Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

AKP’nin geçirdiği yasanın Erdoğan tarafından veto edilmesi AKP’lileri sevindirdi

Tayyip Erdoğan, 10 Ağustos 2014 günü Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonraki 5 yıllık görev süresi içinde ilk kez veto hakkını termik santralle ilgili torba yasada kullandı. AKP’den veto edilen maddenin yasadan çıkarılacağı açıklaması geldi.

BOLD – Termik santrallere 2,5 yıl daha filtre takmadan çalışma izni veren kanun TBMM’de kabul edildikten sonra özellikle sosyal medyada tepkiler çığ gibi büyüdü. AKP yasayı kendi tabanına dahi izah edemedi. Erdoğan tepkiler artınca kendi bu yasayı TBMM’ye getiren kendi partisi ile Çevre ve Enerji Bakanlarını da ters köşe yaptı.

Sözcü’nün haberine göre, 10 Ağustos 2014 günü Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan 5 yıllık görev süresi içinde ilk kez veto hakkını kullandı. AKP’den ise “veto edilen maddenin yasadan çıkaracağı” açıklaması geldi.

Erdoğan, 18 Kasım günü AKP MYK’da “Kimse milletin havasını kirletemez. Mutlaka filtreleme sistemi yapılmalı, bizzat takip edeceğim” dedi. Ancak 13 termik santrale 2,5 yıl daha filtre takmadan çalışma izni veren kanun TBMM’den geçip tepkiler artınca veto etti.

Bu karar ile ”Elektrik açığı doğar, çalışanlar işsiz kalır, 6 ay içinde filtre takmayana ceza verilecek” diyen iktidar partisi yöneticileri ve bakanların tezleri de çöktü.

Şimdi ya yeni bir yasa çıkarılarak 2,5 yıllık süre kısaltılacak ya da 31 Aralık günü 13 termik santralde, baca filtresi takıncaya kadar üretim duracak.

AKP: YASADAN ÇIKARILACAK

AKP’den ise “Cumhurbaşkanı’nın veto ettiği madde yasadan çıkarılacak” açıklaması geldi. Söz konusu madde yasadan çıkarıldıktan sonra yasa Perşembe günü Meclis Genel Kurulu’na getirilecek.

MHP DE MEMNUN

Zehir kanunu oylamasına katılmayan MHP Genel Başkan yardımcısı Feti Yıldız, ”MHP’nin sloganı ‘Çevrecilik Milliyetçiliktir” anlayışıyla Cumhurbaşkanımız termik santrallere filtre takılmasını erteleyen kararı veto etti. Zat-ı Devletlerine şükranlarımızı arz ederiz” dedi. Bu teklif TBMM’de ele alınırken siyasi parti temsilcileri şöyle demişti:

ABDULLAH TANCAN (Enerji Bakan Yardımcısı): Santrallere, 2019 sonuna kadar çevre yatırımı yapmaları için süre verildi. Ancak bir kısmının bu yatırımları gerçekleştiremeyeceği tespit edildi. 1 Ocak 2020’de kapatılması gerekiyor. Bu santraller ülkedeki elektrik enerjisinin yüzde 17-18’ini karşılıyor.

DENİZ YAVUZYILMAZ (CHP): Santraller 6 yıldır bacalarına filtre takmadı. Her biri günde 30 bin ton kömür yakıyor ve 7,5 ton kül çıkarıyor. Bunların faaliyetini filtre takana kadar durdurulur. Kalan santrallerin halen yüzde 78 ile çalışan kapasiteleri yüzde 88’e, barajlardan gelen kapasite kullanımı da yüzde 22’den 35’e çıkarılır, açık ve enerji sıkıntısı doğmaz.

LEVENT BÜLBÜL (MHP): MHP olarak bizim çevre duyarlılığımız en üst seviyede. Filtre takılma işlemi teknik olarak hemen yapılacak bir işlem değil. Santraller 4 ayda bir denetlenip, filtre takmaları temin edilecek. Biz de takipçisi olacağız.

AYHAN ALTINTAŞ (İyi Parti): Bu yasa ile devlet, Anayasa’da da yer alan vatandaşının sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkını ihlal ediyor. Yanlışta ısrar etmeyin. Bu santrallerin sağlığa zararlarını sigaradan daha fazla önemsememiz gerekir.

MURAT ÇEPNİ (HDP): Bu şirketlerle nasıl bir pazarlık yapılıp, süre uzatımı getirildi. 6 yıldır filtre takmayan santraller halkı zehirleme devam edecek. Elektrik ihtiyacı var diyerek santralleri çalıştırma gerekçesi de koca bir yalan. Türkiye’de ihtiyaçtan fazla üretim var.

Eğitimde tablo aynı: Öğrenciler okuduğunu bile anlamıyor

Ekonomi

Pahalanan et sonrası kaçak kesimler katlandı

Hükumet Sudan’dan at, eşek ve katır eti ithal etmeye hazırlanırken veteriner hekimlerden dikkat çeken kaçak et uyarısı geldi. Veteriner hekimler, resmi kesimin 3 katından fazla tüketim olduğunun altını çizdi.

BOLD – Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, kentteki ruhsatlı 5 kesimhanede veteriner hekim kontrolünde yıllık 20 bin ton küçük ve büyükbaş et kesilirken, vatandaşların bunun 3 katı et tükettiğini söyledi.

3 KATI ET TÜKETİLİYOR

Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, yaklaşık 2 milyon 217 bin vatandaşın yaşadığı Adana merkezde 4, Ceyhan ilçesinde ise 1 ruhsatlı kesimhane olduğunu kaydederek, ilçe belediyelerinin mezbahane sayısını artırması gerektiğini söyledi. Köse, Adana’daki ruhsatlı 5 kesimhanede veteriner hekim kontrolünde yıllık 20 bin ton küçük ve büyükbaş et kesilirken, vatandaşların bunun 3 katı et tükettiğini söyledi.

İNSANA GEÇEBİLEN 250 ÇEŞİT HASTALIK MEVCUT

Veteriner hekim kontrolünde kesilmeyen tüm etleri kaçak olarak nitelendiren Köse, “Eğer etler merkez kesimhanelerde kesilip satışa sunulmadıysa insan sağlığı konusunda bir güvencesi yok. Geçen yıl şarbon hastalığı yaşanmıştı ülkemizde. İnsanlara bulaşabilen tehlikeli bir hastalıktı. Veteriner hekimin dikkati sayesinde bu risk ortadan kaldırıldı. Hayvanlardan insanlara bulaşan 250 civarı hastalık var. İnsandaki enfeksiyon kaynaklarının yüzde 70’i hayvansal kökenli” dedi.

KAÇAK KESİM YAPAN KASAPLAR TAKİPTE

Kasaplar Odası Başkanı Murat Saruhan Yağmur ise kaçak et kesen merdiven altı kasaplara yönelik ihbar hattı kurduklarını, zabıta müdürlükleri, ilçe belediyeleri, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleriyle gece gündüz denetimler yaptıklarını vurguladı.

 

Türkiye’ye yaptırım tasarısının maddeleri

Okumaya devam et

Ekonomi

VW’den Türkiye’de fabrika kurmaya yeni erteleme kararı

Volkswagen, Türkiye’de yeni fabrika kurma kararını bir kez daha erteledi. Volkswagen’in daha önce aralık ayında açıklayacağını bildirdiği yeni fabrika yeriyle ilgili nihai kararını şubat ayında alacağı öğrenildi.

BOLD – Almanya’nın en önemli otomobil dergisi “Automobilwoche”, Volkswagen’ın Türkiye’de yeni fabrika kurma kararını bir kez daha ertelediğini bildirdi.

EN ERKEN ŞUBAT AYINDA BELLİ OLACAK

VOA’dan Cem Dalaman’ın haberine göre Wolkswagen’in Wolfsburg’daki merkezindeki kaynaklardan, Türkiye’ye yönelik yatırım kararının kesinleşmesinin “en erken 2020’nin ilk çeyreğinin ortalarından itibaren olabileceği” şeklinde bilgi alınırken, “Automobilwoche” şirketin yeni fabrikasının yeriyle ilgili nihai kararı önümüzdeki şubat ayında almayı planladığını öne sürdü.

SURİYE HAREKATI FABRİKAYI ERTELETMİŞTİ

VW’nin 1 milyar Euro’yu aşkın yatırımla Manisa’da kurmayı planladığı fabrikanın yıllık 300 bin araçlık kapasiteye sahip olması ve yaklaşık 4 bin kişi istihdam etmesi planlanıyor. Geçen sonbahar aylarında tesisin inşaatının hedeflendiği Manisa‘da 943,5 milyon lira sermayeli bir şirket kurulduğu öğrenilmişti. Volkswagen, eylül ayında, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna askeri harekatı nedeniyle kurulacak yeni fabrikayla ilgili kararını ertelemişti. Şirket bu kararı “koşulların kestirilememesi ve imaj kaybı” nedenleriyle gerekçelendirmişti.

 

Bosna’da öğretmen Fatih Keskin için yürütmeyi durdurma kararı

Okumaya devam et

Ekonomi

Ziraat Bankası simit işine giriyor

Ziraat Bankası iştiraki Ziraat Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı, ekonomik darboğazdaki Simit Sarayı’nın yüzde 51 hissesini devralmak için Rekabet Kuruluna başvurdu.

BOLD – Rekabet Kurumunun internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, işlem kapsamında mevcut hissedarlar arasında yapılacak hisse devirleri ile Simit Sarayı sermayesini temsil eden payların yaklaşık 20.7 milyon adedi Kavukçu Yapı tarafından Ziraat Girişim Sermayesi’ne devredilecek.

Eşzamanlı olarak sermaye artırımına ilişkin yapılacak genel kurul sonucunda Ziraat Girişim ihraç edilecek emisyon primli payları iktisap etmek suretiyle Simit Sarayı’nın sermayesindeki payların toplam yüzde 51’ini elde etmiş olacak.

25 ÜLKEDE 11 BİN ÇALIŞAN

2002 yılında kurulan Simit Sarayı 2004 yılında İstanbul genelinde 18 mağazaya ulaştı. Şirket 2010 yılında ülke dışında ilk mağazasını Hollanda’da açtı. Simit Sarayı 2017 yılında Fawaz Alhokair Grup ile stratejik ortaklık yaptı. Şirketin internet sitesinde yer alan bilgilere göre 2017 itibariyle firmanın dünyanın 25 ülkesinde 11 bin 250 çalışanı bulunuyor.

Ulaştırma Bakanlığı 460 bin kredi kartı bilgisinin çalınmasıyla ilgili incelemeyi sürdürüyor

Okumaya devam et

Popular