Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Avusturya’da Türk filmleri haftası başladı

Avusturya’nın başkenti Viyana’da Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen Türk Filmleri Haftası dün başladı.

BOLD– Viyana’nın önemli sanat merkezlerinden Urania Sinema Salonu’nda gerçekleşecek etkinlik kapsamında 11’i uzun metrajlı olmak üzere 16 film sinemaseverlerle buluşacak.

NURİ BİLGE CEYLAN FİLMLERİ
Tayfun Pirselimoğlu’nun Yol Kenarı filmiyle başlayan film günlerinde uzun metraj filmlerin seyirciyle buluşacağı Urania Sinema Salonu, 20. yüzyılın başlarında Viyana Kanalı’nın yanına rasathane olarak inşa edilmiş, günümüzde sanat merkezi olarak kullanılan önemli bir yapı. Festivalde gösterilecek kısa filmler ise organizasyonu tertip eden Viyana Yunus Emre Enstiütüsü’nün konferans salonunda gösterilecek.

Enstitü müdür vekili Halil İbrahim Doğan yaptığı açıklamada başta Nuri Bilge Ceylan yapımları olmak üzere Türkiye sinemasının seçkin örneklerini Avusturyalı seyircilerle buluşturmaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi. Etkinlik kapsamında 6 Aralık Cuma günü 21.15’te Urani’da Nuri Bilge Ceylan seyircilerle bir de söyleşi gerçekleştirecek.

Festivalle ilgili detaylı bilgiye turkischefilmtage.at adresinden ulaşabilirsiniz.

FESTİVALDE GÖSTERİLECEK FİLMLER

Yol Kenarı : Yönetmen Tayfur Pirselimoğlu

Miraciyye, Saklı Miras: Yönetmen Murat Pay

Anons: Yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun

Genç Pehlivanlar(belgesel): Yönetmen Mete Gümürhan

Paranın Kokusu: Yönetmen Ahmet Boyacıoğlu

Güvercin: Yönetmen Banu Sıvacı

Bir Zamanlar Anadolu’da: Yönetmen Nuri Bilge Ceylan

Ahlat Ağacı: Yönetmen Nuri Bilge Ceylan

Sarı Sıcak: Yönetmen Fikret Reyhan

Kış Uykusu: Yönetmen Nuri Bilge Ceylan

Vesikalı Yarim: Yönetmen Ömer Lütfi Akad

Dünya

The Simpsons’ın Kobe Bryant kehaneti

Sosyal medya, 11 Eylül saldırısı ve Donald Trump’ın ABD Başkanı seçileceği dahil bir çok kehanete imza atan, The Simpsons’ın Kobe Bryant kehanetini konuşuyor.

BOLD- ABD’nin, 30 yılı aşkın süredir devam eden çizgi dizisi, The Simpsonlar’ın bir kehaneti daha gerçekleşti. Daha önce, Donald Trump başkan seçileceğini bilen dizinin, 1997 yılında yayınlanan bir bölümünde ise, dört yıl sonra gerçekleşecek 11 Eylül saldırısı ile ilgili mesaj verdiği iddia edilmişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SALGIN KEHANETİ

Dizide geçen bazı olayların gerçek olması, seriyi özellikle komplo teorisyenlerinin, çok sık kullandığı bir argüman haline getirmiş durumda. Dizinin yakın zamanda yayınlanan bir bölümünde, Çin baş gösteren ve dünyada hızla yayılan bir salgını konu edinmişti. Komplo teoristyenleri verilen mesajın Corona virüsü ile ilgili olduğunu savunuyor.

Dizinin son kehaneti ise Kobe Bryant’ın helikopter kazası oldu. 2017 yılında yayınlanan bir bölümde, düşen bir helikopterin içinde Kobe Bryant’ın olduğu görülüyor. Kobe Bryant ve kızı dün geçirdikleri helikopter kazası sonrası hayatlarını kaybetti. Kaza haberinin ardından, The Simpsons yaklaşık 3 yıl önce yayınlanan bölümüyle sosyal medyada gündem oldu.

Efsane oyuncu Kobe Bryant, kızıyla birlikte helikopter kazasında öldü!

Okumaya devam et

Kültür

7 yeni film gösterime giriyor

Türkiye’deki sinemalarda bu hafta 3’ü yerli 7 yeni film vizyon şansı buluyor.

BOLD– Sundance Film Festivali’nde büyük ilgi gören The Farewell ve Bad Boys(Çılgın İkili) serisinin 17 yıl sonra gelen devam filmi haftanın merak edilen yapımları… İşte Türkiye’de 24 Ocak 2020 Cuma günü gösterime giren filmler…

THE FAREWELL/ ELVEDA

Başrol oyuncusu Awkwafina’ya Altın Küre’de En İyi Kadın Oyuncu ödülü kazandıran The Farewell’de; Amerika’da yaşayan Billi babaannesinin ölümcül bir hastalığa yakalandığını öğrenince Çin’e gitmeye karar verir. Ailenin neredeyse bütün üyeleri babaanneye onu üzmeden gizlice veda etmek için bir araya gelmiştir.

BAD BOYS FOR LIFE/ HER ZAMAN ÇILGIN

Will Smith ve Martin Lawrence’i bir kez daha bir araya getiren filmde artık iyice yaşlanan çılgın ikiliden Marcus Burnett (Lawrence) sadece müfettişlik yaparak rahat bir hayat geçirmektedir. Ancak bu sakin hayat Mike Lovrey’in(Smith) orta yaş krizine girmesi ile alt üst olur.

ARCTIC DOGS/ KUTUP KÖPEKLERİ

Kuzey Kutbu’nun en hızlı köpek kuryesi olmayı arzulayan Swifty, bu amaçla bir kızağı yürütünce kendini hiç tahmin etmediği bir maceranın içinde bulur.

FERİDE

Başarılı oyuncu Zeynep Çamcı’nın yazıp yönettiği Feride, bir merdiven altı tesiste terzilik yapan Feride isimli genç kadının patronuyla girdiği iddia üzerine moda devleriyle giriştiği mücadeleyi anlatıyor.

MÜHR-Ü CİN

Müzikal oyunlarda rol alan Rana isimli genç kadının kendisine ve arkadaşlarına musallat olan doğaüstü varlıkla mücadelesinin anlatıldığı filmde Ecem Yorulmaz, Cansu Kahvecioğlu,Burçak Kabadayı rol alıyor.

THE YOUNG CANNIBALS/ İNSAN YİYENLER

Bir grup genç orman kenarında kamp yaparken yedikleri hamburgelere insan eti konulduğundan habersizdir. Bu yaptıklarıyla ormandaki kötücül bir varlığı uyandırdıklarında ise ölümcül bir avın parçası olurlar.

MACERACI YÜZGEÇLER: BÜYÜK GÖSTERİ

Çocukların çok sevdiği TV çizgi filminden uyarlanan Maceracı Yüzgeçler; Biba ile arkadaşları Çupa, Tuti, Babu, Taka Hamsi ve Alesta’nın İstanbul Boğazı’nın derinliklerinde hazırlamaya çalıştıkları büyük gösteriyi anlatıyor.

Okumaya devam et

Kültür

James Bond’un yaratıcılarından aksiyon dolu bir film: The Rhythm Section

James Bond’un yapımcı şirketi Eon Productions’ın Bond serisi harici ilk filmi olan The Rhythm Section’dan ilk fragman paylaşıldı.

BOLD– Jude Law ve Blake Lively’yi bir araya getiren filmin kamera arkasında ise The Handmaid’s Tale ve Billions gibi başarılı projelerde görev almış olan Reed Morano yer alıyor.

Jude Law- Blake Lively

AKSİYON DOLU İNTİKAM HİKAYESİ

Fragmanıyla Bond kalitesinde bir aksiyon vadeden filmde ailesini kaybettiği uçak kazasının aslında planlı bir saldırı olduğunu öğrenen Stephanie Patrick’in (Blake Lively) intikam yolculuğu anlatılıyor. Jude Law ise intikam arzusuyla dolu genç kadının eğitmeni Boyd rolünü üstleniyor. Filmin vizyon tarihi ise 31 Ocak 2020…

Lively ve Law’a; Sterling K. Brown, Daniel Mays ve Max Casella gibi isimlerin eşlik ettiği filmin fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Okumaya devam et

Popular