleştirilebileceği ve tüm ülke vatandaşlarının Yunanistan’a giriş yapabilmesine izin verildi. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Bazı ülkelerle ilgili ek kısıtlamalar ileri bir tarihte açıklanacak” ifadelerine yer verildi. Ülkeye 1 Temmuz’dan itibaren ayrıca deniz yoluyla giriş yapılabileceği bildirildi. 

Macaristan sınırları Romanya, Slovakya, Çekya, Slovenya ve Sırbistan’a açık bulunuyor. Sınırlar ayrıca, tatil yapılabilmesi amacıyla Hırvatistan’a da açıkken, Avusturya sınırı ise kapalı durumda. 

İzlanda 15 Haziran’da kapılarını yabancı turistlere açacak. İtalya ise 3 Haziran’da AB, İngiltere, Schengen bölgesi, Andorra ve Monako vatandaşlarına sınırlarını yeniden açmayı planlıyor. Ülkeye giriş yapan ziyaretçilere karantina uygulaması da 3 Haziran’da sona erecek. İtalyan yolcu gemilerinin seyahatleri ise askıya alınmış durumda. 

Letonya, sınırlarını 15 Mayıs’ta Estonya ve Litvanya’ya açtı. 1 Haziran’dan itibaren de Litvanya ile sınır kontrolüne son verilecek. Litvanya’da sınırlarını 15 Mayıs’ta Estonya ve Letonya’ya açtı. 1 Haziran’dan itibaren Letonya ile sınır denetimi yapılmayacak. Litvanya ayrıca, iş ve eğitim amacıyla Polonya vatandaşlarına ülkeye giriş izni verdi. Lüksemburg, Almanya ile sınırı 15 Mayıs’ta yeniden açtı. 

İspanya’da 16 Mart’ta sınırların kapatılması kararı alınmıştı. Ülkede sınırların 1 Temmuz’dan itibaren turistlere açılması planlanıyor. Ülkeye girenlere 14 gün karantina zorunluluğunun ise 1 Temmuz’dan itibaren yürürlükten kalkması bekleniyor. Şu anda yurt dışından ülkeye gelenler, 14 gün boyunca karantinada kalmak zorunda. 

İngiltere’ye 8 Haziran’dan itibaren yurt dışından gelen ziyaretçilerin 14 gün boyunca karantinaya alınacağı kaydedildi. Hükümet, tedbirlerin 3 haftada bir gözden geçirileceğini ifade etti. Yurt dışından gelenlerin 14 gün boyunca karantinada kalmasını zorunlu kılan Başbakan Boris Johnson yönetimi, İrlanda ve Fransa vatandaşlarının bu kuralın dışında tutulacağını belirtti. 

Hırvatistan, Slovenya sınırlarını Mayıs ortalarında açarken Avusturya, Çekya, Macaristan ve Slovakya sınırlarının ise 29 Mayıs’ta açılması planlanıyor. 

Enes Kanter ırkçılığa karşı formasıyla protestolara katıldı

Okumaya devam et

Popular