Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne özel 10 film

Bugün 3 Aralık… Dünya Engelliler Günü… Engellilerin yaşamın eşit bir parçası olduğunu fark etme günü… Dezavantajlı bireyler konusunda üzerimize düşen sorumlulukları hatırlama günü aynı zamanda..

BOLD– Engellilik konusundaki genel tavrımızın; “yazık, Allah kolaylık versin ailesine, kim bilir ne zordur, çok şükür bizim elimiz ayağımız yerinde, önceden biliyorsa niye doğurdu ki…” gibi her biri gizli ya da açık küçümseme, ötekileştirme içeren yaklaşımlardan bütünüyle arınacağı günlerin özlemini hâlâ çekiyoruz ne yazık ki… Asıl engelli bir bakışla bile insanların incitilebileceğini düşünemeyen duyarsız bizler olabilir miyiz acaba?

İçimizdeki engellerin bir an önce kalkması umuduyla tüm engelli bireylerin gününü kutluyor ve sizleri engelli bireyleri odağına alan on etkileyici filmden oluşan listemizle baş başa bırakıyoruz.

DOĞUM GÜNÜ 4 TEMMUZ (1989) IMDB 7.2

Gönüllü olarak Vietnam’a savaşına giden Ron Kovic, evine belden aşağısı felç olarak geri döner. Genç yaşta sakat kalmanın verdiği ruhsal acıya katlanmanın yanı sıra, uğrunda felç olduğu ülkesinin gazilere saygı göstermediğini gören Kovic, ihanete uğradığını hisseder ve savaş karşıtı gösterilere katılarak kendi mücadelesini başlatır.

8. GÜN (1996) IMDb 7.6

Georges, hayatını bir mental klinikte sürdürmekte olan Down sendromlu bir adamdır. Harry ise karısı iki çocuğunu da alarak kendisini terk eden asosyal ve oldukça meşgul geçiren bir iş insanıdır. Akıllarının ucundan bile geçmeyen bazı tesadüfler çok bu farklı iki insanı sıcacık bir hikayede bir araya getirecektir.

SOL AYAĞIM (1989) IMDb 7.9

Daniel Day Lewis’e Oscar getiren muhteşem bir film… Beyin felçli olarak dünyaya gelen Christy Brown, hareketlerini kontrol altında tutamamakta, tüm yaşamını tekerlekli sandalyede geçirmektedir. Bir gün sol ayağının bu felçten etkilenmediğini fark etmesi inanılmaz bir öykünün başlamasına sebep olur.

SİYAH (2005) IMDB 8.2

Ailesinin katı kalıplar içinde yetiştirdiği görme engelli bir genç kızın yaşamı bir öğretmenin zengin bakışı sayesinde bütünüyle değişir.

KELEBEK VE DALGIÇ (2007) IMDB 8.0

43 yaşındaki Jean-Dominique Bauby, üç hafta süren koma halinden sonra gözlerini açar. Fiziksel olarak hiçbir eylemi yerine getiremiyordur ancak beyin bölgesinde hiçbir sorun yoktur. Tek kontrol edebildiği organı sol göz kapağı olan adam bir mucizeye daha imza atarak insanlarla göz hareketiyle anlaşmaya, dahası hayat hikâyesini anlatacağı kitabını yazmaya başlar.
Ünlü Fransız magazin dergisi Elle’de yazarlık ve editörlük yapan Jean-Dominique Bauby’nin gerçek yaşamının anlatıldığı film birçok ödüle sahip.

TEMPLE GRANDİN (2010) IMDB 8.3

Otistik bir bilim insanı olan Temple Grandin’in gerçek yaşam öyküsü… Çocukluğu, ardı arkası gelmez terapilerle geçen Temple Grandin’in tek ihtiyacı olan onu “görebilen” biridir. O kişi öğretmeni Dr. Carlock olarak yaşamına girdiğinde psikoloji diplomalı Grandin’in ilham verici öyküsü başlar.

İÇİMDEKİ DENİZ (2004) IMDB 8.4

Alejandro Amenábar’IN hem Oscar hem Altın Küre ödüllü sarsıcı filmi İçimdeki Deniz, ço tartışılan ötenazi konusuna eğiliyor. Ramon Sampedro gençliğinde geçirdiği bir kazadan sonra 30 yıldır yatağa bağlı kalan ve hayatla tek ilişkisi deniz manzaralı penceresi olan bir adamdır. Tek isteği ötenazi ile bu yaşamdan kurtulmak olan Ramon’un hayatına giren bir kadın yaşama bambaşka bir gözle bakmasını sağlayacaktır.

HER ÇOCUK ÖZELDİR (2007) IMDB 8.4

“Yaramazlık yapma Ishaan”… “Neden abin gibi başarılı değilsin Ishaan”… Küçük Ishaan’ın duyduğu sözler sürekli bunlardır. Fakat bu azarlamalar hiçbir şeyi değiştirmez. Sonunda ailesi onu yatılı bir okula gönderir. Ishaan’ın iç dünyasını alt üst eden bu olay onun en büyük şansı olur. Çünkü orada Ram Shankar Nikumbh isimli bir öğretmenle tanışır. Duyarlı bir yüreğin ve saf sevginin neleri değiştirebileceğine dair inanılmaz bir öykü…

CAN DOSTUM (2011) IMDB 8.5

Zengin bir iş adamı ve aristokrat olan Philippe, yamaç paraşütü yaparken geçirdiği kaza sonrası boynundan aşağısı tutmayacak şekilde felç olur. Philippe’in hapishaneden yeni çıkmış Driss’i evine 7 gün 24 saat boyunca bakımını üstlenmesi için yatılı yardımcı olarak alması ikisinin de yaşamını değiştirecektir.

FORREST GUMP (1994) IMDB 8.8

Tom Hanks’e bir yıl önceki Philadelphia’dan sonra ikinci Oscar’ını kazandıran film düşük IQ’lu Forrest Gump’ın inanılmaz öyküsü. Annesinin ona olan inancı yaşamına yön veren Forrest her şeyi yapabileceği inancıyla önüne çıkan hiçbir yoldan kaçınmaz. Bunun sonucunda da Elvis Presley, Kennedy, Nixon gibi insanlarla tanışır ve ABD tarihinin en önemli olaylarına tanıklık eder.

Okumaya devam et
Reklamlar

Kültür

Lady Diana’nın hayatı film oluyor

20. yüzyılın en önemli simalarından Galler Prensesi Lady Diana’nın hayatı Spencer isimli filmle beyaz perdeye aktarılıyor. Prenses Diana’yı Kristen Stewart canlandıracak.

BOLD– Spencer’ın kamera arkasına “Jackie” ve “Neruda” gibi başarılı biyografik filmlere imza atmış Şilili yönetmen Pablo Larrain geçerken senaryoyu iki BAFTA ödülü sahibi (Locke, Kirli Tatlı Şeyler) İngiliz senarist Steven Knight kaleme alacak.

Kristen Stewart ve Prenses Diana

YÖNETMEN LARRAIN: EVRENSEL BİR HİKAYE

31 Ağustos 1997’deki ani ve birçok kişiye göre şüpheli ölümü hala akıllarda olan Lady Diana’nın hayatının önemli noktalarını anlatacak olan film adını Lady Diana’nın evlenmeden önceki soyadından (Diana Spencer) alıyor.Spencer filminin Diana’nın 25’inci ölüm yıl dönümü olan 2022’de vizyona girmesi bekleniyor.

Prenses Diana ve Dodi El Fayed Paris’te Alma Köprüsü’nde geçirdikleri kazada hayatlarını kaybetti.

Filmle ilgili bir açıklama yapan yönetmen Pablo Larrain, “O masallarda, prens prensesini buldu ve onu kraliçesi yaptı; bize hep böyle anlatılırdı. Peki, bir kraliçe, kraliçe olmaktan vazgeçerse ne olur? O masal alt üst olur. Filmin özünde de anlatmak istediğim tam olarak bu. Bu önemli karar nasıl ve neden verildi? Diana’nın milyonlarca insanın kalbine dokunan ve hayatının dönüm noktası olan kararı verdiği bu günlerin hikâyesini yapmak istedim. Dünyanın dört bir yanına ulaşacak evrensel bir hikâye bu.”  sözleriyle farklı bir Diana filmi yapacağının işaretlerini verdi.

Prens Charles ve henüz çocuk yaşta olan Prens William ve Harry, Diana’nın cenaze töreninde…

1981’de Prens Charles’la evlenerek İngiltere Kraliyet ailesine dahil olduğu andan itibaren kraliyet ailesinin en sevilen üyesi olan Lady Diana’nın düğünü 750 milyon kişi tarafından izlenmişti.

31 Ağustos 1997’de Paris’te Mısırlı iş insanı Dodi El Fayed’le birlikte halen tam aydınlatılmamış bir trafik kazasında vefat ettikten sonra 6 Eylül 1997’de gerçekleşen cenaze töreni ise 2 milyar izleyiciyle halen dünyada en çok izlenen televizyon yayını olma unvanını koruyor.

Okumaya devam et

Kültür

Pixar’ın yeni animasyonu Soul’dan fragman yayınlandı

Toy Story, Incredibles ve Cars gibi türe damgasını vuran işlere imza atan Pixar’ın caz müzik, aşk ve ölüm temaları etrafında dolaşan yeni animasyonu Soul’dan fragman yayınlandı.

BOLD– 19 Haziran olarak açıklanan gösterim tarihi koronavirüs salgını yüzünden ertelenen Soul, yeni bir problem olmazsa 20 Kasım’da gösterime girecek. Fragmanı dikkat çeken film “Bizi biz yapan şey nedir?” sorusunun ardına düşüyor.

BİR MÜZİSYENİN RUHU MACERAYA ATILIRSA

Inside Out, Monsters Inc., Up gibi işlerle dikkat çeken Oscarlı isim Pete Docter ve Star Trek: Discovery dizisini yazan Kemp Powers‘ın birlikte yönettikleri filmin müzikleri  Trent Reznor ve Atticus Ross ikilisine ait.

New York’un ünlü caz kulübü The Blue Note’ta sahne alma düşleri kurarken geçirdiği kazanın ardından ruhu bedeninden ayrılarak çılgın bir yolculuğa çıkan müzik öğretmeni Joe Gardner’ın öyküsünü anlatan Soul’un seslendirme kadrosunda 30 Rock’tan tanıdığımız Tina Fey  ve kendisine en iyi erkek oyuncu ödülü kazandıran Ray(2004) filminde ünlü cazcı Ray Charles’ı canlandıran Jamie Foxx yer alıyor.

Okumaya devam et

Kültür

İstanbul Film Festivali takvimi açıklandı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen ve Kültür Bakanlığınca desteklenen İstanbul Film Festivali 17-28 Temmuz ve 9-20 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek.

BOLD– Bu yıl 39. kez gerçekleştirilecek olan festival, normalde her yıl nisan ayında yapılıyordu. Koronavirüs tedbirleri kapsamında ertelenen festivalde ulusal yarışma bölümleri 17-28 Temmuz’da yapılırken gösterimler 9-20 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek.

YARIŞMA İÇİN AÇIK HAVA GÖSTERİMLERİ

Kovid-19 pandemisi sebebiyle ertelenen Ulusal Yarışma ve Ulusal Kısa Film Yarışması’nı 17-28 Temmuz tarihlerinde yapılacak. Sakıp Sabancı Müzesi (SSM) katkısıyla gerçekleşecek yarışmaya 11 uzun metraj ve 12 kısa film katılıyor.

Yarışacak filmlerin gösterimleri SSM’deki açık hava sinemasında her gece 21.00’de gerçekleşecek. Yarışmalarda yer alan filmler, aynı tarihlerde festivalin web adresi filmonline.iksv.org’da gösterime açılacak.

9-20 Ekim tarihleri arasında Filmekimi işbirliği ile yapılacak diğer gösterimlerin takvimi ise ilerleyen günlerde festivalin sosyal medya hesaplarında ve internet sitesinde duyurulacak.

Başrolünde Demet Evgar’ın yer aldığı Onur Ünlü filmi Topal Şükran’ın Maceraları da Altın Lale için yarışacak.

ALTIN LALE İÇİN YARIŞACAK FİLMLER

Yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun’un başkanlığında; yapımcı Sevil Demirci, oyuncu Berk Hakman, görüntü yönetmeni Deniz Eyüboğlu Aydın ve yazar Hakan Bıçakçı’dan oluşan jürinin değerlendireceği uzun metraj filmler şöyle:

Orçun Behram- “Bina”,
Anıl Gelberi- “Plaza”,
Ercan Kesal- “Nasipse Adayız”,
Hacı Orman- “Körleşme”,
Faysal Soysal- “Ceviz Ağacı”,
Ümit Ünal- “Aşk, Büyü vs.”,
Onur Ünlü- “Topal Şükran’ın Maceraları”,
Erkan Yazıcı- “Uzak Ülke”,
Mehmet Emin Yıldırım- “Şair”,
Leyla Yılmaz- “Bilmemek”
Özkan Yılmaz- “Soluk”

Ödül töreni 28 Temmuz’da SSM’de düzenlenecek.

Okumaya devam et

Popular