Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

AKP’nin geçirdiği yasanın Erdoğan tarafından veto edilmesi AKP’lileri sevindirdi

Tayyip Erdoğan, 10 Ağustos 2014 günü Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonraki 5 yıllık görev süresi içinde ilk kez veto hakkını termik santralle ilgili torba yasada kullandı. AKP’den veto edilen maddenin yasadan çıkarılacağı açıklaması geldi.

BOLD – Termik santrallere 2,5 yıl daha filtre takmadan çalışma izni veren kanun TBMM’de kabul edildikten sonra özellikle sosyal medyada tepkiler çığ gibi büyüdü. AKP yasayı kendi tabanına dahi izah edemedi. Erdoğan tepkiler artınca kendi bu yasayı TBMM’ye getiren kendi partisi ile Çevre ve Enerji Bakanlarını da ters köşe yaptı.

Sözcü’nün haberine göre, 10 Ağustos 2014 günü Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan 5 yıllık görev süresi içinde ilk kez veto hakkını kullandı. AKP’den ise “veto edilen maddenin yasadan çıkaracağı” açıklaması geldi.

Erdoğan, 18 Kasım günü AKP MYK’da “Kimse milletin havasını kirletemez. Mutlaka filtreleme sistemi yapılmalı, bizzat takip edeceğim” dedi. Ancak 13 termik santrale 2,5 yıl daha filtre takmadan çalışma izni veren kanun TBMM’den geçip tepkiler artınca veto etti.

Bu karar ile ”Elektrik açığı doğar, çalışanlar işsiz kalır, 6 ay içinde filtre takmayana ceza verilecek” diyen iktidar partisi yöneticileri ve bakanların tezleri de çöktü.

Şimdi ya yeni bir yasa çıkarılarak 2,5 yıllık süre kısaltılacak ya da 31 Aralık günü 13 termik santralde, baca filtresi takıncaya kadar üretim duracak.

AKP: YASADAN ÇIKARILACAK

AKP’den ise “Cumhurbaşkanı’nın veto ettiği madde yasadan çıkarılacak” açıklaması geldi. Söz konusu madde yasadan çıkarıldıktan sonra yasa Perşembe günü Meclis Genel Kurulu’na getirilecek.

MHP DE MEMNUN

Zehir kanunu oylamasına katılmayan MHP Genel Başkan yardımcısı Feti Yıldız, ”MHP’nin sloganı ‘Çevrecilik Milliyetçiliktir” anlayışıyla Cumhurbaşkanımız termik santrallere filtre takılmasını erteleyen kararı veto etti. Zat-ı Devletlerine şükranlarımızı arz ederiz” dedi. Bu teklif TBMM’de ele alınırken siyasi parti temsilcileri şöyle demişti:

ABDULLAH TANCAN (Enerji Bakan Yardımcısı): Santrallere, 2019 sonuna kadar çevre yatırımı yapmaları için süre verildi. Ancak bir kısmının bu yatırımları gerçekleştiremeyeceği tespit edildi. 1 Ocak 2020’de kapatılması gerekiyor. Bu santraller ülkedeki elektrik enerjisinin yüzde 17-18’ini karşılıyor.

DENİZ YAVUZYILMAZ (CHP): Santraller 6 yıldır bacalarına filtre takmadı. Her biri günde 30 bin ton kömür yakıyor ve 7,5 ton kül çıkarıyor. Bunların faaliyetini filtre takana kadar durdurulur. Kalan santrallerin halen yüzde 78 ile çalışan kapasiteleri yüzde 88’e, barajlardan gelen kapasite kullanımı da yüzde 22’den 35’e çıkarılır, açık ve enerji sıkıntısı doğmaz.

LEVENT BÜLBÜL (MHP): MHP olarak bizim çevre duyarlılığımız en üst seviyede. Filtre takılma işlemi teknik olarak hemen yapılacak bir işlem değil. Santraller 4 ayda bir denetlenip, filtre takmaları temin edilecek. Biz de takipçisi olacağız.

AYHAN ALTINTAŞ (İyi Parti): Bu yasa ile devlet, Anayasa’da da yer alan vatandaşının sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkını ihlal ediyor. Yanlışta ısrar etmeyin. Bu santrallerin sağlığa zararlarını sigaradan daha fazla önemsememiz gerekir.

MURAT ÇEPNİ (HDP): Bu şirketlerle nasıl bir pazarlık yapılıp, süre uzatımı getirildi. 6 yıldır filtre takmayan santraller halkı zehirleme devam edecek. Elektrik ihtiyacı var diyerek santralleri çalıştırma gerekçesi de koca bir yalan. Türkiye’de ihtiyaçtan fazla üretim var.

Eğitimde tablo aynı: Öğrenciler okuduğunu bile anlamıyor

Ekonomi

Ekonomiyi anlamak için gözler yabancı bankaların stratejisinde

Ekonomik gidişatı anlamak için en önemli göstergelerden biri bağımsız gözlem yapan yabancı bankaların neler yaptığında. Yaptıkları, kamu bankalarının yaptıklarından oldukça farklı.

BOLD – Hükümet bankaları daha fazla kredi vermeye ve devlet tahvillerinden daha çok almaya zorluyor. Üç büyük kamu bankasının bilançosunu güçlendirmek için hazineden 21 milyar lira enjekte edildi. Ancak hükümetin stretejisine karşı Türkiye’de faaliyet gösteren yabancı bankalar, Türkiye’den çıkmayı ya da küçülmeyi değerlendiriyor.

Reuters’te yayınlanan analize göre; Hermes Investment Management üst düzey analisti Filippo Alloatti ekonomideki zorlu durumun özel bankalar için ‘orta vadede birleşmeleri daha cazip hale getireceğini’ ifade etti.

Son altı ay içinde, İtalyan UniCredit Yapı Kredi’deki payını azaltırken, HSBC de Türkiye’den çıkmayı değerlendiriyor.

İsmini açıklamak istemeyen bir banka yöneticisi, özel bankaların kredi vermek ve sermaye artırımı yapmak ile ‘harekete geçmeme‘ arasında seçim yapmak zorunda kalacağını söyledi.

YATIRIM SÖZKONUSU DEĞİL

Üst düzey bir banka danışmanı da Türkiye’de iş yapma riskleri göz önüne alındığında hissedarların sermaye artırımı yapmalarının ‘söz konusu olmadığını’ belirterek şunları söyledi: “Şu anda özel bankalarda ve yabancı ortaklı bankalarda ana ortakların sermaye artışı yapması neredeyse imkansız. Özel banka sahiplerinin de bir pencere açıldığında hızlıca çıkacağını düşünüyorum. Ancak devam eden salgın, varlıkların gerçek değerlemesininin şu an zor olması ve potansiyel alıcı bulunmamasından dolayı şu an böyle bir pencere yok.”

Banka çıkışları
Borsa İstanbul’da işlem gören banka hisseleri bu yıl yüzde 26 düştü. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank pazar payını artırdı. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’ın 2014 sonunda yüzde 30 olan toplam kredilerden aldığı pay şu an itibariyle yüzde 48 seviyesine kadar yükseldi.

Bankacılık sektörünün özsermaye karlılığı, yabancı ortaklıkların yoğun şekilde Türkiye’ye girdiği 2007 yılında yaklaşık yüzde 25 seviyesindeydi. Ancak özsermaye karlılığı azalarak yüzde 11.5 seviyesine kadar geriledi.

Öte yandan Türkiye’nin 40 civarındaki özel bankası 2018 krizinden sonra milyarlarca dolarlık batık kredi (NPL-takipteki kredi) ile de karşı karşıya kaldı.

HÜKÜMET KONTROLÜ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Bir bankacılık kaynağı “Sektör hükümet tarafından giderek daha fazla kontrol ediliyor ve bu özel banka çıkışlarını tetikleyebilir” dedi.

Değişimi tetikleyebilecek bir diğer faktör ise, Ankara’nın geçen yıl döviz piyasaları ve bankalar üzerindeki kontrolünü sıkılaştıran bir dizi düzenlemelerin yarattığı maliyet.

İlk çeyrek verilerine göre kamu bankalarının net karı yüzde 83 artış gösterirken, yerli özel bankaların net karı yüzde 9.3 yabancı bankaların ise yüzde 3.6 arttı.

Üst düzey bir banka yöneticisi şunları söyledi: “Son yıllarda artan maliyetler ve getirilen düzenlemelerin de etkisiyle bu sürece ayak uyduramayanlar sektörden çıkabilir; bu maliyeti yönetmeyenlerin paylarını, bu süreci daha iyi yönetenler alabilir. Haftada bir regülasyon degişmez, bu biraz sık olmaya başladı bankacılık sektöründe, bunun artık oturması gerekiyor.”

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Yönetici Direktörü Francis Malige ise Türk şirketleri iyi durumda olduğu için bu durumun kısa vadede birleşme baskısını azalttığını söyledi.

Malige, “Bir konsolidasyon olursa şaşırmam ama hemen olmasını beklemiyorum çünkü konsolidasyon genellikle finansal krizlerin akut aşamasından sonra olur” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Türkiye ülke ülke aradığı parayı bir ayda faize verdi

Yurt dışında borç arayışlarını sürdüren Türkiye geçen ay 22 milyar 300 milyon dolar dış borç ödedi. Bu borcun 5 milyar dolarını ise faiz oluşturdu. Resmi verilere göre Merkez Bakasının döviz rezervi ise 50 milyar dolara geriledi.

BOLD – Merkez Bankasının (MB) resmi rezerv varlıkları, nisanda bir önceki aya göre yüzde 6,3 azalarak 86,3 milyar dolara geriledi. Resmi verilere göre döviz rezervi 50 milyar dolara düştü. Nisan ayındaki 22 milyar 300 milyon dolar dış borcun 5 milyar dolarını faiz oluşturdu.

DÖVİZ VARLIKLARI YÜZDE 15.5 AZALDI

Merkez Bankası tarafından, Nisan 2020 dönemine ilişkin “Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri” verileri yayımlandı. Buna göre, resmi rezerv varlıkları nisanda bir önceki aya kıyasla yüzde 6,3 azalışla 86,3 milyar dolar oldu. Aynı dönemde döviz varlıkları yüzde 15,5 azalışla 50,1 milyar dolara gerilerken, altın cinsinden rezerv varlıklar yüzde 10,8 artışla 34,8 milyar dolara yükseldi.

5 MİLYAR DOLAR FAİZE GİTTİ

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankasının önceden belirlenmiş döviz çıkışları nisanda bir önceki aya göre yüzde 0,6 azalarak 22,3 milyar dolara düştü. Bu tutarın 17,3 milyar doları anapara, 5 milyar doları faizden oluştu. Bu dönemde, Merkez Bankasının yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yaptığı finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 37,8 milyar dolar düzeyinde gerçekleşirken, söz konusu tutarın 17,2 milyar doları bir ay vadeli olarak kayıtlara geçti.

14 insan hakları örgütünden toplu korona ölümlerine karşı acil çağrı

Okumaya devam et

Ekonomi

YHT seferleri yeniden başladı

Koronavirüs tedbirleri kapsamında ara verilen Yüksek Hızlı Tren seferleri yeniden başlatıldı. Ankara-İstanbul arasında yarı kapasite ile hizmet verecek olan Yüksek Hızlı Tren bilet fiyatlarına zam yapılmayacak.

BOLD – Yüksek Hızlı Tren seferleri yeniden başladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, trenlerin yüzde 50 kapasiteyle çalacağını belirterek, bilet ücretlerinde artışın söz konusu olmadığını kaydetti.

YÜZDE 50 KAPASİTE İLE HİZMET VERECEK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Kovid-19 tedbirleri kapsamında ara verilen Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferlerinin yeniden başlatılması dolayısıyla Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Treni’nin gardan uğurlanması törenine katıldı. Bakan Karaismailoğlu, “Trenlerimiz yüzde 50 kapasiteyle çalışıyor, diye bilet ücretlerinde artış söz konusu değildir” dedi.

ANKARA – SİVAS HATTI BU YIL AÇILIYOR

Bakan Karaismailoğlu, Ankara – Sivas YHT projesinde toplam uzunluğu bin 933 metre olan 6 adet viyadük öngörülürken, tüm viyadük imalatlarının tamamlandığını söyledi. Karaismailoğlu, “Ankara-Sivas YHT hattını 2020 yılı içerisinde hizmete almayı planlıyoruz” dedi

27 Mayıs koronavirüs bilançosu: Ölenlerin sayısı 4.431’e yükseldi

Okumaya devam et

Popular