Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne özel 10 film

Bugün 3 Aralık… Dünya Engelliler Günü… Engellilerin yaşamın eşit bir parçası olduğunu fark etme günü… Dezavantajlı bireyler konusunda üzerimize düşen sorumlulukları hatırlama günü aynı zamanda..

BOLD– Engellilik konusundaki genel tavrımızın; “yazık, Allah kolaylık versin ailesine, kim bilir ne zordur, çok şükür bizim elimiz ayağımız yerinde, önceden biliyorsa niye doğurdu ki…” gibi her biri gizli ya da açık küçümseme, ötekileştirme içeren yaklaşımlardan bütünüyle arınacağı günlerin özlemini hâlâ çekiyoruz ne yazık ki… Asıl engelli bir bakışla bile insanların incitilebileceğini düşünemeyen duyarsız bizler olabilir miyiz acaba?

İçimizdeki engellerin bir an önce kalkması umuduyla tüm engelli bireylerin gününü kutluyor ve sizleri engelli bireyleri odağına alan on etkileyici filmden oluşan listemizle baş başa bırakıyoruz.

DOĞUM GÜNÜ 4 TEMMUZ (1989) IMDB 7.2

Gönüllü olarak Vietnam’a savaşına giden Ron Kovic, evine belden aşağısı felç olarak geri döner. Genç yaşta sakat kalmanın verdiği ruhsal acıya katlanmanın yanı sıra, uğrunda felç olduğu ülkesinin gazilere saygı göstermediğini gören Kovic, ihanete uğradığını hisseder ve savaş karşıtı gösterilere katılarak kendi mücadelesini başlatır.

8. GÜN (1996) IMDb 7.6

Georges, hayatını bir mental klinikte sürdürmekte olan Down sendromlu bir adamdır. Harry ise karısı iki çocuğunu da alarak kendisini terk eden asosyal ve oldukça meşgul geçiren bir iş insanıdır. Akıllarının ucundan bile geçmeyen bazı tesadüfler çok bu farklı iki insanı sıcacık bir hikayede bir araya getirecektir.

SOL AYAĞIM (1989) IMDb 7.9

Daniel Day Lewis’e Oscar getiren muhteşem bir film… Beyin felçli olarak dünyaya gelen Christy Brown, hareketlerini kontrol altında tutamamakta, tüm yaşamını tekerlekli sandalyede geçirmektedir. Bir gün sol ayağının bu felçten etkilenmediğini fark etmesi inanılmaz bir öykünün başlamasına sebep olur.

SİYAH (2005) IMDB 8.2

Ailesinin katı kalıplar içinde yetiştirdiği görme engelli bir genç kızın yaşamı bir öğretmenin zengin bakışı sayesinde bütünüyle değişir.

KELEBEK VE DALGIÇ (2007) IMDB 8.0

43 yaşındaki Jean-Dominique Bauby, üç hafta süren koma halinden sonra gözlerini açar. Fiziksel olarak hiçbir eylemi yerine getiremiyordur ancak beyin bölgesinde hiçbir sorun yoktur. Tek kontrol edebildiği organı sol göz kapağı olan adam bir mucizeye daha imza atarak insanlarla göz hareketiyle anlaşmaya, dahası hayat hikâyesini anlatacağı kitabını yazmaya başlar.
Ünlü Fransız magazin dergisi Elle’de yazarlık ve editörlük yapan Jean-Dominique Bauby’nin gerçek yaşamının anlatıldığı film birçok ödüle sahip.

TEMPLE GRANDİN (2010) IMDB 8.3

Otistik bir bilim insanı olan Temple Grandin’in gerçek yaşam öyküsü… Çocukluğu, ardı arkası gelmez terapilerle geçen Temple Grandin’in tek ihtiyacı olan onu “görebilen” biridir. O kişi öğretmeni Dr. Carlock olarak yaşamına girdiğinde psikoloji diplomalı Grandin’in ilham verici öyküsü başlar.

İÇİMDEKİ DENİZ (2004) IMDB 8.4

Alejandro Amenábar’IN hem Oscar hem Altın Küre ödüllü sarsıcı filmi İçimdeki Deniz, ço tartışılan ötenazi konusuna eğiliyor. Ramon Sampedro gençliğinde geçirdiği bir kazadan sonra 30 yıldır yatağa bağlı kalan ve hayatla tek ilişkisi deniz manzaralı penceresi olan bir adamdır. Tek isteği ötenazi ile bu yaşamdan kurtulmak olan Ramon’un hayatına giren bir kadın yaşama bambaşka bir gözle bakmasını sağlayacaktır.

HER ÇOCUK ÖZELDİR (2007) IMDB 8.4

“Yaramazlık yapma Ishaan”… “Neden abin gibi başarılı değilsin Ishaan”… Küçük Ishaan’ın duyduğu sözler sürekli bunlardır. Fakat bu azarlamalar hiçbir şeyi değiştirmez. Sonunda ailesi onu yatılı bir okula gönderir. Ishaan’ın iç dünyasını alt üst eden bu olay onun en büyük şansı olur. Çünkü orada Ram Shankar Nikumbh isimli bir öğretmenle tanışır. Duyarlı bir yüreğin ve saf sevginin neleri değiştirebileceğine dair inanılmaz bir öykü…

CAN DOSTUM (2011) IMDB 8.5

Zengin bir iş adamı ve aristokrat olan Philippe, yamaç paraşütü yaparken geçirdiği kaza sonrası boynundan aşağısı tutmayacak şekilde felç olur. Philippe’in hapishaneden yeni çıkmış Driss’i evine 7 gün 24 saat boyunca bakımını üstlenmesi için yatılı yardımcı olarak alması ikisinin de yaşamını değiştirecektir.

FORREST GUMP (1994) IMDB 8.8

Tom Hanks’e bir yıl önceki Philadelphia’dan sonra ikinci Oscar’ını kazandıran film düşük IQ’lu Forrest Gump’ın inanılmaz öyküsü. Annesinin ona olan inancı yaşamına yön veren Forrest her şeyi yapabileceği inancıyla önüne çıkan hiçbir yoldan kaçınmaz. Bunun sonucunda da Elvis Presley, Kennedy, Nixon gibi insanlarla tanışır ve ABD tarihinin en önemli olaylarına tanıklık eder.

Okumaya devam et
Reklamlar

Kültür

Vizyonda 7 yeni film var

Türkiye’deki sinemalarda bu hafta 7 yeni film gösterime girdi.

BOLD– Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi ve Uzun Kız filmlerinin dikkat çektiği haftanın gişeye oynaması beklenen filmi ise Mucize 2. İşte 6 Aralık 2019 günü vizyona giren filmler.

ALEV ALMIŞ BİR GENÇ KIZIN PORTRESİ

Portrait de la jeune fille en feu – Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi

Cannes’da “en iyi senaryo” ödülünü kazanan film, 1760 yılında izole bir adada geçen filmde istemediği bir evliliğe sürüklenen Héloïse ile gizli bir şekilde onun portresini çizmek zorunda olan Marianne’yi anlatıyor.

UZUN KIZ

Rusya’nın 2020 Oscar adayı film Kantemir Balagov’a Cannes’te Un Certain Regard kategorisinde En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazandırdı. 1945’te Leningrad savaşının sona ermesinin ardından kalan ruhsal ve bedensel enkazla baş etmeye çalışan insanların hikayesi anlatılıyor.

MUCİZE 2

2015 yapımı Mucize’nin devam filminde Aziz ve Mızgin’in köyden ayrıldıktan sonrak sınav dolu yaşamları anlatılıyor. Mahsun Kırmızıgül’ün yazıp yönettiği filmde Mert Turak, Fikret Kuşkan, Biran Damla Yılmaz, Erdal Özyağcılar, Şenay Gürler gibi birçok isim rol alıyor.

ADDAMS AİLESİ

Hikayesi 1930’lara kadar uzanan sevimli ve korkutucu aile Addamslar bir kez daha beyaz perdede.

BALON PİLOTLARI

Eddie Redmayne ile Felicity Jones’u bir arada izleme fırsatı veren filmi Tom Harper yönetiyor. Balon pilotu Amelia Wren ile öncü meteorolog James Glaisher’in, kimsenin ulaşamadığı irtifalara erişebilmek için çıktıkları tehlikeli yolculuk anlatılıyor.

KAHRAMAN BALIK

Kahraman Balık, yaşadıkları okyanusu kirlenmekten korumak için harekete geçen papağan balığı Alex ve arkadaşlarını anlatıyor.

RAHİBENİN LANETİ

Genç bir kadın yeni ve daha güzel bir eve taşınarak hayatında yeni bir sayfa aömak ister. Ama eski evini mesken tutan bir rahibe hayaletinin buna izin vermeye niyeti yoktur.

Okumaya devam et

Gündem

Aydınlıların direnişi belgesel oldu: Jeotermal Yetti Gari

Yönetmen Murat Yüksel ve Gazeteci Onur Yıldırım, Aydın’ın köylerini gezerek “Jeotermal Yetti Gari” isimli belgesele imza attı.

BOLD– JES’lerin doğa ve tarımsal alanlar üzerindeki etkilerini anlatan yapımda Aydın’da yaşayan mağdurlar ve uzmanlarla görüşüldü. Belgeselin odağında ise halkın verdiği mücadele yer alıyor.

KIZILCAKÖY DİRENİŞİ İLHAM OLDU
Evrensel’den Eda Aktaş’ın haberine göre yönetmen Murat Yüksel Kızılcaköylülerin direnişinden etkilenerek bölgedeki JES (jeotermal enerji santrali) sorununu gündeme alan bir belgesele yapmaya karar verdi. Belgeselin ilk gösterimini 6 Ekim’de JES direnişinin simgesi haline gelen Kızılcaköy’de gerçekleştiren Yüksel “JES’lerin bu kadar zararlı olduğunu bilmiyordum. Temiz enerji olduğu iddia ediliyordu ama bunun temiz enerji olmadığını gözlemledim.” açıklamasında bulundu.

Çekimleri 20 köyde yapılan belgesel sırasında köylülerin dertlerini anlatmakta çekinmediğini dile getiren Murat Yüksel yörede yaşananları ise “Menderes Ovası’nın hoyratça kullanılması sonucu, geleceğimiz ipotek altına alınıyor ve kanser vakaları artıyor, bu kanser hastalarının bir gideri var ama elektrik şirketinin de ürettiği bir gelir var. İkisini yan yana getirdiğimiz zaman, kanser hastalarının iyileşmesi için harcanan para daha fazla. Ama adı temiz enerji ne hikmetse!” şeklinde açıkladı.

Diğer köylerde de gösterimi yapılacak olan “Jeotermal Yetti Gari” aralık ayı içerisinde İzmirli izleyicilerle de buluşacak.

Okumaya devam et

Kültür

IMDB oylamasıyla 2019’un öne çıkan oyuncuları…

Dünyadaki tüm sinema ve TV aktiviteleri ve oyuncuları ile ilgili veriler barındıran IMDb (international movie database) 2019 yılının öne çıkan oyuncularını açıkladı.

BOLD– IMDb’nin okuyucu oylamasıyla oluşturduğu listenin ilk üç sırasında kadın oyuncular var. İşte 2019’a damga vuran on oyuncu…

10. JOAQUIN PHOENIX

Joker’de inanılmaz bir performans sergileyen Phoenix bu listeye ilk kez giriyor. Gladyatör’de Oscar adayı olduğunda buralara geleceğinin işaretini çoktan vermişti zaten. Joker’in +18 etiketli olup 1 milyar dolar barajını geçen ilk film olmasında onun performansının etkisi yadsınamaz.

9. MARGOT ROBBIE

Hadi itiraf edelim Bird of Prey’i çoğumuz onu bir kez daha Harley Quinn olarak görmek için bekliyoruz. Ama o, 2019’da da boş durmadı. Tarantino’nun son yapımı Bir Zamanlar Hollywod’da filminde Manson’ın müritlerinin öldürdüğü Sharon Tate’i canlandırdı. ABD’nin en ses getiren medya taciz skandallarından birinin anlatıldığı Bombshell ise vizyon için gün sayıyor.

8. ROSA SALAZAR

2019’un dikkat çeken bilim kurgularından Alita’da rol alan Salazar, Undone dizisindeki rolüyle de yerini iyice sağlamlaştırdı.

7. KEANU REVEES

55 yaş bir insana bu kadar mı yakışır? Tam John Wick olmasına alışmışken Matrix 4 ile bir kez daha Neo olacakmış… Merakla bekliyoruz efendim…

6. ZACHARY LEVI

O bizim için hala Chuck… Ama bu yıl da iyi işler yaptı… “Shazam” yılın en iyi iş yapan filmlerinden biri olurken Marveolus Mr. Maisel ile iki yıldır sürdürdüğü başarılı performansı da unutmamak lazım.

5. DACRE MONTGOMERY

Hadi itiraf edelim Stranger Things’e kadar hiçbirimiz onu tanımıyorduk. Üstelik ilk sezonda epeyce gıcık olmuştuk kendisine. 25 yaşındaki Montgomery’nin listede yer alması biraz da genç hayranları sayesinde olsa da adından daha çok söz ettirecek bir oyuncu olduğu da şüphe götürmez.

4. NAOMI SCOTT

Şu sırlar Charlie’nin Melekleri’nden biri olarak boy gösteren Naomi Scott yılın başlarında ise çok iyi gişe yapan Alaaddin’de prensesi oynamıştı. Çok da yakışmıştı hani… 26 yaşındaki hanım kızımız aynı zamanda şarkıcı ve söz yazarı… E daha ne olsun!

3. EMILIA CLARKE

Kendisini Game of Thrones’un ilk sezonunda tanıdığımızda henüz 23 yaşında olan Clarke şimdilerde 33’ünde ve artık deneyimli oyuncular arasında sayılıyor. Dizinin çok tartışılan final sezonuna adeta tek başına damga vuran Clarke şu sıralar Last Christmas ile sinemalarda… Nice filmler ve diziler diliyoruz sevgili Khalessi’mize…

2. ERIN MORIARTY

Mel Gibson’un karşısında hiç ezilmeden oynadığı Kan Bağı’nda ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu göstermişti. 2019’un en çok konuşulan dizilerinden The Boys’taki performansıyla da listede bulunmayı hak ediyor 25 yaşındaki genç oyuncu.

1. BRIE LARSON

Ne diyebiliriz ki… O olmasa Yenilmezler yine çuvallayacaktı! Captain Marvel’i ondan iyi kimse canlandıramazdı herhalde…

Okumaya devam et

Popular