Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD’li senatörlerden S-400 alımı nedeniyle Türkiye’ye yaptırım talebi

ABD’de iki senatör, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya bir mektup yazarak Rus hava savunma sistemi S-400’leri satın aldığı için Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını talep etti.

BOLD Türkiye’nin S-400’leri teslim almasının ardından yaptırım tasarısı hazırlayan ABD’li iki senatör, “Sabır gösterme zamanı çoktan geçti” diyerek Trump yönetimine Türkiye’ye yaptırımların uygulanması çağrısında bulundu.

Cumhuriyetçi Parti’den Senatör Lindsey Graham ile Demokrat Partili Senatör Chris Van Hollen’ın yazdığı mektupta, “Sabır gösterme zamanı çoktan geçti. Yasaları uygulamanızın zamanı geldi. Bunun yapılmaması, hiçbir sonuçla karşılaşmadan ABD yasalarına uyulmayabileceği konusunda diğer ülkelere kötü bir sinyal veriyor” denildi.

Mektup, geçen hafta Türkiye’nin S-400’ler üzerinde denemelere başladığı yönünde haberlerin ardından gündeme geldi.

Pompeo’nun, Türkiye’nin S-400’leri satın almasının Amerikan yaptırımlarını tetikleyeceği ve yasaların bunu öngördüğü yönündeki sözlerinin hatırlatıldığı mektupta, “ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) gereğince ABD’nin, Rus yapımı S-400 sistemini satın aldığı için Türkiye’ye yaptırım uygulaması gerekiyor” denildi.

SATIN ALMANIN ÖTESİNDE TEST EDİLDİ

Geçen hafta Ankara’da yapılan S-400 testlerine atıfta bulunan senatörler, “Son günlerde bir Türk savunma yetkilisi, Türkiye’nin satın almanın da ötesine giderek bu hafta Ankara’da S-400 sisteminin bir parçasını denediğine işaret etti. Ayrıca dün Rus silah şirketi Rosoboronexport başkanı da, gelecek yılın ilk yarısında Rusya’nın Türkiye’ye daha fazla S-400 füzesi satılmasını öngören bir anlaşmayı sonuçlandırmayı umduğunu kaydetti. Rus yetkili, ‘Türkiye ile askeri teknik işbirliğinin sadece S-400 tedariki ile sınırlı olmadığını vurgulamak isterim. Büyük planlarımız var’ diye konuştu.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’NİN DEĞİŞECEĞİNE DAİR İŞARET YOK

Senatör Graham ve Hollen, Erdoğan’ın son ABD ziyaretini hatırlatarak, “Hem ABD Yönetimi hem de Kongre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, S-400’ler konusundaki kararını hayata geçirmesinin Amerikan yaptırımlarının uygulanmasını gerektireceği konusunda defalarca uyardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beyaz Saray’a yaptığı son ziyarete rağmen, yön değiştireceğine dair açık bir işaret vermemiştir” dedi.

TÜRKİYE’NİN RUSYA’DAN S-400 ALIMI

Türkiye, Rusya’dan satın aldığı S-400 savunma sistemini geçtiğimiz Temmuz ayında teslim almaya başlamış, sistemin beşinci nesil yeni savaş uçağı teknolojisine ilişkin bilgileri çalabileceği endişesini dile getiren ABD de Türkiye’yi ortak üreticilerinden olduğu F-35 programından çıkarmıştı.

Trump yönetimi ise, kısaca CAATSA olarak bilinen ve Rus savunma sektörüyle iş yapan ülkelere yaptırım uygulanmasını öngören ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Yasası uyarınca Türkiye’ye yaptırım uygulamamıştı.

SENATO’DAKİ İKİ ÖNEMLİ İSİM: GRAHAM VE HOLLEN

Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen, Türkiye’ye yaptırım uygulanması çağrısını en sık gündeme getiren isimler.

İki senatör, S-400 alımı sebebiyle Türkiye’ye sert yaptırım uygulanmasını öngören bir tasarı da hazırlamıştı.

Senatör Graham, 13 Kasım’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Beyaz Saray ziyareti sırasında Oval Ofis’te görüştüğü beş senatörden de biriydi.

POMPEO: KAYGI VERİCİ

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo 26 Kasım’da Türkiye’nin S-400 sistemini F-16 savaş uçaklarıyla test etmeye başladığı haberlerinin ardından yaptığı açıklamada gelişmeleri kaygı verici bulduğunu söylemiş, konuyla ilgili görüşmelerin sürdüğünü belirtmişti.

Aynı gün Rusya’nın savunma şirketi Rosoboronexport, Moskova’nın Türkiye ile 2020 yılının ilk yarısında daha fazla S-400 füze sistemi tedariki için anlaşma yapmayı umduklarını belirtmişti.

NATO Zirvesi öncesinde Türkiye’den yeni S-400 sistemi alım sinyali

Dünya

Türkiye, Cezayir vatandaşlarına “kısmi vize muafiyeti” getirdi

Cezayir’de bulunan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 yaş altı, 65 yaş üstü Cezayir vatandaşlarına vize muafiyeti getirildiğini acıkladı.

BOLD – Cezayir’de bulunan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir ile vize konusunda bir anlaşma yapıldığını söyledi.

Erdoğan, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun ile düzenlenen ortak basın toplantısında, “15 yaşından küçük ve 65 yaşından büyük umuma mahsus pasaport hamili Cezayir vatandaşlarına vizeyi ahiren kaldırdık” dedi.

AKP’li Erdoğan, “Cezayir genelinde yeni vize merkezleri açarak, Cezayirli kardeşlerimizin Türkiye’ye seyahatlerini kolaylaştırıyoruz. 15 yaşından küçük ve 65 yaşından büyük umuma mahsus pasaport hamili Cezayir vatandaşlarına vizeyi ahiren kaldırdık” dedi.

Ziyarette Tebbun ile Erdoğan, Libya’daki gelişmeleri de ele aldılar.

Libya’da Hafter güçleri ateşkese rağmen Misrata’ya ilerliyor

Okumaya devam et

Dünya

Afganistan’da Taliban kontrolündeki bölgeye uçak düştü

Uluslararası haber ajansları, Afganistan’ın Gazne vilayetinde bir yolcu uçağının düştüğünü duyurdu. Gazne Valiliği Sözcüsü Arif Nuri “Yerel saatle 13.10’da düşen uçağın bir yolcu uçağı mı yoksa askeri uçak mı olduğunu bilmiyoruz” dedi.

BOLD – Gazne Valiliği Sözcüsü Arif Nuri, “Ariana Afgan Havayolları’na ait Boeing model bir uçak, Gazne ilinin Deh Yak ilçesinin Sado Khel bölgesinde yerel saatle 13.10’da düştü” açıklamasını yaptı.

Valilik sözcüsü Nuri, enkaza ulaşılmaya çalışıldığını ancak uçağın düştüğü bölgeye giden yolların kötü durumda olması nedeniyle ambulans ve yardım ekiplerinin güçlükle ilerlediğini bildirdi.

Ariana Afgan Havayolları ise düşen uçağın kendilerine ait olmadığını duyurdu.

Afgan Sivil Havacılık Kurumu da düşen uçağın bir yolcu uçağı olmadığını belirterek, “Kontrol Kulesi ve Trafik Düzenleme Birimi’nden gelen bilgilere göre herhangi bir yolcu uçağı kazası olmadı.” açıklamasını yaptı.

Uçağın düştü bölge Taliban kontrolünde. Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit, kazaya dair araştırmalarının sürdüğünü açıkladı.

The Simpsons’ın Kobe Bryant kehaneti

Okumaya devam et

Dünya

Çin’de koronavirüs korkutuyor: Ölü sayısı 81’e, hastalığa yakalananların sayısı 3 bine çıktı

Çin’in Wuhan kentinde Aralık ayında ortaya çıkan ve daha sonra başka ülkelere de yayılan yeni koronovirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 81’e çıktı. Hastalığın yaklaşık 2 bin 800 kişiye bulaştığı belirlendi.

BOLD – Çin’de ortaya çıkan yeni tür koronavirüsünden ölenlerin sayısı 81’i buldu, virüs yaklaşık 2 bin 800 kişiye bulaştı.

Çin Devlet Konseyi, hastalığın yayılmasını önlemek için, 31 Ocak’ta sona erecek Bahar Bayramı tatilinin 3 Şubat’a kadar uzatılacağı, okul tatilinin de uzatılması için düzenlemeler yapıldığını açıkladı.

Çinli yetkililer yeni koronavirüsün kuluçka döneminde, yani hastalarda hiçbir belirti ortaya çıkmadığı dönemde de insandan insana bulaştığını açıklamıştı.

Wuhan’ın da aralarında olduğu 10 şehir karantinaya alınmış durumda.

Ülkede virüsün bulaştığı toplam kişi sayısı 2 bin 744. Virüs bulaşan insanların 461’inin durumunun ise acil olduğu kaydedildi.

ÇİN DIŞINDA 42 VAKA TESPİT EDİLDİ

Çin dışında da en az 42 hasta tespit edildi. Bu ülkeler arasında ABD ve Avustralya da var. Ancak şimdiye kadar Çin sınırları dışında hayatını kaybeden olmadı.

Virüsten etkilendiği varsayılan kişi sıyısı 5 bin 794 olarak açıklanırken, bu kişilerle temas ettiklerinden kuşkulanılan 30 bin 453 kişinin gözlem altında tutulduğu kaydedildi. Şimdiye kadar 51 kişi tedavi edilerek taburcu oldu.

Çin Ulusal Sağlık Komisyon Bakanı Ma Hiaovei virüsün bulaşma kabiliyetini artırdığını ve enfeksiyonların sayısının artabileceğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durum Komitesi Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus Çin’de hükümet yetkilileri ve sağlık uzmanlarıyla bir araya geleceğini duyurdu. Görüşmede, salgının önüne geçilmesi için alınacak önlemler değerlendirilecek.

Çin’in güneyindeki Guangdong bölgesinde vatandaşlara kamusal alanda maske takma zorunluluğu getirildi.

YABANİ HAYVAN SATIŞI VE NAKLİYESİNE YASAK

Çin Tarım Bakanlığı ülkede yabani hayvan ticaretine ve nakliyesine yasak getirdi. Çin’de salgın sona erene kadar pazarlarda, balık mezatlarında, süpermarketlerde, restoranlarda ve internet üzerinden alışveriş platformlarında yabani hayvan alınıp satılamayacak.

Virüsün 11 milyon nüfuslu Wuhan kentindeki balık ve yabani hayvan satılan bir pazardan kaynaklandığı sanılıyor.

SEYAHAT KISITLAMALARI

Çin, koronavirüs salgını nedeniyle ülke içi ve dışına yapılacak bütün yolculukları askıya aldı.

Karara göre turizm acenteleri ülke dışında grup turları ve paket programlar için satış yapamayacak.

MOĞOLİSTAN SINIRLARI VE ÜNİVERSİTELERİ KAPATTI

Moğolistan, Çin’de ortaya çıkan ve ülke geneline yayılan ölümcül koronavirüs salgınının yayılmasına karşı sınırlarını ve üniversiteleri kapattı.

Ulusal haber ajansı Montsame, Moğolistan’da 27 Ocak Pazartesi gününden itibaren tüm eğitim birimlerinin, Çin ile motorlu taşıt ve yaya trafiğini sağlayan sınırların kapatıldığını duyurdu.

Eski danışmanından Trump’ı zora sokacak iddia

Okumaya devam et

Popular