Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Almanya’da 6 bin 500 makine mühendisi açığı var

Almanya’da yaklaşık 200 bin makine mühendisi istihdam edilmesine rağmen 6 bin 500 makine mühendisine daha gereksinim duyuluyor.

BOLD – Almanya’da 1955 yılından bu yana rekor düzeyde makine mühendisinin istihdam edilmesine karşın, makine sektöründe halen mühendis açığı bulunduğu kaydedildi.

Alman Makine ve Tesis Üreticileri Birliği Başkanı Carl-Martin Welcker, ülkede halen 199 bin 800 makine mühendisinin istihdam edildiğini belirterek, mevcut durumda 6 bin 500 mühendise daha gereksinim duyulduğunu söyledi.

Welcker, uluslararası ticari krizler, düşen konjonktür ve yapısal değişikliklerin ihracata endeksli branşı olumsuz yönde etkilemesine rağmen makine mühendislerine olan talebin yüksek olduğunu belirterek, ”Bu sektördeki ihtiyacımız çok fazla. Orta vadede makine mühendisi ve elektrik mühendisi açığımız olacak” dedi.

Alman Makine ve Tesis Üreticileri Birliği tarafından yapılan bir araştırma da makine mühendislerine olan gereksinimi ortaya konuyor.

Araştırmaya katılan 320 şirketin verilerine göre yakın zamanda mühendis açığı yüzde 64 oranında olacak. Bundan üç sene önce yapılan son araştırmada açık yüzde 51 oranındaydı. Araştırma 1955 yılından bu yana düzenli olarak yapılıyor.

Almanya’da iş hayatına yeni başlayan mühendisler yılda ortalama 52 bin Euro kazanabiliyor.

MİT’in eline geçen Türkiyeli mültecilere ait dosya sayısı 4 bin

Dünya

Trump ‘Yüzyılın Anlaşması’nı duyurdu: Kudüs, İsrail’in başkenti olarak kalacak!

ABD Başkanı Donald Trump ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail ile Filistin arasındaki barışı düzenleyecek ‘Yüzyılın Anlaşması’ dediği Ortadoğu Barış Planı’nı açıkladı.

BOLD-ABD Başkanı Donald Trump ve İsrail Başbakanı Netanyahu, Beyaz Saray’da ‘Yüzyılın Anlaşması’ olarak ifade ettikleri Ortadoğu Barış Planı’nı hakkında basın toplantısı düzenledi. Başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulmasının amaçlandığı anlaşmada Filistinli mültecilerin İsrail’e değil, müstakbel Filistin devletine geri dönmesi” konusunda mutabık kalındığını belirtti.

“GEÇMİŞTE BİR ÇOK ABD BAŞKANI BUNU DENEDİ!”

Kudüs’ün bölünmemiş olarak İsrail’in başkenti olmaya devam edeceğini söyleyen Trump, “İki taraf arasındaki barışı ortaya koymak dünyanın en zorlu görevlerinden biri olacaktır. Geçmişte birçok ABD Başkanı bunu denedi ancak başarısız oldu.” ifadesini kullandı.

“Çok zorlu bir süreç oldu” diyen Trump, “Başbakan Netanyahu’ya barış vizyonumu ilettim. 80 sayfalık planımız en detaylı teklif olarak tarihe geçmiştir. Gerçekçi iki devletli bir çözümden bahsediyorum. Gerçekçi bir iki devletli çözüm ile Filistin’in devlet olmasının İsrail’e olan tehlikeyi azaltacaktır. İsrail’de herkes barış istiyor, herkesin desteğini aldık, onlar barış istiyor.” dedi.

“FİLİSTİNLİLERİN GÖRECEĞİ EN BÜYÜK FIRSAT”

“İsrail’le ortak komite kurup net haritayı ortaya koyacağız” diyen Trump, “Kudüs İsrail’in bölünmemiş başkenti olmaya devam edecek. Bu anlaşmanın Filistinliler için de iyi bir anlaşma olmasını istiyorum. Görecekleri en büyük fırsattır. Filistin terörü reddederse devlet olarak tanınacak.” şeklinde konuştu.

“MESCİD’İ AKSA’YI HERKES ZİYARET EDEBİLECEK”

“Bu harita Filistin’i iki katına çıkaracak” ifadesini kullanan Trump, “Başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devleti olacak. Yeni Filistin devletine çok büyük yatırım yapılacak. Birçok sayıda ülke bunu istiyor. 1 milyondan fazla iş olanağı sağlanacak. Filistinlilere refah ve mutluluk getirecek. Herkesin Mescid’i Aksa’yı ziyaret edebilmesini sağlayacağız.” dedi.

AİHM: TFF Tahkim Kurulu “bağımsız ve tarafsız bir organ” değil

Okumaya devam et

Dünya

Tacikistan’da 113 kişi ‘Müslüman Kardeşler’ iddiasıyla tutuklandı

Tacikistan’da Müslüman Kardeşler üyesi olmakla suçlanan 113 kişi tutuklandı. Başsavcılıktan yapılan açıklamada, tutuklananlar arasında iki yabancı, bir belediye yetkilisi ve 20’den fazla üniversite profesörünün de olduğu belirtildi.

BOLD – Tacikistan’da 2006 yılından beri yasaklı olan “Müslüman Kardeşler” üyesi olmakla suçlanan 113 kişi tutuklandı. Başsavcılıktan yapılan açıklamada, tutuklananlar arasında iki yabancı, bir belediye yetkilisi ve 20’den fazla üniversite profesörünün de olduğu belirtildi.

Son yıllarda örgüte yönelik birçok operasyon düzenleyen hükümet aynı zamanda Müslüman Kardeşler’i ülkede yabancı turistlere, yerel cezaevi personeline ve sınır muhafızlarına yönelik bir dizi saldırı düzenlemekle suçluyor.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Rusya, Müslüman Kardeşler teşkilatını terör örgütü olarak tanıyor.

Katar Başbakanı istifa etti

Okumaya devam et

Dünya

Yolsuzlukla suçlanan Netanyahu’dan ‘tanıdık’ savunma: Darbe girişimi

İsrail Başsavcısı Avichai Mandelbli, Başbakan Benyamim Netanyahu hakkındaki 78 sayfalık iddianameyi Kudüs Bölge Mahkemesi’ne sundu. Yolsuzlukla suçlanan Netanyahu, yargı sürecini “darbe girişimi” ifadesiyle değerlendirdi.

BOLD -ABD Başkanı Donald Trump’ın Ortadoğu barış planını görüşmek üzere Washington’da temaslarını sürdüren İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun kendi ülkesinde başı dertte.

Yolsuzluk suçlamalarıyla karşı karşıya olan İsrail Başbakanı Netanyahu hakkındaki iddianame Kudüs’teki bölge mahkemesine sunuldu ve yargılanma süreci resmen başladı.  Dokunulmazlık başvurusunu geri çeken Netanyahu ise yaşananları kendisine “darbe girişimi” olarak tanımladı.

Rüşvet, dolandırıcılık ve kendisine duyulan güveni suistimalle suçlanan Netanyahu, suçlamaların siyasi olduğunu ve bir “cadı avına” maruz kaldığını savunuyor.

İddianamede, Başbakan Netanyahu’nun medyada etkin olabilmek ve siyasi çıkar sağlayabilmek için “kirli anlaşmalar ve pahalı hediyeleşmeler yaptığı” öne sürülüyor. İddianamede Netanyahu hakkında rüşvet suçlamasından 10 yıla, yolsuzluk ve güveni kötüye kullanmaktan suçlamalarından ise 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

DOKUNULMAZLIK BAŞVURUSUNU GERİ ÇEKTİ

Başsavcı iddianameyi, Netanyahu’nun süreçle ilgili olarak parlamentoya yaptığı dokunulmazlık başvurusunu geri çekmesinden sonra sundu.

Washington’da olan Netanyahu’nun dokunulmaz talebinin parlamentoda bugün görüşülmesi planlanıyordu. Ancak İsrail Başbakanı, dokunulmazlık tartışmasının adil bir ortamda yapılmayacağını savunarak başvuruyu geri çekme kararı aldığını açıkladı.

Netanyahu, parlamento’nun ABD Başkanı Donald Trump’ın Orta Doğu barış planını açıklayacağı gün meclisin böyle bir gündemle toplanacak olmasını “dokunulmazlık tiyatorosu” diyerek eleştirdi.

Netanyahu’nun partisi ve müttefiklerinin parlamentoda çoğunluğu olmadığı için dokunulmazlık başvurusunun reddedilmesi bekleniyordu.

İLK KEZ GÖREVDEKİ BİR BAŞBAKANA DAVA

İlk kez görevdeki bir İsrail başbakanı hakkında ceza davası açılıyor. Bundan sonraki aşamada mahkeme duruşma tarihini belirleyecek. Bu sürecin aylar alabileceği belirtiliyor.

Suçlu bulunması halinde, Netanyahu’nun temyiz süreci sonuçlanıncaya kadar istifa etmesi gerekmeyecek. Bunun da yıllar alabileceği söyleniyor.

İsrail’de yaklaşık bir yıldır Netanyahu başbakanlığındaki geçici hükümet görev yapıyor. 2019’daki iki seçimden sonra hiçbir parti hükümeti kuracak çoğunluğu sağlayamamış, koalisyon hükümeti kurma çalışmaları da sonuçsuz kalmıştı.

Katar Başbakanı istifa etti

Okumaya devam et

Popular