Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

AKP’nin geçirdiği yasanın Erdoğan tarafından veto edilmesi AKP’lileri sevindirdi

Tayyip Erdoğan, 10 Ağustos 2014 günü Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonraki 5 yıllık görev süresi içinde ilk kez veto hakkını termik santralle ilgili torba yasada kullandı. AKP’den veto edilen maddenin yasadan çıkarılacağı açıklaması geldi.

BOLD – Termik santrallere 2,5 yıl daha filtre takmadan çalışma izni veren kanun TBMM’de kabul edildikten sonra özellikle sosyal medyada tepkiler çığ gibi büyüdü. AKP yasayı kendi tabanına dahi izah edemedi. Erdoğan tepkiler artınca kendi bu yasayı TBMM’ye getiren kendi partisi ile Çevre ve Enerji Bakanlarını da ters köşe yaptı.

Sözcü’nün haberine göre, 10 Ağustos 2014 günü Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan 5 yıllık görev süresi içinde ilk kez veto hakkını kullandı. AKP’den ise “veto edilen maddenin yasadan çıkaracağı” açıklaması geldi.

Erdoğan, 18 Kasım günü AKP MYK’da “Kimse milletin havasını kirletemez. Mutlaka filtreleme sistemi yapılmalı, bizzat takip edeceğim” dedi. Ancak 13 termik santrale 2,5 yıl daha filtre takmadan çalışma izni veren kanun TBMM’den geçip tepkiler artınca veto etti.

Bu karar ile ”Elektrik açığı doğar, çalışanlar işsiz kalır, 6 ay içinde filtre takmayana ceza verilecek” diyen iktidar partisi yöneticileri ve bakanların tezleri de çöktü.

Şimdi ya yeni bir yasa çıkarılarak 2,5 yıllık süre kısaltılacak ya da 31 Aralık günü 13 termik santralde, baca filtresi takıncaya kadar üretim duracak.

AKP: YASADAN ÇIKARILACAK

AKP’den ise “Cumhurbaşkanı’nın veto ettiği madde yasadan çıkarılacak” açıklaması geldi. Söz konusu madde yasadan çıkarıldıktan sonra yasa Perşembe günü Meclis Genel Kurulu’na getirilecek.

MHP DE MEMNUN

Zehir kanunu oylamasına katılmayan MHP Genel Başkan yardımcısı Feti Yıldız, ”MHP’nin sloganı ‘Çevrecilik Milliyetçiliktir” anlayışıyla Cumhurbaşkanımız termik santrallere filtre takılmasını erteleyen kararı veto etti. Zat-ı Devletlerine şükranlarımızı arz ederiz” dedi. Bu teklif TBMM’de ele alınırken siyasi parti temsilcileri şöyle demişti:

ABDULLAH TANCAN (Enerji Bakan Yardımcısı): Santrallere, 2019 sonuna kadar çevre yatırımı yapmaları için süre verildi. Ancak bir kısmının bu yatırımları gerçekleştiremeyeceği tespit edildi. 1 Ocak 2020’de kapatılması gerekiyor. Bu santraller ülkedeki elektrik enerjisinin yüzde 17-18’ini karşılıyor.

DENİZ YAVUZYILMAZ (CHP): Santraller 6 yıldır bacalarına filtre takmadı. Her biri günde 30 bin ton kömür yakıyor ve 7,5 ton kül çıkarıyor. Bunların faaliyetini filtre takana kadar durdurulur. Kalan santrallerin halen yüzde 78 ile çalışan kapasiteleri yüzde 88’e, barajlardan gelen kapasite kullanımı da yüzde 22’den 35’e çıkarılır, açık ve enerji sıkıntısı doğmaz.

LEVENT BÜLBÜL (MHP): MHP olarak bizim çevre duyarlılığımız en üst seviyede. Filtre takılma işlemi teknik olarak hemen yapılacak bir işlem değil. Santraller 4 ayda bir denetlenip, filtre takmaları temin edilecek. Biz de takipçisi olacağız.

AYHAN ALTINTAŞ (İyi Parti): Bu yasa ile devlet, Anayasa’da da yer alan vatandaşının sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkını ihlal ediyor. Yanlışta ısrar etmeyin. Bu santrallerin sağlığa zararlarını sigaradan daha fazla önemsememiz gerekir.

MURAT ÇEPNİ (HDP): Bu şirketlerle nasıl bir pazarlık yapılıp, süre uzatımı getirildi. 6 yıldır filtre takmayan santraller halkı zehirleme devam edecek. Elektrik ihtiyacı var diyerek santralleri çalıştırma gerekçesi de koca bir yalan. Türkiye’de ihtiyaçtan fazla üretim var.

Eğitimde tablo aynı: Öğrenciler okuduğunu bile anlamıyor

Ekonomi

Hakan Atilla Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’nü bıraktı

Halkbank davası nedeniyle 28 ay hapis yatan Hakan Atilla, ABD ile Türkiye arasındaki gerilimi gidermek için Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü görevinden istifa etti.

BOLD – Hakan Atilla, Borsa İstanbul A.Ş’deki genel müdürlük görevinden istifa etti. Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada şöyle denildi: “Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Sn. Mehmet Hakan Atilla’nın kendi isteğiyle 08.03.2021 tarihinden itibaren Genel Müdürlük görevinden istifa etmesi nedeniyle, 08.03.2021 tarihli Yönetim Kurulu kararı ile istifası kabul edilmiştir. Borsamız kararı, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığına bildirilmiştir.”

ABD’de Halkbank davası sebebiyle 28 ay hapis yattıktan sonra Türkiye’ye döndüğünde Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’ne getirilen Hakan Atilla’nın bu ay sonunda istifa edeceği iddia edilmişti. Hakan Atilla, iddiaya ilişkin yaptığı ilk açıklamada izne ayrıldığını doğruladı. “İddialara cevap vermek anlamlı değil o yönde bir karar alırsam borsa resmî bilgilendirme yapar elbette” dedi.

Financial Times gazetesinden Ayla Jean Yackley imzalı haberde, Atilla’nın istifa iddiası, “Türkiye ile ABD arasındaki anlaşmazlığı gidermek için sembolik bir jest olabilir” şeklinde yorumlanmıştı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Vatandaş fırından bayat ekmek, marketten çürük sebze meyve topluyor

Malatyalı bir fırıncı ziyarete gelen siyasilere işlerin kötü gidişini anlatırken, vatandaşın sıcak ekmek almaya gücü kalmadığını, kendisinin de artık marketteki çürük meyve sebzeye yöneldiğini söyledi.

BOLD – CHP’li Veli Ağbaba’nın Malatya’da ziyaret ettiği bir fırıncı günde ekmek satışlarının 300-400 ekmeğe düştüğünü söyleyerek isyan etti.

İnsanların bayat ekmeğe yöneldiklerini söyleyen fırıncı esnafı, çalışmasına rağmen kendisinin de marketlerdeki taze meyve ve sebzeyi alamadığı anlattı.

Doğalgaz ve elektrik faturalarının belini büktüğünü söyleyen esnaf çocuklarına çikolata bile alamadığını dile getirdi.

İşte kadın kanıyla yazılan AKP tarihi

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Babacan TÜİK’e Algıları Ayarlama Enstitüsü ismi verdi

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Türkiye İstatistik Kurumu’nun büyüme rakamlarını gerçekçi bulmadı. Babacan, TÜİK’e ‘Algıları Ayarlama Enstitüsü’ ismi verdi.

BOLD – Partisinin 1. Milas İlçe Kongresi’nde konuşan Babacan, 13 yıl bakanlık yaptığı AKP hükumetini eleştirdi. Babacan, “Algıları Ayarlama Enstitüsü diyor ki, Türkiye ekonomisi büyüdü. G-20 ülkeleri arasında Çin’den sonra ikinci ülke olduk büyümede. Algıları Ayarlama Enstitüsü’nün yeni oyuncağı da bu. Diyorlar ki geçen yıl 1,8 büyüdük. Milli gelir arttı diyorlar. Milli gelir enflasyondan fazla arttı diyorlar.” dedi.

Türkiye’de geçen yıl çalışan sayısının 2019 yılına göre 3 milyon azaldığına işaret eden Babacan, “Ülkede çalışan sayısı azalıyor, çalışanların çalışma saatleri de azalıyor, buna rağmen ekonomi büyüyor. Bu büyümeye akıl erdiren varsa bir bana anlatsın.” diye konuştu.

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0