Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne özel 10 film

Bugün 3 Aralık… Dünya Engelliler Günü… Engellilerin yaşamın eşit bir parçası olduğunu fark etme günü… Dezavantajlı bireyler konusunda üzerimize düşen sorumlulukları hatırlama günü aynı zamanda..

BOLD– Engellilik konusundaki genel tavrımızın; “yazık, Allah kolaylık versin ailesine, kim bilir ne zordur, çok şükür bizim elimiz ayağımız yerinde, önceden biliyorsa niye doğurdu ki…” gibi her biri gizli ya da açık küçümseme, ötekileştirme içeren yaklaşımlardan bütünüyle arınacağı günlerin özlemini hâlâ çekiyoruz ne yazık ki… Asıl engelli bir bakışla bile insanların incitilebileceğini düşünemeyen duyarsız bizler olabilir miyiz acaba?

İçimizdeki engellerin bir an önce kalkması umuduyla tüm engelli bireylerin gününü kutluyor ve sizleri engelli bireyleri odağına alan on etkileyici filmden oluşan listemizle baş başa bırakıyoruz.

DOĞUM GÜNÜ 4 TEMMUZ (1989) IMDB 7.2

Gönüllü olarak Vietnam’a savaşına giden Ron Kovic, evine belden aşağısı felç olarak geri döner. Genç yaşta sakat kalmanın verdiği ruhsal acıya katlanmanın yanı sıra, uğrunda felç olduğu ülkesinin gazilere saygı göstermediğini gören Kovic, ihanete uğradığını hisseder ve savaş karşıtı gösterilere katılarak kendi mücadelesini başlatır.

8. GÜN (1996) IMDb 7.6

Georges, hayatını bir mental klinikte sürdürmekte olan Down sendromlu bir adamdır. Harry ise karısı iki çocuğunu da alarak kendisini terk eden asosyal ve oldukça meşgul geçiren bir iş insanıdır. Akıllarının ucundan bile geçmeyen bazı tesadüfler çok bu farklı iki insanı sıcacık bir hikayede bir araya getirecektir.

SOL AYAĞIM (1989) IMDb 7.9

Daniel Day Lewis’e Oscar getiren muhteşem bir film… Beyin felçli olarak dünyaya gelen Christy Brown, hareketlerini kontrol altında tutamamakta, tüm yaşamını tekerlekli sandalyede geçirmektedir. Bir gün sol ayağının bu felçten etkilenmediğini fark etmesi inanılmaz bir öykünün başlamasına sebep olur.

SİYAH (2005) IMDB 8.2

Ailesinin katı kalıplar içinde yetiştirdiği görme engelli bir genç kızın yaşamı bir öğretmenin zengin bakışı sayesinde bütünüyle değişir.

KELEBEK VE DALGIÇ (2007) IMDB 8.0

43 yaşındaki Jean-Dominique Bauby, üç hafta süren koma halinden sonra gözlerini açar. Fiziksel olarak hiçbir eylemi yerine getiremiyordur ancak beyin bölgesinde hiçbir sorun yoktur. Tek kontrol edebildiği organı sol göz kapağı olan adam bir mucizeye daha imza atarak insanlarla göz hareketiyle anlaşmaya, dahası hayat hikâyesini anlatacağı kitabını yazmaya başlar.
Ünlü Fransız magazin dergisi Elle’de yazarlık ve editörlük yapan Jean-Dominique Bauby’nin gerçek yaşamının anlatıldığı film birçok ödüle sahip.

TEMPLE GRANDİN (2010) IMDB 8.3

Otistik bir bilim insanı olan Temple Grandin’in gerçek yaşam öyküsü… Çocukluğu, ardı arkası gelmez terapilerle geçen Temple Grandin’in tek ihtiyacı olan onu “görebilen” biridir. O kişi öğretmeni Dr. Carlock olarak yaşamına girdiğinde psikoloji diplomalı Grandin’in ilham verici öyküsü başlar.

İÇİMDEKİ DENİZ (2004) IMDB 8.4

Alejandro Amenábar’IN hem Oscar hem Altın Küre ödüllü sarsıcı filmi İçimdeki Deniz, ço tartışılan ötenazi konusuna eğiliyor. Ramon Sampedro gençliğinde geçirdiği bir kazadan sonra 30 yıldır yatağa bağlı kalan ve hayatla tek ilişkisi deniz manzaralı penceresi olan bir adamdır. Tek isteği ötenazi ile bu yaşamdan kurtulmak olan Ramon’un hayatına giren bir kadın yaşama bambaşka bir gözle bakmasını sağlayacaktır.

HER ÇOCUK ÖZELDİR (2007) IMDB 8.4

“Yaramazlık yapma Ishaan”… “Neden abin gibi başarılı değilsin Ishaan”… Küçük Ishaan’ın duyduğu sözler sürekli bunlardır. Fakat bu azarlamalar hiçbir şeyi değiştirmez. Sonunda ailesi onu yatılı bir okula gönderir. Ishaan’ın iç dünyasını alt üst eden bu olay onun en büyük şansı olur. Çünkü orada Ram Shankar Nikumbh isimli bir öğretmenle tanışır. Duyarlı bir yüreğin ve saf sevginin neleri değiştirebileceğine dair inanılmaz bir öykü…

CAN DOSTUM (2011) IMDB 8.5

Zengin bir iş adamı ve aristokrat olan Philippe, yamaç paraşütü yaparken geçirdiği kaza sonrası boynundan aşağısı tutmayacak şekilde felç olur. Philippe’in hapishaneden yeni çıkmış Driss’i evine 7 gün 24 saat boyunca bakımını üstlenmesi için yatılı yardımcı olarak alması ikisinin de yaşamını değiştirecektir.

FORREST GUMP (1994) IMDB 8.8

Tom Hanks’e bir yıl önceki Philadelphia’dan sonra ikinci Oscar’ını kazandıran film düşük IQ’lu Forrest Gump’ın inanılmaz öyküsü. Annesinin ona olan inancı yaşamına yön veren Forrest her şeyi yapabileceği inancıyla önüne çıkan hiçbir yoldan kaçınmaz. Bunun sonucunda da Elvis Presley, Kennedy, Nixon gibi insanlarla tanışır ve ABD tarihinin en önemli olaylarına tanıklık eder.

Kültür

Zack Snyder’ın yeni filmi Army of the Dead’den ilk fragman yayınlandı

Dawn of Justice Zack Snyder Cut merakla beklenirken 21 Mayıs’ta izleyiciyle buluşacak yeni filmi Army of the Dead’den de ilk fragman yayınlandı.

BOLD– 21 Mayıs’ta Netflix’te izleyiciye sunulacak olan Army of Dead; 300, Man of Steel ve Watchmen gibi filmlerle tanınan Zack Snyder’ın bu yıl seyirciye sunacağı ikinci filmi. Yönetmenin bu yıl izleyeceğimiz diğer filmi ise uğruna kampanyalar düzenlenen Dawn of Justice Zack Snyder Cut.

ZOMBİ İSTİLASINDA SOYGUN

Las Vegas’da gerçekleşen zombi istilası sırasında kaostan faydalanarak karantina alanında büyük bir soygun yapmayı planlayan ve eski askerlerden oluşan bir grubu konu alan filmin oyuncu kadrosunda; Dave Bautista, Ella Purnell, Ana De La Reguera, Theo Rossi, Huma Qureshi, Omari Hardwick, Tig Notaro, Hiroyuki Sanada, Garret Dillahunt, Matthias Schweighöfer, Raúl Castillo, Nora Arnezeder ve Samantha Win gibi isimler yer alıyor.

Army of The Dead’in ardından anime bir spin-off dizisi ve filmdeki asker grubunun geçmişine ışık tutacak bir prequel filminin de yapılması bekleniyor. Bu açıdan bakıldığında bir franchise başlatmaya hazırlanan yapımın Prequel filminin başrolünü aynı zamanda yönetmenliğini de yapacak olan Matthias Schweighöfer üstlenecek.

Okumaya devam et

Kültür

Van Gogh’un 135 yıl önce yaptığı resim ilk kez görüntülendi

Vincent van Gogh’un 135 yıl önce Paris’te yaptığı bir resim, 100 yıl boyunca bir koleksiyonda kapalı kaldıktan sonra ilk defa görüntülendi.

BOLD– Ünlü ressamın “Montmartre’da Bir Sokak Manzarası” adlı çalışması çizildiği 1887’den sonra 100 yıldan fazla bir süre tek bir Fransız ailesinin koleksiyonunda yer aldı. Müzayede evi Sotheby’s tarafından önümüzdeki ay mezata çıkarılacak resmin 7 milyon sterlin civarında bir bedele satılabileceği tahmin ediliyor.

VAN GOGH’UN SANATINDA ÖNEMLİ BİR YERİ VAR

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Van Gogh uzmanı Martin Bailey “Bu resmi ilk defa doğru düzgün görebiliyoruz. Daha önce resmin yalnızca birkaç tane, çoğu siyah beyaz reprodüksiyonu yapılmıştı. Hep özelkoleksiyonlardaydı, yalnızca sahipleri ve arkadaşları görebiliyordu. Bu önemli bir sanat eseri çünkü Van Gogh’un koyu, toprak renkli resimler yaptığı Hollanda döneminden Provence’teki coşkun resimlere geçiş döneminde çizilen bir geçiş dönemi resmi. Van Gogh Paris’e gittikten sonra izlenimcileri keşfetmiş ve daha fazla renk kullanmaya başlamıştı.” sözleriyle resmin önemini aktardı.

Söz konusu resmin Van Gogh’un 1886-87 yıllarında kardeşi Theo’da kalırken yaptığı bir dizi resimden biri olduğu ve kardeşinin evine yakın bir sokağı betimlediği belirtildi.

Resmi 25 Mart’a kadar Paris, Amsterdam ve Hong Kong’daki müzayede evlerinde sergileyecek olan Sotheby’s mezatla ilgili olarak “Bu kadar ikonik bir seriden çıkmış bu kalibrede bir eserin piyasaya çıkması kesinlikle büyük bir olay.” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Kültür

Netflix yeni Sherlock Holmes dizisi The Irregulars’tan fragman yayınladı

Yeni bir Sherlock Holmes dizisi geliyor. Netflix’in ünlü dedektiften esinlenen yeni dizisi “The Irregulars”tan yayınlanan ilk tanıtım fragmanı dikkatleri çekmeyi başardı.

BOLD– 19. yüzyıl dönem dizisi olarak çekilen yapımda, Dr. Watson ve pek ortalarda görünmeyen ortağı Sherlock Holmes doğaüstü suçları sıra dışı bir ekiple birlikte çözmeye çalışacak.

YENİ SHERLOCK 26 MART’TA YAYINDA

Daha önce My Mad Fat Diary (2013) ve Watership Down gibi yapımlara imza atan Tom Bidwell’in yazdığı dizide Henry Lloyd-Hughes (Sherlock Holmes), Royce Pierreson (John Watson), Thaddea Graham (Bea), Darci Shaw (Jessie), Jojo Macari (Billy) ve Harrison Osterfield (Leopold) gibi oyuncular rol alıyor.

Johnny Allan, Joss Agnew ve Weronika Tofilska’nın yönettiği sekiz bölümden oluşan ilk sezon 26 Mart’ta yayımlanmaya başlayacak.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0